Ar gali profesionalus menas išeiti už muziejaus galerijų, ekspozicijų sienų, įžengti į miestiečių gyvenimą, įsikurti kasdieniškoje aplinkoje – parke, gatvėje, aikštėje, asmeniniame ausinuke? Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ kūrybinė komanda sako: neabejotinai taip!
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ jau trečius metus organizuojamas menų festivalis KVADRATU šiemet ieško įrodymų, jog besikeičiant pasauliui viena išlieka nepakitę – žmogaus kultūros troškulys. O iš pandemijos pančių besivaduojanti kultūra transformuojasi ir ieško naujų formų pasiekti apribojimų sukaustytus žmones. Saviizoliacija mieste – tokia šių metų KVADRATO koncepcija, atliepianti visuomenės gyvenimo aktualijas.
„Menas yra ta jėga, kuri gali pralaužti sienas, išeiti iš kvadrato rėmų bei plėsti ribas“, – teigia Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorė Eglė Červinskaitė.
Tuo įsitikino ir tauragiškiai bei miesto svečiai, įsitraukę į praėjusį savaitgalį miesto šventės metu pristatytus festivalio KVADRATU kultūrinius potyrius.
Tauragė. Mašinos. Objektyvas
Birželio 5 d., šeštadienį, įvyko menų festivalio atidarymas, kurio metu renginių organizatorė-edukatorė Renata Jančiauskienė kalbino vieną iš festivalių autorių, fotomenininką Mindaugą Kavaliauską. Svečias iš Kauno atvyko su Tauragėje pirktu automobiliu, kuris, pastatytas ant Bažnyčių gatvės šaligatvio, tapo meniniu sprendiniu ir pristatymo akcentu.
Fotomenininko nuotraukų ciklas „inCARnation“ (in-car-nation, liet. „tauta mašinoje“) eksponuojamas Tauragėje, Bažnyčių gatvėje, ties 15 namu. Ten, netradiciniu formatu vyko ir festivalio atidarymas.
Prieš du dešimtmečius menininkas atkreipė dėmesį, kad Lietuva ypatinga dideliais tarpkontinentinės automobilių prekybos, aptarnavimo, remonto, autodetalių ir kitų verslų mastais, o pats automobilis tapo nauju kulto objektu. M. Kavaliauskas didelio formato kamera ėmė fotografuoti automobilių prekeivių, vairuotojų, naudotojų, meistrų, kelininkų, detalių pardavėjų kasdienybę, laisvadienius bei įtampos momentus. Nemažą dėmesį jis skyrė ir automobilizuoto Lietuvos peizažo tyrinėjimams.
Tauragėje tai itin aktuali tema – automobilių prekybos verslas neformaliai kuria Tauragės tapatybę. Juokaujama, jog Tauragė – tai Lietuvos Paryžius, čia yra vieta, vadinama „Luaro slėniu“ ir net prancūzų pardavėjai galvoja, kad Tauragė yra ne miestas, o šalis. Karantinas privertė užverti šalių sienas, tuo smarkiai paveikdamas tauragiškių automobilių prekybos verslus, jau tapusiais paveldimais šeimos verslais.
Parodos aktualumą gerai iliustruoja lankytojų refleksijos – festivalio atidaryme dalyvavę verslininkai nuotraukose atpažino savo verslo objektus, savo kasdienybę pamatė kitomis akimis –tapusią menu. Taip kuriamas kūrėjo dialogas su parodos lankytoju, kurio tarpininku tampa muziejininkas.
Festivalio organizatorius ir dalyvius sveikino Seimo narys, buvęs muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus, Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas.
Prasmių ir formų paieškos
Penkiose miesto vietose visą vasarą tauragiškiai turės galimybę gėrėtis fotomenininkų darbais, susitikti su jais neformaliose miesto erdvėse gryname ore, dalyvauti teminėse ekskursijose. Netradicinėse erdvėse – Pilies kiemelyje, Atgimimo aikštėje, J. Kalvano parko pievelėje, Vasario 16-osios gatvėje eksponuojamos parodos: Andriaus Repšio „Projektas 1808. Karantinas“, Benjamino Pociaus „Apie vaikus“, Mindaugo Kavaliausko „Autoportretai ir Autopeizažai“, Bruno Alencastro „Obs-cu-ra“, Vytauto Butkaus „Tilžė – Sovectkas“.
„Visos penkios parodos mieste virto neatskiriamomis nuo miesto instaliacijomis. Vietos ir turinio sąlytis verčia žiūrovą įsitraukti ir tapti instaliacijos dalimi, atrandant parodas per savo patirtis. Bruno Alencastro paroda „obs-cu-ra“ eksponuojama priešais daugiabučių langus, verčia žiūrovą spėlioti, kuris langas slepia fotografijose atvaizduotus žmonių portretus su kambario interjerais. Vytauto Butkaus fotografijos kiek primena Henri Cartier-Bressono išlaukto momento ir balansuotos kompozicijos fotografiją. Bresoniška dinamika suteikia kadrui gyvumo, ką tik įvykusio įvykio jausmą. Ryškūs akcentai išdėlioti kompozicijoje, leidžia pamatyti autoriaus pririotetus“, – parodas trumpai pristatė TKM „Santaka“ muziejininkas fotografas bei pagrindinis lauko parodų idėjos koordinatorius Juozas Petkevičius.
Maža to, muziejus žengia į kultūrinės žiniasklaidos lauką – lauko ekspozicijas papildo tinklalaidės, kuriose kalbinami fotomenininkai padeda žiūrovui suvokti parodos kontekstą bei praplečia potyrių ribas gyvu pasakojimu. Tauragėje tai – absoliučiai naujas žanras.
„Vizualiniai pasakojimai stenduose persikelia į pasakojimus tinklalaidėse, kuriose muziejaus darbuotojai šnekino festivalio autorius. Tačiau viena tinklalaidė yra truputį kitokia negu visos likusios, kartu su muziejaus bendruomene sukūrėme filosofinį pasakojimą apie karantino uždarytą žmogų, kurio vienintelis sąlytis su realia aplinka yra langas. Pasakojimus inspiravo nuotraukų esė „obs-cu-ra“, – teigia tinklalaidžių idėjos autorė R. Jančiauskienė.
Tinklalaides galima rasti Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Youtube kanale, vartotojų patogumui jas pasiekti galima iš karto lankant fotografijų parodas – tereikia išmaniuoju telefonu nuskanuoti QR kodą. Beje, tinklalaidėse skambantis garso takelis – tauragiškio Luko Zeringio kūryba.
Festivalį finansuoja Lietuvos Kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė.
Artėjant žiemos šventėms pradedame mąstyti dvasingiau. Kalėdos, Kristaus užgimimo šventė, pasėja meilės artimui grūdą ne tik praktikuojančių krikščionių širdyse. Tam nebūtini gilūs religiniai įsitikinimai, Kalėdų šventės prasmė slypi bendražmogiškų vertybių ir dvasinių prasmių pajautime, kuris savaime užlie
Lietuvai nusprendus pertvarkyti karo prievolės sistemą, nuo 2026 m. į šauktinių sąrašus bus įtraukti visi mokyklą baigę ir 18 m. sulaukę jaunuoliai. Taip bus sudarytos sąlygos ateityje pereiti prie visuotinio šaukimo. Tuo tarpu Suomijoje visuotinė karinė tarnyba yra privaloma jau daugiau nei šimtmetį, o apklausos rodo, k
Užbaigus remonto darbus Tauragėje duris atvėrė lopšelio-darželio „Pušelė“ II korpusas. Šiame korpuse iš viso atnaujintos šešios grupės, iš kurių dvi – papildomai įrengtos ikimokyklinio ugdymo grupės vaikams nuo 1 iki 1,5 metų. Tauragės savivaldybėje tai jau trečia ikimokyklinio ugdy
Tauragė ilgus metus buvo žinoma kaip regionas, iš kurio dažniau išvykstama, nei grįžtama. Martynas Aužbikavičius – iš Tauragės kilęs, čia užaugęs, šiandien sėkmingai kuriantis tarpdisciplininis menininkas. Po 10-ies metų Martynas grįžta į gimtąjį miestą dar kartą čia įspausti spalvoto pėdsako, šįkart –
Privačiam asmeniui priklausantys istoriniai Lietuvos banko Tauragės skyriaus rūmai nuo 2020 m. spalio 1 d. neteko pagrindinio nuomininko – „Luminor“ banko, kuris nutarė, kad visoje apskrityje jam neverta turėti nė vieno padalinio. Mažosiose patalpose dar veikia vienas kitas biuras, tačiau pastato pagrindinė operacijų salė stovi tu
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad smulkieji verslininkai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2025 m. Tai ypač aktualu gyventojams, kurie veiklą pradės vykdyti jau nuo sausio mėn. pradžios, nes jie turėtų pasiruošti iš anksto ir verslo liudijimą įsigyti nelaukiant paskutinių šių metų dienų. Patogiausia tą padar
Mintimis dalinasi Janina Pukelienė, Tauragės Jovarų pagrindinės mokyklos direktorė. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/6ZvaPL4Dh9acIKZ3Y3y4hR ...iš istorijos... - Prisiminėme visus keturis buvusius mokyklos direktorius nuo pirmojo iki ketvirtojo - Valentiną Pocevičių, Algirdą Medeikį, Eugenijų Šaltį
Vakar, gruodžio 10 d., Šilutės miesto gyventojams šventinės nuotaikos trumpam subliuško. Gerokai po vidurnakčio policijos pareigūnai gavo pranešimą, kad trys asmenys, automobilių stovėjimo aikštelėje, šokinėja užlipę ant automobilio „Audi“ stogo. Įžūliu elgesiu ir vandališkais veiksmais,
Tauragės kultūros centre, Edmundo Mažrimo parodų salėje eksponuojama tapybos paroda „Užtvanka/Potvynis“. Dailininkas Šarūnas Šarkauskas gimė 1967 metais Kaune. Šiuo metu gyvena ir kuria Palangoje. Nuo 1991 metų dalyvauja menininkų grupių parodose, pleneruose, rengia personalines tapybos darbų parodas.
Kas yra anglies monoksidas? Anglies monoksidas (CO) yra bespalvės ir bekvapės dujos, kurios susidaro degimo proceso metu, kai nėra pakankamai deguonies. Šios dujos yra ypač pavojingos, nes jų negalima pastebėti nei rega, nei uosle. Anglies monoksidas gali kauptis jūsų namuose dėl prasto vėdinimo ar netinkamai veikiančių prietaisų, naudojanč
Tinkamai parinkti langai, garažo vartai, roletai ir žaliuzės gali pagerinti jūsų namų komfortą, funkcionalumą ir estetinį patrauklumą. Jie ne tik užtikrina energijos taupymą ir saugumą, bet ir prisideda prie jūsų gyvenamosios aplinkos jaukumo. Šie elementai svarbūs ne tik techniniu požiūriu, bet ir kaip svarbi interjero ir eksterjero dalis.