Autorės nuotrauka
Praėjusį rudenį tauragiškė Laura Jūdvytytė Pasaulio kurčiųjų buriavimo čempionate iškovojo bronzos medalį. Nors čempionate varžytasi ir komandinėse rungtyse, sėkmė aplankė burlaivį valdant vienai. Ir nors, regis pripažinimas galėtų būti pakankamas atlygis už sunkų darbą, Laurai norisi daugiau: ji nori, kad daugiau jaunų, kurtumą turinčių, žmonių prisijungtų buriuoti. Apie tai ir kokie sunkumai kyla keliems kurtiesiems sėdant į vėjo nešamą laivą, Laura papasakojo padedant gestų kalbos vertėjai Rasai Kancevyčienei.
Aštuoni metai darbo
Interviu susitikome viešbučio kepyklėlėje. Buvo trečia valanda ir Rasa su Laura buvo ką tik baigusios vizitus pas gydytojus. Nuo ryto gestų kalbos vertėja Laurą lydėjo tikrinant sveikatą. Buriavimo čempionė negirdi ir nekalba. Sunkiai girdi ir Lauros mama, tėtis bei brolis – kurti.
Pokalbį pradedame nuo pasakojimo apie rudenį įvykusį čempionatą. „Hansa 303“ jachtų klasėje, grupės varžybose Laura Jūdvytytė (treneris Antanas Juodsnukis) buvo trečia, atkrintamosiose prasibrovė į geriausiųjų ketvertą ir finaliniame etape iškovojo istorinį – pirmąjį Lietuvos istorijoje – Pasaulio kurčiųjų buriavimo čempionato medalį. Klausiu Lauros, kokios asmeninės savybės padėjo jai laimėti.
Bendravimas buriuojant paremtas sutartiniais ženklais
Rasa klausimą jaunai moteriai išverčia gestais. Tada nepagalvojau, jog klausimas yra pernelyg sudėtingas, mat Laura iš kart nesuprato. Rasa pakartojo, o kadangi gestais kalbėdama ji tuo pačiu patyliukais taria ir žodžius, nugirdau tariant „tu“, „stipri“, „laimėjai“, „savybės“, „kokios“, „turi“. Tada suvokiau, kad bendraujant reikia rinkti kuo paprastesnius žodžius. Kaip, Laurai atsakius į klausimą išvertė Rasa, merginos užsispyrimą siekti pergalės lėmė atsakomybė gerai reprezentuoti Lietuvą.
– Man buvo labai svarbu, kad aš atstovauju Lietuvą, – ji sako, paaiškino Rasa, – ir kadangi čempionatas vyko Lietuvoje man buvo paprasta atstovauti ir kovoti. Kurčiųjų būriavimas pasaulyje vyko trečią kartą. Pirmąjį ir antrąjį kartus aš nieko nelaimėjau. Aštuonis metus mėginau pasiekti pergalės ir šis kartas man buvo sėkmingas. Labai džiaugiuosi.
Ant čempionų pakylos
Laukia olimpiados
Klausiu, kas buvo kitaip negu kitus du kartus, kai ji varžėsi dėl kurčiųjų buriuotojų čempionų titulo.
Pasak Lauros, praėjusios varžybos vyko Lenkijoje.
– Kadangi lenkai žinojo savo erdvę, bangavimus, aplinką, vėjo gūsius, jie buvo pripratę. O mes lietuviai esame pripratę prie savo jūros, savo bangų, tai mums Lenkijoje buvo sudėtingiau. Dabar čempionatas vyko Lietuvoje ir tai dalinai prisidėjo prie mano sėkmės.
Pasak Rasos, Laura šiek tiek pasakoja detaliau, mini miestelio pavadinimą, kur vyko varžybos, tačiau versdama gestų kalbos vertėja pasakojimą pakoreguoja bei nesileidžia į detales.
– Gestų kalba kitokia nuo mūsų šnekamosios. Ji nėra tokia išraiškinga, tai – veikiau konkretus pasakymas. Versdami girdinčiam žmogui mes kalbą padailiname, jei asmuo pasako paprastesnį žodį, mes parenkame tą pačią reikšmę turintį vaizdingesnį, – žurnalistei paaiškino gestų kalbos vertėja.
Laura su komandos nariais
Rasa Laurą pažįsta nuo gimimo. Net mena, kaip jos mama, sužinojusi, kad dukra gali būti kurčia, jaudinosi ir liūdėjo. Tačiau Laura gyvena puikų gyvenimą: jai dvidešimt šešeri, jos hobis, buriavimas, net, tikėtina, kartkartėmis gali pelnyti atlygį. Pasak moters, nuo šiemet keisis formalumai lemsiantys, kad olimpiadose prizines vietas užimantys kurtieji gautų išmokas. Iki šiol tokių nebuvo. Čempionę finansiškai parėmė tik Tauragės rajono savivaldybės administracija, kai pernai nusipelniusiems sportininkams dalijo premijas.
