Diskusijos akimirka
Nors tėvystės kelias unikalus, visgi yra iššūkių, su kuriais susiduria dažna šeima. Vienas iš tokių – kaip neapleisti savęs, kai visas pasaulis staiga ima suktis apie mažą bejėgę būtybę, o ir vėlesniais vaiko raidos etapais.
Jautrios situacijos neretai susiklosto, kai tėvai arba vienas iš tėvų rūpinasi sergančiu vaiku, vaiku su negalia, kai kasdienė rutina objektyviai iš jų pareikalauja daugiau dėmesio ir emocinių resursų. Tad skirdami dėmesio sau, tėvai kartu rūpinasi ir šeimoje augančio vaiko gerove ir saugumu. Kodėl tėvų emocinė savijauta tokia reikšminga vaikui, vaiko teisių gynėjai kviečia išgirsti diskusijoje.
Savo įžvalgomis diskusijoje dalijasi vaiko teisių gynėja Evelina Firaitė-Ryliškienė, Paramos vaikams centro psichologė Inga Norkutė-Mueck ir „Beno stebuklų" projekto iniciatorė Gabrielė Puleikienė.
Evelina Firaitė-Ryliškienė: nėra situacijų be išeities, svarbu pastebėti aplink kiekvieną iš mūsų esantį pagalbos ratą
„Jeigu tėtis ir mama pakankamai pailsėję, geros nuotaikos, į daugelį dalykų, net ir labiausiai trikdančių ar erzinančių, tikėtina, reaguos ramiai ar net atras žaismingų būdų sutarti su vaiku. O kai tėvų būsena sudėtinga, net vaiko žodis „nenoriu" ar ne vietoje padėti batai gali virsti konfliktu.
Dažnu atveju, reaguodami į pranešimą apie vaikui nesaugią aplinką, mes nežinome priežasčių, kodėl taip nutiko. Paaiškėja jau vėliau, pabendravus su tėvais ir vaiku. Ir tikrai, pasitaiko, kada matome, jog tėvai turi pačių geriausių ketinimų, bet tiesiog neskyrė ar neturėjo galimybės skirti laiko pasiilsėti, išsekę emociškai, dėl to santykis su vaiku pašlijo ar net tapo smurtinis", – kalba vaiko teisių gynėja Evelina Firaitė Ryliškienė.
Diskusijos dalyvė, sukaupusi profesinių žinių ir turinti asmeninės patirties šeimoje auginant daugiau dėmesio reikalaujantį vaiką įsitikinusi, jog rūpestis savimi nereiškia vien to, kad žmogus išsimiega ir pavalgo – gerai emocinei pusiausvyrai palaikyti reikalingas individualus laikas sau, savo pomėgiams.
„Ne visose situacijose rasti laisvesnio laiko yra paprasta. Bet aplink kiekvieną iš mūsų yra didesnis ar mažesnis pagalbos ratas: šeima, artimieji, įvairios bendruomenės ir pan. Tad kviečiu nepasilikti visų sunkumų sau – drįsti prašyti pagalbos, ją priimti, rasti būdą pasiilsėti, įsižeminti, susivokti, sukaupti papildomų emocinių resursų.
Tinka viskas, kas nors valandai atitrauks tėčio ar mamos mintis nuo rutinos: sportas, laikas hobiui ar pan. Pavyzdžiui, man pasiteisina vaikščiojimas, kartais tiesiog renkuosi ėjimą, iš darbo ar parduotuvės grįžtu vis nauju maršrutu", – dalijasi vaiko teisių gynėja.
Inga Norkutė-Mueck: kaip padėti savo smegenims pasiilsėti ir išeiti iš būsenos „pulk, ginkis, bėk" – galima išmokti
Kai tėvai turi jautrių situacijų, vaikai asmeninių iššūkių (raidos, amžiaus tarpsnių ir pan.) – būti tuose pačiuose namuose tampa didelis iššūkis.
„Mūsų elgesys remiasi į instinktus. Pavargusiam, pažeidžiamoje būsenoje esančiam žmogui įsijungia vadinamosios „roplių smegenys", jos reaguoja į riziką, kuri kyla čia ir dabar. Tarkime, vaikas žaisdamas smūgiuoja tėčiui ar mamai, ką nors numeta, sudaužo ir pan. Gali būti, jog tokioje įprastoje buitinėje situacijoje išvargusiam žmogui įsijungs tos „roplių smegenys", kurios sakys: pulk, ginkis arba bėk. Tada gali būti pirmiau netinkamas reagavimas, o tik vėliau ateis suvokimas apie veiksmą", – elgesio subtilybes diskusijoje atskleidžia psichologė.
Psichologė pastebi, jog bet kokią situaciją gali kontroliuoti tik ramus, pasiilsėjęs žmogus, o tinkamai reaguoti išmokstama.
„Išmokimas reiškia supratimą, kad kai aš esu ramus, pailsėjęs, galiu būti labiau naudingas kitiems arba pilnavertiškiau dalyvauti kasdieniame gyvenime. Šis įgūdis ateina per patirtį, kokios kokybės gyvenimas tada ir kaip tada galiu pasirūpinti kitu.
Tėvystė yra ilgas maratonas. Šiame kelyje būtina sąmoningai planuoti stoteles įkvėpti oro, atsigerti vandens, pasėdėti ir pagalvoti, gal pažiūrėti į sieną, gal susitikti su sau brangiais žmonėmis arba skirti sau laiko tobulėti, laiko išsimiegoti. Nes kitaip tą maratono tiesiąją bus labai sunku pasiekti, o pakeliui rasis daugiau nukentėjusių nei laimėjusiųjų", – vaizdžiai kalba psichologė.
Gabrielė Puleikienė: artima bendruomenė gali tapti vertinga atrama, suteikti daug stiprybės ir pasitikėjimo
Diskusijoje dalyvaujančios G. Puleikienės jauniausias sūnus Benas gimė su Dauno sindromu. Moteris pasakoja, jog gimus Benui ir pirmuosius metus leidžiant ligoninėje, jai labai padėjo tokius pat vaikus auginančių žmonių bendruomenė – sustiprino emociškai, suteikė pasitikėjimo. Moteris sako, kad ta patirtis ją įkvėpė, todėl šiandien pati įvairiose platformose atvirai kalba apie asmeninius iššūkius ir atradimus, buria „Beno stebuklų" bendruomenę.
„Mamos socialiniuose tinkluose jungiasi į padėlio, žindymo, grupes pagal kūdikio gimimo mėnesį ir kitas pačias įvairiausias, vėliau susitinka ir gyvai. Esam socialios būtybės ir tokia bendrystė tikrai svarbi žmogui. Aš daugiausiai dėmesio skiriu bendravimui su tėvais, kurie augina vaikus su Dauno sindromu. Kartu pasidžiaugiame savo vaikų pasiekimais, dalinamės naudinga praktine informacija, palaikome vienas kitą. Niekas kitas nesupras geriau, nei tokį pat vaiką auginantys tėvai.
Pati esu nuolatiniame augimo procese. Jau išmokau prašyti artimųjų pagalbos ir trumpam palikusi su jais vaikus, nebesijaučiu kalta," – kalba G. Puleikienė.
Diskusijos dalyvė juokauja, kad jeigu būtų viena visiems tinkama taisyklė, kaip idealu gyventi auginant vaikus, visi ta teorija vadovautųsi ir laimingai gyventų: „Deja, to nėra. Manau, kad labai svarbu kiekvienam asmeniškai atrasti, kiek reikia laiko sau, ar tuo metu apskritai reikia, gal kokybiškai leidžiate laiką su vaiku ir jaučiatės puikiai, o vėliau ateis tas etapas, kai reikės daugiau ir tada ieškosite galimybių".
Kaip tėvystės kelyje pasirūpinti savimi
Turėti laiko tik sau. Net jei ir rečiau, būtina rasti laiko tam, kas teikia džiaugsmo: skaitymui, sportui, meditacijai ar tiesiog ramiam pabuvimui prie arbatos puodelio.
Išmokti pasakyti NE. Tai raktas į geresnę savijautą, tikresnį ryšį šeimoje ir sveiką savivertę, beje, ir geras pavyzdys šeimoje augančiam vaikui.
Pasiskirstyti pareigas šeimoje. Pravartu atminti, jog į kasdienius buities darbus galima įtraukti partnerį, vaikus ar kitus šeimos narius ir nepasilikti visko vienam.
Kalbėtis, rasti bendraminčių. Bendravimas, įvairios tėvų grupės padės lengviau išgyventi sunkias emocijas, padės tobulėti.
Priimti savo emocijas. Normalu jaustis pavargus, išsekus, svarbiausia leisti sau jausti visas emocijas be kaltės.
Kilus klausimams, kviečiame žiūrėti Vaiko teisių TV arba konsultuotis su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.
Vasaros sezonui įsibėgėjus, AB „Kelių priežiūra“ specialistai valstybinės reikšmės keliuose dirba visu pajėgumu. Šiuo laikotarpiu atliekami ne tik važiuojamosios dalies remonto darbai, bet ir daugybė kitų saugiam eismui svarbių veiklų. Vasarą itin daug dėmesio skiriama kelio dangų defektų šalinimui. Ypač didelis dė
Nuo 2025 m. liepos 1 d. plečiamas mokamų kelių tinklas krovininiam ir komerciniam transportui – į kelių naudotojo mokesčiu (vinjete) apmokestinamų valstybinės reikšmės kelių tinklą papildomai įtrauktas 21 krašto kelių ruožas. Lengvųjų automobilių (M1) vairuotojams mokestis ir toliau taikomas nebus. Iki liepos 1 d. komerci
Menų spaustuvė ir šiais metais keliauja po Lietuvą su sklaidos projektu, kuriame pristatoma Nyderlandų trupė „Knot on hands“ ir jų šiuolaikinio cirko pasirodymas „Brace for Impact“. Birželio 26-29 dienomis šį darbą bus galima išvysti Tauragėje, Troškūnuose, Druskininkuose bei Užpaliuose!&nb
Tauragės apylinkės teismo Jurbarko rūmai paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo kaltu dėl žiauraus elgesio su gyvūnais pripažino Jurbarko gyventoją L. S. Šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2021 m. kovo mėnesį, gavus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VTMT) Tauragės departamento pranešimą, kad tarnybos darbuotojams a
Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai nuosprendžiu nuteisė K. G. ir V. Š., kurie per 5 kartus iš negyvenamos sodybos Šilutės rajone pagrobė metalo gaminių ir įrankių už daugiau nei 1000 eurų. Teismas nustatė, kad vyrai 2023 m. rugpjūčio–rugsėjo mėn. iš neaptvertos teritorijos ir neužrakintų pastatų pavogė
Tvarka – tai ne tik vizualinis estetinis pojūtis. Tai mūsų kasdienybės pagrindas, kuris veikia produktyvumą, nuotaiką ir net sprendimų priėmimą. Tyrimai rodo, kad organizuota aplinka padeda susikaupti, mažina stresą ir taupo laiką. Tačiau dažnai pamirštame, kad tvarka neatsiranda savaime – ją reikia kurti sąmoningai. Netvarka ka
Interneto svetainė – tai jūsų verslo veidas skaitmeninėje erdvėje. Tačiau ar kada pagalvojote, kiek iš tikrųjų jūsų tekstai prisideda prie pardavimų? Neretai puikiai atrodanti svetainė slepia silpną grandį – tekstus, kurie informuoja, bet neįtikina. Kalba, bet neparduoda. Turinio reikšmė šiuolaikinėje konkurencinėj
Šaltuoju metų laiku vis daugiau žmonių ieško sprendimų, kaip užtikrinti komfortišką ir sveiką gyvenimo aplinką savo namuose. Vienas iš sprendimų, kuris sulaukia vis daugiau dėmesio, yra šildomų grindų kilimėlis. Šis paprastas, bet efektyvus būdas šildyti patalpas ne tik suteikia jaukumo, bet ir gali
Tremtis – tai ne tik geografinis atstumas nuo Lietuvos iki Sibiro, bet tai ir didžiulė dvasinė kelionė per skausmą, netektį ir...viltį. Tai viena skaudžiausių Lietuvos istorijos patirčių, kai tūkstančiai žmonių buvo prievarta ištremti į tolimiausius, atšiauriausius Sibiro kraštus. Išvežti dėl savo įsitikinimų, dėl
Tauragės LIONS klubas, įžengdamas į septintuosius veiklos metus, iškilmingai pradėjo naują tarnystės etapą. Tradiciškai Tauragės pilies menėse vyko metinis klubo susirinkimas, kurio metu aptarti nuveikti darbai, išsakyti padėkos žodžiai ir simboliškai, perduodant klubo regalijas, inauguruotas naujasis klubo prezidentas T
Šią vasarą Tauragė vėl tampa atvira scena gyvam žodžiui ir muzikai – nuo liepos 22 dienos prasideda keturioliktasis festivalis „Prie garažų“! Tai vienas iš nedaugelio festivalių Lietuvoje, kuriame susipina profesionali kūryba, netradicinės erdvės ir jauki atmosfera tarp atlikėjų bei publikos. „Prie garažų&ldqu
Tauragės kultūros centras kviečia į išskirtinį renginį – jaunimo kūrybinės stovyklos „Apversta Tauragė“ rezultatų premjerą. Birželio 25 d. 18 val. Tauragės kultūros centro scenoje žiūrovai išvys jaunuolių sukurtą trumpametražį filmą ir spektaklį, kurių pagrindas – jų pačių išgyvenimai, patirtys, baimės i