Viktoro Jokubaičio asmeninio albumo nuotrauka
Pašto veikla kaip komunikacijos priemonė tarp žmonių skaičiuojama tūkstančiais metų. Ilgą laiką Tauragės paštui vadovavęs Viktoras Jokubaitis įsitikinęs, kad kiekvienos valstybės kertinis pamato akmuo yra ir turi būti paštas, nesvarbu, koks technologinis progresas egzistuoja pasaulyje. Lietuvos paštas įkurtas prieš 105 metus lapkričio 16-ąją. Šia proga V. Jokubaitis ir buvusios jo kolegės pasidalijo prisiminimais.
Vos neprarado istorinio pastato
Lietuvos pašto įkūrimo data laikoma 1918 m. lapkričio 16 d., 1922 m. Lietuvos paštas tapo tarptautinės Pašto sąjungos nariu. 1990 m. atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1992 m. sausio 10 d. atkurta ir Lietuvos pašto narystė Pasaulinėje pašto sąjungoje.
Neseniai minėta dar viena data – Tauragės pašto, pastato pastatyto carinės Rusijos, 190 metų sukaktis. Ta proga paštą papuošė gražus akcentas – iš metalo iškalta pašto karieta, pristatyta su istorine apžvalga.
– Galbūt toje apžvalgoje kas nors pasigedo mūsų, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę dirbusiųjų pašte, naujų principų, technologijų diegimo, įvaizdžio kūrimo, todėl norisi apie tai priminti, – sako Viktoras Jokubaitis, Tauragės apskrities centrinio pašto (ACP) direktoriumi dirbęs 1997–2009 m.
– Yra ir daugiau datų, svarbių Tauragės istorinio pašto pastato likimui, – sako jis ir vardija: – Kadangi 1991 m. gruodžio 17 d. buvo nutarta pertvarkyti Lietuvos ryšių valdymo struktūrą, atskiriant paštą nuo VĮ ,,Lietuvos telekomas“, vėliau dalijantis pastatais Tauragės apskrities centrinio pašto istorinis pastatas dėl iki šiol nežinomų aplinkybių atsidūrė „Telekomo“ balanse. Šis faktas į viešumą iškilo, kai Lietuvos pašto generalinis direktorius atvyko Tauragės apskrities centrinio paštą kolektyvui pristatyti naują vadovą. Paštininkams pasiūlius generalinis direktorius neprieštaravo dėl darbuotojų kreipimosi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę. Kreipimosi tekstas buvo paviešintas leidiniuose 1998 02 03 ,,Lietuvos aidas“ Nr. 22 ir 1998 01 29 ,,Tauragiškių balsas“ Nr. 11, tik po to, prabėgus dvejiems metams, atlikus ilgas procedūras, tuometinio LR Susisiekimo ministro, ,,Telekomo“ ir Lietuvos pašto vadovų pastangomis Tauragės apskrities centriniam paštui sugrąžintas istorinis pastatas. Toliau sekė rekonstrukcijos darbai, darbo, buities ir poilsio vietų įrengimas. Malonu priminti, kad Tauragės paštas tapo gražiausiu miesto pastatu – tokiu pavadinimu publikuotas straipsnis 2006 12 19. Nr. 145 leidinyje „Ūkininkų patarėjas“. Toliau dirbome siekdami geresnio klientų aptarnavimo, šiuolaikiškai suremontuodami, rekonstruodami, užtikrindami vertybių saugą beveik visuose Šilalės, Jurbarko, Tauragės rajonų, o vėliau – ir Pagėgių savivaldybės paštuose.
V. Jokubaitis įsitikinęs, kad minint pašto sukaktį dera prisiminti ir tuos, kurie savo laiku kūrė, statė ir triūsė šioje įstaigoje, kokiomis priemonėmis, su kokia širdies šiluma, proto energija jie tai darė.
