Tauragės žinios logotipas
Gliukozės spąstai: farmacininkė Laura Gedgaudaitė-Domark

Farmacininkė Laura Gedgaudaitė Domarkienė

Gliukozės spąstai: farmacininkė Laura Gedgaudaitė-Domarkienė atskleidžia, kaip cukrus griauna sveikatą – ir ką daryti

Cukraus perteklius mityboje – tai ne tik saldumynų problema, bet globali visuomenės sveikatos krizė. Europos Sąjunga taiko cukraus reguliavimo priemones, o PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) perspėja apie perteklinio cukraus vartojimo ryšį su širdies ligomis, nutukimu, demencija ir net vėžiu. Vis dėlto dauguma žmonių mano: „jei nesergu diabetu – tai man neaktualu." Tai - klaida.

Apie tai – aiškiai, praktiškai ir moksliškai – kalba vaistininkė ir edukatorė Laura Gedgaudaitė-Domarkienė, socialiniuose tinkluose žinoma kaip Cukrinė Lapė. Ji gyvena su 1 tipo diabetu ir padeda kitiems suprasti, kaip cukraus (gliukozės) kontrolė gali pakeisti gyvenimo kokybę tiek žmonėms su diabetu, tiek be jo..

– Laura, daug kas vis dar galvoja, kad cukrus – tai tiesiog saldumynai. Kodėl gliukozė tapo tokia aktuali tema net žmonėms be diabeto?

– Nes tai, ką mes vadiname „cukrumi", yra tik ledkalnio viršūnė. Gliukozė – pagrindinis angliavandenių virškinimo produktas. Ji patenka į kraują ne tik iš saldumynų, bet ir iš duonos, bulvių, vaisių, košių, net sulčių ar „sveikų" glotnučių. Kai kraujyje staigiai pakyla gliukozės lygis, organizmas reaguoja išskirdamas insuliną. Tai normali reakcija, bet kai tai kartojasi per dažnai – ima vystytis atsparumas insulinui, auga svoris, prasideda lėtiniai uždegimai, greičiau sensta kraujagyslės ir visas organizmas. Visa tai gali vykti metų metus be jokių išskirtinių kūno signalų.

– Patikslinkite, kaip žinoti, kada suvartojame per daug angliavandenių?

– Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja neviršyti 25 gramų pridėtinio cukraus per dieną, tai prilygsta maždaug 5-6 arbatiniams šaukšteliams. Tačiau daugelis šį limitą peržengia net nevalgydami saldumynų – nes mūsų organizmas daug angliavandenių paverčia gliukoze, net jei skonis nėra saldus. Pavyzdžiui:

100 g keptų bulvių atitinka apie 5 arbatiniu šaukštelius (a.š.) cukraus,
100 g virtų makaronų – apie 6 a.š.,
100 g virtų ryžių – net 6 a.š.,
30 g batono riekelė – maždaug 4 a.š..
30 g juodos duonos- 3 a.š..
Taigi, vos kelios porcijos gali viršyti dienos ribą – ir tai dar be desertų ar saldžių gėrimų. Jei dominuoja tokie produktai, o dar trūksta skaidulų, baltymų ir riebalų – per dieną gauname nuolatinę, per didelę gliukozės dozę. Todėl svarbu stebėti ne tik saldumynus, bet ir visų angliavandenių kiekį mityboje.

– Kokie simptomai išduoda, kad patiriame žalingus gliukozės šuolius?

– Simptomai dažnai atrodo visai nekalti: energijos kritimas po valgio, noras užkandžiauti, dirglumas, sunku susikaupti. Bet tai pojūčiai, į kuriuos paprastai nekreipiame dėmesio. Gliukozės šuoliai – tai ne tik žmonių su diabetu problema. Net „sveikas" žmogus, kuris kas rytą valgo saldžią košę, vėliau jaučia nuovargį ir alkį, išbalansuoja organizmą. Yra žmonių, kurie gyvena metų metus nuolat pavargę – ir net nesusimąsto, kad problema gali būti ne didelis darbo krūvis, o cukraus kreivės.

– Ar kraujo rodikliai visada parodo, kad organizme per daug gliukozės?

– Ne visada. Todėl ta gliukozė ir yra „klastinga". Net ir esant padidėjusiems gliukozės svyravimams, kraujo tyrimai dažnai būna normos ribose. Klasikiniai laboratoriniai tyrimai – gliukozės kiekis nevalgius ar glikuotas hemoglobinas (HbA1c) – atspindi tik tam tikrą momentą arba vidurkį.

Pavyzdžiui, gliukozė nevalgius iki 5,6 mmol/l laikoma norma, nuo 5,6 iki 6,9 mmol/l – prediabetu, o 7,0 mmol/l ir daugiau – tai jau cukrinio diabeto kriterijus. Glikuoto hemoglobino normos riba – iki 5,7 %. Tačiau štai kur esmė: žmogus gali turėti puikius rodiklius nevalgius, bet patirti milžiniškus gliukozės šuolius po valgio – ir to šie tyrimai neparodys.

