Tauragės žinios logotipas
Pedagogę už piniginę premiją labiau džiugina bendrystė

Feisbuko paskyros Lietuvos ambasada Belgijoje ir Liuksemburgui nuotraukos

Pedagogę už piniginę premiją labiau džiugina bendrystė

Neseniai „Tauragės žiniose“ skelbėme apie tauragiškės Audronės Anulienės pasiekimą – lietuvių kalbos ir filosofijos mokytoja įvertinta 2024-ųjų lituanistinio švietimo premija. Pedagogė jau devinti metai dirba Briuselyje esančioje Briuselio Europos II mokykloje. Paprašėme jos papasakoti, kuo ypatingas darbas su diplomatų vaikais, ir kas atperka triūsą dirbant toli nuo gimtinės.

Vaikų Briuselio mokyklose daugėja

Kraštiečiai A. Anulienę žino, kaip buvusią Tauragės suaugusiųjų mokymo centro mokytoją, moteris taip pat dirbo „Versmės“ gimnazijoje. Prieš beveik devynerius metus ji laimėjo darbo konkursą ir išvyko į Briuselį, kur moko tarnybą atliekančių diplomatų vaikus. Iš įvairių šalių dirbti atvykstantys tarnautojai į Belgiją atsikrausto kartu su savo šeimomis, o jų atžalos lanko čia esančias, specialiai jiems skirtas, mokyklas, kurių Briuselyje – keturios.

Briuselio II Europos mokykloje Lietuvių kalbos sekcijoje dirbančiai A. Anulienei tenka dirbti su 6-12 klasių mokiniais. Viso – 200 vaikų ir paauglių. Minėtose ugdymo įstaigose jaunimas dažniausiai mokosi tris mokslo metus, nes tokiam laikotarpiui yra sudaromi diplomatinių tarnybų darbo kontraktai.

Diplomatai su šeimomis Briuselio Europos II mokyklos Mokslo metų pradžios šventėje

Diplomatai su šeimomis Briuselio Europos II mokyklos Mokslo metų pradžios šventėje

– Yra ir ilgesnių kontraktų, yra diplomatų, kurie pastoviai čia gyvena ir dirba. Briuselyje yra keturios mokyklos, lietuvių sekcija yra antrojoje mokykloje. Juokaudami ją vadiname Mažąja Lietuva. Tai didžiulė mokykla talpinanti virš 3000 vaikų. Ugdymo įstaiga yra perkrauta. Vyko net svarstymai, kad gal būt reikėtų dar vienos mokyklos. Matyt politikų šeimos jaunėja, tad vaikų daugėja. Lietuvių sekcijoje dirba 15 mokytojų, – „Tauragės žinioms“ pasakojo pedagogė.

Pradinis ugdymas čia vyksta 1-5 klasėse, vidurinis – nuo 6. Paskutinės, 11 ir 12 klasės – Europos bakalauriato klasės, mokiniai mokomi pagal Europos sąjungos bakalauriato programą, kuri nežymiai skiriasi nuo Tarptautinio bakalauriato programos. Lietuvių kalbos egzaminą besimokantieji pagal šią programą laiko sudėtingesnį, iš trijų dalių.

– Mokydami atsižvelgiame į Lietuvoje galiojančias ugdymo programas, nes kai kurie vaikai gi grįžta į Lietuvą ir mokymąsi tęsia savo šalyje. Taip, tikimės, jie grįžę patirs mažiau streso. Kartais tie patys diplomatai vėl laimi darbo konkursus ir grįžta į Briuselį. Nutinka taip, kad tenka mokyti tuos vaikus dar mažus, o vėliau – jau ūgtelėjusius, sugrįžusius į aukštesnes klases, – pasakojo A. Anulienė.

Pedagogės jauniausi mokiniai – 6-okai, vyriausi – 12-okai.

Pedagogės jauniausi mokiniai – 6-okai, vyriausi – 12-okai.

Pasakoja ir apie Lietuvos istoriją

Pagrindiniai dalykai, matematika, biologija, chemija, filosofija mokomi gimtąją kalba, antrąja (anglų ar prancūzų) – istorija, geografija, menai, sportas. Vaikai gali mokytis net keletą kalbų pasirinktinai. Vyresnių klasių mokiniai, kaip ir Lietuvoje, gali rinktis bendrąjį arba išplėstinį kursą. Matematiką gali mokytis trimis lygiais. Pasirinkusieji sustiprintą kursą mokiniai per savaitę turi net 8 matematikos pamokas.