„Dirbome įdomiu laikotarpiu“
Reikšmingus to laikotarpio pasiekimus prisimena Lina Budrikienė, 1991–2010 m. pašte dirbusi Rinkodaros ir komercijos skyriaus viršininke:
– Dirbome įdomiu, intensyvių Lietuvos pašto permainų laikotarpiu. Buvo atsisakoma sovietmečiu sukurtų tvarkų, jos keičiamos į naujas, lietuviškas. Pvz., šiuo metu galiojanti pašto kodų sistema buvo įgyvendinta mūsų pastangomis. Neturint šiuolaikinių technologijų kodavimą reikėjo atlikti rankiniu būdu. Bene pusę kabineto užėmė rankomis braižytas Tauragės rajono žemėlapis, kuriame buvo atvaizduotas kiekvienas gatvės namas ir adresų skaičius, teritorija suskirstyta kvartalais ir sukoduota. Tai buvo didelis darbas, pareikalavęs daug įdirbio ir kruopštumo – pirmiausiai reikėjo apeiti visas teritorijas ir susižymėti pastatus, suskaičiuoti kiekviename name esančius butus. Bet ši sistema gyvuoja iki šiol. Buvome ir motorizuoto pašto pristatymo pradininkai. Kūrėme pirmuosius planus, atlikome pirmuosius skaičiavimus ir bandymus.
Pasak L. Budrikienės, dabartinis Lietuvos pašto įvaizdis (logotipas, geltona spalva ir kiti firminiai atributai) sukurti irgi jos darbo laikotarpiu. Šioje srityje buvo daug dirbama, įvertinta daug pavyzdžių, išklausyta įvairių specialistų nuomonių. Lietuvos pašto įvaizdžio katalogo kūrimą inicijavo LP Klientų aptarnavimo centras, tačiau į jo kūrimą buvo įtraukti visų paštų specialistai. Tauragės apskrities centrinis pastas buvo vieni iš pirmųjų pakeitę paštų stilių. Naudotasi profesionaliomis dailininkų ir reklamos firmų paslaugomis.
Kartu su daugeliu kitų permainų Lietuvos pašte buvo sukurtos vadybininkų pareigybės, rinkodaros ir klientų aptarnavimo skyriai. Jų funkcija buvo ne tik pašto paslaugų pardavimas ir bendravimas su klientais, bet ir įmonės reprezentacija bei reklama.
Gražių iniciatyvų buvo daug
– Galime pasidžiaugti, kad buvome pirmieji, Lietuvos pašte pradėję pasirodymus visuomeninėse šventėse. Pirmasis buvo senovinio pilies pašto inscenizavimas „Panemunių žiedų“ šventėje Raudonėje. Dalyvavome daugybėje miesto ir verslo švenčių. Kiekvienos šventės metu pristatydavome savo sukurtą proginį atviruką ar voką, pašto antspaudą. Tuo metu tai buvo naujiena ir neįprasta Lietuvos paštui, todėl sulaukdavome didelio šventės dalyvių ir filatelininkų susidomėjimo. Įsiminė vienas įvykis, kai, norėdami pažymėti Onorė de Balzako apsilankymo Tauragėje jubiliejų, neatsiklausę LP vadovybės sukūrėme paprastutį pašto antspaudą, kuriuo vieną dieną žymėjome iš Tauragės pašto siunčiamus laiškus. Mums tai atrodė kaip reklaminė akcija. Į mūsų paštą atvyko filatelininkų iš visos Lietuvos, jiems buvo įdomus mėgėjiškai pagamintas ir pačių inicijuotas spaudas (tai neįprasta pašto struktūroje, nes kiekvieno proginio antspaudo leidyba, kaip ir pašto ženklo, turi praeiti ištisą procesą). Tada iš LP vadovybės gavome barti. Bet viskas baigėsi tuo, kad tą mūsų antspaudėlį patvirtino jau po jo išleidimo ir net įtraukė į filatelininkų katalogą, – prisimena L. Budrikienė. – Tauragės pašte pradėjome daug „pirmų“ dalykų, kuriuos vėliau perėmė kiti Lietuvos paštai. Pvz., pirmieji išsileidome reklamines skrajutes, organizuodavome Kalėdų senelio paštą (jis vėliau buvo organizuojamas visos Lietuvos mastu), turėjome ir Meilės paštą, skirtą Valentino dienai. Mūsų pasirodymai rajono šventėse peraugo į viso Lietuvos pašto reprezentacinius pasirodymus. Tapo net privaloma dalyvauti bent didžiausiose miestų šventėse. Visi apskričių centriniai paštai tai privalėjo įsitraukti į savo planus. Lietuvos pašto Pašto ženklų leidybos skyrius lengvino mūsų darbą, išleisdamas gražius proginius vokus, antspaudus ar net pašto ženklus.
Nemažai darbo įdėta norint suaktyvinti filatelininkų veiklą – rengti susitikimai su rajono filatelininkais, pašto ženklų parodėlės, organizuotos vaikų ekskursijos.
Kėlė kvalifikaciją
Violeta Mirauskienė, 2001–2010 m. dirbusi Tauragės ACP vyr. personalo specialiste, pasakoja, kad tuometiniame Tauragės apskrities centriniame pašte sekretorės-administratorės pareigybė buvo gana svarbi. Be pagrindinių pareigų, administratorė pašte buvo atsakinga už darbuotojų raštingumą, dokumentų parengimą pagal raštvedybos taisykles.
– Kasmet Lietuvos pašte šios pareigybės darbuotojams buvo rengiami kvalifikacijos tobulinimo kursai, naujausių dokumentų rengimo taisyklių taikymo aptarimai. Galima pasidžiaugti, kad tuo metu Tauragės centrinio pašto rengiami dokumentai buvo pripažinti kaip geriausiai rengiami iš visų apskričių paštų, – prisimena ji. – Buvo organizuojami ir personalo specialistų kursai įvairiomis temomis, pvz., kaip pagal Darbo kodeksą darbuotojus priimti į darbą ir iš jo atleisti, kokia yra teismų praktika. Ir vėl galime pasidžiaugti, kad Tauragės ACP Personalo skyriaus darbas buvo pripažintas geriausiu.
Pasak V. Mirauskienės, nemažai dėmesio buvo skiriama darbuotojų tobulinimuisi – buvo organizuojami kompiuterinio raštingumo kursai. Juos lankę Tauragės ACP darbuotojai sėkmingai išlaikė 4 modulių testus, reikalingus ECDL pradmenų pažymėjimui gauti, ir gavo kompiuterinio raštingumo ECDL II lygio pažymėjimus.
Tobulintasi ir kalbos kultūros, kultūringo elgesio klausimais.
– Pašte turėjome net ir eiles rašančių darbuotojų. Tai Nijolė Katelynienė, Vijolė Mickūnaitė, Genutė Jonkarienė, – prisimena ji.
Šventės, sąskrydžiai, turnyrai
Genutė Jonkarienė 1981–2017 m. buvo ne tik Tauragės ACP Komercijos specialistė, bet ir profsąjungos pirmininkė. Ji pasakoja, kad Tauragės ACP darbuotojų profsąjungos nariai aktyviai dalyvavo įgyvendinant kolektyvines sutartis su administracija, pagerbiant pašto veteranus, lankant išėjusiųjų kapus, organizuojant sąskrydžius, literatų klubo renginius, stalo teniso turnyrus.
Pasak G. Jonkarienės, prasidėjus centralizacijoms, reorganizacijoms daugelis darbuotojų finansininkų, vadybininkų, teisės, personalo specialistų, operatorių, elektrikų, remontininkų, vairuotojų rado darbus kitose įmonėse, firmose, apie juos girdėti gerų atsiliepimų ir vertinimų.
Linki tęsti tradicijas
Ir pabaigai, kaip ir visada gimtadienio proga, – linkėjimai. V. Jokubaitis perduoda linkėjimus šiandien dirbantiems pašte ir linki naudojantis šiuolaikiniais mokslo ir technologijų laimėjimais tęsti, puoselėti, ugdyti gražias Lietuvos pašto tradicijas, nepamiršti, kad atstovaujate istorinei ir pagarbos vertai įmonei bei saugoti ją nuo įvairių ,,skersvėjų“.
Kelionės – tai ne tik puiki galimybė pamatyti pasaulį, bet ir proga patirti įspūdžių, susijusių su sėkme ir netikėtumais. Kartais užtenka vieno drąsaus žingsnio ar sprendimo, kad kelionė taptų ne tik nuotykiu, bet ir įsimintina laimėjimų istorija. Šiame straipsnyje pristatome penkias išskirtines vietas, kuriose galite išb
Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2025 metais. Socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs senatvės, negalios ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos žmonėms su negalia, vienišo asmens i&scaro
Nuo kitų metų „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos pasieks išankstinių senatvės pensijų gavėjus bei žmones gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, m
Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės konkursą laimėjo Žaneta Maziliauskienė – Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, visus metus laikinai vykdžiusi direktorės funkcijas. Naujas pareigas ji pradės eiti nuo sausio 2 dienos. „Šiandien rašau pareiškimą a
Vasarą padangos patiria įvairių išbandymų – nuo aukštos temperatūros iki ilgų kelionių dideliu greičiu. Netinkama priežiūra gali lemti greitesnį jų dėvėjimąsi, o tai ne tik sumažina saugumą, bet ir reikalauja papildomų išlaidų. Tinkamai prižiūrėdami padangas galite prailginti jų tarnavimo laiką ir užtikrinti geresnį sukib
Trečiadienį Tauragės rajono taryba pritarė visuomenės susižavėjimo sulaukusiai idėjai savivaldybės administracijai įsigyti šiuo metu privačiose rankose esantį Tauragės banko pastatą. Priimtas sprendimas pradėti procedūras siekiant įvertinti galimybę pirkti šį istorinį pastatą už konkrečią kainą, kurią atskiru sprendimu dar turės priim
Kadastriniai matavimai – svarbus procesas, leidžiantis nustatyti nekilnojamojo turto ribas, tikslų plotą ir kitus reikšmingus parametrus. Lietuvoje šie matavimai atliekami pagal griežtai reglamentuotas taisykles, kurios užtikrina tikslumą ir atitiktį teisės aktams. Kas yra kadastriniai matavimai? Tai procesas, kurio metu atlie
Kelionės su mažu biudžetu dažnai laikomos kompromisų pilnu išbandymu, tačiau tai nėra tiesa. Jei mokate planuoti ir žinote, kur ieškoti, galite atrasti daugybę nebrangių, tačiau puikių kelionių krypčių. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kur keliauti, kad sutaupytumėte, bet kartu patirtumėte nei&scar
Vyriausioji rinkimų komisija patenkino Tauragės savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės prašymą atsistatydinti ir pripažino tarybos nario įgaliojimus nutrūkus nesuėjus terminui. R. Bandzinaitę-Latožienę Tauragės savivaldybės taryboje pakeis Liberalų sąraše pirmoji tarybos nario mandato negavusi kandidatė Sonata Jurgil
Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros
Etninės kultūros globos taryba savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams išsiuntė raštą, kuriame raginama puoselėti lietuviškas tradicijas advento ir kalėdiniu laikotarpiu. Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą i
Pirmadienį gūsingo vėjo išversti medžiai ir nulaužtos šakos pridarė nemažai žalos tinklui. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, iš viso yra daugiau 1000 pažeistų tinklo vietų, kur reikia atlikti remonto darbus. Padarinius operatyviai šalina daugiau kaip 200 brigadų, tačiau darbus sunkina tebe&