Tauragės žinios logotipas
Nuotolinė prekyba receptiniais vaistais: ne visi žino, kuo naudinga ir kaip pasinaudoti

Nuotolinė prekyba receptiniais vaistais: ne visi žino, kuo naudinga ir kaip pasinaudoti

Dar visai neseniai Lietuvoje receptinius vaistus buvo galima įsigyti tik nuvykus į vaistinę, tačiau dabar gyventojai turi ir kitą galimybę – juos pirkti nuotoliu. Nuo 2022-ųjų vasaros atsiradusi alternatyva sparčiai populiarėja, nes pacientams leidžia išvengti eilių, lengviau palyginti kainas ir įsigyti reikiamų receptinių vaistų neišeinant iš namų. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacijos politikos departamento Farmacinės veiklos skyriaus patarėja Kristina Povilaitienė pastebi, kad toks vaistų įsigijimo būdas tampa svarbia sveikatos priežiūros sistemos dalimi, gerinančia jų prieinamumą pacientams.

Kaip įsigyti receptinius vaistus nuotoliu?

Vaistus nuotoliniu būdu gali pirkti tik tie pacientai, kurie turi galiojantį elektroninį receptą vaistui. Ar pacientas jį turi, gali pasitikrinti E. sveikatos sistemoje, prisijungęs per Elektroninius valdžios vartus.

„Pasirinkęs norimus įsigyti vaistus E. sveikatoje, pacientas nukreipiamas į pasirinktos vaistinės interneto svetainę, kurioje turi užbaigti vaistų užsakymą. Vaistinė patvirtina užsakymą tik tuomet, kai pacientui suteikiama farmacinė paslauga, pavyzdžiui, paskambina farmacijos specialistas ir nuotoliniu būdu pakonsultuoja pacientą apie pasirinktą vaistą“, – pasakoja K. Povilaitienė.

Kodėl verta vaistus pirkti nuotoliniu būdu?

  • Laiko taupymas – tokiu būdu išvengiama kelionių į vaistinę, nes užsakymą galima pateikti tiesiai iš namų ar darbo vietos, o vaistai yra pristatomi nurodytu adresu.
  • Privatumas yra ypač aktualus mažesniuose miestuose, kur daugelis žmonių vieni kitus pažįsta, todėl tam tikrų vaistų įsigijimas fizinėje vaistinėje gali kelti nepatogumų. Pirkdamas vaistus nuotoliniu būdu, žmogus gali geriau užtikrinti savo privatumą.
  • Lengviau palyginti kainas – E. sveikatos portale pacientas greitai ir paprastai gali patikrinti skirtingų vaistinių teikiamas kainas bei išsirinkti geriausią variantą.

Vienas svarbiausių nuotolinės prekybos receptiniais vaistais privalumų – galimybė užsakyti vaistus ne tik sau, bet ir artimiesiems. „Tai ypač patogu vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie gyvena atokiose vietovėse, kur vaistinių pasirinkimas ribotas, taip pat asmenims, turintiems judėjimo negalią, – sako ministerijos atstovė. – Pavyzdžiui, vaistus močiutei galiu užsakyti būdama bet kuriame Lietuvos mieste ar net užsienyje, o močiutė vaistus gaus tiesiai į namus. Taip pat man paskirtus vaistus galiu užsisakyti būdama sodyboje vasarą ir jie bus pristatyti į mano pageidaujamą vietą. Svarbu pažymėti, kad žmogui turi būti suteiktas įgaliojimas E. sveikatoje, tačiau įgaliotasis asmuo nebūtinai turi būti paciento artimasis. Svarbiausia, kad juo pasitikėtumėte ir jis pats turėtų prieigą prie E. sveikatos sistemos bei patvirtintų suteiktą įgaliojimą.“

Kur ir kada gausiu vaistus?

Vaistus užsisakius nuotoliniu būdu, užsakymą galima atsiimti vaistinėje arba nurodyti pageidaujamą pristatymo vietą.

„Mieste užsakyti vaistai ar kompensuojamosios medicinos pagalbos priemonės pacientui turi būti pristatytos per 2 darbo dienas, o miesteliuose ir kaimuose – per 4 darbo dienas nuo nuotolinės pirkimo-pardavimo sutarties sudarymo. Jei pristatymo terminas sutampa su poilsio ar švenčių diena, galutine pristatymo diena laikoma artimiausia darbo diena, todėl labai svarbu yra laiku suplanuoti vaistų užsakymą“, – sako K. Povilaitienė.

Ar visus vaistus galima įsigyti nuotoliu?

Pasak SAM atstovės, Lietuvoje nuotoliu galima įsigyti tiek nereceptinius, tiek receptinius vaistus, jei pastariesiems yra išrašytas elektroninis receptas. Tačiau yra tam tikrų išimčių.

Nuotoliniu būdu negalima įsigyti narkotinių ir psichotropinių preparatų, taip pat vardinių vaistų, išskyrus kompensuojamuosius, bei vaistinėse pagal individualų receptą konkrečiam pacientui gaminamų, vadinamųjų ekstemporaliųjų vaistų. Be to, kai kuriems vaistams reikia specialių laikymo sąlygų, pavyzdžiui, tam tikros temperatūros, todėl vaistinės gali neturėti galimybių jų pristatyti į namus“, – sako K. Povilaitienė.

Nors nuotolinė prekyba vaistais populiarėja, vis dar kyla iššūkių – ne visos vaistinės pateikia pakankamai platų asortimentą, todėl pacientams ne visada pavyksta įsigyti visų reikiamų vaistų vienoje vaistinėje. Jei reikalingo vaisto nėra arba jo kiekis nepakankamas, siūloma vykti į fizinę vaistinę.

Ar saugu pirkti vaistus internetu?

Visas nuotolinis receptinių vaistų pasirinkimas vyksta per E. sveikatos sistemą, kurioje elektroniniai receptai yra susieti su paciento duomenimis, todėl neįmanoma įsigyti šių vaistų nelegaliai ar be recepto.

„Jei žmogus ne vaistinių interneto svetainėse ar socialiniuose tinkluose mato pasiūlymų įsigyti vaistų, yra didelė tikimybė, kad tai – nelegali prekyba. Taip pat tokiu būdu gali būti prekiaujama ne vaistais, o neaiškios kilmės produktais. Labai svarbu žinoti, jog visos oficialiai nuotoliniu būdu siūlančios vaistus parduoti vaistinės privalo turėti specialų patvirtinimo ženkliuką, kuris yra bendras visoje Europos Sąjungoje“, – sako K. Povilaitienė.

Vaistus reikia pirkti vaistinėse arba jų internetinėse svetainėse, kurios pažymėtos specialiu logotipu. Tačiau svarbu, kad logotipas būtų aktyvus – paspaudus jį turi atsirasti sąrašas vaistinių, parduodančių vaistus nuotoliniu būdu. Lietuvos atveju šią informaciją galima rasti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos svetainėje.

Čia rasite vaistinių sąrašą, kuriame išvardintos vaistinės, siūlančios vaistus įsigyti nuotoliniu būdu. Jei vaistinės šiame sąraše nėra, nenaudokite tos interneto svetainės vaistams įsigyti.

Pasak SAM atstovės, šis logotipas yra privalomas visoms legalioms vaistinėms, prekiaujančioms vaistais nuotoliniu būdu visose Europos Sąjungos šalyse.

„Dabar, kai internete yra tiek daug skirtingų svetainių, žmonės gali atsitiktinai patekti į abejotinas platformas, kuriose nėra patikimos informacijos. Todėl būtina būti budriems ir kritiškai vertinti perskaitytą informaciją. Taip pat vaistų negalima pirkti nelegaliose vietose, pavyzdžiui, turguje, iš gyventojų ar kitur.

Pirkdami vaistus neteisėtose pardavimo vietose rizikuojate įsigyti ir vartoti neaiškios kilmės produktus, kurie pristatomi kaip vaistai arba įsigyti padirbtų – falsifikuotų vaistų. Tokių produktų vartojimas yra nesaugus, nes nežinoma jų sudėtis, saugumas, veiksmingumas, galimos nepageidaujamos reakcijos, tinkamumo vartoti laikas ar transportavimo sąlygos. Juose gali būti kenksmingų priemaišų arba visai nebūti veikliosios medžiagos. Be to, tokių preparatų ženklinimas ir pakuotės lapelis gali būti klaidinantys“, – perspėja K. Povilaitienė.

Šis straipsnis yra Valstybinės ligonių kasos vykdomos informacinės farmacinio raštingumo kampanijos „Vaistai nekalba“ dalis.

SAM ir VLK inf.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Liepos mėnesį bus vykdomos prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemonės

Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir mažindami eismo įvykių skaičių, liepos mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamojoje teritorijoje vykdys prevencines priemones. Liepos 3-5 d. ir liepos 20-22 d. vyks elektrinių mikrojudrumo priemonių, dviračių, elektrinių mopedų, vairuotojų kontrolė. Liepos 7-10 d

Tauragės rajono maudyklų vandens kokybė – tinkama maudynėms

Tauragės rajono savivaldybė informuoja, kad  birželio 19 d. atlikus maudyklų vandens kokybės tyrimus, nustatyta, jog visuose tirtuose rajono vandens telkiniuose vandens kokybė atitinka higienos normos HN 92:2018 reikalavimus – maudytis galima. Tyrimai buvo atlikti šiose vietose: Jūros upės maudykla Balskų tvenkinys Keramikos

Klaipėdos apygardos teismas nuteisė jaunuolį už pasikėsinimą nužudyti mažametę

Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje 18-metis pripažintas kaltu dėl pasikėsinimo atimti gyvybę mažametei mergaitei bei fizinio smurto prieš kitą nepilnametę. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras, tyrimą atliko Taur

Vagys siautėja kaimiškose vietovėse – pavogti grūdai ir akmenų grilius

Policija tiria du svetimo turto pagrobimo atvejus, įvykusius Šilalės ir Šilutės rajonuose. Šilalės rajone, Vingininkų kaime, laikotarpiu nuo birželio 28 d. 15.00 val. iki birželio 29 d. 10.00 val., iš 1951 m. gimusiai moteriai priklausančio neužrakinto ūkinio pastato buvo pavogti grūdai. Dėl šio įvykio pradėtas i

Paribių Lietuvos adresas: 200 km nuo Vilniaus

Per du dešimtmečius Lietuva tapo šimtaprocentine europietiška šalimi, tačiau vos už kelių šimtų kilometrų nuo sostinės, kurioje sukoncentruotas valstybės valdymas, mokslas ir verslas su gerai  apmokamomis darbo vietomis, europietiškos kultūros šalis vis labiau panašėja į skurdžią pensinin

Rūta MUR - Jausmas kitoks

Rūta MUR - Jausmas kitoks

Naujas saugumo lygis keliuose – mobilūs smūgio slopintuvai

Siekiant stiprinti keliuose dirbančių specialistų ir visų eismo dalyvių saugumą, AB „Kelių priežiūra“ įsigijo 20 naujų mobilių smūgio slopintuvų. Šiuo metu vykdomas dar 11 tokių pat įrenginių įsigijimo procesas. Bendra numatoma investicija į įvairias darbuotojų saugumo priemones – daugiau nei 1 milijonas eurų.   Bend

Nuo rugpjūčio 1 d. valstybinės žemės paslaugos bus teikiamos tik internetu

Nuo šių metų rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, Lietuvoje bus teikiamos tik internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Asmenims nebereikės vykti į savivaldybes, Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) ar pas kitus valstybinės žemės patikėtinius – prašymus dėl valstybinės žemės nuo

Pritarta pertvarkai: antroji pensijų kaupimo pakopa taps patrauklesnė ir lankstesnė

Seimas priėmė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtus įstatymus, kurie atveria kelią antrosios pensijų kaupimo pakopos pokyčiams. Sistema bus patrauklesnė ir lankstesnė, bus užtikrintas savanoriškas dalyvių įsitraukimas ir įgyvendintas Konstitucinio Teismo nutarimas, numatant galimybes pasitraukti iš kaupimo antroje

Seimas įteisino naują GPM tarifą, atskirą apmokestinimą ūkininkams, papildomą NPD

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais įteisintas naujas GPM tarifas, nustatytas atskiras apmokestinimas ūkininkams ir papildomas neapmokestinamąsias pajamas auginantiems vaikus, individualios veiklos pajamos įtraukiamos į bendrą progresinį apmokestinimą. Už tai numatančias Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas

Seimas priėmė Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą

Seimas priėmė naujos redakcijos Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą, kuriame skirtingai apmokestintas gyventojų turimas nekomercinį nekilnojamasis turtas – išskiriant pagrindinį gyvenamąjį būstą* ir kitą asmens nekomercinį nekilnojamąjį turtą.  Nustatyta, kad savivaldybių tarybos nustatys pagrindinio gyvenamojo būsto mokestinės

Šunys pagalbininkai teiks pagalbą žmonėms su negalia

Siekiant, kad žmonės su negalia galėtų sėkmingai naudotis šunų pagalbininkų pagalba, bus patobulintas prieinamumo reglamentavimas, įtvirtinta asmenų su negalia teisė į šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų kompensaciją, teisė patekti ir būti viešojoje erdvėje, statiniuose, nepriklausomai nuo jų paskirties, naudotis vie&sca