Asociatyvi nuotrauka
Bendravimo svarba nenuginčijama visais amžiaus tarpsniais. „Volfas Engelman Nealkoholinis", tęsdamas projektą „Gero žodžio galia", inicijavo šalies gyventojų nuomonės tyrimą, kurį atliko bendrovė „Spinter tyrimai". Tyrimo rezultatai atskleidė, kad ketvirtadalis (26 proc.) 26–56 metų ir vyresnių respondentų su draugais susitinka kelis kartus per mėnesį, o pusė (48 proc.) visų amžiaus grupių respondentų (nuo 18 iki 56 metų ir daugiau) pripažino, kad norėtų tai daryti dažniau. Sociologė, Lietuvos socialinių mokslų centro (LSMC) Sociologijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Gražina Rapolienė tikina, kad kokybiškas bendravimas ir artimųjų dėmesys bet kokiame amžiuje yra esminis visaverčio gyvenimo veiksnys, padedantis užkirsti kelią vienatvei ir stiprinti emocinę gerovę.
Pasak sociologės G. Rapolienės, bendrauti ir jaustis visuomenės ar kokios nors bendruomenės dalimi yra svarbu kiekvienam žmogui, tačiau dėl šiuolaikinės gyvenimo spartos, įvairių komunikacijos priemonių socialinės medijos dažnai pakeičia gyvą bendravimą, ir jo ima trūkti. Skirtingi bendravimo būdai neabejotinai turi skirtingą poveikį – naudingiausias, didžiausią teigiamą poveikį turintis yra gyvas bendravimas.
„Gyvas bendravimas yra informatyviausia bendravimo forma, apimanti ir neverbalinę kalbą, emocijas, todėl dažnai teikia daugiau pasitenkinimo. 2022 m. kartu su kolegėmis sociologėmis Margarita Gedvilaite-Kordušiene ir Goda Marija Steponavičiūte atlikome tyrimą apie vyresnio amžiaus (vyresnių nei 65 metų) asmenų požiūrį į bendravimą internete, ir paaiškėjo, kad vyresni žmonės labiausiai vertina gyvą bendravimą, antras pagal svarbą būdas – telefoniniai pokalbiai, o bendravimas internetu lieka paskutinėje vietoje. Nors netyrėme jaunesnių žmonių, tikiu, kad jie pasisakytų labai panašiai – gyvų susitikimų negali pakeisti jokia kita bendravimo forma, žinoma, kai tai neįmanoma, tinka ir kiti bendravimo būdai", – sako G. Rapolienė.
Bendravimas – jaunatviškumo eliksyras
„Spinter tyrimų" atlikto gyventojų nuomonės tyrimo rezultatai rodo, kad respondentai nuo 18 iki 55 metų dažniausiai bendrauja susitikę gyvai. Susitikimų metu 18–25 metų apklaustieji dažniausiai leidžia laiką vieni kitų namuose, 26–35 metų kalbasi kavinėje ar bare, o nuo 36 metų žmonės daugiausia susitinka vieni su kitais per įvairias šventes: gimtadienius, Naujuosius metus ir kitomis progomis. Tai rodo, kad nuo 36 metų kontaktų skaičius pradeda mažėti, žmonės rečiau bendrauja gyvai, o tai gali lemti ne tik prastesnę emocinę savijautą, bet ir didesnį vienišumą.
Pasak sociologės, šiuolaikiniai žmonės, nepriklausomai nuo amžiaus, gali išlikti aktyvūs, energingi ir jaunatviški, jei jie turi galimybę palaikyti socialinius ryšius, dalyvauti visuomeninėje veikloje ir jaustis naudingi. Ji pabrėžia, kad tai, kaip žmogus išgyvena senėjimo procesą, priklauso nuo daugybės veiksnių, įskaitant ir ankstyvoje vaikystėje ar paauglystėje suformuotą tėvų ar senelių kartos pavyzdį.
„Dauguma dabartinių vidutinio amžiaus ir vyresnių žmonių labai skiriasi nuo ankstesnių kartų – jie yra sveikesni, labiau išsilavinę, turtingesni, mobilesni, matę pasaulio. Jaustis jaunatviškam padeda gera sveikata, domėjimasis įvairiais dalykais, veiklų, hobių turėjimas, geri santykiai su artimaisiais, platus socialinis tinklas. Jaustis senstantys arba jauni gali ir 30, ir 60 metų žmonės. Svarbu nediskriminuoti žmonių dėl jų amžiaus, nes tai gali sukelti „nurašymo" jausmą, kai žmogus mano, kad yra per senas mokytis naujų dalykų, naudotis technologijomis, keliauti ar susipažinti su naujais žmonėmis", – sako ji.
Sociologė pastebi, kad požiūris į vyresnius žmones skirtingose pasaulio šalyse skiriasi. Prisiminusi vizitą Australijoje, ji buvo maloniai nustebinta, kad ten visuomenės susiskaidymas pagal etnines grupes ir amžių beveik nepastebimas: „Jaunimas čia bendrauja mišriomis grupėmis, o viešose vietose įvairaus amžiaus žmonės, netgi paaugliai, užkalbina nepažįstamuosius, turistus, teiraujasi, ar reikia pagalbos. Viliuosi, kad kada nors tai pamatysime ir Lietuvos gatvėse."
Svarbu skatinti skirtingo amžiaus žmonių bendravimą
Sociologė G. Rapolienė mano, kad geriau pažinti save ir prisidėti prie pozityvesnio vyresnių žmonių įvaizdžio visuomenėje galima bendraujant skirtingo amžiaus žmonių grupėse.
„Pažindami skirtingo amžiaus žmones, prisidedame prie atviresnės ir įvairesnės visuomenės kūrimo. Jeigu skirtingoms amžiaus grupėms priklausantys žmonės daugiau bendrautų, visi jaustumės labiau savi, priimami ir vertingi tokie, kokie esame. Pagalvokite, kaip lengvai galite užkalbinti kitos amžiaus grupės (gerokai jaunesnį ar vyresnį) nepažįstamą žmogų viešoje vietoje? Tikriausiai dauguma atsakytų, kad tai nėra lengva užduotis, tačiau tai neturėtų būti taip sunku", – mano ji.
Sociologė pastebi, kad kai kurie, ypač vyresnio amžiaus asmenys, turi jau nusistovėjusius įpročius, draugų ratą ir gerai pažįsta save, todėl jiems gali būti sunkiau užmegzti naujus ryšius, susirasti draugų. „Jei žmogus jaučia, kad jam trūksta socialinių kontaktų, siūlyčiau įsitraukti į visuomeninių organizacijų veiklą, savanorystę. Tai padės užmegzti ryšius su naujais žmonėmis, pasijusti reikalingiems ir naudingiems", – sako G. Rapolienė.
Amžius draugystei – ne kliūtis
Nemokamus draugystės pokalbius, emocinę ir informacinę pagalbą telefonu vyresnio amžiaus žmonėms teikiančios „Sidabrinės linijos" savanorė Lina dalijasi, kad čia savanoriauja jau penktus metus, o pradėjusi tai daryti dar kartą įsitikino bendravimo, gerų žodžių galia – anot jos, pokalbis gali turėti gydomąjį poveikį.
„Kai kurie vyresni žmonės pakliūva į situacijas, kai neturi su kuo nuoširdžiai pasikalbėti. Deja, kartu kai kurie senoliai yra įsitikinę, kad kreiptis pokalbio reikėtų tik beviltiškose situacijose. Kai netekau močiutės, vienam likusiam seneliui pasiūliau pabandyti „Sidabrinę liniją", tačiau jis sureagavo taip, tarsi kažkas kėsintųsi į jo orumą, gebėjimą pačiam įveikti iššūkius. Tikiuosi, šis požiūris keisis, juk bendrauti svarbu kiekvienam, nepaisant amžiaus. Ir tam, kad būtum išgirstas, nereikia laukti, kol situacija taps beviltiška", – įsitikinusi Lina.
Ji pasakoja, kad telefonu visuomet bendrauja su ta pačia senole, joms netrūksta bendrų temų, kuriomis smagu šnekėtis.
„Esame telefoninės draugės, mūsų pokalbiai prasmingi, jaučiu, kad jie atneša daug vertės ne tik senolei, bet ir man. Nors būna sunkių dienų, tikrai jaučiu teigiamą senolės, su kuria bendrauju, savijautos pokytį. Geras, prasmės kupinas jausmas būti šio pokyčio dalimi. Savanorystės pokalbių metu senolė su manimi dalijasi jausmais, išgyvenimais, be to, ne tik ji, bet ir aš pati nuolat sulaukiu gerų žodžių: ji kartoja, koks turtingas mano žodynas, malonus balso tembras, pastebi ir asmenines savybes. Tai labai malonu, praskaidrina dieną. Gražių žodžių, linkėjimų sulaukia ir mano artimieji, nes dažnai apie juos pasakoju", – džiaugiasi Lina.
Ji teigia kartu su senole patirianti daug įsimintinų, šiltų akimirkų, ir tam visai netrukdo bendravimas nuotoliu ar amžiaus skirtumas.
„Nusprendžiau kuriam laikui išvykti pagyventi į Prancūziją. Tai žinodama senolė paprašė, kad už tam tikrą sumą, kurią ji sau gali leisti, išrinkčiau ir parvežčiau jai nedidelį butelaitį tikrų prancūziškų kvepalų, kad, leisdama laiką dienos centre, galėtų pasikvepinti ir visiems pasigirti. Buvo smagu rinkti senolei kvepalus pagal jos asmenybę ir pasakojimus. Raginu kiekvieną, norintį įprasminti savo kasdienybę, užsiimti savanoryste – žinojimas, kad dėl tavęs kažkieno diena tapo geresnė, motyvuoja judėti pirmyn", – apie užmegztą šiltą asmeninį santykį su senole pasakoja Lina.
Tauragės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinės piniginės paramos poskyryje darbą pradėjo specialistė Gabrielė Pakalniškytė. Ji bus atsakinga už gyventojų konsultavimą socialinės paramos skyrimo klausimais, prašymų priėmimą ir apdorojimą, sprendimų ir kitų su socialinės paramos skyrimu susijusių dokumentų p
Pirmieji mokslo metai – jaudinanti patirtis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Būsimi pirmokai žengia į naują gyvenimo etapą, kuriame jų laukia ne tik raidės ir skaičiai, bet ir nauji draugai, taisyklės, mokytoja ir didžiulė emocijų paletė. Tėvai dažnai rūpinasi, ar vaikas moka skaityti, ar turės tinkamą kuprinę, tačiau ne mažiau svarbus pas
Jau tapo tradicija, iškart po miuziklo vakaro Bijotuose, organizuoti ir didžiausią festivalio renginį - šventę, kuri džiugina ir mažus, ir didelius. Liepos 19-ąją, šeštadienį, Bijotų dvaro sodyba vėl prisipildys šurmulio, muzikos ir vasariško džiaugsmo – čia vyks vienas iškiliausių Šila
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat
Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom
Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl
Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų
Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su
Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio
Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca