Tauragės žinios logotipas

Ginekologė-akušerė Asta Morkūnaitė-Verumbickienė: „Visas ligoninės personalas privalo išmanyti apie žindymą. Net elektrikas“

Pokalbiui prie kavos pakvietėme ginekologę-akušerę Astą Morkūnaitę-Verumbickienę. Medikė pluša Tauragės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriuje, „Medicum centrum“ bei Šilalės ligoninės konsultacijų poliklinikoje. Susitikti „Saldumynų namuose“ dėl darbų gausos medikei nepavyko. Nieko baisaus: su kava nuvykome pas ją į skyrių. O ten atmosfera puiki: koridoriuje teko prasilenkti su besišypsančia nėščiąja, iš vienos palatos aidėjo naujagimio balselis, o sutiktos medikės – geros nuotaikos, viena žydros, kita rožinės spalvos apranga tarsi bitutės zuja po žalią koridorių.

Margarita Rimkutė: Dirbate Tauragės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriuje, „Medicum centrum“ bei Šilalės ligoninės konsultacijų poliklinikoje. Kaip prasideda jūsų darbo diena?

Asta Verumbickienė: Pirmiausia apgalvoju dieną, kokie darbai manęs laukia. Kokios operacijos, kokia galima jų eiga, kokie pacientai pas mane apsilankys. Turi numatyti bent tokius planinius dalykus. Ir labai svarbu nusiteikti nenumatytiems atvejams: gal į skyrių atvyks gimdanti, o gal jau pagimdžiusi namuose. Turi nusiteikti psichologiškai.

M.R. O kokių sudėtingiausių situacijų pasitaiko jūsų darbe?

A.V.: Negimdinis nėštumas, masyvus nukraujavimas. Itin sudėtingos yra akušerinės ūmios situacijos, kai, pavyzdžiui, tenka gaivinti naujagimį.

M.R. Kai viskas pasibaigia, kas padeda nusiraminti?

A.V. Dažniausiai tokiose sudėtingose situacijose dalyvauja 6–8 asmenys, po visko svarbu ne tik pasišnekėti apie tai, kas įvyko ir kaip viskas išspręsta, svarbu ir išsikalbėti. Išsipasakoti, kaip jauteisi. Tada palengvėja. Gal vyrai labiau užsidarę, mes, moterys, net viena kitai pasiskambiname, išsikalbame. Vyrai būna uždaresni, gal jiems šiek tiek sunkiau tuo klausimu.

M.R. Vyrai? Tai kad jūsų skyriuje vienintelis dirbantis ginekologas-akušeris yra Almantas Urbanavičius.

A.V. Ne vien apie jį kalbu. Pas mus atvyksta ir anesteziologai, ir chirurgai. Kai kviečiame nuskausminti, kviečiame vietinį anesteziologą. Jis dirba per kelis ligoninės skyrius. Be to, pasitaiko, kad tenka ir mums dalyvauti kituose ligoninėse skyriuose vykstančiose operacijose. Tarkim, ūmioje ligonio būklėje aptinkama ginekologinė problema. Tada mes operacijos metu dalyvaujame kaip konsultantai.

M.R. Tauragės ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrius turi naujagimiui palankios ligoninės statusą. Ar teisingai suprantu, jog tai reiškia natūralų gimdymą be nuskausminamųjų bei jokių žindukų kūdikiams?

A.V. Yra dešimt principų, kurių mūsų ligoninė šiuo klausimu griežtai laikosi. Jokių buteliukų, žindukų ir mišinukų yra tik keletas iš jų. Naujagimis turi žįsti tik motinos krūtį tiek, kiek pageidauja. Jei leidžia galimybės, jis turi būti su mama, jei mamos ir naujagimio būklė gera, jie turi iškart būti kartu. Kad būtų išlaikytas mamos ir naujagimio kontaktas, net į savo palatą naujagimis iškeliauja gulėdamas mamai ant krūtinės.

M.R. Žodžiu, viskas – pagal naujagimio pageidavimus. Skamba didingai. Tarsi kokios karališkos privilegijos. Kiek didenybė naujagimis pageidauja...

A.V. Tikrai taip (juokiasi). Kaip naujagimis pageidauja. Jokių žindukų, antspenių, mišinukų. Labai daug dėmesio skiriama gimdyvių mokymui žindyti. Visas ligoninės personalas privalo išmanyti apie žindymą. Net elektrikas.

(juokiamės)

M.R. Anksčiau, gal prieš keliolika metų, tarp gimdyvių buvo mada vykti gimdyti į didmiesčius. O kaip dabar?

A.V. Dalis vyksta, tačiau vis dažniau sulaukiame moterų, kurios pirmąjį kūdikį gimdė didmiestyje, o antrą, trečią atvyksta gimdyti jau pas mus.

M.R. Ar moterys neprieštarauja, kad vyras dalyvautų gimdyme?

A.V. Sakyčiau, tik viena–dvi iš dešimties moterų kategoriškai draudžia vyrui dalyvauti gimdyme. Dažniausiai vyrai yra nusiteikę padėti, žinoma, pasvarstymas, „kažin, ar aš nenualpsiu gimdymo metu“ išgirstamas gan dažnai, tačiau mano darbo metu dar nenualpo nė vienas. O moteriai jos vyro teikiamas psichologinis palaikymas yra neįkainojamas.

M.R. Papasakokite apie savo kolegų komandą. Ką iš jų galite laikyti esančiu šalčiausių nervų?

A.V. Negalėčiau tokio išskirti. Visi turime būti ramūs. O jei kas ir jaučia stresą, niekas neparodo. Esame ne vienas atsidūrę itin sudėtingose situacijose, pavyzdžiui, kai tenka gelbėti naujagimio ar gimdyvės gyvybę. Visi skubiai kooperuojamės ir visi žino, ką kiekvienas privalo daryti.

Dienos metu skyriuje viso dirba iki 15 darbuotojų, įskaitant skyriaus administraciją, gydytojus, slaugytojus, slaugytojų padėjėjas, operacinės darbuotojas.

M.R. O kiek jūsų būna komandoje naktį?

A.V. Budėjimo metu skyriuje lieka 6–8 darbuotojai, iš jų 1– gydytojas ginekologas.

M.R. Ką manote apie gimdymą namuose?

A.V. Žinau, kad yra tai leidžiantis įstatymas, bet nė viena gydymo įstaiga nepareiškė noro teikti tokią paslaugą. Manau, tiems žmonėms pirma reikėtų išvysti, koks tai darbas. Kokių ūmių situacijų pasitaiko akušerijoje. Tarkim, gimsta sveikas naujagimis, tačiau prasideda pogimdyvinis kraujavimas. O namuose su gimdyve – tik akušerė. Tu vienas nieko negali padaryti, reikia atlikti kraujo tyrimą, parūpinti, kad kraujas būtų perpiltas, o tu neturi tokių resursų. Tada privalu gimdyvę vežti į gydymo įstaigą. O jei žmonės gyvena už 50 km, tai, paskaičiuokime, tu gali nuvežti per valandą. Per tiek laiko žmogus gali netekti net trijų litrų kraujo. Ir numirti. Arba pasitaiko moterų, kurios net prieš gimdymą nepageidauja, kad būtų klausoma naujagimio širdies ritmo, ir staiga jis gimsta negyvas. Vienas tu jam pagalbos nesuteiksi. Gaivinant naujagimį minimum turi dalyvauti 4–6 žmonės. Ir tam tu turi tik dešimt minučių.

M.R. O gal tos mamos pasiryžusios prisiimti atsakomybę ir tuo atveju, jei nutiks nelaimė?

A.V. Gal. Tačiau tai didžiulė atsakomybė pirmiausia mums, ginekologams-akušeriams. Nesėkmės atveju tu jausi didžiulę kaltę dėl mirusios gimdyvės ar neišgyvenusio naujagimio.

M.R. O jūsų praktikoje kas nors pageidavo gimdyti namuose?

A.V.: Dirbu septynerius metus – ne. Viena lyg ir norėjo gimdyti namuose, bet mes įkalbėjome atvykti į ligoninę, nes ultragarso tyrimo metu buvo nustatyta pakitimų.

M.R. Jūsų darbas kupinas įtampos. Tokių profesijų atstovai neretai pasižymi puikiu, o kartais ir juodo humoro jausmu. Ar yra toks žmogus jūsų kolektyve?