A. Anulienė moko lietuvių kalbos ir filosofijos.

– Lietuvių kalbos turi, daugiausia, keturias pamokas. Norėtųsi daugiau. Čia augantys vaikai nesimoko Lietuvos istorijos. Jiems yra sunku suprasti literatūros tekstus, nes nežinomas istorinis kontekstas. Todėl į lietuvių kalbos pamokas integruoju ir Lietuvos istoriją. Tai nėra vien dėl patriotiškumo, tiesiog to būtina norint suprasti lietuvių literatūrą. Integruoju ir į filosofiją. Jaunam, laisvėje augusiam žmogui, tas praeities peripetijas suprasti nėra taip paprasta. Tenka paaiškinti apie partizanus, knygnešius, – pasakojo mokytoja.

Pedagogės jauniausi mokiniai – 6-okai, vyriausi – 12-okai.

Pedagogės jauniausi mokiniai – 6-okai, vyriausi – 12-okai.

„Esu teisingame kelyje“

Lituanistinio švietimo mokytojo premija A. Anulienei bus įteikta Lietuvoje teikiant Lietuvos metų mokytojų premijas. Šiemet į šį apdovanojimą kandidatavo 6 lituanistinio švietimo mokytojai iš JAV, JK, Lenkijos ir Norvegijos.

Lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija įsteigta Vyriausybės nutarimu 2016 m. Ji konkurso būdu skiriama asmenims už lituanistinio švietimo nuopelnus, mokinių, studentų pasiekimus.

– Esu dėkinga savo kolegoms, mane šiai premijai pasiūlė Lietuvių sekcijos mokytojai ir Lietuvių kalbos draugija. Esu tikra, kad ir kiti kandidatai buvo daug nuveikę dėl lietuvybės puoselėjimo lituanistinio švietimo srityje. Smagu: va dirbu, o kažkas pastebi, vertina tai, ką darau, dėkoja. Tai tarsi savotiškas pasitikrinimas, jog esu teisingame kelyje. Tai labai įkvepia, – įvertinimu džiaugėsi A. Anulienė.

Lietuvių kalbos ji moko ne tik vaikus lankančius Lietuvių kalbos sekciją, bet po pamokų savanoriškai moko ir kitus vaikus iš keliakalbių šeimų, rengia juos lietuvių kalbos mokėjimo lygio egzaminui.

Kasmet drauge su kitais mokytojais organizuoja valstybinių švenčių minėjimo renginius, į kuriuos įtraukiama ne tik lietuvių, bet ir visos mokyklos bendruomenė, tėvai.

Bendradarbiaudama su Lietuvos ambasada, švietimo atašė, Belgijos lietuvių bendruomenės atstovais, įvedė kasmetinę tradiciją – Mokslo ir žinių šventę Lietuvos ambasadoje: čia mažiausieji ir vyriausieji mokiniai atlieka meninę programą. Ambasadoje vyksta ir daug kitų renginių, kurių iniciatorė ar aktyvi dalyvė dažnai būna mokytoja Audronė ir jos mokiniai.

Audronė Anulienė (aštunta iš dešinės) su kolegomis mokytojais, ambasados atstovais, švietimo atašė ir abiturientais

Audronė Anulienė (aštunta iš dešinės) su kolegomis mokytojais, ambasados atstovais, švietimo atašė ir abiturientais

Ne tik mokytoja, bet ir studentė

Savaitgalį, kai žurnalistė kalbėjosi su A. Anuliene, pedagogė buvo ką tik išklausiusi paskaitas. Ji Vilniaus universitete nuotoliu studijuoja Prancūzų filologiją. Tai speciali programa persikvalifikuojantiems mokytojams.

Klausiame pedagogės, kada ji ilsisi ir ką mėgsta veikti laisvalaikiu?

– Audronės po darbo nėra. Ji ištisiniame darbiniame procese, nebent miega, – pusiau juokais sako pedagogė. – Metai įtempti, daug darbo. Pamokos pasibaigia 16.10 val., tenka taisyti vyresnių klausių mokinių rašto darbus. Grįžus namo jungiu kompiuterį, tena klausyti paskaitų, kurios vyksta kasdien po vieną-dvi, šeštadieniais – dar daugiau.

Atsikvepia nebent retų sugrįžimų į gimtąją Tauragę metu. Ir tų nėra daug. Pedagogė kasmet prie bendro stalo su šeima sėda per Kalėdas. Gimtinėje jos laukia Batakių seniūnijoje gyvenanti mama, susitinkama su dukromis.

