Tauragės žinios logotipas
Perduoda daugiau nei 20 skirtingų susirgimų: gydytoja dali

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Perduoda daugiau nei 20 skirtingų susirgimų: gydytoja dalinasi patarimais, kaip atskirti erkių pernešamas ligas

Prasidėjus saulėtiems ir šiltesniems pavasario orams daugelis skuba į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį. Medicinos centro „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė sako, kad klausimai apie erkių pernešamas ligas neišsenkantys, todėl dalinasi svarbiausia informaciją apie tai, ką daryti pastebėjus parazitą ant kūno ir kaip atskirti dvi kas vasarą be poilsio linksniuojamus rūpesčius – erkinį encefalitą ir Laimo ligą.

Anot žinomos medikės, svarbu mokėti atskirti erkes nuo kitų voragyvių, kurių miške apstu. Ji pabrėžia, kad erkės turi keturias poras kojų, neturi antenų. Jos nešokinėja, švelniai ropinėja odos paviršiumi ir be skausmo gali įsisiurbti nepastebėtos.

„Įsisiurbusios erkės po oda įkiša galvą ir suleidžia į žmogaus organizmą įvairių medžiagų kokteilį. Vienos tokių medžiagų – skystinančios kraują, kitos – nuskausminamojo poveikio. Taip pat, vertėtų nepamiršti, kad erkių įkandimas dažniausiai yra nejuntamas, todėl po buvimo gamtoje reikėtų profilaktiškai pasitikrinti, ar erkė niekur neįsisiurbė“, – pataria E. Marciuškienė.

Svarbus erkės ištraukimo laikas

Nors dažniausiai visuomenėje baiminamasi dviejų erkių pernešamų ligų, gydytoja teigia, kad jos gali žmonėms ir gyvūnams perduoti daugiau nei 20 skirtingų susirgimų. Europoje plačiai paplitusios ligos yra anaplazmozė, erllichiozė ir tuliaremija, tačiau Lietuvoje dažniausiai diagnozuojamos yra Laimo liga bei erkinis encefalitas.

„Laimo liga žmogus gali užsikrėsti, jei erkė buvo įsisiurbusi daugiau nei parą laiko, o erkinio encefalito sukėlėjas yra randamas erkių seilių liaukose, todėl erkiniu encefalitu užsikrečiama vos tik erkei įsisiurbus. Taigi, labai svarbu pastebėjus erkę ant odos ar drabužių ją nedelsiant pašalinti“, – įspėja gydytoja.

Norėdami pašalinti erkę nuo kūno, dažniausiai informacijos, kaip tą padaryti, žmonės ieško internete. E. Marciuškienė pabrėžia, kad ne visi internete randami erkių šalinimo būdai yra efektyvūs, o kai kurie gali ir pabloginti situaciją.

„Jeigu ant kūno pastebėjote įsisiurbusią erkę, jokiu būdu ant jos nepilkite aliejaus, acto, spirito ar kitų skysčių, kadangi erkės kurį laiką skysčiuose nežūva. Tačiau, jeigu pastaroji vis dėl to žūsta ir yra užkrėsta, tikimybė žmogui užsikrėsti jos platinamomis ligomis padidėja. Efektyviausias erkės šalinimo būdas – jos ištraukimas. Nors manoma, kad erkę reikėtų ištraukti tik sukant pagal laikrodžio rodyklę, iš tiesų jos sukti nereikia. Svarbiausia erkę suimti kuo arčiau odos ir pašalinti staigiu judesiu, stengiantis neatskirti kūno nuo galvos. Jei vis dėl to nepavyko pilnai pašalinti erkės – nepergyvenkite. Po kurio laiko ji iš jūsų odos pasišalins pati kaip rakštis“, – patarimais dalinasi medicinos centro „Antėja“ specialistė.

Simptomai panašūs, bet atskirti – būtina

Nors Laimo ligą sukelia bakterija, o erkinį encefalitą – virusas, abiejų ligų pradiniai požymiai gali būti gana panašūs. Gydytoja perspėja, kad abiem atvejais gali pasireikšti į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, nuovargis, šaltkrėtis, raumenų ir galvos skausmai. Vis dėlto, maždaug 70 – 80 proc. užsikrėtusiųjų Laimo liga pastebi išskirtinį šios ligos požymį – tai raudona dėmė arba migruojanti eritema, plintanti nuo erkės įsisegimo vietos. Medikė pataria aplink šią vietą nupiešti žiedą, kad būtų galima stebėti galimus pokyčius.

Pasak E. Marciuškienės, Laimo liga gali turėti ir kitokių, nespecifinių simptomų. Tai jautrumas šviesai ir triukšmui, pažinimo, atminties problemos, nuovargis, sustingęs kaklas, veido paralyžius, tirpimas ir dilgčiojimas. Negydoma infekcija gali išplisti bet kurioje kūno vietoje ir sukelti apie 70 įvairių simptomų, todėl pastebėjus minėtus požymius 3-30 dienų po erkės įsisegimo, svarbu pasirodyti savo šeimos gydytojui, kuris paskirs gydymą antibiotikais.

Panašiai kaip ir Laimo ligos, erkinio encefalito simptomai atsiranda po 2–28 (vidutiniškai po 7–14) dienų inkubacinio periodo, o ligos eiga įprastai susideda iš dviejų bangų.

„Pirmosios bangos simptomai, dažnai panašūs į gripo ar kitų virusinių ligų, trunka 5 dienas. Po to seka „tariamo pagerėjimo“ periodas, kuris gali tęstis nuo 1 iki 21 dienos. Antrajai bangai būdingi centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai - karščiavimas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, sprando raumenų sustingimas, teigiami meninginiai simptomai.

Trečiajai formai būdinga meningoencefalitinės formos simptomatika, kurią dažnai lydi nugaros smegenų, nervų šaknelių ar nugaros nervų pažeidimo simptomai t.y. parezės, jutimo ir motorikos pažeidimai“, – pasakoja medikė.

Veiksmingiausia erkinio encefalito valdymo priemonė – skiepai

Anot specialistės, veiksmingo antivirusinio encefalito gydymo nėra, o susirgusieji gali sulaukti ilgalaikių neurologinių pasekmių – pilnai nepasveiksta net 26 – 56 proc. pacientų. Todėl gydytoja pabrėžia prevencinių šios ligos skiepų svarbą.

„Vakcinuotis rekomenduojama dar prieš prasidedant didžiausiam erkių aktyvumui, geriausia žiemą ar anksti pavasarį. Pirmos dvi vakcinos dozės suleidžiamos 1 – 3 mėnesių intervalu, o trečioji dozė skiriama po 5 – 12 mėnesių po antrosios“, – pasakoja E. Marciuškienė. Vis dėlto pasak specialistės, apie apsaugą nuo encefalito pagalvojusiems vėliau, jau erkėms suaktyvėjus, gali būti taikomas pagreitintas skiepijimo planas.

Vėliau yra reikalingos stiprinančios dozės, kurios priklauso nuo žmogaus amžiaus, gretutinių ligų, imuninės sistemos. Todėl skiepijimo intervalai gali skirtis“, – teigia medikė ir primena, kad „Antėja“ kabinetuose bei klinikose šiuo metu vakcinai nuo erkinio encefalito (https://anteja.lt/skiepai/erkinio-encefalito-skiepai-internetu) taikoma speciali 27,99 Eur kaina. Išankstinė registracija – nebūtina!

Užs. Nr.58

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Nacionalinis miškasodis! Švęskime atkurtos laisvės 35-metį sodindami miškus ateities

Valstybinių miškų urėdija kviečia gamtai neabejingus piliečius į „Nacionalinį miškasodį“ – kasmetinę medžių sodinimo šventę, rengiamą visuose 25-iuose urėdijos regioniniuose padaliniuose balandžio 12 d. Šiemet miškasodis kviečia švęsti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 35-metį, tad kur o&

Didelės sugerties sauskelnės-kelnaitės, sergant demencija tinkamos ir dienai, ir nakčiai

Jei demencija sergantis asmuo nelaiko šlapimo, gali būti sudėtinga palaikyti higieną ir komfortą, taip pat parinkti tinkamas higienos priemones. Žmogus, kuriam dėl demencijos sutrikusi orientacija, gali nesuprasti tradicinių sauskelnių naudojimo principo ir atsisakyti jas dėvėti. Sauskelnės-kelnaitės dėvimos kaip įprasti apatiniai drabužiai,

