Autorės nuotrauka
„Tauragės žinioms“ atsiųstas moksleivio mamos laiškas paskatino pasidomėti, kodėl mokyklų valgyklose yra dveji meniu ir kas kaltas, kad nemokamą maitinimą gaunantys moksleiviai negali riktis tų pačių patiekalų, kuriuos už savo pinigus nusiperka jų bendraamžiai. Tokius klausimus kelianti tauragiškė įsitikinusi, kad sunkiau gyvenančių šeimų vaikai yra diskriminuojami, o jiems skirti pinigai įkrenta į kažkieno kišenes.
Susirūpino valstybės pinigais
Moteris pastebėjo, kad nemokamą maitinimą gaunantys mokiniai dažnai valgo menkos kokybės maistą, kurio vertė neatitinka tikrųjų kainų. Ji tikina, kad neaiškių ir klaidinančių situacijų, susijusių su nemokamu maitinimu, pastebėjo “Žalgirių” gimnazijoje, bet tokia pat situacija yra ir kitose mokyklose. Pasak portalo skaitytojos, nemokamą maitinimą pagal mokinio pažymėjimą gaunantys vaikai įsigyja patiekalus už daug mažesnę kainą nei jie iš tikrųjų kainuoja. Pateikia ir pavyzdį: karbonado kaina meniu nurodyta 4 eurai, tačiau su nemokamu maitinimu mokiniai gali įsigyti šį patiekalą už tik 1,10 euro.
“Tai kelia klausimus apie tikrąją maisto kainą ir apie tai, kur dingsta skirtumas, jeigu mokinys nevalgo mokykloje?”, - laiške redakcijai svarsto moteris, kartu atsiuntusi „Žalgirių“ gimnazijos meniu nuotrauką ir „Tamo“ išrašo, kuriame matyti, ką vaikas valgė „pagal pažymėjimą“ kopiją.
Telefonu pakalbinta moteris tikino, kad jos draugės kalbėjosi su švietimo skyriaus darbuotoja ir neva sakiusi, kad už nemokamo maitinimo pinigus vaikai gali pirkti viską, ką jie nori, nes atskiro maisto jiems neturi būti.
„O dabar jie to nedaro. Ateina mergina, pasako, kad nori šnicelio, ir išgirsta, kad jai nepriklauso. Atrodo kaip diskriminacija, bet paskui nuo pažymėjimo nuskaičiuoja ledus, javainius – pamačiusi likau šoke. Nusiperka šnicelį už 1.10 euro, lieka pinigų, kur tie pinigai dingsta? O kai mokinys nevalgo arba neina į mokyklą dėl ligos, kam atitenka nemokamo maitinimo pinigai?“,- rūpinosi moteris, analizuodama „Tamo“ dokumentą su pirktų produktų kainomis.
Toks pat laiškas buvo išsiųstas ir „Lietuvos ryto“ interneto portalui.
Pažymėjimuose – tik tėvų pinigai
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad principinga tauragiškė rūpinasi ekonomišku valstybės pinigų panaudojimu ir vaikų sveikatingumu, nes „Tamo“ išraše nurodyti pirkiniai - ledai, bandelės, javainiai, maišiukai po 1 ct jai kelia siaubą. Nors iš mokyklos grįžę vaikai tikina, kad niekada valgykloje jokių ledų ir javainių nėra matę – būna tik keksiukų ir piciukių, pasak tauragiškės, „kažkuo neteisingu čia kvepia“.
Pradėjus aiškintis laiške pateiktus faktus, sužinojome, kad „Tamo“ išrašą, fiksavusį keistus pirkinius, iš gimnazijos parsinešė jos dvyliktokė duktė. Nežinodama nemokamo maitinimo sistemos ir vaikų mitybai keliamų reikalavimų, tauragiškė pamanė, kad išraše atsispindi nemokamo maitinimo patiekalų kainos.
„Žalgirių“ gimnazijoje dirbančiomis UAB „Orden“ virėjos tikina, kad tėvai gali stebėti tik tai, kam vaikai išleidžia į elektroninę piniginę (mokinio pažymėjimą) jų pačių pervestus pinigus. Dėl to juodu rašalu užtušuotos eilutės, kuriose matyti pinigus pervedusio asmens pavardė ar banko sąskaita.
Gimnazijoje dirbančios virėjos griežtai neigia, kad jų valgykloje gaminami tokie patiekalai, kaip karbonadas už 1,10 euro, 8 varškės kukuliai už 1,84 euro ar virti varškėčiai už 0,93 euro. Neparduodami nei javainiai ar ledai – mokyklose jais prekiauti griežtai draudžiama, jų radus, įmonė gali gauti didžiulę baudą.
Pasak virėjų, Tauragės savivaldybės mokyklose maitinimą organizuoja kelios įmonės, todėl net viena šalia kitos esančiose mokyklose gaminami skirtingi patiekalai ir parduodami skirtingomis kainomis. „Karbonadas mūsų mokykloje kainuoja apie 4 eurus, nes sveria 85 gramus, ir į patiekalo kainą yra įskaičiuojamas garnyras. Tokio patiekalo, kaip karbonadas, nemokamiems pietums mes negalime patiekti, nes jis neatitiktų sveikam maitinimui keliamų reikalavimų. Kitas dalykas, kad už mokamus pietus gimnazistai be išimčių atsiskaito banko kortelėmis, o ne pažymėjimais – neturime nei vieno tokiu būdu mokinio“,- tvirtina UAB „Orden“ virtuvės darbuotojos.
Nemokami pietūs – tik sveikuoliški
Tauragės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus laikinoji vyriausioji specialistė Raimonda Alysienė patvirtino, kad nemokamam mokinių maitinimui skirtiems maisto produktams įsigyti valstybė skiria 3,5 Eur. Savivaldybė prideda iki 69 centų, neskaitant savivaldybės tarybos sprendimu numatytų išimčių, patiekalų gamybos išlaidoms kompensuoti. Į mokinio pažymėjimus (elektronines pinigines) savivaldybė nemokamam maitinimui skirtų pinigų neperveda. Daugumoje Tauragės bendrojo lavinimo mokyklų valgyklose įdiegta elektroninė sistema fiksuoja mokinių, kuriems skirtas nemokamas maitinimas, pažymėjimų numerius ir už tuos vaikus, kurie faktiškai valgė nemokamus pietus, savivaldybė atsiskaito tiesiogiai su paslaugos tiekėju – maitinimą organizuojančia įmone. Jei vaikas mokykloje nevalgo arba dėl ligos jos nelanko, pinigai lieka valstybės kišenėje.
„Žalgirių“ gimnazijos virtuvėje dirbančios moterys tikina, kad nemokami pietūs niekada nebus tokie skanūs, kaip mamos virtuvėje, nes valstybė, skirdama paramą sunkiai gyvenančioms šeimoms, nustato griežtus reikalavimus patiekalų gamybai. Taip vaikai pratinami prie sveikatą tausojančio maisto, formuojama sveika gyvensena.
Pagal ministro Aurelijaus Verygos patvirtintus reikalavimus, maitinimą organizuojančios įmonės parengia du nemokamo maitinimo meniu variantus, leidžiantys pasirinkti vaikams skirtingus karštą antrąjį patiekalą. Meniu yra skelbiamas mokyklos tinklalapyje, jame nurodoma tiksliai apskaičiuotas angliavandenių, baltymų, riebalų kiekis, maistingumo vertė kilokolorijomis. 6 – 12 klasių mokiniai pietų metu privalo gauti apie 750 kilokolorijų. Vienas iš meniu patiekalų – sriuba arba antrasis patiekalas turi būti tausojantis ( virtas garuose arba troškintas, kitas – augalinis. Už valstybės maisto produktams skirtus 3,5 euro vaikai turi gauti daržovių, vaisių, jiems siūloma nesaldinta gaiva arba arbata. Šiuose patiekaluose negali būti pridėtinio cukraus ir jokių E raide žymimų maisto priedų bei prieskonių mišinių, o ant stalų draudžiama dėti druską ir pipirus.
Todėl daugeliui vaikų, pripratusiems namuose valgyti keptą mėsą, naudoti aštrius padažus, mokykloje niekada nebus skanu. Bet mokyklos valgykla, pasak virėjų, ir nėra mamos virtuvė, kur ką nori, tą pasiimi.
„Mes negalime keisti nemokamam maitinimui suderintų meniu patiekalų į kitus, kuriuos parduodame už pinigus, nes jie gaminami pagal kitokias technologijas ir ne visiškai atsitinka nustatytus gamybos reikalavimus“,- tikina virėjos, dažnai girdinčios prašymus vietoj vištienos troškinio, skirto nemokam maitinimui, įdėti šnicelį ar kugelio. Nors kugelis yra ir nemokamų pietų meniu, jis kepamas kitaip – bulvių tarkiai maišomi su varške“,- aiškino kelis dešimtmečius vaikų maitinimo srityje dirbančios moterys.
Jos tikina, kad supranta vaikų nuoskaudas, ir ta nelygybė, apie kurią kalbama laiške, iš tiesų yra. Bet ir maisto gamybos reikalavimus, ir lėšų skyrimą nemakojamam maitinimui reguliuoja valstybės institucijos. „Už 3,5 euro nedaug produktų gali nupirkti, jei nori pirkti kokybiškus. Bet vaikai valgo Lietuvoje užaugintų vištų krūtinėlės troškinį, gauna lašišos patiekalus – negalim sutikti, kad nemokamo maitinimo patiekalai yra nekokybiški ar neskanūs“- tikina „Žalgirių“ gimnazijoje dirbančios virėjos.
Galėjo sutrikti elektroninė sistema
„Žalgirių“ gimnazijoje kasdien pietauja iki 200 mokinių, ir tik apie 40 jų gauna nemokamus pietus. Susisiekus su keistą įrašą „Tamo“ dienyne radusia mergina, paaiškėjo, kad mokyklos valgykloje už pirkinius ji tikrai atsiskaito banko kortele, o elektroninį pažymėjimą naudoja tik eidama valgyti nemokamų pietų.
„Toks įrašas buvo tik vienintelį kartą – pati nustebau, atsivertusi dienyną, nes nieko panašaus nesu pirkusi, juo labiau su pažymėjimu“,- pripažino dvyliktokė. Mergina sutinka, kad galėjo būti sutrikusi elektroninė sistema ir jos dienyne atsirasti įrašas visai iš kitos mokyklos.
Daugiausiai klausimų iškelia nežinojimas, nors šiais laikais ir nemokamam maitinimui skirtą pinigų sumą, ir reikalavimus bei reglamentuojančias tvarkas galima rasti internete. „Žalgirių“ gimnazijos valgyklos darbuotojos tvirtina, kad kilus tokiam triukšmui, keliais sakiniais paneigiamos visos jų pastangos dirbti sąžiningai ir maitinti vaikus kuo kokybiškiau. To nebūtų, jei ir mokiniai, ir jų mamos, kilus klausimams, aiškintųsi su maitinimą organizuojančios įmonės vadovais ar mokykloje dirbančiomis virėjomis, kurios geriausiai gali išsklaidyti visas abejones ir įtarimus.
Norite išsakyti savo nuomonę, komentarą o turite naujineą? Rašykite mums el. paštu informacija@taurageszinios.lt
Investicijos į biosaugą yra geriausias būdas užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų protrūkiams, tad Žemės ūkio ministerija, reaguodama į tai, kad šiemet Europoje sparčiai plinta ne viena pavojinga gyvuliams liga, paankstino kvietimą pretenduoti į paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano
Iš Kvėdarnos kilęs aktorius Šarūnas Gedvilas gyvenime stengiasi vadovautis intuicija, drąsa ir gebėjimu nepasiduoti net sunkiausiomis akimirkomis. Šiandien jis jau gana gerai žinomas aktorius, klounas ir įkvepiantis pavyzdys visiems, kurie tiki savo svajonių galia. Nuo pirmųjų žingsnių mokyklos scenoje iki darbo Vilniaus &bdquo
Valstybinių miškų urėdija kviečia gamtai neabejingus piliečius į „Nacionalinį miškasodį“ – kasmetinę medžių sodinimo šventę, rengiamą visuose 25-iuose urėdijos regioniniuose padaliniuose balandžio 12 d. Šiemet miškasodis kviečia švęsti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 35-metį, tad kur o&
Jei demencija sergantis asmuo nelaiko šlapimo, gali būti sudėtinga palaikyti higieną ir komfortą, taip pat parinkti tinkamas higienos priemones. Žmogus, kuriam dėl demencijos sutrikusi orientacija, gali nesuprasti tradicinių sauskelnių naudojimo principo ir atsisakyti jas dėvėti. Sauskelnės-kelnaitės dėvimos kaip įprasti apatiniai drabužiai,
Magistralinio kelio A12 žiedinės sankryžos įrengimo darbai vis dar neužbaigti – dėl iškilusių nenumatytų priežasčių jie buvo du kartus sustabdyti, o šiuo metu jų negalima užbaigti, nes asfaltavimo darbams reikiamas asfaltas pradedamas gaminti tik nuo balandžio mėnesio vidurio ir anksčiau nėra galimybės jo gauti. Asfaltbetonio ba
Kodėl tai svarbu? Gyvenamųjų namų rūsių paruošimas priedangai yra itin svarbus dėl kelių pagrindinių priežasčių: Visų pirma, tai suteikia greitą ir prieinamą apsaugą. Savivaldybės parinktų priedangų skaičius yra ribotas, o kritinėje situacijoje gali nebūti pakankamai laiko jas pasiekti. Turint iš anksto paruoštą rūsį, gyven
Veiklą pradėjo jaunimo politikos ambasadorius iš Tauragės. Jaunimo politikos ambasadoriai – tai aktyvūs jauni žmonės, kurie savo savivaldybėse skatina bendraamžių įsitraukimą į jaunimo politiką. Jie prisideda prie nacionalinės ir tarptautinės jaunimo politikos įgyvendinimo, domisi priimamais sprendimais, jaunimui skirtomis galimybėmis
Kovo 25 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai tikrindami gautą informaciją apie neteisėtai laikomas cigaretes, atliko kratą vyro, gimusio 1952 m., gyvenamosiose patalpose, esančiose Klaipėdos mieste. Kratos metu rasta ir paimta 1 964 pakelių cigarečių nepaž
Pasibaigus „Nostra.lt-RKL“ reguliariajam sezonui, keturios komandos iškeliavo ruoštis „Lyderių taurei“ ir prisijungimui ketvirtifinalio etape, o likęs aštuonetas jau šią savaitę stos į kovą savo aštuntfinalio porose Tauragės „Tauragė“ (17/13, 6 vieta) vs Prienų „Tikodenta
Kovo 25 d. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje įvyko jaunos moters, gamtos fotografės ir tekstų rašytojos Austėjos Šidlauskaitės knygos „Gimę jausti“ pristatymas. Knyga, parašyta atviro dienoraščio forma, atveria gilų ir jautrų pasakojimą apie tai, kaip priimti savo jautrią prigimt
Tauragiškės, rankininkės įveikė Pasvalio SM ir iškovojo kelialapį į Lietuvos merginų rankinio U19 čempionato finalinį ketvertą Kovo 25 d., savo aikštelėje, Inetos Laugalienės treniruojamos rankininkės iškovojo svarbią pergalę ir užsitikrino kelialapį į Lietuvos jaunimo rankinio U19 čempionato finalinį ketvertą. Merginos