– Taip pat jos atvyksta pas mane į Briuselį. Aplanko ir buvę mokiniai. Pernai lankėsi Raimundas Kavaliauskas. Atvežė instaliaciją-medinį žynį. Taip pat viešėjo Akvilina Krasauskaitė, Agnė Albrechtaitė. Buvo ir kolegų: mokytojų, dėstytojų, – į klausimą ar pasiilgsta namų atsakė pedagogė.

Briuselio Europos II mokykla

Briuselio Europos II mokykla

Džiaugiasi mokinių pasiekimais

Kas džiugina beveik laisvalaikio neturinčią pedagogę jos darbe? Ji atsako: mokinių pasiekimai.

– Norisi, kad jie ne tik mokytųsi, bet ir sukurtų ką nors autentiško. Raginu dalyvauti konkursuose: vertimų, rašinių. Pernai dalyvavo Lietuvoje vykusiame „Kalbų kengūra” konkurse. Mokiniai pelnė auksinių kengūrų apdovanojimus ir lietuvių, ir anglų, ir prancūzų kalbos konkursuose. Druskininkuose vyko lietuvių kalbos olimpiada, mūsų mergaitė olimpiadą laimėjo, o ji čia (Belgijoje) yra užaugusi. Kalba sklandžia lietuvių kalba ir taip kūrybingai, gražiai. Man labiausiai patinka augančio žmogaus kūryba, brandesnė mintis: ar tai būtų filologiniai darbai, ar filosofijos pranšimai, rašiniai, ar kokia mažų vaikučių sakmių knygelė. Vaikų darbai man teikia dvasios nušviesėjimą, malonumą, – kalbėjo A. Anulienė.

Audronei Anulienei premija skirta už lituanistinio švietimo nuopelnus, mokinių, studentų pasiekimus.

Audronei Anulienei premija skirta už lituanistinio švietimo nuopelnus, mokinių, studentų pasiekimus.

Kaip sako pedagogė, skaitant kai kuriuos rašinius net ašara ištrykšta, verčia didžiuotis, kad mokinys išmoko savo jautrumą reikšti kūryboje.

Lietuvių kalbos mokytojai tenka sulaukti ir jau suaugusių auklėtinių žinučių, išgirsti gerą žodį ar prisiminimą iš kadaise vykusių pamokų.

Nors pedagogė save ir Briuselyje dirbančius kolegas iš Lietuvos juokais vadina tremtiniais, tačiau, anot jos, nesvarbu kur gyveni ar dirbi, – visur džiugina ir guodžia tie patys dalykai: dėmesys vienas kitam, kūryba ir bendrystė.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Tauragės sportininkai iškovojo apdovanojimus Lietuvos jaunučių ir jaunimo čempionate

Vasario 10 d. Kėdainiuose įvyko Lietuvos jaunučių (U16) ir jaunimo (U21) čempionatas, kuriame puikiai pasirodė SC Tauragės sporto centro bei sporto klubo SK „Taurus“ atstovai. Šiose varžybose pirmąją vietą iškovojo Matas Vaičikauskas, o trečiąją vietą užėmė Akvilė Klimaitė. Matas Vaičikauskas aukščiausią apdovanoji

„Metų specialisto“ apdovanojimą pelnė Donata Bernotienė už kūrybiškumą ir emocinę gerovę

Tauragės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Donata Bernotienė pelnė prestižinį „Metų specialisto“ apdovanojimą už savo iniciatyvumą, kūrybiškumą ir universalumą, ypač emocinės gerovės srityje. Šis apdovanojimas buvo įteiktas už Donatos pastangas organizuojant sveikatos priežiūros užsiėmimus Jovarų

Už aukštą meistriškumą skirtos premijos Tauragės rajono sportininkams

Vasario 5 dieną vykusio posėdžio metu Tauragės rajono savivaldybės taryba nusprendė už itin aukštus pasiekimus skirti premijas trims Tauragės rajono sportininkams bei vieno iš jų treneriui. Tarybos sprendimais patvirtinta bendra premijoms skirta suma – 10,5 tūkst. Eur. Premijas nuspręsta skirti: Sportininkei Laurai Jūdvytyte

Darbuotojų poreikis Lietuvoje auga: kokios profesijos bus paklausiausios?

