„Sodra“ perskaičiavo ir sausį jau moka padidintas senatvės ir kitas socialinio draudimo pensijas. Šiais metais jos buvo apskaičiuotos pagal naują principą. Į namus jas pristatys paštininkai. Tačiau kaimo vietovėse dėl netikslių duomenų pensijų išdavimas kai kuriems gavėjams gali sutrikti.
Padidino pensijas
Kaip nurodoma „Sodros“ išplatintame pranešime, kiekvieno gavėjo pensija susideda iš bendrosios ir individualiosios dalies. Abi šios dalys svarbios skaičiuojant pensijos dydį. Bendroji pensijos dalis pagal šių metų indeksavimo koeficientą didės 8,47 procento. Padidės taip pat individualioji dalis, kuri priklauso nuo kiekvieno žmogaus per visą gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų. Ši pensijos dalis bus indeksuojama papildomai ir didės 12,71 proc.
Skaičiuojama, kad vidutinė senatvės pensija didėja nuo 414 eurų iki 465 eurų, vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu didėja nuo 441 iki 489 eurų. Šalpos pensijos bazė šiemet didės nuo 143 iki 150 eurų.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 612 tūkstančių senatvės pensijos gavėjų. Tauragės rajone – 8,2 tūkstančio.
Pakeitė apskaičiavimo tvarką
Be to, siekiant labiau padidinti mažiausias pensijas buvo pakeista bendrosios pensijos dalies apskaičiavimo tvarka. Anksčiau viso dydžio bendrąją pensijos dalį, kuri yra lygi vienos bazinės pensijos dydžiui, gavo tie žmonės, kurie yra įgiję būtinąjį stažą. Turintys minimalų stažą (15 metų), bet neturintys būtino stažo, gavo proporcingai mažesnę bendrąją pensijos dalį. Nuo šiol tokiems žmonėms bus mokama viso dydžio bendroji pensijos dalis – 215,09 euro. Tie, kurių stažas yra didesnis, ir toliau gaus didesnę bendrąją pensijos dalį.
Išankstinių senatvės pensijų gavėjai padidėjimą pajus vasarį, kadangi ši pensija, skirtingai nei visos kitos socialinio draudimo pensijos, yra mokama už praėjusį mėnesį.
Svarbu prisiminti, kad kiekvieno gavėjo pensija skaičiuojama individualiai ir padidėjimas taip pat bus individualus. Du žmonės, gaunantys tokio pat dydžio pensiją ir sukaupę tiek pat metų stažo, gali sulaukti skirtingo pensijų padidėjimo dėl to, kad turi sukaupę skirtingą kiekį apskaitos vienetų, kuris priklauso nuo praeityje gauto darbo užmokesčio dydžio ir sumokėtų įmokų, pabrėžia „Sodra“.
Išmokos vienišiems
Šiemet našlių pensijos bazinis dydis padidės nuo 28,63 euro iki 32 eurų. Tokio pat dydžio išmokas gaus taip pat Lietuvoje gyvenantys vieniši, tai yra niekada nesusituokę arba išsiskyrę asmenys, sulaukę senatvės pensijos amžiaus, ir neįgalieji, kuriems nustatytas 55 proc. ar mažesnis darbingumo lygis. Išmoka bus skiriama remiantis Gyventojų registre esančiais duomenimis apie asmenų šeimyninę padėtį – nereikės teikti prašymo raštu ar telefonu.
Asmenys, kuriems vienišo asmens išmoka paskirta praėjusiais metais, šį mėnesį gaus dvi išmokas – už gruodį ir už sausį. Taip yra dėl to, kad pasikeitus įstatymui nuo šiol vienišo asmens išmoka bus mokama už einamąjį, o ne už praėjusį mėnesį.
Vienišo asmens išmokos gavėjai, kuriems ši išmoka priklausys nuo 2022 m. pradžios ir bus skirta automatiškai, išmoką ir susidariusią nepriemoką gaus kovo mėnesį. Ji taip pat bus išmokėta tiems žmonėms, kurie teisę į išmoką įgijo nuo 2021 m. liepos ar vėlesnio šių metų mėnesio, bet nesikreipė dėl jos skyrimo.
Tuo pačiu laiku vienišo asmens išmoką gaus ir tie asmenys, kurie prašymus pateikė pernai, tačiau teisę gauti išmoką įgis tik šiais metais. Pavyzdžiui, jei žmogus įgis teisę į išmoką 2022 m. sausio mėnesį, 2022 m. kovą jis gaus išmoką už einamąjį mėnesį bei susidariusią nepriemoką už sausio ir vasario mėnesius – iš viso 96 eurus. Vėliau išmoka bus mokama periodiškai kas mėnesį.
Pristato paštininkai
Pensijų pristatymą gyventojams „Sodra“ delegavo Lietuvos paštininkams. Kaip „Tauragės žinioms“ atsiųstuose atsakymuose teigė „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič, pasikeitimams pasiruošta iš anksto.
