„Sodros" pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą arba automatinį sustabdytų įmokų atnaujinimą gavo beveik 236 tūkstančiai žmonių. Iki birželio 30 d. jie gali apsispręsti, ar nori dalyvauti valstybės siūlomoje papildomo kaupimo pensijai sistemoje. Patikrinti, ar gavote pranešimą, galima prisijungus prie asmeninės paskyros sodra.lt/gyventojui.
Kaupimas antroje pakopoje tai vienas iš būdų užsitikrinti papildomas pajamas senatvėje. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad kaupti senatvei yra būtina, norint turėti didesnes pajamas ateityje. Pensijų kaupimo sistemos tikslas – užtikrinti dalyvių įmokų investavimą, kas ilgalaikėje perspektyvoje gali duoti investicinę grąžą. Kaupiantiems senatvei valstybė papildomai prideda 1,5 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio per mėnesį. Valstybės paskatos dydis keičiasi kiekvienais metais. Pensijų fonde sukauptas turtas yra žmogaus nuosavybė, kuria pasinaudoti įstatymo nustatyta tvarka gali jis pats arba jo paveldėtojai.
Kas šiais metais gavo „Sodros" pranešimus apie pensijų kaupimą?
„Sodros" pranešimų dėl pensijų kaupimo sulaukė naujai į pensijų kaupimą įtraukti gyventojai bei žmonės, kurie jau dalyvauja pensijų kaupime, tačiau neterminuotai sustabdė įmokų mokėjimą.
Šiais metais į pensijų kaupimą įtraukti 100 304 gyventojai. Tai jaunesni nei 40 metų žmonės, kurie dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankišką veiklą ir kurie niekada iki šiol nekaupė pensijai. Dalis šių žmonių įtraukta į kaupimą pakartotinai – 2019 metais ir/arba 2022 metais jie atsisakė įtraukimo į pensijų kaupimą. Įstatymas numato, kad žmonės įtraukiami į kaupimą kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų.
Kita gyventojų grupė, kuri šiemet gavo „Sodros" pranešimus, tai žmonės, kurie neterminuotai sustabdė pensijų kaupimą. Anksčiau jie buvo pensijų kaupimo dalyviai, jų sukauptos sumos liko pensijų fonduose ir toliau investuojamos, tačiau 2013 metais arba 2019 metais jie nusprendė nebemokėti naujų įmokų. Tokių žmonių šiemet 135 351. Pagal įstatymą jų įmokų mokėjimas atnaujinamas automatiškai, tačiau jie turi teisę atsisakyti įmokų pervedimo atnaujinimo. Neterminuotai kaupimą sustabdžiusių žmonių įmokos automatiškai atnaujinamos tris kartus kas trejus metus, nepriklausomai nuo jų amžiaus.
Ką daryti žmonėms gavusiems pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą?
Gavusieji „Sodros" pranešimą turi tris pasirinkimo variantus.
Jei norės prisijungti prie kaupimo, nieko daryti nereikės. Nuo 2025 m. liepos 1 d. automatiškai įtraukti žmonės taps pensijų kaupimo dalyviais „Sodros" parinktoje bendrovėje bei pradės mokėti pensijų kaupimo įmokas.
Jei norės kaupti kitoje bendrovėje, nei parinkta atsitiktiniu būdu, galės sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove.
Jei apsispręs nekaupti, iki birželio 30 d. reikės pateikti prašymą asmeninėje paskyroje sodra.lt/gyventojui ar „Sodros" klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti dalyvauti kaupime.
Ką daryti žmonėms gavusiems pranešimus apie įmokų mokėjimo atnaujinimą?
Žmonės gavę pranešimus apie įmokų atnaujinimą taip pat gali rinktis iš trijų galimybių.
Jei norės atnaujinti įmokų mokėjimą, nieko daryti nereikės. Nuo 2025 m. liepos 1 d. jų įmokos bus vėl pervedamos į tą pensijų fondą, kuriame šiuo metu jau investuojamas jų turimas sukauptas pensijų turtas.
Neterminuotai įmokas sustabdę žmonės gali nelaukti liepos 1 d. ir bet kada atnaujinti pensijų įmokų pervedimą. Reikia kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę, kurioje kaupiamos pensijų įmokos su prašymu atnaujinti pensijų įmokų pervedimą.
Jei nenori atnaujinti įmokų pervedimo, iki birželio 30 d. reikia pateikti prašymą asmeninėje paskyroje sodra.lt/gyventojui ar „Sodros" klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti įmokų pervedimo atnaujinimo.
Kas nutiks, jei žmogus niekaip nesureaguos į „Sodros" atsiųstą pranešimą apie įtraukimą arba automatinį įmokų atnaujinimą?
Žmonės, kurie šiais metais įtraukti į antros pakopos pensijų kaupimą arba jiems siūloma atnaujinti įmokų mokėjimą, kurie iki birželio 30 d. nepateiks prašymo atsisakyti įtraukimo į pensijų kaupimą arba atsisakyti įmokų atnaujinimo, nuo 2025 m. liepos 1 d. pradės kaupti „Sodros" atsitiktiniu būdu parinktame pensijų fonde arba jų įmokos bus vėl pervedamos į tą pensijų fondą, kuriame šiuo metu jau investuojamas jų turimas sukauptas pensijų turtas.
Kaip kaupiama: dalis nuo atlyginimo ir valstybės paskata
Jei žmogus apsispręs dalyvauti pensijų kaupime, į pensijų fondus bus pervedama 3 proc. nuo žmogaus pajamų. Papildomai 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje (VDU) perves valstybė.
Pavyzdžiui, kaupiantysis uždirba 2 000 eurų neatskaičius mokesčių kas mėnesį. 2025 metais žmogaus mėnesio įmoka bus 60 eurų. Iš valstybės biudžeto už žmogų į pensijų fondą bus pervedama dar 30,33 euro. Iš viso per mėnesį bus kaupiama 90,33 euro.
Gyventojai antros pakopos pensijų kaupimo įmokas moka nuo savo draudžiamųjų pajamų – lėšas perveda darbdavys arba pats savarankiškai dirbantis asmuo, kartu su kitomis socialinio draudimo įmokomis. Jeigu gyventojo pajamos sumažėja arba jis praranda darbą, atitinkamai į pensijų kaupimo fondą pervedamos mažesnės įmokos arba jos išvis nemokamos.
Gyventojai taip pat gali bet kada laikinai sustabdyti antros pakopos pensijų kaupimo įmokų mokėjimą ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui per visą kaupimo laiką.
Kaip siunčiama informacija apie įtraukimą?
Kiekvienas Lietuvos gyventojas, turintis asmens kodą, turi savo asmeninę „Sodros" paskyrą. Prisijungus prie paskyros sodra.lt/gyventojui per elektroninės bankininkystės sistemą, su elektroniniu parašu ar per elektroninius valdžios vartus, paskyroje galima rasti visą gyventojui aktualią informaciją: „Sodros" siunčiamus pranešimus, informaciją apie įmokas, išmokas, savo socialinio draudimo laikotarpius, stažą ir kita.
Tam, kad laiku gautumėte informaciją apie įtraukimą į dalyvavimą pensijų kaupime ir valstybinio socialinio draudimo naujoves, svarbu atnaujinti savo kontaktinius duomenis asmeninėje paskyroje. Pasirinkę meniu punktą „Mano nustatymai" -> „Proaktyvus (išankstinis) informavimas" galite nurodyti, kokiu būdu Jums bus siunčiama svarbi informacija. Taip pat verta peržiūrėti savo elektroninio pašto dėžutės nustatymus, kad „Sodros" laiškai nebūtų nukreipiami į nepageidaujamus pranešimus (SPAM).
Nurodę savo kontaktinę informaciją, pranešimus ir priminimus gyventojai gaus taip pat elektroniniu paštu arba SMS žinutėmis.
Jei žmogus neperskaito pranešimo asmeninėje paskyroje, informacija apie įtraukimą į pensijų kaupimą jam siunčiama registruotu laišku.
Tauragės rajonas – vienas žaliausių ir inovatyviausių Lietuvoje, kuriame tvarumas eina koja kojon su išmanumu. Mokyklas ir darželius elektros energija aprūpina ant stogų įrengtos saulės elektrinės, viešuose pastatuose šildymą kietu kuru keičia modernūs sprendimai, o proveržį atsinaujinančios energetikos srityje lydi spart
Už lango – ilgai laukta vasariška šiluma, tačiau ji didina ir norą gaivintis. Norint naminių ledų, visai nebūtinas specialus aparatas – naminis sorbetas bus labai gaivus, natūraliai saldus, nebrangus ir skanus variantas. Tai labai paprastas receptas, kuris nereikalauja beveik jokių pastangų – herojėmis jame taps &sca
Aštuoni Lietuvos pasieniečiai nuo liepos 7 d. Latvijoje padės šios šalies Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) užtikrinti šalies sienos su Baltarusija apsaugą. Planuojama, kad sienos stebėjimą, neteisėtos migracijos iš Baltarusijos užkardymą ir kitus su sienos apsauga susijusius veiksmus ši Liet
Nuo 2004 metų Lietuva gauna nuolatines išmokas socialiniams bei ekonominiams skirtumams tarp regionų ir jų viduje mažinti bei tvariai ir tolygiai plėtrai visoje šalyje skatinti. Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, investicijos viršijo 16 mlrd. eurų, šalies bendrasis vidaus produkta
Statistika rodo, jog metus veikiantys skolų išskaitų pakeitimai ir pusę metų veikianti „skolų atostogų" programa duoda teigiamų rezultatų. Per pusę metų „skolų atostogomis" pasinaudoję į darbo rinką grįžo 265 žmonės. Bendras skolininkų skaičius per metus sumažėjo beveik 13 tūkst. Šį rezultatą, tarp kitų priežasčių, lėmė ir
Įsivaizduok vietą, kur susitinka kartos. Kur tavo vardas – ne tik įrašas skaitmeniniame pasaulyje, bet fizinė, išliekanti žymė miesto erdvėje. Tauragėje startuoja unikalus projektas – „Kartų ąžuolas“, kuris kviečia kiekvieną prisidėti prie naujos erdvės kūrimo ir tuo pačiu – palikti savo vardą miesto isto
UAB „Tauragės autobusų parkas“ informuoja visuomenę, kad socialiniuose tinkluose platinamas įrašas, kuriame pateikta melaginga informacija, susijusi su įmonės teikiamomis keleivių pervežimo paslaugomis. Gyventojai ir miesto svečiai kviečiami būti atsargūs – prašome nespausti jokių įtartinų nuorodų, nekomentuoti ir n
Lietuvoje moterų yra daugiau nei vyrų, tačiau vos trečdaliui verslų vadovauja moterys, o startuolius jos kuria dar rečiau – Inovacijų agentūros duomenimis, moterys vadovauja vos 14 proc. Lietuvoje veikiančių startuolių. Skirtumus lemia ne vien motyvacija ar įgūdžiai – dažnai jie kyla iš gilesnių, aplinkos nulemtų veiksnių. Kaip &
Jau šį savaitgalį Tauragė taps ralio centru! Čia vyks Lietuvos automobilių ralio sprinto čempionato (LARSČ) ir Lietuvos Extreme ralio čempionato (LXRČ) trečiasis etapas „Rally Tauragė 2025“. Dėl vyksiančio ralio liepos 5 d. bus uždaryta: 7.00–22.00 val. Vytauto g. atkarpa nuo „Tauragė Hotel“ iki
Tuo įsitikinusi iš Upynos kilusi ryškaus sopraninio balso savininkė Sandra Lebrikaitė, kurios kelias į didžiausias pasaulio scenas prasidėjo nuo giedojimo gimtojo miestelio bažnyčioje ir nuvedė iki „Dainų dainelės“, o nuo jos – iki operos scenų Europoje, Amerikoje, Azijoje ir netgi Afrikoje. Tokia – kupin
Birželio 30 d. Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kiemelyje įvyko jautrus ir prasmingas renginys – fotografijų parodos „Mano akims reikia tavo akių“ atidarymas ir diskusija apie vaikų globą. Šis vakaras tapo emocingu susitikimu, kuriame atskleistos vaikų ir jų globėjų istorijos, išgyv