– Buriavimas Laurai neseniai buvo tik hobis, tačiau, kai tu laimi prizines vietas, jis pasidaro profesionalus sportas. Iki šiol buriavimas nebuvo įtrauktas tarp tų sporto šakų už kurias gali gauti išmoką. Tarkim kurtieji krepšininkai laimi olimpiadą, jie likusį gyvenimą gauna išmokas, stipendiją. Po keleto metų, kaip sako Laura, vyks olimpiada, ir jei ji laimėtų, gautų stipendiją, – aiškino Rasa.
Kol kas buriavimas reikalauja išlaidų: įrangą prižiūri ir burlaivio gedimus Laura taiso iš savo kišenės. Gyvena moteris pas mamą, uždarbiauti vyksta į užsienį.
Buriavimo varžybų akimirka
Kaip buriuojama negirdint
Lauros troškimas – pritraukti kuo daugiau jaunų žmonių domėtis buriavimu. Viso Lietuvoje buriuojančių kurčiųjų yra apie dvidešimt, aktyviai sportuojančių – vos keletas, ji yra vienintelė buriuojanti kurčioji moteris.
– Pasaulio čempionatas turi daug problemų, tame sporte labai sumažėjo moterų. Jei jų nėra, šią sporto šaką gali išbraukti iš pasaulio čempionatų sąrašo. Labai stengiuosi kviesti kuo daugiau kurčiųjų moterų. Yra dar viena buriuojanti kurčioji moteris, tačiau dažniausiai jis laiko neturi, retai atvyksta į treniruotes, – pasakojo Laura.
Kol kas Laura yra ne tik vienintelė moteris kurčiųjų tarpe, bet ir komandos lyderė. Ji – tarsi tarpininkas tarp trenerio ir kitų kurčiųjų. Treneris perteikia informaciją apie oro sąlygas, jūros banguotumą, Laura tai komandos nariams išverčia į gestų kalbą.
Būriuojantys kurtieji
Laura čempionate laimėjo buriuodama viena, pasak jos, buriuoti komandoje kurtiesiems yra nelengva užduotis.
– Kaip komandos kapitonė esu atsakinga už vairavimą. Mes burlaivyje susėdame tokia tvarka: aš – gale, kiti komandos nariai – priešais mane. Plaukiant rankomis laikau virves, tad bendravimas gestais tampa nebeįmanomas. Plius visi sėdi nugara į mane. Girdinčiam žmogui buriuoti kur kas paprasčiau: jis šūkteli savo komandos nariui ir garsu pasako komandas: suk ten, persėsk čia. Pas mus vyksta viskas kitaip. Prieš buriuojant kurčiųjų komandai svarbu aptarti bendravimo planą plaukimo metu.
Laura su komandos nariais
Tarkime, norėdama atkreipti komandos narių dėmesį, patrepsėsiu koja, tad šie atsisuks. Galvos mostu parodysiu į kurią pusę suksime, – buriavimo su kitais kurčiaisiais ypatybėmis dalijosi Laura.
Kaip minėjome ankščiau, aktyviai buriuojančių kurčiųjų šiuo metu Lietuvoje – vos keletas. Pora vaikinų, Lauros komandos narių, amžius yra 25-26 metai, kitiems – virš keturiasdešimties. Laura tikisi, jog greitu metu atsiras daugiau kurčiųjų besidominčiųjų šia sporto šaka. Norisi ne tik turėti su kuo siekti laimėjimų, patirti nuotykių, bet ir apsupti save bendraminčiai su kuriais tiesiog gera kartu leisti laiką.
Lauros kitas hobis – motociklai
Jau tapo tradicija, iškart po miuziklo vakaro Bijotuose, organizuoti ir didžiausią festivalio renginį - šventę, kuri džiugina ir mažus, ir didelius. Liepos 19-ąją, šeštadienį, Bijotų dvaro sodyba vėl prisipildys šurmulio, muzikos ir vasariško džiaugsmo – čia vyks vienas iškiliausių Šila
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat
Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom
Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl
Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų
Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su
Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio
Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca
Dubajuje dingo žinomas Lietuvos sportinių šokių šokėjas, tauragiškis Vykintas Širmas. Suteikti bet kokios informacijos apie dingusį brolį socialiniuose tinkluose prašo sesuo Dovilė Širmaitė. Portalas Lrt.lt praneša, kad paskutinė žinoma V. Širmo žinoma buvimo vieta – butų kompleksas &bd