Liko beveik metai iki galutinio termino atsisakyti lauko tualetų, kaip to reikalauja ES, ir įsivesti vandentiekį bei nuotekų tinklus. Bet aiškėja, kad Tauragės rajone iš seno įpratimo gyventojai nuotekas galimai leidžia į tvenkinius, ežerus ar gruntą. Nes taip pigiau. Aplinkosauga žiūri į tai pro pirštus. Savivaldybė yra parengusi paramos valymo įrenginiams aprašą, bet kompensacijomis pasinaudoti skuba ne visi.
Nuotekas – į tvenkinį?
Po to, kai publikavome straipsnį apie vandens tinklų plėtrą Tauragės rajone, sulaukėme skaitytojų skambučių. Žmonės domėjosi, ką daryti tiems, kurie gyvena mažesnėse gyvenvietėse, kas bus suėjus Europos Sąjungos nustatytam terminui dėl lauko tualetų.
– Savivaldybė teikia paramą nuotekų valymo įrenginiams įsirengti, bet yra tam tikrų sąlygų ir patys įrenginiai būna skirtingi. Paskaičiavome, kiek kainuotų su darbu ir įranga, tai išėjo apie 3 tūkst. Eur. Savivaldybė kompensuoja ne daugiau kaip 1 tūkst. eurų, – pasakojo į redakciją paskambinęs tauragiškis.
– Kaime žmonės neturi pinigų, taupo, pvz., Dauglaukyje gal tik 5 proc. gyventojų oficialiai įsirengę valymo įrenginius, kiti nuotekas nuo seno leidžia kas į tvenkinį, kas į gruntą ar kokį pažįstamą ūkininką pasikviečia, kad ištrauktų. Ieško, kaip sutaupyti. Talpykla pas mus dviejų kubų, per savaitę užsipildo, kiekvieną kartą samdyti, kad kas ištrauktų, labai brangu, – pasakojo skaitytojas, nepanoręs viešinti tapatybės.
Sulaukėme ir skambučio iš Dauglaukio kaimo gyventojo. Norėjęs pasiteirauti dėl nuotekų įrenginių kompensavimo tvarkos, pristatytos „Tauragės žiniose“, jis papasakojo ir tai, ką patvirtino jau vėliau kalbinti keli dauglaukiškiai – nuo kolūkio laikų esą nuotekos leidžiamos į vadinamąjį Gagarino tvenkinį.
– Kaime žmonės neturi pinigų, taupo, pvz., Dauglaukyje gal tik 5 proc. gyventojų oficialiai įsirengę valymo įrenginius, kiti nuotekas nuo seno leidžia kas į tvenkinį, kas į gruntą ar kokį pažįstamą ūkininką pasikviečia, kad ištrauktų. Ieško, kaip sutaupyti. Talpykla pas mus dviejų kubų, per savaitę užsipildo, kiekvieną kartą samdyti, kad kas ištrauktų, labai brangu, – pasakojo skaitytojas, nepanoręs viešinti tapatybės (vardas, pavardė redakcijai žinomi – aut. past).
Beveik trejus metus Dauglaukio bendruomenės „Gimtinė“ pirmininkės pareigas einanti Kristina Vismerienė „Tauragės žinioms“ sakė, kad apie galimą tvenkinio taršą bendruomenėje nekalbėta, jokių oficialių skundų negauta.
– Jei taip ir būtų, tai, manau, dauglaukiškiai patys praneštų apie taršą, – įsitikinusi bendruomenės pirmininkė.
Aplinkosaugininkai nekalbūs
Paprašėme situaciją pakomentuoti Aplinkos apsaugos departamento atsakingų darbuotojų. Teiravomės, ar aplinkosauga turi duomenų, ar yra gavusi skundų dėl vandens nuotekų taršos Dauglaukio kaime ar kitose Tauragės rajono apylinkėse, ir prašėme patikslinti, kas laukia pažeidėjų, kurie nuotekas leistų į vandens telkinius bei kodėl taip elgtis negalima. Komunikacijos skyriaus specialistai atsiuntė lakonišką atsakymą.
– Jei taip ir būtų, tai, manau, dauglaukiškiai patys praneštų apie taršą, – įsitikinusi bendruomenės pirmininkė.
„Šilutės aplinkos apsaugos inspekcija paskutinius 3–4 metus nėra gavusi skundų dėl Dauglaukio kaime netinkamai tvarkomų nuotekų. Jeigu patikslintumėte pažeidimo vietovę ir aplinkybes, būtų atliekamas patikrinimas dėl netinkamai tvarkomų nuotekų,“ – rašoma iš Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyriaus gautame laiške.
Nusiuntėme ir patikslinimų: kad redakciją pasiekė informacija, jog Dauglaukyje galimai nuotekos leidžiamos į tvenkinį, kad domimės, ar turi aplinkosaugininkai informacijos, ar buvo atlikę patikrinimų ne tik Dauglaukyje, bet ir kitose rajone gyvenvietėse, kurios neturi vandens nuotekų sistemų ir nėra įsivedusios vandens valymo įrenginių. Liko vieneri metai iki ES direktyvos įgyvendinimo, kad šalyse narėse negali būti lauko tualetų. Kaip Tauragės rajone gyventojai tam yra pasirengę? Ar Tauragės rajone yra nustatyta gyventojų ar verslo subjektų, kurie nuotekas leistų į gruntą ar vandens telkinius? Kokios sankcijos taikomos pažeidėjams?
Aplinkosaugininkai atsakyti pažadėjo per 5 darbo dienas. Sulaukę atsakymų, juos pateiksime artimiausiame laikraščio numeryje.
Ar yra gauta pranešimų apie galimą taršą nuotekomis ne tik Dauglaukyje, bet ir kitose rajono vietovėse, pasiteiravome ir savivaldybės administracijos. Kaip atsakė savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Petras Kulikauskas, savivaldybė nėra gavusi jokių skundų dėl į gruntą ar vandens telkinius leidžiamų nuotekų. Net jeigu ir būtų tokių skundų, savivaldybė juos perduotų aplinkosaugos pareigūnams.
Kompensuoja
Komentuodamas kompensavimo tvarką, P. Kulikauskas redakcijai atsiųstame laiške informavo, kad šiais metais savivaldybė patvirtino visas paraiškas, kurios atitiko sąlygas gauti kompensaciją. Iš viso buvo gautos 79 paraiškos. Pagal sutartis pareiškėjai turi iki kitų metų liepos 1 d. įsirengti valymo įrenginį, pateikti savivaldybei mokėjimo prašymą, kad būtų išmokėta rezervuota kompensacinė išmoka. Pasak savivaldybės atstovo, iš Dauglaukio kaimo gautos 4 paraiškos kompensuoti nuotekų įrenginių pastatymo išlaidas.
– Kieme prabangūs automobiliai, namai kelių aukštų, fasadas klinkerio plytelėmis. Atvedam vamzdį iki sklypo, jie nenoriai prisijungia vandenį, tačiau nuotekų – ne. Tai ką kalbėti apie mažiau pasiturinčius. Mažesnėse vietovėse, kur gyventojų mažiau nei tūkstantis, vandens tinklų plėtros ES nefinansuoja, gyventojai turi savo lėšomis įsivesti valymo įrenginius arba mes turime ieškoti savo resursų, – teigė pašnekovas.
– Sąlygos paprastos: gyventojas turi būti deklaravęs savo gyvenamąją vietą Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje ir nuosavybės teise valdyti gyvenamosios paskirties pastatą, kurio statyba teisės aktų nustatyta tvarka yra užbaigta ir pastatas yra įregistruotas (100 proc. baigtumas) VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne anksčiau kaip prieš 5 m. nuo kvietimo teikti registracijos formas dienos. Ir jei nėra techninės galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų ir tokių tinklų įrengimas nenumatytas Tauragės savivaldybės strateginiame veiklos plane per artimiausius 3 metus, – aiškino vedėjas. – Pagal galiojančius teisės aktus visiems statomiems individualiems nuotekų valymo įrenginiams privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą ir įrenginys privalo būti sertifikuotas. Prieš išmokant kompensaciją tikrinama, ar gyventojas laikosi privalomų teisės aktų reikalavimų.
Jis akcentavo, kad paraiškos dėl individualių buitinių nuotekų valymo įrenginių įrengimo dalinio kompensavimo priimamos nuo einamųjų metų kovo 1 d. iki kovo 31 d.
Tiesa, individualių nuotekų valymo įrenginių statybos išlaidos nebus kompensuojamos Tauragės, Skaudvilės miestų, Juodpetrių (Bernotiškės) ir Joniškės sodų teritorijose. Šis finansavimas skirtas tik kaimų gyventojams.
Neskuba
Kiek anksčiau kalbintas UAB „Tauragės vandenų“ Technikos direktorius Jonas Gečas sakė, kad vykdant vandens nuotekų tinklų plėtrą rajone dažnai susiduriama su net ir turtingais, pasiturinčiais gyventojais, kurie pasinaudoja sąlygomis atsivesti geriamąjį vandenį, bet nuotekoms taupo.