A.V. Nenorėčiau išskirti kurio vieno. Visi humorą suprantame, o įtampos kupiname darbe pasijuokti yra būtina, nes jei nesijuoksi – verksi. Kartais gali išgirsti anekdotą ir operacinėje. Žinoma, jau įtampai atslūgus, kai situacija stabilizuojasi. Juk mums šis darbas – įprastinis. Jei operacijos metu viskas vyksta sklandžiai, kartais ir apie dienos darbus pasišnekame.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Atėjo metas mokėti įmokas „Sodrai" – tai galima padaryti dalimis

Jei pernai dirbote savarankiškai ir po pajamų deklaravimo turite įsiskolinimą „Sodrai", bet jį padengti šiuo metu sudėtinga – išeitis yra. Valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą galima atidėti, pasinaudojus supaprastinta arba individualiai derinama tvarka. Tai leidžia išvengti skolos išie&scaro

Dviejų savaičių atostogų nebeužtenka: artėjant vasarai darbuotojai išeina iš darbo

Artėjant vasarai, vis daugiau darbuotojų pradeda planuotis ilgąsias metų atostogas. Vieni darbinius rūpesčius užmiršti bando kelioms savaitėms, kiti – mėnesiui, dviem ar net visam pusmečiui. Ekspertai pastebi naują tendenciją – būtent vasaros laikotarpiu daugiau nei įprasta darbuotojų nusprendžia išeiti iš darbo &bd

„Via Lietuva“ skelbia, kurie kritinės būklės tiltai bus sutvarkyti šiemet ir artimiausiais metais

AB „Via Lietuva“ praneša, kad šiuo metu tiek didesnio, tiek mažesnio intensyvumo valstybinės reikšmės keliuose tvarkoma 13 tiltų, iš kurių didžioji dauguma yra kritinės būklės. Dar 11 tiltų remonto darbai yra viešųjų pirkimų procedūrų etape, todėl, sėkmingai pasirašius sutartis, darbai prasidėtų

Tauragėje šurmuliavo pėsčiųjų žygis „KODAS: ŽALIA“

Gegužės 10 d., minint Europos dieną, Tauragėje vyko pėsčiųjų žygis „KODAS: ŽALIA“. Šiemet žygis subūrė arti 1 000 dalyvių, kurie žygio metu galėjo pramankštinti ne tik kojas, bet ir galvas. Tai jau antrus metus iš eilės vykstantis pėsčiųjų žygis, kviečiantis aktyviai paminėti Europos dieną. Prieš metus vykęs

Savo vaiko globėją melagingai įskundęs tėvas sulaukė tūkstantinės baudos

Tauragės apylinkės teismas priėmė nuosprendį Vilniaus rajono gyventojui, kuris pripažintas kaltu dėl melagingo įskundimo, esą jo vaiko globėja pardavinėja narkotines medžiagas. Jam paskirta 3 tūkst. eurų bauda. Bylos duomenimis, kaltinamasis paskambino į Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasienio užkardą ir pranešė, kad užkardoje dirbanti

Muziejų naktis Šilalėje: prie muziejininkystės ištakų

Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus 2025 m. gegužės 16–17 d. kviečia tarptautinę Muziejų naktį paminėti taip, lyg istorijos knyga būtų rašoma iš naujo, nuo pirmo puslapio. PRIE IŠTAKŲ. Bijotuose Dionizo Poškos Baublių muziejuje ir Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje lankytojams pristatysime, kaip u

SADM siūlo nedarbo socialinio draudimo pokyčius: bus pagerinta priešpensinio amžiaus darbuotojų padėtis

Siekiant priešpensinio amžiaus žmones išlaikyti darbo rinkoje, praradusiems darbą nesirinkti išankstinės pensijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) parengė įstatymo pataisas, kuriomis būtų tobulinama nedarbo draudimo išmokų sistema sukaupusiems reikiamą  stažą asmenims. Taip pat siekiama  didesnė

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardas suteiktas – Daivai Genienei

Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat

Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimuose pagerbta Tauragės ligoninės gydytoja Vitalija Cholomskienė

Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato

Atvejo vadybos modelis psichosocialinę negalią turintiems asmenims: metiniai rezultatai ir patirtys

Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais

Startuoja pavasarinė „Maisto banko“ akcija: pagalbos reikia 620 tūkst. žmonių

Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse  prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i

Prieš teismą stos nužudymu kaltinamas tauragiškis

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki