Autoriaus nuotrauka
Tauragėje, kaip ir visoje Lietuvoje, įsibėgėja Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada, kad ją įgyvendinus gyventojai pagalbos sulauks greičiau, ji bus teikiama kokybiškiau. Tačiau kol kas mažai kas žinoma – nežinia, nei kokią tiksliai teritoriją Tauragės medikai aptarnaus, nei kaip bus sprendžiamos problemos, susijusios su ne visuomet per 15–20 minučių atvykti spėjančiomis brigadomis. Esą tai turėtų paaiškėti tik suformavus GMP tarnybą, kuriai bus patikėta teikti medicinos paslaugas. Tiesa, nors nemažai atsakymų bus pateikta vėliau, Tauragės rajono savivaldybė sprendimą, leidžiantį toliau įgyvendinti reformą, buvo paprašyta priimti dabar.
Vyksta reforma
Pavasarį Seimui priėmus įstatymų pakeitimus nuspręsta, kad GMP paslaugos bus teikiamos ne atskirų įstaigų, o vienos tarnybos – savivaldybėse veikiančios GMP įstaigos jungiamos į vieną Greitosios medicinos pagalbos tarnybą.
Kaip pristatydamas reformą anksčiau kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, GMP sistemą ketinama centralizuoti iki 2023 metų. Pasak jo, jau perkami nauji automobiliai, ketinama didinti ir brigadų skaičių. Anot ministro, šiuo metu kyla nemažai iššūkių, mat nežinia, kas turi aptarnauti pacientus, gyvenančius ties savivaldybių ribomis.
– Kai išskaidytas darbo organizavimas, turime labai skirtingus darbo protokolus, vienos komandos dirba pagal vienus protokolus, naujesnius, kitos – pagal kitą metodiką. Mes norime, kad visoje Lietuvoje darbo organizavimas būtų vieningas ir pacientai gautų vienodos kokybės ir vienodo protokolo paslaugas, – apie tai, kodėl reikalinga ši reforma, kalbėjo A. Dulkys.
Šiuo metu Lietuvoje GMP paslaugas vis dar teikia 48 įstaigos, iš kurių 16 yra pavaldžios savivaldybių taryboms. Tarp jų – ir Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros (PSPC) centras.
Neliks GMP skyriaus
Tauragės rajono savivaldybės taryboje buvo diskutuojama apie GMP skyriaus panaikinimą Tauragės PSPC, mat birželį Sveikatos apsaugos ministerija atsiuntė Tauragės rajono savivaldybei raštą, kuriame paragino priimti reformai įgyvendinti būtinus sprendimus.
Rašte nurodytas ir terminas – atsakymą pateikti ne vėliau kaip iki rugsėjo 15 d. Ne visiems tarybos nariams buvo aišku, kodėl juos šis klausimas pasiekė tik lapkritį.
Savivaldybės Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Redutė Masolienė teigė, kad ministerija nurodė itin trumpą terminą.
– Bet įstatyme yra pasakyta, kad savivaldybių tarybos iki 2023 metų balandžio 1-osios įpareigotos priimti įgyvendinamuosius aktus, tad įstatymo mes nepažeidėme. Tiesiog buvo laukiama daugiau informacijos iš ministerijos, nes, pavyzdžiui, konkrečios aptarnavimo teritorijos nesuskirstytos iki šios dienos, – teigė R. Masolienė.
Anot jos, greičiausiai bus aptarnaujamos tik tos teritorijos, į kurias GMP iš Tauragės vykdavo ir anksčiau. Be to, esą turėtų didėti ir medikų atlyginimai, tiesa, kiek – neaišku.
– Kadangi bus viena įstaiga, darbuotojų atlyginimai nesiskirs, nors dabar skiriasi priklausomai nuo regionų, – sakė R. Masolienė.
Pasak jos, Tauragės rajone GMP teikiantys medikai bus pavaldūs tarnybos teritoriniam padaliniui Kaune. Savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė tarybos nariams kalbėjo, kad visoje Lietuvoje bus steigiami 5 tarnybos teritoriniai padaliniai – Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos ir Panevėžio rajonuose. Bus įsteigtos ir medikų budėjimo vietos, skyriai ir pan.
SAM rašte nurodyta, kad įgyvendinant šią GMP reformą Tauragės PSPC turi būti panaikintas GMP skyrius. Trečiadienį į tarybos posėdį susirinkę rajono politikai vienbalsiai tam pritarė.
Spėja ne visada
Tauragės PSPC direktorius Donatas Petrošius pakomentavo pasigirdusius gyventojų ir pačių medikų nuogąstavimus, kad po reformos Tauragėje tariamai sumažės GMP brigadų.
– Mūsų padalinys aptarnauja tiek Pagėgių, tiek Tauragės savivaldybių gyventojus, taigi mes šiuo metu išlaikome 30 proc. daugiau GMP brigadų nei mums reikia išlaikyti. Turėtume išlaikyti apie 2,6, o turime 3,7 brigados pagal gyventojų skaičių, – lapkričio 10-ąją Sveikatos komiteto posėdyje kalbėjo D. Petrošius. – Kai GMP taps pavaldi tarnybai, sunku pasakyti, kaip bus toliau. Gali būti, kad brigadų dar padaugės, nes planuojama įrengti 2 taškus, iš kurių išvažiuos brigados, tai yra Skaudvilėje ir Tauragėje. Pagėgiuose taip pat bus 2 taškai.
Anot jo, SAM turėtų atsižvelgti į tai, kad ir šiuo metu ne visuomet medikai spėja atvykti per numatytas 15–20 minučių, kaip to reikalauja įstatymai, nes yra itin užimti. Tad, D. Petrošiaus manymu, brigadų skaičius tikrai neturėtų mažėti.
– O kalbant apie administracines ribas, tai jų nebelieka. GMP bus ten, kur dispečerinė apims teritoriją. Rajonų ribų neliks, – pridūrė Tauragės PSPC direktorius.
Kodėl medikų tenka laukti?
Komitete buvo išklausyta istorija, kaip sekmadienį GMP kvietę tauragiškiai jos sulaukė tik po valandos, nors žmonės pranešė, kad pacientui pasidarė blogai su širdimi ir pagalba reikalinga čia ir dabar. Laimei, sunegalavęs žmogus medikų spėjo sulaukti.
Komentuodamas šią situaciją D. Petrošius akcentavo, kad GMP paslaugos formuojamos taip, kad būtų patogiai suteikiamos didžiuosiuose Lietuvos miestuose, o štai regionuose dėmesio pristinga: GMP brigadoms primesta funkcija gabenti pacientus į didžiuosiuose miestuose esančias ligonines, o tai suryja daug brangaus laiko.
– Greičiausiai jeigu tiek užtruko brigada, tai ne dėl to, kad medikai gulėjo lovoje, o dėl to, kad brigada buvo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje arba, pavyzdžiui, Kauno klinikose, – sakė jis. – Taip susidaro tokia situacija, kad sąlygos diktuojamos pagal didžiuosius miestus, kur gyventojų skaičius gausesnis, bet neatsižvelgiama į labiau nutolusius miestus. <...> Nors ministerija sako, kad reforma orientuota į akląsias zonas, į kurias neina patekti per 25 minutes, tačiau į jas iškvietimų statistiškai nėra daug. Labiau problema ta, kad brigados užtrunka universitetinėse ligoninėse, pervežimuose, priėmimuose. Mes rajonuose matome, kad sprendimai turėtų būti kitokie, kita vertus, kai bus viena tarnyba, gali būti atskirų įsakymų paruošimai, projektai, orientuoti į kovą su šia problema, nes dabar tai niekas nieko nepadaro.
D. Petrošius sakė, kad problema susidaro ir tuomet, kai vienu metu iškvietimų būna daug ir medikai nebepajėgia suktis.
– Tad jeigu nėra nė vieno laisvo ekipažo Tauragėje, kartais atvažiuoja iš Pagėgių, bet jau tenka laukti, – dėstė direktorius.
Aišku, kad niekas neaišku?
Savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė kalbėjo, kad SAM planuoja, jog po reformos gyventojus medikai pasieks greičiau, o darbas bus organizuojamas pagal standartizuotus protokolus – tai reiškia, kad visoje Lietuvoje bus vadovaujamasi ta pačia metodika, o ne atskiromis, kaip yra šiuo metu.
– Manoma, kad paslaugos pacientams bus suteiktos kokybiškiau, – sakė R. Stasytienė.
Anot jos, kol kas SAM nepriėmė sprendimų, numatančių, kiek konkrečiai brigadų budės Tauragėje. Šis klausimas, anot R. Stasytienės, bus išspręstas po to, kai visas GMP paslaugų teikimo teises įgis Greitosios medicinos pagalbos tarnyba.
Bendrajame komitetų posėdyje pirmadienį tarp tarybos narių kilo diskusija apie tai, kad Tauragės rajono savivaldybė prieš priimdama sprendimus turėtų turėti daugiau informacijos. Be to, atkreiptas dėmesys į tai, kad SAM taip ir nepateikė paaiškinimo, koks būtent likimas laukia 42 GMP paslaugas teikiančių darbuotojų, koks tiksliai bus jų darbo užmokestis.
Savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė kalbėjo, kad SAM paprašė Tauragės rajono savivaldybės priimti reformai kelią atveriantį sprendimą dėl to, kad nuo kitų metų sausio formuojama nauja GMP struktūra, kurioje būtent ir bus sprendžiamos problemos, susijusios su laiku, per kurį pacientui pagalbą suteikti atvyksta GMP brigada, darbo sutarčių pakeitimais.
– Ministerija informavo, kad visiems darbuotojams pasiūlys tęsti darbo santykius naujoje struktūroje, – sakė G. Rakauskienė.
Administracijos direktorė teigė jau susitikusi su medikais, jiems pristatyta turima informacija.
– Tačiau aš ir administracija negalime kalbėti už naują struktūrą, kokias sąlygas ji tiksliai pasiūlys, – pridūrė G. Rakauskienė. – Tačiau kai tik tai susikurs, naujasis vadovas važinės po regionus ir pristatinės darbuotojams, kokios bus darbo sąlygos. Bendradarbiavimas su SAM tikrai vyksta ir mes savo rajono nepaliksime, domėsimės, kad sąlygos būtų geresnės.
Pasak jos, daug kas turėtų paaiškėti kitų metų pavasarį.
– Supraskit, kai naujas vadovas ateis, jis dar labiau įsigilins į kiekvieną niuansą, – įsitikinusi G. Rakauskienė.
SAM atstovė: reforma atsieis 41 mln. eurų
SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė tarybos nariams sakė, kad nuo kitų metų balandžio medikams, naujai įsteigtai tarnybai ir Tauragės PSPC bus pasiūlyta trišalė sutartis dėl darbuotojų perkėlimo. Anot jos, toks žingsnis bus žengiamas siekiant, kad darbuotojai darbą galėtų tęsti tokiomis pačiomis sąlygomis.
– Šiuo metu dirbame su Vyriausybės nutarimu dėl naujos Greitosios medicinos pagalbos tarnybos įsteigimo. Tikimės, kad Vyriausybė priims sprendimą iki naujų metų ir nuo to laiko mes tarnybą turėsime, – sakė ji.
O. Vitkūnienė teigė, kad pokyčiams visoje Lietuvoje numatyta investicija iš Europos Sąjungos fondų. Ji siekia 41 mln. eurų. Į šią sumą įskaičiuotas ne tik automobilių parko atnaujinimas, bet ir darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, skaitmenizavimas ir t.t.
Greitosios medicinos pagalbos tarnyba turėtų pradėti veikti nuo kitų metų liepos 1-osios, sakė SAM atstovė.
Paklausta, kiek Tauragėje budės GMP brigadų, O. Vitkūnienė sakė, kad I etape bus perimtos 3,6 brigados, bus užtikrinama jų veikla, o II etape numatoma plėtra.
– Jeigu pagal operatyvumo rodiklius matome, kad negalime pasiekti rezultato, kuris valstybei duotas iki 15 minučių mieste ir kaime iki 25 minučių, tai Tauragės rodiklį reikia gerinti, – sakė ji.
O. Vitkūnienė sakė, kad Greitosios medicinos pagalbos tarnyba šalyje ketina plėsti brigadų skaičių iki 123, kai dabar visoje Lietuvoje dirba 94 brigados. Tad, anot jos, gali būti, kad papildomai brigadų bus ir Tauragės rajone.
SAM atstovė Viktorija Buozytė patikslino, kad papildoma brigada jau numatyta Skaudvilėje.
Spalio 29-30 dienomis Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų, Specialiųjų operacijų pajėgų ir Karinių jūrų pajėgų kariai dalyvauja bendroje NATO atgrasymo operacijoje „Neptūno kirtis 2024-2“ (angl. Neptune Strike). Lietuvos teritorinėje jūroje vykusios operacijos dalies metu, Lietuvos kariuomenės Generolo Romualdo Giedraič
Ieva Narkutė pristato dainą „Bijūnai“ ir jos gėlėtą vizualizaciją. Dainininkė sako, kad daina – priminimas, kaip meilė veikia, o kaip – ne. Priminimas, kad kiekvienas mes esame geri ir gražūs, tik dažnai tam grožiui pasirodyt reikia sulaukt tinkamo žmogaus. „Santykis ir meilė įvyksta, kai abu padaro po žingsnį
Brigados generolas Christophas Huberis į Lietuvą sugrįžo dar vienai istorinei pradžiai. 2017 m. jis buvo pirmasis NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės Rukloje vadas, o šiais metais į Lietuvą atvyko kaip pirmasis Vokietijos brigados vadas. Per artimiausius metus į mūsų šalį persikels per 5 tūkst. vokiečių karių, o br
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad privačios žemės savininkai prisijungę prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) jau gali peržiūrėti žemės mokesčio deklaracijas už 2024 metus. Dauguma žemės savininkų informaciją apie žemės mokestį netrukus gaus ir e. paštu, o tiems, kurie nesinaudoja VMI e. paslaugomis, deklaracijos bu
Policijos pareigūnai užtikrindami viešąją tvarką ir eismo saugumą, 2024 m. spalio 29 d. apie 3.30 val. Tauragėje, Oko miške, automobilių stovėjimo aikštelėje pastebėjo stovintį automobilį „Volkswagen Passat“, kuriame sėdėjo vaikinas, gim. 2005 m. Minėto automobilio viduje policijos pareigūnai aptiko 27 plastikiniu
Jame telpa džiaugsmas ir skausmas, meilė ir neapykanta, viltis ir laimė, šiluma ir šaltis. Ji prilyginama motinai, iš kurios išeinama, ir globėjai, į kurią sugrįžtama. Ji – liudytoja ir teisėja, ji ir pragyvenimo garantija. Žemė mus maitina, aprengia, gydo. Savo spalvomis skirtingais metų laikais džiugina mūsų ak
Šeštadienį beveik pusšimtis dalyvių bei gausus būrys žiūrovų susirinko į „Dalyvauk, Taurage“ 2024 metais laimėjusios idėjos – dviračių parko PUMPTRACK trasos atidarymo renginį. Šventės pradžioje sveikinimo žodžius tarė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, mero patarėjas Tadas R
Žmonės su negalia yra produktyvūs darbuotojai, lygiai su kitais konkuruojantys atviroje darbo rinkoje, tokį teiginį palaiko 81 proc. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) užsakymu „Spinter tyrimai“ atliktos apklausos respondentų. Kartu 69 proc. pripažįsta, kad valstybės siūloma pagalba darbdaviams, įdarbinantiems žmones su ne
Viena unikaliausių balsų atlikėjų Rūta MUR ir elektroninės muzikos kūrėjas bei atlikėjas Leonas Somovas suvienijo jėgas. Netikėtai užgimęs duetas – netikėtumas abiejų kūrėjų muzikos gerbėjams. Šiandien atlikėjai pristato bendrą darbą – kūrinį ir vaizdo klipą „Saugok širdį“. Atlikėja Rūta MUR džiaugiasi
Jūros krantinėje, prie „Versmės“ gimnazijos, prasidėjo laikinieji šlaito sutvirtinimo darbai. Kadangi šioje vietoje naudoti specialiosios technikos galimybės nėra – darbai atliekami rankiniu būdu. Metų pradžioje į Jūros upę nuslinkus nemažai daliai šlaito, daugiamečiams medžiams bei daliai pėsčiųjų ir
Grupės „Šeškės“ narės Karina, Goda ir Ingrida, besirengdamos gruodžio mėnesio arenų turui, pristato naują dainą „Nebesugrįšiu“. Kūrinį iliustruoja įspūdingas vaizdo klipas, nufilmuotas gražiose ir paslaptingose erdvėse. „Šeškės“ klipe suspindo prabangiu nauju įvaizdžiu. Merginos