Tauragės žinios logotipas
Mokytojų streikas – kol kas susitarti nepavyksta

LMS ir mokytojų asmeninių albumų nuotraukos

Mokytojų streikas – kol kas susitarti nepavyksta

Rugsėjo 29-ąją prasidėjusio neterminuoto mokytojų streiko pabaiga dar nėra aiški. Šiandien streikuojantys Tauragės rajono mokytojai susitiks ir tarsis, ką daryti toliau, nes trečiadienį vykusiose derybose su ministru pasiekti susitarimo mokytojams nepavyko. Šią savaitę mūsų rajone streikuoja tik Žalgirių ir Žygaičių gimnazijų pedagogai, sulaukę ir moksleivių palaikymo. Vieni mokytojai jungėsi į žygį, kiti – vyko į Vilnių palaikyti streikuojančių kolegų.

Tauragės rajono mero patarėja Soneta Blankaitė trečiadienį patvirtino, kad streikuoja 33 Žalgirių gimnazijos bei 16 Žygaičių gimnazijos mokytojų. Žygaičiuose ugdymo procesas vyksta tik mažiausiems: dirba ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupės ir 1–4 klasių mokytojai.

Tauragės rajono mokytojai prisijungė prie kitų streikuojančių mokytojų žygio į Vilnių. Tiesa, jie iki pat Vilniaus nežygiuos. 

Spalio 3-iąją mokytojai žygį pradėjo nuo Tauragės rajono savivaldybės, kur susitiko su Tauragės rajono vicemere Andžela Jakiene ir Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūrate Veisiene.

Sutarimo nerado 

Kaip rašoma naujienų portale Lrytas.lt, Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas po trečiadienio vakarą vykusių derybų su streikuojančios mokytojų profesinės sąjungos atstovais sako, kad pasiekti susitarimo gali ir nepavykti. Jo teigimu, nors kai kuriais klausimais ministerija dar gali leistis į kompromisus, dėl atlyginimų derybų nebebus. Anot jo, šiuo klausimu valdžia jau pasiūlė maksimumą. Todėl, neatmeta tikimybės G. Jakštas, daugiau derybų su streikuojančiais mokytojais apskritai gali nebebūti.

LMS ir mokytojų asmeninių albumų nuotraukos

Streikuojančios vienos iš penkių pedagogus vienijančių profsąjungų – Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) lyderis Andrius Navickas teigė, kad trečiadienį vykusiose derybose su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nebuvo rastas sutarimas nei dėl atlyginimų didinimo, nei dėl moksleivių skaičiaus klasėse mažinimo ir etato struktūros keitimo. Pasak jo, ministerija, nepasiūlydama dar labiau didinti mokytojų darbo užmokesčio, sieks išbandyti streikuojančių pedagogų ištvermę. 

„Mes analizavome, svarstėme siūlymus, bet jokio sutarimo šitoje vietoje neradome“, – po susitikimo trečiadienio vakarą žurnalistams sakė A. Navickas.

Labiausiai palaiko mokiniai

Streikas skirtinguose Lietuvos miestuose prasidėjo rugsėjo 29 dieną. Prieš pora savaičių mokytojai buvo surengę dviejų valandų įspėjamąjį streiką. 

– Kadangi LŠDPS nesusitarė su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dėl mokytojų atlyginimų kėlimo (kas lemtų didele dalimi mokytojo profesijos prestižą ir jaunų žmonių atėjimą į kolektyvą per didesnį stojančiųjų į pedagogikos studijas skaičių), dėl mažesnio mokinių skaičiaus klasėse bei dėl mokytojų etato skaičiavimo sukalibravimo (kad mokytojai nebūtų perdegę ir turėtų laiko kiekvienam mokiniui, pasiruošti kiekvienai pamokai, būti emociškai prieinami bei įkvepiantys), spalio 3 dieną prasidėjo Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) ir LŠDPS organizuojama eisena „Tik einantys įveikia kelią“ ir Tauragėje, – pasakojo LMS Tauragės padalinio pirmininkė Evelina Sliosoraitė.

Pasak jos, LMS palaiko savo mokytojus ir eis koja kojon bendro tikslo link. Tai reiškia, kad mokytojai kartu su moksleiviais eina iš savo miestų pėsčiomis iki Vilniaus, jog atkreiptų visuomenės dėmesį į švietimo sektoriaus problemas ir paskatintų sprendimų ieškojimą visais lygmenimis. Vilniuje, kur link ir žygiuoja eisenos dalyviai, nuo pirmos streiko dienos, Vinco Kudirkos aikštėje vyksta #kitapamokastreikas renginys.

– Moksleiviai palaiko mokytojus ir streiką, nors streikas nėra patogus. Matoma, kad kai kuriose mokyklose sustojęs ugdymas kenkia mokinių pasiekimams ir mokymuisi, tačiau būtent taip ŠMSM bei visa valdžia patiria spaudimą, kuris juos vargina ir verčia imtis kažkokių veiksmų. Mokytojai parodo, kad yra drąsūs kovoti ir nepasiduoti kartu su moksleivių užnugariu, kol niekas nepasikeis. O moksleiviai palaiko savo pedagogus, nes pastebi tas pačias problemas, kadangi būtent mums ir yra suteikiamas švietimas, kuris nėra pakankamai kokybiškas ir jame yra dar daug spragų. Per didelėse klasėse mokytojams yra sunku suteikti individualų dėmesį ir pagalbą kiekvienam pamokų metu, dėl kiekvieno mokinio skirtingo mokymosi lygio lieka spragų ir reikia samdyti korepetitorius, – pagrindines problemas vardijo mokinių atstovė, tikinusi, kad pastebėjo, jog nuolat besikeičiant ugdymo programoms, kurios nėra paruoštos mokytojams, yra ypatingai sunku perduoti medžiagą, kai nėra jokių planų ir visa mokykla bei mokytojai turi vieną vienintelį vadovėlį.

Evelina paminėjo, kad didesni atlyginimai pakeltų mūsų švietimo specialistų sunkaus ir dažnai nepastebimo darbo vertę:

– Manau, visi pastebime, kad mokytojo profesija jau nebėra prestižinė ir jau dabar pedagogų trūksta, o 10 metų perspektyvoje tai gali būti labai didelė problema. Taigi palaikome mokytojus, nes kas dar, jei ne mes, ir kada, jei ne dabar, iškovosime tai, kas mums jau seniai buvo žadama? Lietuvos švietimas gali geriau, mokykla gali būti saugi erdvė skleistis įvariaspalvėms asmenybėms, būtent to iš švietimo sprendimų priėmėjų (tiek savivaldoje, tiek nacionaliniu lygmeniu) ir norėtųsi. 

Spalio 3 dieną prasidėjusiame žygyje tauragiškių tikslas buvo pasiekti Skaudvilę, tai yra nueiti 26 km. 

– Džiaugiamės, kad susirinko net 30 mokytojų ir 20 moksleivių, pasiryžusių eiti. Nors kelias nebuvo lengvas, bet pilni gerų emocijų ir nuolat diskutuodami įvairiausiomis temomis pasiekėme dienos kelionės tikslą, – pirmosios dienos žygio, kuriame dalyvavo ir pati, įspūdžiais pasidalijo Evelina.

Ji patikslino, kad ne visi žygeiviai tikslą pasiekė:

– Einant kelyje žmonių sumažėjo dėl sveikatos, kadangi atstumas tikrai ilgas.  

Vieni į žygį – kiti į Vilnių

Kaip informavo LŠDPS Tauragės Žalgirių gimnazijos profesinės organizacijos pirmininkė Vida Laurinaitytė, antradienį 9 Žalgirių gimnazijos mokytojai išėjo į žygį, kartu ėjo ir būrelis mokinių iš įvairių mokyklų, ne tik iš Žalgirių. 

– Mūsų grupė planuoja eiti šiandien iki Skaudvilės, tada kolegos juos parveš į Tauragę. Rytoj vėl tęs žygį – juos nuveš iki Skaudvilės ir eis iki Nemakščių. Toliau eiti neplanuoja, – pirmadienio rytą informavo V. Laurinaitytė.

Ji teigė, kad spalio 5-ąją – Mokytojų dieną – su kolegomis švęs gimnazijoje, tikisi sulaukti juos palaikančių mokinių sveikinimo. 

Dėl kolegų palaikymo pedagogė nesiskundžia – tai kiekvieno asmeninis apsisprendimas.

– Problemos išsakytos, jos sisteminės, apie jas sužinojo ir visuomenė, ir politikai, taigi, lauksime, kokie bus pasiūlymai, – teigė Vida Laurinaitytė. 

– Aišku, kad norisi ir kitų ugdymo įstaigų palaikymo, bet tai jų apsisprendimas. Mūsų gimnazijos administracija mus supranta, o mokytojai visi vieningi, manome, kad atėjo metas parodyti, jog problemų daug, metas pradėti jas spręsti, – kalbėjo Žalgirių gimnazijos mokytojų atstovė.

Kaip ji informavo, antradienį mokytojai kartu su juos palaikančiais mokiniais iš įvairių mokyklų nuėjo iki Skaudvilės, o trečiadienį mokytojai iš Skaudvilės ėjo iki Nemakščių.

– Tariamės su kolegomis iš Žygaičių gimnazijos. Žygyje dalyvavo tik Žalgirių gimnazijos mokytojai, o Žygaičių gimnazijos mokytojai ketvirtadienį važiavo į Vilnių ir ten prisijungė prie A. Navicko, kurio grupė iš Zarasų atėjo į Vilnių. Žygaičių gimnazijos mokytojai kartu ėjo iki V. Kudirkos aikštės, šventė mokytojų dieną. Trečiadienį vakare ministras Riešėje (ten tą vakarą atėjo A.Navicko grupė) tęsė derybas, – detaliai planus paaiškino V. Laurinaitytė.

Pasak jos, mokytojai yra sutarę streikuoti visą šią savaitę, šiandien, penktadienį, tarsis, ką daryti toliau. 

– Problemos išsakytos, jos sisteminės, apie jas sužinojo ir visuomenė, ir politikai, taigi, lauksime, kokie bus pasiūlymai, – teigė Vida.

Trečiadienį pasiteiravome ir Žygaičių gimnazijos atstovės Editos Kvietkutės, kokie artimiausi jų planai. Moteris informavo, kad yra užsakytas transportas, ir ketvirtadienį jie turėjo išvykti į Vilnių palaikyti streikuojančių kolegų, dalyvauti eisenoje, nes „tik einantys įveikia kelią“.

– Labai laukiame teigiamų pokyčių švietimo sistemoje, – teigė E. Kvietkutė.

Pasak Žygaičių gimnazijos pedagogės, pamokų streikuojantys mokytojai dar neveda, dirba tik keli dalykininkai ir ikimokyklinio ugdymo pedagogai. 

– Penktadienį susirinksime visi profsąjungai priklausantys mokytojai ir nuspręsime, ką darysime toliau, – teigė Edita.

Žygaičių gimnazijos mokytojai nedalyvavo žygyje į Skaudvilę ar į Nemakščius. E. Kvietkutės pasiteiravome kodėl:

– Žygyje Žygaičių gimnazijos mokyklai atstovavo mokiniai, o mokytojai kaupė jėgas išvykai į Vilnių. Atstovausime visiems streikuojantiems Tauragės rajono pedagogams. Su Žalgirių gimnazijos profsąjungos pirmininke ir pedagogais nuolat palaikome ryšį ir deriname veiksmus. Jie dalyvavo žygyje, mes vykstame į Vilnių. 

Tikisi, kad ras kompromisą

Nuomonės dėl mokytojų streiko pasiteiravome ir savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkės Virginijos Eičienės. Pasak jos, demokratinėje valstybėje turime gerbti žmogaus teisę ir žodžio laisvę. 

– Manau, kad streikas viena iš kraštutinių priemonių, kada reikia ypatingai aktualizuoti visuomenės daliai svarbius dalykus. Švietimas kaip tik ta sritis, kuriai galbūt buvo skiriamas nepakankamas dėmesys. Labai norisi tikėti, kad bus surastas kompromisas iš abiejų – streikuojančiųjų mokytojų ir ministerijos (vyriausybės) – pusių, – kalbėjo V. Eičienė. – Gerai suprantu tėvus, mokinius, kurie jaudinasi dėl galimų ugdymo(si) spragų, galiu suprasti ir mokytojus, kurie jaučiasi pavargę nuo reformų ir neįvertinti.

Tarybos narės nuomone, Tauragės rajono savivaldybė skiria didelį dėmesį švietimui. 

– Kuriamos patrauklios darbo sąlygos: atnaujinamos mokyklos, mokyklų stadionai, skiriamos lėšos įsirengti laboratorijoms, didinamas mokytojų padėjėjų skaičius, įsteigtas STEAM centras ir pan.  Savivaldybė turi parengusi trūkstamų specialistų (tarp jų ir pedagogų) pritraukimo aprašą, kuriame numatytos  kompensacijos už studijas, kelionės išlaidos į darbą ir iš jo, – savivaldybės pastangas vardijo V. Eičienė.

Ji teigė, kad jaunam pedagogui patrauklias ir priimtinas darbo sąlygas gali pasiūlyti ir pati mokykla.  

– Be abejonės, mokytojo profesijos patrauklumą lemia daugelis dalykų, ne tik atlyginimai, bet ir  visuomenės požiūris, – sakė politikė.

