Tauragės žinios logotipas
Gedulo ir vilties diena: jaunuolių drąsa prieš tremties šešėlį

Kęstutis Balčiūnas (kairėje), Donatas Habdangas (dešinėje) Taišeto lagerio ligoninėje. 1955 m.

Gedulo ir vilties diena: jaunuolių drąsa prieš tremties šešėlį

Birželio 14-ąją minime Gedulo ir vilties dieną. 1941 metais prasidėję masiniai gyventojų trėmimai į Sibirą įnešė sumaištį, baimę ir nežinomybę. Niekada negalėjai žinoti, kada tamsus sunkvežimis, vadinamas „juodvarniu“, įriedės į tavo kiemą ir išveš. Priežasčių sulaukti „juodvarnio“ buvo įvairių, tad saugus jaustis negalėjo niekas.

1951 m. vasario 16-oji tapo lemtinga keliems Skaudvilės mokiniams. Jauni žmonės, trokštantys laisvės, teisingumo ir tautinės savimonės išsaugojimo, nepabūgo išreikšti pasipriešinimo okupacinei sistemai. Už šį idealizmą jiems teko žengti skaudžiu tremties keliu – sunkiu, neteisingu, palikusiu gilius randus jų gyvenimuose ir visos tautos atmintyje.

Kelias į tremtį prasidėjo nuo drąsos ir idealizmo

Dainotas Habdangas savo prisiminimuose aprašė įvykius, nulėmusius tai, kad būdamas vos 17-os metų atsidūrė tremtyje. 1950-ieji buvo neramūs, įtampos kupini metai. Vieną pavasario popietę keturis dešimtokų klasės mokinius į kapines pasikvietė vienuoliktokas, pravarde Švolaca. Ten jis pristatė idėją apie naujai kuriamą nelegalų būrelį. „Stengsimės palaikyti mokykloje lietuvišką, tautinę dvasią, platinti nelegalią spaudą. <...> Istorijos ratas sukasi, bet dar neaišku, ką jis sutrins!“ – kalbėjo Švolaca.

Dainotas Habdangas. Irkutskas. 1955m.

Dainotas Habdangas. Irkutskas. 1955m.

Pasak D. Habdango, jie nieko nebijojo – juk kai tau septyniolika, norisi veikti, kovoti, prisidėti prie kažko didesnio, o tai, kad Lietuvoje dedasi bjaurūs dalykai, buvo akivaizdu ne tik senoliams, bet ir paaugliams. Artėjant 1951 m. vasario 16-ajai – Valstybės atkūrimo dienai – aktyvioji ketveriukė nusprendė imtis konkrečių veiksmų. Aleksas Dabulskis į draugiją surado pora jaunesnių vaikinų ir paprašė bendraklasės Petrutės pasiūti Lietuvos trispalvę. Tokiai progai reikėjo ir atsišaukimų, kuriuos būtų galima iškabinti viešose vietose. Juos iš Batakių parvežti teko Dainotui.

Vieną vakarą atsliūkino neva iš miško karininkas, slapyvardžiu Lyras su savo pagalbininkais – eiliniais „kovotojais“. Jie atsinešė rašomąją mašinėlę, perspausdino nelegalią spaudą – laikraštį „Laisvės varpas“. Švolacos draugas mokytojas Petras, neįtardamas nieko blogo papasakojo Lyrui apie slaptą mokinių būrelį. Pasirodo, Lyras buvo saugumietis vardu Jonas, kuris pats lapelius spausdino, o vėliau už juos jaunuolius ir suėmė.

Drąsos naktis – vėliava kapinių medyje

Vasario 16-osios naktį Dainotas Habdangas kartu su Juozu Kinderiu išklijavo Lyro paruoštus lapelius. Petrutė, pasiuvusi draudžiamą nepriklausomos Lietuvos simbolį – vėliavą, išvakarėse ją su drauge nunešė prie bažnyčios, kur jau laukė Aleksas Dabulskis su savo pagalbininkais. Vaikinai vėliavą pakabino aukštai medyje nukreiptą į kelią, kapinių viduryje, kad visi praeiviai galėtų ją matyti. Vėliava liko kaboti iki pat priešpiečių, nes baimintasi, kad gali būti užminuota. D. Habdangas vėliau prisiminė: „Gal Aleksas ir būtų paminavęs tą vėliavą, tik nežinojo, iš ko tą miną padaryti...“

Po šio simbolinio veiksmo mokykloje kilo neramumai – situacija buvo įtempta, tačiau niekas neįvardino konkrečių pavardžių. Akcijos organizatoriai dar kurį laiką liko saugūs.

Lemtingas rytas – pasirinkimas tarp laisvės ir atsakomybės

Pavasarį Dainotas Habdangas susirgo sunkia plaučių tuberkulioze. Auštant balandžio 27-osios rytui, į jo namus pasibeldė saugumiečiai ir karininkai. Prasidėjo krata – ieškota ginklų, išnaršytas kiekvienas kampelis, peržiūrėtas kiekvienas lapelis. Surinkti dienoraščiai, eilėraščiai ir visa, kas galėjo pasirodyti įtartina.

Dainotas prisiminė: „Karininkas sėdėjo kambary, o aš vėliau įsliūkinau į miegamąjį. Žiūriu – langas, o už lango, sodely – nieko. Pagavo toks nenumaldomas laisvės troškimas, kad jau norėjau patyliukais išlipti pro langą ir lyg niekur nieko per sodelį iškeliauti. Bet paskutinę akimirką suveikė proto balsas: kur tu dingsi, išėjęs su prasidedančia plaučių tuberkulioze? O tada – ir mamai, ir tėčiui viskas. Juos ištrems, o tu galėsi kukuoti Ančios pakrantėje ant akmens: be namų, be ateities ir be sveikatos.“

Nusprendęs nebėgti, Dainotas buvo suimtas ir išvežtas į Šubertinę – NKVD kalėjimą Tauragėje. Ten, gyvenant itin prastomis sąlygomis, jo sveikata sparčiai blogėjo. Kamavo aukšta temperatūra, o gydytojo pagalba buvo suteikta tik po ilgų ir atkaklių prašymų.

Teismo nuosprendis – jaunystei ir laisvei

Nelaimėlių kelionė iš Šubertinės tęsėsi į Vilniaus saugumo kalėjimą. Ten prasidėjo ilgi tardymai ir bylos tyrimas. 1951 m. rugpjūčio 22 – 23 dienomis įvyko teismas. Vienuolika jaunuolių – Dainotas Habdangas, Aleksas Dabulskis, Petras Bertašius, Juozas Kinderis, Boleslovas Rimkus, Steponas Kubilius, Antanas Šernius, Juozas Rūkas, Juozas Šimkus, Stanislovas Venckus ir Petronelė Visliauskaitė – buvo nuteisti: 25 metai kalėjimo ir 5 metai tremties. Aleksas Dabulskis vėliau prisiminė: „Skaitant teismo nuosprendį visi kvatojome – niekaip netikėjome, kad mus laikė tokiais pavojingais nusikaltėliais ir už tai atseikėjo pačią didžiausią bausmę.“

Boleslovas Rimkus (kairėje) prie miško darbų. Kemerovas (1)

Boleslovas Rimkus (kairėje) prie miško darbų. Kemerovas

Gyvybės kaina – lietuvio pagalba

Dainotas Habdangas pateko į Taišeto ypatingojo režimo lagerį – miško kirtėjų koloną. Alinantis darbas ir prasta sveikata greitai ėmė silpninti jaunuolio jėgas. Po trejų metų jis buvo perkeltas į to paties lagerio 02 koloną – centrinę ligoninę. Ten likimas suvedė jį su felčeriu Kęstučiu Balčiūnu.

Ligoninėje sunkiai sergančių kalinių ilgai nelaikydavo – po dviejų ar trijų savaičių vėl siųsdavo į mišką. Tačiau tarp lagerio lietuvių gyvavo nerašyta taisyklė – padėti savam. Kęstutis sugalvojo, kaip apgauti ligoninės administraciją ir išgelbėti Dainotui gyvybę – neva jį įdarbinant. „Lagerininkai sakydavo: dykinėjimo diena lygi mėnesiui gyvenimo. Ir jie buvo teisūs – miško darbai gana greitai nualindavo žmones“, – prisiminė K. Balčiūnas.

Dainotas ir Kęstutis kartu dirbo ligoninėje iki 1956 m. gegužės pabaigos, kai Maskvos komisija pradėjo masinį politinių kalinių paleidimą. Gegužės 30 d. paleistieji iš ligoninės pirmą kartą po daugelio metų vyko namo keleiviniais, o ne gyvuliniais vagonais.

Steponas Kubilius su Konstantinu Jovaiša. Vorkuta

Steponas Kubilius su Konstantinu Jovaiša. Vorkuta

Sugrįžimas ir tyli kova

Grįžęs į Lietuvą, D. Habdangas gyveno prasmingai: sukūrė šeimą, dirbo felčeriu, mokytoju. 1977 m. įkūrė Skaudvilės muziejų, vadovavo vietos Sąjūdžio grupei. Tikėjo laisva Lietuva, tačiau jos taip ir nesulaukė.

1989 m. birželio 24 d. jis kreipėsi į prokurorą prašydamas reabilitacijos. Pareiškime rašė, kad teisme niekada nebuvo paminėtas tikrasis atsišaukimų spausdintojas – saugumietis, pasivadinęs Lyru.
„Niekam jokio keršto nejaučiu – suklysti gyvenime galėjo ne vienas. Norėčiau tik moralinio teisingumo“, – teigė Dainotas.

Deja, jaunystėje prasidėjusi liga, tremties sunkumai ir išsekusi sveikata padarė savo – praėjus vos mėnesiui po reabilitacijos prašymo, liepos 26 d. Dainotas Habdangas mirė. Reabilitacijos pažyma D. Habdangui atėjo tik po pusės metų.

Šios istorijos liudijimas primena, kokia didelė kaina buvo sumokėta už laisvę ir tautinę savimonę. Jaunimo drąsa ir idealizmas, nepaisant bauginimų ir sunkumų, išliko gyvas širdyse ir prisiminimuose, suteikdamas vilties ir jėgų ateities kartoms. Gedulo ir vilties diena – tai ne tik skaudi praeities dalis, bet ir pamoka, kad laisvė niekada nėra savaime suprantama dovana, ją reikia branginti ir saugoti kiekvieną dieną.

Skaudvilės krašto muziejaus muziejininkė Inga Nagaitienė

Nenurodytas aprašymas

Projektas „Tauragės archyvų paslaptys“. Projektą iš dalies finansuoja Medijų rėmimo fondas. Paramos suma 5000 Eur.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų
The Roop - Chica Chico

The Roop - Chica Chico

Išmanūs ir tvarūs sprendimai Tauragėje leidžia sutaupyti ir savivaldai, ir gyventojams

Tauragės rajonas – vienas žaliausių ir inovatyviausių Lietuvoje, kuriame tvarumas eina koja kojon su išmanumu. Mokyklas ir darželius elektros energija aprūpina ant stogų įrengtos saulės elektrinės, viešuose pastatuose šildymą kietu kuru keičia modernūs sprendimai, o proveržį atsinaujinančios energetikos srityje lydi spart

Visi klaus, kur pirkot šį skanėstą – namuose gamintas sorbetas vos iš 3 pigių ingredientų

Už lango – ilgai laukta vasariška šiluma, tačiau ji didina ir norą gaivintis. Norint naminių ledų, visai nebūtinas specialus aparatas – naminis sorbetas bus labai gaivus, natūraliai saldus, nebrangus ir skanus variantas. Tai labai paprastas receptas, kuris nereikalauja beveik jokių pastangų – herojėmis jame taps &sca

Lietuvos pasieniečiai vėl padės Latvijai gintis nuo neteisėtos migracijos iš Baltarusijos

Aštuoni Lietuvos pasieniečiai nuo liepos 7 d. Latvijoje padės šios šalies Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) užtikrinti šalies sienos su Baltarusija apsaugą.  Planuojama, kad sienos stebėjimą, neteisėtos migracijos iš Baltarusijos užkardymą ir kitus su sienos apsauga susijusius veiksmus ši Liet

Savivaldybės ima, ką gauna arba negauna nieko

Nuo 2004 metų Lietuva gauna nuolatines išmokas socialiniams bei ekonominiams skirtumams tarp regionų ir jų viduje mažinti bei tvariai ir tolygiai plėtrai visoje šalyje skatinti. Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, investicijos viršijo 16 mlrd. eurų, šalies bendrasis vidaus produkta

Paskatos dirbti legaliai padeda skolininkams grįžti į darbo rinką

Statistika rodo, jog metus veikiantys skolų išskaitų pakeitimai ir pusę metų veikianti „skolų atostogų" programa duoda teigiamų rezultatų. Per pusę metų „skolų atostogomis" pasinaudoję į darbo rinką grįžo 265 žmonės. Bendras skolininkų skaičius per metus sumažėjo beveik 13 tūkst. Šį rezultatą, tarp kitų priežasčių, lėmė ir

Kartų ąžuolas: tavo vardas – miesto ateityje

Įsivaizduok vietą, kur susitinka kartos. Kur tavo vardas – ne tik įrašas skaitmeniniame pasaulyje, bet fizinė, išliekanti žymė miesto erdvėje. Tauragėje startuoja unikalus projektas – „Kartų ąžuolas“, kuris kviečia kiekvieną prisidėti prie naujos erdvės kūrimo ir tuo pačiu – palikti savo vardą miesto isto

Skelbiama apie melagingą informaciją internete – ragina gyventojus išlikti budriems

UAB „Tauragės autobusų parkas“ informuoja visuomenę, kad socialiniuose tinkluose platinamas įrašas, kuriame pateikta melaginga informacija, susijusi su įmonės teikiamomis keleivių pervežimo paslaugomis. Gyventojai ir miesto svečiai kviečiami būti atsargūs – prašome nespausti jokių įtartinų nuorodų, nekomentuoti ir n

Moterys vadovauja tik trečdaliui verslų: kas stabdo jas nuo nuosavo verslo ir ką dėl to daryti?

Lietuvoje moterų yra daugiau nei vyrų, tačiau vos trečdaliui verslų vadovauja moterys, o startuolius jos kuria dar rečiau – Inovacijų agentūros duomenimis, moterys vadovauja vos 14 proc. Lietuvoje veikiančių startuolių. Skirtumus lemia ne vien motyvacija ar įgūdžiai – dažnai jie kyla iš gilesnių, aplinkos nulemtų veiksnių. Kaip &

Eismo ribojimai „Rally Tauragė 2025“ metu

Jau šį savaitgalį Tauragė taps ralio centru! Čia vyks Lietuvos automobilių ralio sprinto čempionato (LARSČ) ir Lietuvos Extreme ralio čempionato (LXRČ) trečiasis etapas „Rally Tauragė 2025“.    Dėl vyksiančio ralio liepos 5 d. bus uždaryta: 7.00–22.00 val. Vytauto g. atkarpa nuo „Tauragė Hotel“ iki

„Nuostabūs dalykai nutinka, kai nustoji bijoti“

Tuo įsitikinusi iš Upynos kilusi  ryškaus sopraninio balso savininkė Sandra Lebrikaitė, kurios kelias į didžiausias pasaulio scenas prasidėjo nuo giedojimo gimtojo miestelio bažnyčioje ir nuvedė iki „Dainų dainelės“, o nuo jos – iki operos scenų Europoje, Amerikoje, Azijoje ir netgi Afrikoje. Tokia – kupin

Tauragėje organizuotas jautrus renginys „Mano akims reikia Tavo akių“, minint Vaikų globos savaitę

Birželio 30 d. Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kiemelyje įvyko jautrus ir prasmingas renginys – fotografijų parodos „Mano akims reikia tavo akių“ atidarymas ir diskusija apie vaikų globą. Šis vakaras tapo emocingu susitikimu, kuriame atskleistos vaikų ir jų globėjų istorijos, išgyv