Lietuvos verslo rinkai demonstruojant dinamišką augimą, darbdaviai susiduria su darbuotojų trūkumu. Beveik pusė smulkių ir vidutinių šalies įmonių (SVĮ) šiais metais ketina samdyti naujus darbuotojus, rodo naujausias „Luminor" banko užsakymu atliktas tyrimas. Plačiau apie tai komentuoja „Luminor" verslo klientų skyr

Neblaivūs vairuotojai sukėlė eismo įvykius Šilutės ir Tauragės rajonuose

Vasario 8 d. Šilutės ir Tauragės rajonuose įvykę eismo įvykiai sukėlė rimtą teisėsaugos dėmesį. Abi nelaimės buvo sukeltos neblaivių asmenų, kurių alkoholio kiekis kraujyje viršijo leistinas normas. Pirmasis incidentas įvyko vasario 8 d. 1:09 val. Tauragėje, sankryžoje tarp Vytauto ir Bretkūno gatvių. Neblaivus (2,37 prom.) vyras, gi

Vilnių į Tauragę iškeitusią gydytoją labiausiai džiugina ramūs rytai

Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) kolektyve – naujas veidas. Nuo rugpjūčio mėnesio šeimos gydytoja įstaigoje pradėjo dirbti neseniai mokslus baigusi Julija Rutenbergė-Galumbauskienė. Iš Vilniaus į Tauragę medikė persikraustė su šeima: vyru ir dviem vaikučiais.  Spėja visur Sakoma: „D

Apskrities įmonės didžiausiais atlyginimais pasigirti negali

Valstybės duomenų agentūra paskelbė, kad 2024 m. vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis, įskaitant individualiąsias įmones, šalies ūkyje sudarė 2218,4 euro ir per metus išaugo šiek tiek daugiau nei dešimtadaliu. Vidutinis darbo užmokestis „į rankas“ pernai padidėjo iki 1365,4 eurų. Tauragės apskrityje atl

Sukčiavimo ir vagystės atvejai Tauragės bei Šilutės rajonuose

Vasario 7 d. paros įvykių suvestinėjne praneša apie Tauragės ir Šilutės rajonuose registruotus kelis sukčiavimo ir vagystės atvejaus, dėl kurių pradėti ikiteisminiai tyrimai.  2025 m. sausio 28 d. Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas gavo pranešimą iš vyro, gim. 1997 m., kuris nurodė, kad sukčiav

Vaizdiniuose – Laisvės pojūtis

Tauragės Kultūros centre  šiuo metu eksponuojama paroda „Laisvės pojūtis" kviečia lankytojus tyrinėti laisvės idėją kaip asmeninį ir visuomeninį fenomeną. Kūrybinė patirtis sujungė keturias menininkes: Angeliją Eidukienę (Kaunas), Ritą Kaniušaitę Grikšienę, Jūratę Bytautę, Aretą Didžionienę (Tauragė), kurios savo dar

Gyventojams ir juridiniams asmenims išsiųsti mokėjimo pranešimai už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą

UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras informuoja, kad jau suformuoti ir išsiųsti (mokėtojų pasirinktu būdu) 2025 metų mokėjimo pranešimai už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. 2024 m. gruodžio mėn. Tauragės rajono savivaldybės tarybos sprendimais priimti Vietinės rinkliavos dydžių apskaičiavimo metodika bei nuostatai.

Fotografijų parodoje „Sekma diena” – pažintis su bažnytkaimių gyventojais

Vasario 7 dieną Tauragės krašto muziejuje atidaroma fotografų Tado Kazakevičiaus ir Artūro Morozovo paroda „Sekma diena”. Autoriai šią seriją pradėjo kurti dar pandemijos metu, kuomet buvo ribojami žmonių susirinkimai, o veidus kiekvienas slėpdavo po kaukėmis.  „Pamenu, su Tadu vaikščiojome vieną žiemos

Tauragė įgyvendins išskirtinį kvartalo atnaujinimo projektą: buvęs karinis miestelis taps šiuolaikišku mikrorajonu

Tauragės rajono savivaldybė ruošiasi įgyvendinti unikalų projektą – iš esmės atnaujinti ir modernizuoti Tauragės Dvaro gatvės kvartalą. Šiuo projektu siekiama ne tik pagerinti gyvenamąją aplinką, bet ir kurti gyvybingą, šiuolaikišką ir gyventojų poreikiams pritaikytą mikrorajoną. Vienas pirmųjų ir svarbiausi