Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Pastatytas paminklas
„Šiandien istorinė diena Lietuvos sportui (Lietuvos krepšinio rinktinė pasaulio čempionate nugalėjo JAV komandą – aut. past.). Bet man istorinė dar ir dėl to, kad prie Lauksargių, buvusios sienos, jau stovi paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui. Tai vienas svarbiausių modernios Lietuvos pasiekimų šalia dalies Vilniaus krašto atgavimo, įstojimo į NATO ir ES. Klaipėda buvo gyvybiškai svarbi to meto ir dabartinei Lietuvai išlikti ir pasiekti daugybę laimėjimų, kuriais žavimės iki šiol. Per uostą plaukė ir plaukia didžiuliai pinigai. Kariniu įsiveržimu buvo rizikuojama viskuo: arba Klaipėda mūsų, arba ką tik atkurtos Lietuvos greit nebeliks“, – sekmadienį feisbuko paskyroje rašė D. Kiniulis.
Kaip skelbiama feisbuko puslapyje Nacionalinis kultūros kelias Vėtrungių kelias, paminklas pastatytas rugsėjo 2-ąją, šeštadienį.
Dariaus Kiniulio nuotrauka
„Kelis metus nedaviau ramybės savivaldybės atstovams, kad reikia nepraleisti progos. Juolab, kad sunaikinus okupantų pasieniečiams garbinti skirtą paminklą, liko siauras valstybinis sklypelis idealioj vietoj. Visgi jei ne Aretos Didžionienės iniciatyva, nežinau, ar tas paminklas stovėtų. Noriu padėkoti tuometiniam „mažosios architektūros“ komisijos pirmininkui Tomui Raulinavičiui, kad lemiamu metu pasakė TAIP. Kasdienybėj sprendžiant problemas taip lengva pamiršti esmę. Administracijos vadovai suinteresuoti naudoti pinigus efektyviai, seniūnai – kad jiems būtų mažiau objektų, kuriais reikia rūpintis. Bet mes nenugalimi, kai prisimenam įvykius, keliančius pasididžiavimą“, – mintimis dalijosi D. Kiniulis.
Pasak jo, paminklas tuoj pasidengs madingu rūdžių sluoksniu. Tiesa, paminklas sumanytas iš trijų dalių, bet likusioms mažesnėms dalims lėšas nutarta skirti kitais metais.
„Po rinkimų kiek pasikeitus valdžiai, tas nutarimas kybo ant plauko, nes pinigai riboti. Pažadu tiek, kad neužmiršiu pirminio plano“, – viešai žadėjo istorikas.
Skulptūros idėjos autorius – D. Kiniulis, pačios skulptūros autorė – Tauragės kultūros centro dailininkė-edukatorė Areta Didžionienė.
Kaip birželio pabaigoje skelbė savivaldybė, projekto vertė – 12 000 Eur.
Knyga apie Lauksargių kraštą
D. Kiniulis atskleidė ir tai, kad kasdien rašo knygą „Lauksargiai. Mažosios Lietuvos dalis“. Autorius tikisi, kad baigiantis metams skaitytojams knygą bus taip įdomu skaityti, kaip jam ją rašyti.
– Knygoje stengiuosi aprėpti visus laikotarpius ir viską, ką pavyksta rasti iš įvairių šaltinių, straipsnių apie Lauksargius. Taip pat turime didelę kolekciją atvirukų, nuotraukų su senaisiais Lauksargiais dar iki Antrojo pasaulinio karo. Viską norime ten sudėti, – „Tauragės žinioms“ pasakojo istorikas.
Pasak jo, knygoje atsispindės tai, kaip Lauksargiai gyveno Vokietijos valdymo bei tarpukario nepriklausomos Lietuvos laikais. Bus pasakojama apie lietuviškas mokyklas, kapines, archeologinį paveldą, knygos puslapiuose suguls krašto padavimai.
– Informacijos tikrai netrūksta. Kuo toliau rašau, tuo daugiau atrandu, – džiaugėsi D. Kiniulis.
Jį labiausiai suintrigavo nauji faktai apie Klaipėdos krašto sukilimą 1923 m. sausio 10 d., kai į tą kraštą Lietuvos kariai, šauliai ir savanoriai žengė per tris vietas.
– Mums aktualiausia – ties Požerūnų stotimi. Jie atvyko traukiniu į Požerūnų stotį, čia prie pat Tauragės, prie buvusio pasienio. Ėjo pėsti į Lauksargius, juos užėmė, toliau keliavo į Pagėgius, kuriuos taip pat užėmė, paskui keliavo į Šilutę, Klaipėdą, taip užiminėdami svarbiausius miestus ir miestelius, – vardijo Darius. – Radau ir vadų raportų, puolimo planą. Šie dalykai ilgą laiką niekur nebuvo skelbti.
Pasak autoriaus, knygos išleidimo galima tikėtis lapkričio pabaigoje. Planuojamas ir knygos pristatymas, jo data bus paskelbta vėliau.
D. Kiniulis nuo seno domisi Mažosios Lietuvos istorija. Tai ir paskatino rinkti informaciją ir rašyti knygą apie Lauksargių kraštą.
– Kadangi mūsų rajone Lauksargių seniūnija yra vienintelė, kuri priklauso Mažosios Lietuvos etniniam regionui, tai mane visada labai domino. Pastebėdavau, kad labai mažai informacijos yra ir stengiausi išsiaiškinti daugiau ir laikui bėgant prisikaupė tos medžiagos, – savo pasirinkimą aiškino istorikas.
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Jame telpa džiaugsmas ir skausmas, meilė ir neapykanta, viltis ir laimė, šiluma ir šaltis. Ji prilyginama motinai, iš kurios išeinama, ir globėjai, į kurią sugrįžtama. Ji – liudytoja ir teisėja, ji ir pragyvenimo garantija. Žemė mus maitina, aprengia, gydo. Savo spalvomis skirtingais metų laikais džiugina mūsų ak
Šeštadienį beveik pusšimtis dalyvių bei gausus būrys žiūrovų susirinko į „Dalyvauk, Taurage“ 2024 metais laimėjusios idėjos – dviračių parko PUMPTRACK trasos atidarymo renginį. Šventės pradžioje sveikinimo žodžius tarė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, mero patarėjas Tadas R
Žmonės su negalia yra produktyvūs darbuotojai, lygiai su kitais konkuruojantys atviroje darbo rinkoje, tokį teiginį palaiko 81 proc. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) užsakymu „Spinter tyrimai“ atliktos apklausos respondentų. Kartu 69 proc. pripažįsta, kad valstybės siūloma pagalba darbdaviams, įdarbinantiems žmones su ne
Viena unikaliausių balsų atlikėjų Rūta MUR ir elektroninės muzikos kūrėjas bei atlikėjas Leonas Somovas suvienijo jėgas. Netikėtai užgimęs duetas – netikėtumas abiejų kūrėjų muzikos gerbėjams. Šiandien atlikėjai pristato bendrą darbą – kūrinį ir vaizdo klipą „Saugok širdį“. Atlikėja Rūta MUR džiaugiasi
Jūros krantinėje, prie „Versmės“ gimnazijos, prasidėjo laikinieji šlaito sutvirtinimo darbai. Kadangi šioje vietoje naudoti specialiosios technikos galimybės nėra – darbai atliekami rankiniu būdu. Metų pradžioje į Jūros upę nuslinkus nemažai daliai šlaito, daugiamečiams medžiams bei daliai pėsčiųjų ir
Grupės „Šeškės“ narės Karina, Goda ir Ingrida, besirengdamos gruodžio mėnesio arenų turui, pristato naują dainą „Nebesugrįšiu“. Kūrinį iliustruoja įspūdingas vaizdo klipas, nufilmuotas gražiose ir paslaptingose erdvėse. „Šeškės“ klipe suspindo prabangiu nauju įvaizdžiu. Merginos
Pirmojo automobilio įsigijimas – tai sprendimas, turintis įtakos jūsų kasdieniam gyvenimui ir finansams. Nesvarbu, ar ieškote ekonomiško automobilio miestui, ar talpesnės transporto priemonės ilgesnėms kelionėms, svarbu jį išsirinkti pagal savo poreikius. Šiame straipsnyje aptarsime keletą esminių patarimų, kaip pasirinkti tinkamą automobilį ir ko
Sekmadienį vykęs Seimo rinkimų pakartotinis balsavimas tauragiškiams baigėsi nesėkmingai. Pralaimėjo vienintelis antrajame rinkimų ture dalyvavęs Tauragės politikas - Liberalų sąjūdžio atstovas Romualdas Vaitkus. Naujos kadencijos Seime Tauragės apygardą atstovaus šilališkis Tadas Sadauskis, o Karšuvos apygar
2024 m. spalio 24 d. Tauragės Tremties ir rezistencijos muziejuje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras surengė tęstinio projekto „Moterys Lietuvos partizaniniame kare 1944-1953 m.“ tyrimo “Moterys partizanės: Vakarų Lietuvos (Jūros) partizanų srities atvejis“ pristatomąjį renginį. Istorikų ir menininkų dėka par
Ši savaitė Lietuvoje yra paskelbta Klimato savaite, kurios metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesys į klimato kaitos iššūkius. Diskusijose šia tema vis dažniau nuskamba klausimas – kaip dėl besikeičiančio klimato bus auginamas mūsų maistas ateityje? Lietuvoje didėja vidutinė metinė temperatūra, dažnėja ekstremalių reiškinių, visa tai veikia mūsų