Nuotrauka: Pixabay.com
Komunikacijos priemonės visada buvo žmonių bendravimo pagrindas, formavęs civilizacijas ir jų kultūras tūkstančius metų. Tačiau dar niekas taip stipriai nepaveikė bendravimo, kaip telefonai. Jų atsiradimas 19-ame amžiuje ir vystymasis iki šiuolaikinių išmaniųjų telefonų iš esmės pakeitė mūsų gyvenimus.
Telefono išradimas – nauja komunikacijos era
Telefonai buvo išrasti, kai komunikaciją dar ribojo atstumas. Žmonės bendravo laiškais ir telegrafu – lėtomis, nuo fizinės infrastruktūros priklausančiomis priemonėmis. 1876-aisiais Alexander Graham Bell pristatė pirmąjį telefono prototipą, tokiu būdu pradėdamas naują komunikacijos erą, leidusią mažinti tarpusavio atstumą elektriniais kabeliais transliuojant ištariamus žodžius.
Pirmieji telefonai šiandien gali atrodyti mažų mažiausiai keistai. Anuomet jų veikimui buvo būtinas operatorius, turėjęs rankiniu būdu sujungti abu pašnekovus, ryšio kokybė buvo prasta, o pokalbiai – trumpi. Ypatingai brangius telefonus savo namuose turėti įstengdavo ne kiekvienas. Tačiau galimybė tiesiogiai bendrauti su už šimtų kilometrų esančiais draugais ar artimaisiais įveikė visus nesklandumus.
Laidinių telefonų laikmetis
20-ojo amžiaus pradžioje komunikacija ir jos metodai stipriai patobulėjo. Viena svarbiausių to priežasčių – laidinio telefono atsiradimas. Laidinis telefonas, kurį dar visai neseniai kiekvienas turėjome savo namuose, jau leido skambinti ir bendrauti tiesiogiai, be operatoriaus pagalbos.
Laidinis telefonas buvo pigesnis ir lengviau prieinamas bet kuriam norinčiajam, todėl jis greitai tapo kiekvieno namų ūkio atributu visame pasaulyje. Tačiau, net ir naudojantis laidiniu telefonu, komunikacija vis dar buvo pakankamai lėta, o tarptautiniai skambučiai laikomi prabanga.
1960-aisiais senųjų modelių laidiniams telefonams būdingą sukamą korpusą pakeitė lengviau naudojamas su skaičių klaviatūra – mygtukais, pažymėtais numeriais 0–9.
Tuo pačiu metu vystėsi ir tobulėjo ryšių tinklai bei vis daugiau šalių buvo prijungtos prie tarptautinių sistemų. Tradicinius varinius laidus keitė šviesolaidiniai kabeliai ir palydovai, padidinę skambučių greitį ir pokalbių kokybę. Šie pokyčiai reiškė naujos pasaulinės komunikacijos eros atėjimą, tačiau pats svarbiausias žingsnis dar laukė ateityje.
Mobiliųjų telefonų atsiradimas
Mobilieji telefonai atvėrė visiškai naują komunikacijos etapą. Iki devintojo dešimtmečio naudojimasis telefonu reiškė buvimą konkrečioje vietoje, o vėliau telefonus vartotojai jau nešiojosi su savimi – belaidė technologija kardinaliai pakeitė mūsų gyvenimus.
Nors prieš bene 50 metų Martin Cooper sukurtas pirmasis mobilus telefonas svėrė kelis kilogramus, leido kalbėti vos 30 minučių ir savo išvaizda nepriminė dabar kišenėse nešiojamų įrenginių, jis tapo tikru ateities komunikacijos simboliu.
Pirmoji mobiliųjų telefonų karta, dažnai dėl savo dydžio vadinta telefonais–plytomis, itin greitai evoliucionavo. Įrenginiai tapo kiek mažesni ir lengviau naudojami, o svarbiausia – prieinami vidutiniams vartotojams.
Išmanieji telefonai – naujas etapas
Kai jau atrodė, kad nieko naujo ir labiau stulbinančio išrasti nebeįmanoma, 2000-aisiais pasirodė išmanieji telefonai. Skambučių ir žinučių funkcijas papildė galimybė naršyti internete, skaityti el. laiškus ir naudotis įvairiomis aplikacijomis. Mobilusis telefonas tapo mažesniu ir patogesniu, kišenėje telpančiu kompiuteriu.
2007-aisiais pristatyti „Apple“ telefonai parodė, koks turėtų būti šiuolaikinis mobilusis įrenginys, skirtas šiuolaikiniam žmogui. Išsiskiriantys dideliu liečiamu ekranu, galimybe naudotis internetu, unikalia valdymo sistema ir programėlėmis, „Apple Iphone“ mobilieji telefonai tapo nepakeičiamu įrankiu tiek asmeniniam, tiek darbiniam naudojimui. „Apple“ telefonai su „iOS“ operacine sistema ir kiek vėliau atsiradę kiti modeliai su „Android“ itin sparčiai užkariavo pasaulinę rinką.
Išmanieji telefonai iš esmės pakeitė ne tik komunikaciją, tačiau ir gyvenimo įpročius. Jie tapo pagrindiniu informacijos rinkimo, pramogų paieškos ir socialinių tinklų vartojimo būdu, o su 5G tinklo atsiradimu, šie įrenginiai tapo dar galingesni ir greitesni, nei kada nors anksčiau.
Kas laukia ateityje?
Žvelgiant į ateitį, darosi akivaizdu, kad mobiliųjų telefonų tobulėjimas nežada sustoti. Komunikacija balsu nebėra esminis moderniausių telefonų bruožas – bendravimas žinutėmis ir video įrašais jau pakeitė senuosius įpročius. Dirbtinis intelektas, virtuali bei papildyta realybė gali tapti itin svarbiomis ateities mobiiliųjų įrenginių dalimis.
Tokios technologijos, kaip balsu valdomi asistentai („Siri“, „Google Assistant“, „Alexa“) jau šiuo metu keičia mūsų naudojamus įrenginius, versdami juos vis intuityvesniais, aktyviau reaguojančiais į individualius poreikius. Su kūnu besiliečiantys įrenginiai, belaidžiu ryšiu sujungti su mobiliuoju telefonu, pavyzdžiui, papildytos realybės akiniai ir išmanieji laikrodžiai, leidžia manyti, kad komunikacijos ateitis – dar stipriau visa aprėpianti ir integruota į kasdienį gyvenimą.
Jei ir jūs norite būti žingsniu priekyje, apsilankykite el. parduotuvėje Senukai.lt, kur rasite visus naujausių modelių mobiliuosius telefonus!
Užs. nr. 177
Mažiau laiko beprasmiam naršymui – daugiau tikro ryšio su artimaisiais, aplinka ir savimi. „Tele2“ visą sausį kviečia pasirūpinti savo emocine gerove ir atkreipti dėmesį į tai, kiek ir kaip naudojamės socialiniais tinklais. Prie simbolinės akcijos operatorius ragina jungtis sausio 20 dieną, dar vadinamą Mėlynuoju pir
Tauragės rajono savivaldybės administracija ir VšĮ „Būk mano draugas“ yra sudariusios Bešeimininkių ir bepriežiūrių naminių ir laukinių gyvūnų gaudymo, karantinavimo, eutanazijos ir utilizavimo paslaugų Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje sutartį. Minėtos paslaugos nėra teikiamos gyventojams kreipiantis dėl savo augi
Projekto tikslas – užtikrinti Tauragės miesto viešųjų erdvių kiekybinę ir kokybinę atitiktį miesto gyventojų poreikiams, išnaudojant jas laisvalaikio, aktyvaus laisvalaikio ir sporto galimybių plėtojimui. Projekto įgyvendinimo metu įvykdyti Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadiono, J. Tumo – Vaižganto
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija stabdo projekto „Sidabrinė linija": emocinė psichologinė pagalba telefonu vyresnio amžiaus žmonėms" finansavimą 2025 metams. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į tai, kad projekto įgyvendintoja viešoji įstaiga Mariaus Čiuželio labdaros ir paramos fondas teismo pripažinta pažeidusi Užimtumo į
Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tv
Sausio 15 d. Karinių jūrų pajėgų Karo laivų flotilės priešmininis ir patrulinis laivai, vykdydami NATO operacijos „Baltic Sentry" veiksmų planą, buvo aktyvuoti ir išplaukė į Baltijos jūrą. NATO operacija buvo pradėta reaguojant į 2024 m. gruodžio 25 d. nustatytus povandeninių kabelių tarp Estijos ir Suomijos pažeidimus, siekiant
„Sodros" pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą arba automatinį sustabdytų įmokų atnaujinimą gavo beveik 236 tūkstančiai žmonių. Iki birželio 30 d. jie gali apsispręsti, ar nori dalyvauti valstybės siūlomoje papildomo kaupimo pensijai sistemoje. Patikrinti, ar gavote pranešimą, galima prisijungus prie asmeninės paskyros sod
Nors ši žiema šykšti sniego ir stipriais šaltukais negąsdina, šaltasis metų laikas vis tiek yra metas, kai augintinių šeimininkai susiduria su unikaliais iššūkiais. Žema temperatūra, druska ant šaligatvių ir sausas oras namuose – visa tai gali turėti įtakos jūsų šuns ar kat
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia elektroninius kilnojamojo turto viešuosius aukcionus. Parduodami: 1. Mokyklinis autobusas Mercedes Benz Sprinter 311, valst. Nr. BDJ533 2. Mokyklinis autobusas Volkswagen LT 46 LRS, valst. Nr. ACD681 3. Mokyklinis autobusas Mercedes Benz Sprinter 311 CDI, valst. Nr. BDJ380 4. Mokyklinis