 

LMS ir mokytojų asmeninių albumų nuotraukos

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Koks talpus šitas žodis – žemė

Jame telpa džiaugsmas ir skausmas, meilė ir neapykanta, viltis ir laimė, šiluma ir šaltis. Ji prilyginama motinai, iš kurios išeinama, ir globėjai, į kurią sugrįžtama. Ji – liudytoja ir teisėja, ji ir pragyvenimo garantija. Žemė mus maitina, aprengia, gydo. Savo spalvomis skirtingais metų laikais džiugina mūsų ak

Oficialiai atidaryta Tauragės dviračių parko PUMPTRACK trasa

Šeštadienį beveik pusšimtis dalyvių bei gausus būrys žiūrovų susirinko į „Dalyvauk, Taurage“ 2024 metais laimėjusios idėjos – dviračių parko PUMPTRACK trasos atidarymo renginį.   Šventės pradžioje sveikinimo žodžius tarė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, mero patarėjas Tadas R

Naujausias tyrimas griauna stereotipus: kompetencija svarbiau už negalią

Žmonės su negalia yra produktyvūs darbuotojai, lygiai su kitais konkuruojantys atviroje darbo rinkoje, tokį teiginį palaiko 81 proc. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) užsakymu „Spinter tyrimai“ atliktos apklausos respondentų. Kartu 69 proc. pripažįsta, kad valstybės siūloma pagalba darbdaviams, įdarbinantiems žmones su ne

Rūta MUR ir Leonas Somovas suvienijo jėgas – pristato bendrą lietuvišką kūrinį ir vaizdo klipą „Saugok širdį“

Viena unikaliausių balsų atlikėjų Rūta MUR ir elektroninės muzikos kūrėjas bei atlikėjas Leonas Somovas suvienijo jėgas. Netikėtai užgimęs duetas – netikėtumas abiejų kūrėjų muzikos gerbėjams. Šiandien atlikėjai pristato bendrą darbą – kūrinį ir vaizdo klipą „Saugok širdį“.   Atlikėja Rūta MUR džiaugiasi

Prasidėjo nuošliaužos laikinojo sutvirtinimo darbai Jūros krantinėje

Jūros krantinėje, prie „Versmės“ gimnazijos, prasidėjo laikinieji šlaito sutvirtinimo darbai. Kadangi šioje vietoje naudoti specialiosios technikos galimybės nėra – darbai atliekami rankiniu būdu.   Metų pradžioje į Jūros upę nuslinkus nemažai daliai šlaito, daugiamečiams medžiams bei daliai pėsčiųjų ir

„Šeškės“ nestabdo: nauja daina, įspūdingas klipas ir spindintis įvaizdis

Grupės „Šeškės“ narės Karina, Goda ir Ingrida, besirengdamos gruodžio mėnesio arenų turui, pristato naują dainą „Nebesugrįšiu“. Kūrinį iliustruoja įspūdingas vaizdo klipas, nufilmuotas gražiose ir paslaptingose erdvėse. „Šeškės“ klipe suspindo prabangiu nauju įvaizdžiu. Merginos

Perkate pirmąjį automobilį? Štai ką turite žinoti

Pirmojo automobilio įsigijimas – tai sprendimas, turintis įtakos jūsų kasdieniam gyvenimui ir finansams. Nesvarbu, ar ieškote ekonomiško automobilio miestui, ar talpesnės transporto priemonės ilgesnėms kelionėms, svarbu jį išsirinkti pagal savo poreikius. Šiame straipsnyje aptarsime keletą esminių patarimų, kaip pasirinkti tinkamą automobilį ir ko

Tauragiškius Seime atstovaus svetimi

Sekmadienį vykęs Seimo  rinkimų pakartotinis balsavimas tauragiškiams baigėsi nesėkmingai. Pralaimėjo vienintelis antrajame rinkimų ture dalyvavęs Tauragės politikas -  Liberalų sąjūdžio atstovas Romualdas Vaitkus. Naujos kadencijos Seime Tauragės apygardą atstovaus šilališkis Tadas Sadauskis, o Karšuvos apygar

Tauragėje moterų laisvės kovų istorija atgijo dainoje       

  2024 m. spalio 24 d. Tauragės Tremties ir rezistencijos muziejuje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras surengė tęstinio projekto „Moterys Lietuvos partizaniniame kare 1944-1953 m.“ tyrimo “Moterys partizanės: Vakarų Lietuvos (Jūros) partizanų srities atvejis“ pristatomąjį renginį. Istorikų ir menininkų dėka par

Ar blogėjant dirvožemiui ateityje ūkininkai galės užauginti mums maisto?

Ši savaitė Lietuvoje yra paskelbta Klimato savaite, kurios metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesys į klimato kaitos iššūkius. Diskusijose šia tema vis dažniau nuskamba klausimas – kaip dėl besikeičiančio klimato bus auginamas mūsų maistas ateityje? Lietuvoje didėja vidutinė metinė temperatūra, dažnėja ekstremalių reiškinių, visa tai veikia mūsų