Magistralinio kelio A12 žiedinės sankryžos įrengimo darbų apžvalga

Magistralinio kelio A12 žiedinės sankryžos įrengimo darbai vis dar neužbaigti – dėl iškilusių nenumatytų priežasčių jie buvo du kartus sustabdyti, o šiuo metu jų negalima užbaigti, nes asfaltavimo darbams reikiamas asfaltas pradedamas gaminti tik nuo balandžio mėnesio vidurio ir anksčiau nėra galimybės jo gauti. Asfaltbetonio ba

Atmintinė gyventojams: kaip paruošti rūsį priedangai

Kodėl tai svarbu? Gyvenamųjų namų rūsių paruošimas priedangai yra itin svarbus dėl kelių pagrindinių priežasčių: Visų pirma, tai suteikia greitą ir prieinamą apsaugą. Savivaldybės parinktų priedangų skaičius yra ribotas, o kritinėje situacijoje gali nebūti pakankamai laiko jas pasiekti. Turint iš anksto paruoštą rūsį, gyven

Veiklą pradėjo jaunimo politikos ambasadorius iš Tauragės

Veiklą pradėjo jaunimo politikos ambasadorius iš Tauragės. Jaunimo politikos ambasadoriai – tai aktyvūs jauni žmonės, kurie savo savivaldybėse skatina bendraamžių įsitraukimą į jaunimo politiką. Jie prisideda prie nacionalinės ir tarptautinės jaunimo politikos įgyvendinimo, domisi priimamais sprendimais, jaunimui skirtomis galimybėmis

Tauragės apskrities policija užkirto kelią neteisėtai tabako prekybai

Kovo 25 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai tikrindami gautą informaciją apie neteisėtai laikomas cigaretes, atliko kratą vyro, gimusio 1952 m., gyvenamosiose patalpose, esančiose Klaipėdos mieste. Kratos metu rasta ir paimta 1 964 pakelių cigarečių nepaž

A diviziono aštuntfinalio poros: kas labiausiai gali nustebinti ir kur mažiausiai intrigos?

Pasibaigus „Nostra.lt-RKL“ reguliariajam sezonui, keturios komandos iškeliavo ruoštis „Lyderių taurei“ ir prisijungimui ketvirtifinalio etape, o likęs aštuonetas jau šią savaitę stos į kovą savo aštuntfinalio porose Tauragės „Tauragė“ (17/13, 6 vieta) vs Prienų „Tikodenta

Austėjos Šidlauskaitės knygos „Gimę jausti“ pristatymas – jausmų ir mokslinių įžvalgų sintezė

Kovo 25 d. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje įvyko jaunos moters, gamtos fotografės ir tekstų rašytojos Austėjos Šidlauskaitės knygos „Gimę jausti“ pristatymas. Knyga, parašyta atviro dienoraščio forma, atveria gilų ir jautrų pasakojimą apie tai, kaip priimti savo jautrią prigimt

Rankininkės iškovojo kelialapį į U19 čempionato finalinį ketvertą

Tauragiškės, rankininkės įveikė Pasvalio SM ir iškovojo kelialapį į Lietuvos merginų rankinio U19 čempionato finalinį ketvertą Kovo 25 d., savo aikštelėje, Inetos Laugalienės treniruojamos rankininkės iškovojo svarbią pergalę ir užsitikrino kelialapį į Lietuvos jaunimo rankinio U19 čempionato finalinį ketvertą. Merginos

Mokinių kovos dėl aplinkosaugos žinių – „Mini Žalioji olimpiada“

Kovo 19 d. Tauragės bendruomenių namuose įvyko regioninis mokyklų aplinkosaugos konkursas „Mini Žalioji olimpiada“, skirtas Žemės dienai ir Tauragės rajono Garbės piliečio, aplinkosaugininko R. Barščiausko jubiliejui paminėti.    Renginyje savo jėgas išbandė 14 komandų iš Tauragės miesto ir rajono mokykl

Ir mes galime!

Šiandien netyla diskusijos apie įtraukųjį ugdymą, jo pliusus ir minusus. Mes, Tauragės rajono  „Karšuvos“ mokyklos specialieji pedagogai, daug nediskutuojame, o tiesiog dirbame, kad mūsų vaikams su skirtingais poreikiais ir galimybėmis būtų gera, – gera visomis prasmėmis: saugia aplinka, pasitikėjimu, naujais įs