–Ar tai reiškia, kad turime atsisakyti visų angliavandenių? Kokius sprendimus siūlote?

– Tikrai ne. Tai nėra dieta, tai – žinojimas. „Gliukozės revoliucijos" esmė – išmokti valgyti taip, kad išvengtume staigių gliukozės šuolių ir mažintume jos kiekį kraujyje. Yra keletas labai paprastų principų, pavyzdžiui, derinti angliavandenius su baltymais, riebalais ir skaidulomis. Valgyti salotas prieš pagrindinį patiekalą ar išgerti šaukštą alyvuogių aliejaus su citrina. Svarbu vengti „nuogų" angliavandenių - nevalgykite jų ant tuščio skrandžio.

– Vis dažniau girdime apie maisto papildus, padedančius gliukozės kontrolei. Ar jie reikalingi?

– Jei maitinatės subalansuotai, miegate kokybiškai, sportuojate ir nepatiriate streso – papildai nebūtini. Tačiau dauguma mūsų gyvename ritmu, kuriame ne visada galime laikytis idealaus plano. Papildai gali būti vertinga papildoma priemonė, ypač jei juose ne vienas, o tarpusavyje suderinti ir sinergiškai veikiantys komponentai, kurie ne tik lėtina gliukozės pasisavinimą ar gerina jautrumą insulinui, bet ir veikia giliau – saugo kraujagysles, gerina kraujotaką, mažina uždegimų riziką.

– Papasakokite plačiau – kokios formulės ir kaip veikia?

– Aš pati renkuosi tokius papildus, kurie kuriami ne dėl gražios pakuotės vaistinės lentynoje, o remiantis mokslu. Viena moderniausių, daugiakomponenčių formulių yra sukurta pagal naujausias mokslo žinias apie gliukozės metabolizmą. Joje kiekvienas ingredientas- bioaktyvūs, standartizuoti ekstraktai, mineralai, fermentai - turi aiškią, tikslinę funkciją, pavyzdžiui:

  • Cinamono žievės ekstraktas gerina ląstelių jautrumą insulinui, taip padėdamas stabilizuoti gliukozės kiekį po valgio;
  • Ožragės sėklų ekstraktas sulėtina angliavandenių pasisavinimą ir mažina potraukį saldumynams;
  • Vynuogių sėklų ekstraktas – galingas antioksidantas, padedantis apsaugoti kraujagysles nuo gliukozės sukeliamos žalos;
  • Vitaminas K2 palaiko kraujagyslių elastingumą ir ilgametę jų funkciją.
  • Chromas prisideda prie normalaus cukraus metabolizmo ir sumažina užkandžiavimo poreikį;
  • Natokinazė palaiko gerą kraujotaką net smulkiausiuose kapiliaruose, gerindama maistinių medžiagų ir deguonies pasiskirstymą;

Nors joks maisto papildas nėra greitas sprendimas, tokia pavyzdinė formulė – gali būti vertinga priemonė pakeliui į savo asmeninę gliukozės revoliuciją.

– Ar žmonės iš tiesų gali pajusti pokyčius?

– Absoliučiai. Tie, kurie pradeda taikyti „gliukozės revoliucijos" mitybos principus ir papildo mitybą pagrįstomis formulėmis, dažnai sako: „Pirmą kartą po valgio nesijaučiu mieguistas." Kiti pastebi stabilesnę nuotaiką, sumažėjusį norą užkandžiauti, lengvesnį ryto atsikėlimą, pagerėjusią odos būklę ir t.t. . Ilgainiui tai tampa gyvenimo būdu.

– Laura, ko palinkėtumėte žmonėms, kurie tik dabar išgirdo apie gliukozės revoliucijos temą?

– Pradėti dabar. Maži pokyčiai duoda didelius rezultatus. Kiekvienas salotų dubuo prieš pietus, kiekvienas atsakingas sprendimas renkantis maistą– tai žingsnis link geresnės gyvenimo kokybės. Gliukozės revoliucija – tai ne dieta, o kiekvieno asmeninė sveikatos strategija. Nuo jos priklauso kiekvienos ląstelės sveikata. Ir geriausia žinia ta, kad sprendimas – jūsų rankose.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Skalvių palikimas Tauragės apylinkėse: Greižėnai, Kreivėnai, Vidgiriai

Tęsiame pasakojimą apie netoli Tauragės esančius senovės kapinynus, kuriuos paliko skalviai. Kas jie tokie buvo, „Tauragės žinių“ skaitytojai gali sužinoti skaitydami pirmąjį šios serijos straipsnį. Greižėnų kapinynas200 m į šiaurę nuo Oplankio yra kapinynas, kurį dar 1897–1898 m. tyrė baltų proistorės tyrinėtojas,

Ministrė I. Ruginienė: Šeimos kortelė prisideda prie gausių ar vaikus su negalia auginančių šeimų gerovės kūrimo

Penkerius metus Lietuvoje galima pasinaudoti Šeimos kortelės teikiamomis nuolaidomis, naudomis ir privilegijomis. Teisę į Šeimos kortelę turi daugiau kaip 43 tūkst. šeimų, pirmąja kortele naudojasi daugiau kaip 18 tūkst. Lietuvos šeimų, t.y. 42 proc. teisę į šią kortelę turinčių šeimų. Kortelė populiariausi

Tauragės senamiestis: istorija ir dabartiniai laikai

Pamėginkime apibrėžti, ką laikome Tauragės senamiesčiu. Gal tai Tauragės dvaras, davęs pradžią miestui? Bet jis taip toli nuo dabartinio centro. Gal tuomet Senamiesčio skveras, tokį vardą gavęs tik 2013 metais, ir jo aplinka? Gal, tačiau šiandien tai irgi ne centras. Tuomet gal dabartinis centras aplink Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvių s

Valso karaliaus jubiliejus atšvęstas Klaipėdoje: Lietuvoje pirmąkart pastatyta operetė „Tūkstantis ir viena naktis“

2025-aisiais, kai visas Vakarų muzikos pasaulis, o ypač Viena – neoficiali muzikos sostinė, šventė „valso karaliaus“ Johanno Strausso sūnaus (1825–1899) 200-ąsias gimimo metines, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras surengė išskirtinį kultūrinį įvykį – pirmą kartą Lietuvos scenoje pristatė iki š

Pasirašyta valstybės gynybos fondo lėšomis finansuojamo projekto „Priedangų infrastruktūros plėtra Tauragės rajono savivaldybėje“ sutartis

Tauragės rajono savivaldybės administracija su Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerija bei viešąja įstaiga Vidaus reikalų ministerijos projektų valdymo agentūra pasirašė valstybės gynybos fondo lėšomis finansuojamo projekto Nr. VRM-001-K-048 „Priedangų infrastruktūros plėtra Tauragės rajono savivaldybėje“ fi

Policijos suvestinė: sukčiavimo atvejai, narkotinės medžiagos ir grėsmė keliuose

Policijos pareigūnai užregistravo 334 įvykius ir pradėjo 24 ikiteisminius tyrimus. Daugiausia atvejų susiję su sukčiavimu. Tauragės rajono gyventoja tariamai investavusi pinigus į įvairias investavimo platformas ir bandydama atsiimti tariamą pelną, bendravo su „konsultantais“, kurie apgaule išviliojo iš jos 42 485 eurus.Į

Nauji kompensuojamieji vaistai greičiau pasieks pacientus

Siekdama užtikrinti geresnį naujų kompensuojamųjų vaistų prieinamumą sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė pasirašė įsakymą dėl tvarkos pakeitimo, kuriuo supaprastinamas naujų, siūlomų kompensuoti vaistų vertinimas. Šie pakeitimai prisideda prie XIX Vyriausybės programos nuostatų, kuriomis siekiama kad, inovatyvūs kompensuo

Šeimos gydytoja: nepasirūpinus vaiko skiepais laiku, pasekmės gali išryškėti suaugus

Pastaraisiais metais Lietuvoje vėl registruojami anksčiau beveik išnykusių ligų – tokių kaip tymai ar kokliušas – atvejai. Viena pagrindinių šios tendencijos priežasčių – mažėjantis tėvų pasiryžimas skiepyti vaikus nuo užkrečiamųjų ligų. Panevėžio šeimos klinikos „Meliva" (anksčiau – „

Šilalėje atidarytas meno labirintas – kūrybiška dovana šeimai ir miestui

2025 m. gegužės 22 d. Šilalės Orvydų parke įvyko ypatinga šventė „Mažojo raktelio labirintas“, skirta Šeimos ir Vaiko dienai. Pagrindiniu šventės akcentu tapo meninė instaliacija „Mažojo raktelio labirintas“, sukurta Šilalės menininkių Indrės Lukoševičienės ir Aušros Danisevi

Tauragiškiams džiazas patiko: svingavo ir filmavo

Penktadienį Pilies kiemelyje rinkosi džiazo ir meno mylėtojai. Tauragėje vienuoliktą kartą pradėtas festivalis „Tauragė Jazz“. Atidarymo koncertas patikėtas tauragiškių puikiai žinomiems „Latvian Blues Band“ ir Adeamai Walkowiak.    Kas mėgsta bliuzą, svingavo viso koncerto metu, o kas savo muzikinį skonį

Palankus metas seną katilą keisti nauju šilumos siurblius

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) kviečia gyventojus teikti paraiškas taršių katilų keitimui į efektyvius šilumos gamybos įrenginius. Netikėtai greitai pasibaigę ankstesnių etapų kvietimai rodo itin didelį gyventojų susidomėjimą naujais ir efektyviais šilumos siurbliais bei jų įsigijimui taikomoms dotacijoms. Ecoenergi

Knygos apie Lietuvos geležinkelius pristatymas Tauragėje – nuo istorijos iki tarptautinio bendradarbiavimo

Gegužės 21 dieną Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko išskirtinis renginys – knygos „Lietuvos geležinkelių automotrisės ir motorvežiai“ pristatymas. Šios knygos autoriai – Ivan Rudnev, Tony Olsson ir tauragiškis Žilvinas Urbutis. Būtent pastarasis dalyvavo pristatyme ir gy