– Senjorams, gaunantiems pensijas į namus, itin svarbu pasitikėti žmogumi, kuris atneša pensiją. Patirtis rodo, kad pirmą mėnesį praktine, žmogiškąja prasme gavėjai gali pastebėti pokyčių. Pavyzdžiui, pensininkas daug metų buvo įpratęs, kad pensiją 9 valandą ryto jam atneša pažįstamas kurjeris. Pasikeitus tiekėjui gali pasikeisti pristatymo diena ar valanda, tačiau pensijų pristatymo grafikas išliks toks pat – sausį jos bus pristatomos nuo 10 iki 26 mėnesio dienos. Pensijos pristatymas kaip buvo, taip ir liks nemokamas, – pasikeitimus įvardino patarėja.
Netikslūs duomenys
Patarėja pastebi, kad ypač kaimo vietovėse gyventojai gali nesulaukti pensijos laiku, nes sistemoje esantys jų adresai yra netikslūs (pavyzdžiui, gyvenvietėje iš viso nėra gatvių pavadinimų ir nenurodytas namo numeris). Tokių gavėjų yra ir Tauragės rajone.
– Jei gyventojai nesulauktų pensijos įprastomis pristatymo dienomis arba jiems kiltų kitų klausimų dėl pensijos pristatymo į namus, jie gali paskambinti „Sodros“ informacijos telefonu (8 5) 250 0883. Konsultantai išsiaiškins kiekvieną atvejį individualiai ir suteiks visą reikiamą informaciją, – patarė M. Kozič.
Pasak patarėjos, pagal įstatymą pensijų pristatymo paslaugos pirkimas vykdomas kas trejus metus. Viešąjį konkursą laimėjo Lietuvos paštas. Šį kartą konkursas suskaidytas į 47 dalis pagal aptarnaujamas teritorijas. Atsižvelgta į pristatymo kainą. Pensijų pristatymo paslaugų pirkime dalyvavo 7 kandidatai. Nuo 2022 m. Lietuvos paštas aptarnaus 42 iš 47 teritorijų.
Gauti neskuba
Pasitaiko atvejų, kai pensijų mokėjimai sustabdomi dėl įvairių aplinkybių. Pavyzdžiui, asmeniui nedeklaravus gyvenamosios vietos. Būna atvejų, kai pensinio amžiaus sulaukę žmonės laiku nesikreipia į „Sodrą“ dėl pensijos mokėjimo. Pensija pradedama mokėti, kai žmogus pateikia prašymą skirti pensiją. Dėl senatvės pensijos skyrimo į „Sodrą“ reikėtų kreiptis likus trims ir mažiau mėnesių iki sukaks pensijos amžius ar bet kuriuo metu vėliau.
– Šiuo metu yra per 4000 žmonių, sulaukusių senatvės pensijos amžiaus ir turinčių minimalų stažą senatvės pensijai gauti, bet negaunančių socialinio draudimo senatvės pensijos. Tačiau šis skaičius nereiškia, kad visi šie žmonės praleido terminą kreiptis dėl pensijų. Skaičius apima ir tuos žmones, kurie, pvz., pensinio amžiaus sukakties mėnesį dirba ir nori, kad to mėnesio įmokos būtų įtrauktos į pensijos apskaičiavimą – tokiu atveju neretai prašoma skirti pensiją nuo kito mėnesio pirmosios dienos, – teigė patarėja.
Jei žmogus kreipėsi vėliau nei sukako senatvės pensijos amžius, senatvės pensija jam bus išmokėta už praėjusį laikotarpį, ne ilgesnį nei 6 mėnesiai iki prašymo gavimo dienos, pažymėjo patarėja. Pavyzdžiui, žmogus sulaukė senatvės pensijos amžiaus 2021 m. rugsėjo mėn., tačiau dėl senatvės pensijos skyrimo kreipsis tik 2022 m. gegužės mėn., senatvės pensija jam bus išmokėta už laikotarpį nuo 2021 m. gruodžio mėnesio.
Duomenys sistemoje kaupiami nuo 1994 m. Iki tol darbdaviai pateikdavo tik bendrą įstaigos informaciją apie darbuotojų skaičių bei už juos sumokėtas socialinio draudimo įmokas. Informacija apie darbo stažą įrašoma darbo knygelėse.
– Todėl dokumentus, įrodančius stažą, įgytą iki 1993 m. gruodžio 31 d. (darbo knygelę, stažo pažymėjimus, išduotus buvusių darboviečių ar archyvų ir kt.), išeinantis į pensiją žmogus privalo pats pristatyti „Sodrai“, – teigė M. Kozič.
Pateikti prašymą skirti pensiją galima asmeninėje „Sodros“ paskyroje www.sodra.lt/gyventojui, arba atvykus į „Sodros“ skyrių. Reikia turėti pasą, asmens tapatybės kortelę arba leidimą gyventi Lietuvoje, taip pat santuokos ar ištuokos liudijimą, jeigu buvo pakeista pavardė, o stažą įrodančiuose dokumentuose nurodyta ankstesnė pavardė.
Padidino biudžetą
Seimas praėjusių metų pabaigoje „Sodros“ biudžetą padidino. Planuojama, kad pajamos viršys išlaidas, rezervas viršys milijardą eurų. Kaip nurodė patarėja, „Sodros“ patiriamos išlaidos dėl pandemijos ir nedarbo mažės, o didžiausią „Sodros“ išlaidų dalį sudarys išlaidos socialinio draudimo pensijoms.
Prognozuojama, kad 2022 m. „Sodros“ biudžeto pajamos sieks 5 mlrd. 836,6 mln. eurų. Pajamos, palyginti su praeitais metais, daugiausia augs dėl šalies darbo užmokesčio fondo prognozuojamo 9 proc. augimo. Išlaidos sieks 5 mlrd. 533,5 mln. eurų. Išlaidų didėjimą labiausiai lems socialinio draudimo išmokų didėjimas dėl šalies darbo užmokesčio augimo 8,0 proc. ir Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisos.
Didžiausią „Sodros“ išlaidų dalį šiemet sudarys išlaidos socialinio draudimo pensijoms. Joms numatyta skirti 4 mlrd. 251,5 mln. eurų, t. y 11,9 proc. daugiau nei 2021 m.
Tikimasi, kad 2022 m. į „Sodros“ Rezervinį fondą pagal 2021 m. teigiamą pinigų srautų rezultatą bus pervesta 279,2 mln. eurų ir Rezervinio fondo dydis 2022 m. sieks 1 mlrd. 61,0 mln. eurų.
Kelionės – tai ne tik puiki galimybė pamatyti pasaulį, bet ir proga patirti įspūdžių, susijusių su sėkme ir netikėtumais. Kartais užtenka vieno drąsaus žingsnio ar sprendimo, kad kelionė taptų ne tik nuotykiu, bet ir įsimintina laimėjimų istorija. Šiame straipsnyje pristatome penkias išskirtines vietas, kuriose galite išb
Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2025 metais. Socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs senatvės, negalios ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos žmonėms su negalia, vienišo asmens i&scaro
Nuo kitų metų „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos pasieks išankstinių senatvės pensijų gavėjus bei žmones gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, m
Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės konkursą laimėjo Žaneta Maziliauskienė – Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, visus metus laikinai vykdžiusi direktorės funkcijas. Naujas pareigas ji pradės eiti nuo sausio 2 dienos. „Šiandien rašau pareiškimą a
Vasarą padangos patiria įvairių išbandymų – nuo aukštos temperatūros iki ilgų kelionių dideliu greičiu. Netinkama priežiūra gali lemti greitesnį jų dėvėjimąsi, o tai ne tik sumažina saugumą, bet ir reikalauja papildomų išlaidų. Tinkamai prižiūrėdami padangas galite prailginti jų tarnavimo laiką ir užtikrinti geresnį sukib
Trečiadienį Tauragės rajono taryba pritarė visuomenės susižavėjimo sulaukusiai idėjai savivaldybės administracijai įsigyti šiuo metu privačiose rankose esantį Tauragės banko pastatą. Priimtas sprendimas pradėti procedūras siekiant įvertinti galimybę pirkti šį istorinį pastatą už konkrečią kainą, kurią atskiru sprendimu dar turės priim
Kadastriniai matavimai – svarbus procesas, leidžiantis nustatyti nekilnojamojo turto ribas, tikslų plotą ir kitus reikšmingus parametrus. Lietuvoje šie matavimai atliekami pagal griežtai reglamentuotas taisykles, kurios užtikrina tikslumą ir atitiktį teisės aktams. Kas yra kadastriniai matavimai? Tai procesas, kurio metu atlie
Kelionės su mažu biudžetu dažnai laikomos kompromisų pilnu išbandymu, tačiau tai nėra tiesa. Jei mokate planuoti ir žinote, kur ieškoti, galite atrasti daugybę nebrangių, tačiau puikių kelionių krypčių. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kur keliauti, kad sutaupytumėte, bet kartu patirtumėte nei&scar
Vyriausioji rinkimų komisija patenkino Tauragės savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės prašymą atsistatydinti ir pripažino tarybos nario įgaliojimus nutrūkus nesuėjus terminui. R. Bandzinaitę-Latožienę Tauragės savivaldybės taryboje pakeis Liberalų sąraše pirmoji tarybos nario mandato negavusi kandidatė Sonata Jurgil
Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros
Etninės kultūros globos taryba savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams išsiuntė raštą, kuriame raginama puoselėti lietuviškas tradicijas advento ir kalėdiniu laikotarpiu. Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą i
Pirmadienį gūsingo vėjo išversti medžiai ir nulaužtos šakos pridarė nemažai žalos tinklui. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, iš viso yra daugiau 1000 pažeistų tinklo vietų, kur reikia atlikti remonto darbus. Padarinius operatyviai šalina daugiau kaip 200 brigadų, tačiau darbus sunkina tebe&