– Kieme prabangūs automobiliai, namai kelių aukštų, fasadas klinkerio plytelėmis. Atvedam vamzdį iki sklypo, jie nenoriai prisijungia vandenį, tačiau nuotekų – ne. Tai ką kalbėti apie mažiau pasiturinčius. Mažesnėse vietovėse, kur gyventojų mažiau nei tūkstantis, vandens tinklų plėtros ES nefinansuoja, gyventojai turi savo lėšomis įsivesti valymo įrenginius arba mes turime ieškoti savo resursų, – teigė pašnekovas.
Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir mažindami eismo įvykių skaičių, liepos mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamojoje teritorijoje vykdys prevencines priemones. Liepos 3-5 d. ir liepos 20-22 d. vyks elektrinių mikrojudrumo priemonių, dviračių, elektrinių mopedų, vairuotojų kontrolė. Liepos 7-10 d
Tauragės rajono savivaldybė informuoja, kad birželio 19 d. atlikus maudyklų vandens kokybės tyrimus, nustatyta, jog visuose tirtuose rajono vandens telkiniuose vandens kokybė atitinka higienos normos HN 92:2018 reikalavimus – maudytis galima. Tyrimai buvo atlikti šiose vietose: Jūros upės maudykla Balskų tvenkinys Keramikos
Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje 18-metis pripažintas kaltu dėl pasikėsinimo atimti gyvybę mažametei mergaitei bei fizinio smurto prieš kitą nepilnametę. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras, tyrimą atliko Taur
Policija tiria du svetimo turto pagrobimo atvejus, įvykusius Šilalės ir Šilutės rajonuose. Šilalės rajone, Vingininkų kaime, laikotarpiu nuo birželio 28 d. 15.00 val. iki birželio 29 d. 10.00 val., iš 1951 m. gimusiai moteriai priklausančio neužrakinto ūkinio pastato buvo pavogti grūdai. Dėl šio įvykio pradėtas i
Per du dešimtmečius Lietuva tapo šimtaprocentine europietiška šalimi, tačiau vos už kelių šimtų kilometrų nuo sostinės, kurioje sukoncentruotas valstybės valdymas, mokslas ir verslas su gerai apmokamomis darbo vietomis, europietiškos kultūros šalis vis labiau panašėja į skurdžią pensinin
Siekiant stiprinti keliuose dirbančių specialistų ir visų eismo dalyvių saugumą, AB „Kelių priežiūra“ įsigijo 20 naujų mobilių smūgio slopintuvų. Šiuo metu vykdomas dar 11 tokių pat įrenginių įsigijimo procesas. Bendra numatoma investicija į įvairias darbuotojų saugumo priemones – daugiau nei 1 milijonas eurų. Bend
Nuo šių metų rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, Lietuvoje bus teikiamos tik internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Asmenims nebereikės vykti į savivaldybes, Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) ar pas kitus valstybinės žemės patikėtinius – prašymus dėl valstybinės žemės nuo
Seimas priėmė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtus įstatymus, kurie atveria kelią antrosios pensijų kaupimo pakopos pokyčiams. Sistema bus patrauklesnė ir lankstesnė, bus užtikrintas savanoriškas dalyvių įsitraukimas ir įgyvendintas Konstitucinio Teismo nutarimas, numatant galimybes pasitraukti iš kaupimo antroje
Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais įteisintas naujas GPM tarifas, nustatytas atskiras apmokestinimas ūkininkams ir papildomas neapmokestinamąsias pajamas auginantiems vaikus, individualios veiklos pajamos įtraukiamos į bendrą progresinį apmokestinimą. Už tai numatančias Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas
Seimas priėmė naujos redakcijos Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą, kuriame skirtingai apmokestintas gyventojų turimas nekomercinį nekilnojamasis turtas – išskiriant pagrindinį gyvenamąjį būstą* ir kitą asmens nekomercinį nekilnojamąjį turtą. Nustatyta, kad savivaldybių tarybos nustatys pagrindinio gyvenamojo būsto mokestinės
Siekiant, kad žmonės su negalia galėtų sėkmingai naudotis šunų pagalbininkų pagalba, bus patobulintas prieinamumo reglamentavimas, įtvirtinta asmenų su negalia teisė į šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų kompensaciją, teisė patekti ir būti viešojoje erdvėje, statiniuose, nepriklausomai nuo jų paskirties, naudotis vie&sca