Mūsų miesto vardą garsinančių kraštiečių – Tauragės garbės ambasadorių keliai driekiasi po visą pasaulį, nuo JAV iki kaimyninių valstybių. Viena aktyviausiai lietuvių bendruomenę telkiančių kraštiečių gyvena kaimyninėje Lenkijoje, Gdanske. Tai – poetė, teismo vertėja, socialinė darbuotoja ir pedagogė, aktyvi visuomenininkė ir ilgametė Lietuvių draugijos Ramunė Juciūtė Ordo.
Meilės emigrantė, iki šiol tarnaujanti žmonėms
Su Ramune Juciūte Ordo nuotoliniam pokalbiui su vaizdu susiskambinome prieš pat šventes. Pokalbį straipsnio herojė įvertino kaip kalėdinę dovaną jai, noriai dalijosi jau šventiškai papuoštų savo namų Gdynioje jaukumu. Mat dažniausiai lietuviai į ją kreipiasi ko kito – pagalbos vertėjaujant teisiniuose ginčuose Lenkijos teismuose.
Ramunė Juciūtė Ordo
Ramunė Juciūtė Ordo Tauragės garbės ambasadore tapo 2021 m., o aktyvią visuomeninę veiklą Lenkijoje vykdo, lietuvių bendruomenę telkia bei garsina Tauragės vardą garsina jau daugiau nei 50 metų. Nepaisant garbaus amžiaus, (gim. 1947 m.) moteris yra aktyvi visuomenininkė ir iki šiol dirba Lenkijos teismų sistemoje vertėja bei savanoriškai konsultuoja pažeidžiamus asmenis.
Gyvenimo kelią užsienio link nulėmė darbas Naujojoje Akmenėje, kur gyveno vos metus – ten ji dainavo estradiniame ansamblyje ir taip sutiko savo vyrą Stanislavą Ordo, atvykusį iš Lenkijos trumpalaikiam darbui. Nors santuokai su svetimšaliu iš pradžių nepritarė Ramunės mama, šis nepasidavė, sulaukė, kol Ramunė baigė mokslus Klaipėdos universitete. 1978 m. išvykusi į Lenkiją, nemokėdama nei lenkų, nei rusų kalbos, pašnekovė pasakoja turėjusi kur kas geresnį išsilavinimą, nei dauguma vietinių, t.y. psichologijos-pedagogikos magistro laipsnį, įgytą Klaipėdos universitete, nors svetur jai teko jį dar įteisinti.
Po to, ji iš karto pradėjo mokytis universitete Gdanske pomagistrinėse studijose – specialiąją pedagogiką, o baigusi šias – dar Varšuvoje įstojo į Švietimo teisę ir vadybą. Tai padėjo jai įsitvirtinti svečioje šalyje, kur visą gyvenimą ji dirbo su žmonėmis – ilgus metus socialinį darbą su sunkiai auklėjamu jaunimu ir jų tėvais, vėliau – vaikų namuose Sopote (iki pat pensijos) ir galiausiai – iki šiol – teismo vertėja. Tokį statusą visoje Lenkijoje šiuo metu ji teigia turinti viena, dėl to vis nepalieka veiklos, nors jau gal ir norėtų išeiti į užtarnautą poilsį. Vyro Ramunė neteko apie 1990-uosius, nepaisant to, jau buvo įleidusi šaknis Gdanske, ten ji ir liko.
Viena koja Alikantėje, Ispanijoje, kita – Lenkijoje, Gdynioje šiou metu gyvenanti Ramunė teigia darbo reikalais važinėjanti po visą Lenkiją, o Ispanijoje laiką leidžianti su vieninteliu sūnumi, kuris ten gyvena jau dešimtmečius. Ramunė prasitaria labiau mėgstanti būti Lenkijoje, nors ir turinti būstą greta sūnaus.
Jucių šeimos herbas
Lietuvybė ir bajoriškos šaknys
1996–1997 m. Gdynioje ji įkūrė Lenkijos lietuvių draugijos skyrių, kuriam dvidešimt metų vadovavo, telkė, organizavo renginius, puoselėjo lietuvybę. Prezidentė Dalios Grybauskaitės už aktyvią visuomeninę veiklą 2010 m. Ramunę apdovanojo ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Tiesa, gausus bendraminčių būrys jau išretėjo – Ramunė neslepia, jog dauguma jų buvo vyresni už ją. O jų vaikai ir anūkai lietuviškas šaknis nebe taip vertina ir į bendrą veiklą jungiasi vangiai. Ramunė, tuo tarpu, be galo brangina lietuvybę.
– Daugelis lietuvių emigrantų vaikų jau lenkais nori būti. O mes su sūnumi, nors jis moka 4 kalbas, tarpusavyje kalbamės tik lietuviškai, – teigia ji.
Kraštiečių parodos atidarymo Gdanske akimirka 2024 m
Įdomu tai, kad R. Juciūtė Ordo prisistatydama pabrėžia savo bajorišką kilmę, kurią ji pasakoja atsitiktinai nustačiusi į jos rankas patekus Žečpospolitos (Lenkijos-Lietuvos valstybės, – red.) bajorų giminių herbų leidinį. Ten ji rado savo giminės – Jucių, kurie vėliau sulenkėjo ir tapo Jucevičiais, herbą, siekiantį XVI amžių. Anot Ramunės, nustatyta, jog tolimas jos protėvis Jucius bajoro titulą ir žemių gavęs už pasižymėjimą ir drąsą kare su carine Rusija ir toliau šaknys tęsėsi į Šilalės rajoną, Laukuvos pusę. Iš ten yra kilę jos proseneliai ir seneliai. Šią informaciją Ramunei patvirtinę istorikai, tad giminės herbą ji laikanti vertybe ir socialiniuose tinkluose prisistato kaip bajorė Juciūtė.
Ramunės kvietimu į Lenkiją nuolat vyksta Tauragės meno kolektyvai – 2023 m. Kultūros sostinės metai, Tauragės mieste partneryje Ostrudoje, kultūros namuose buvo gražiai priimtas dainų ir šokių ansamblis „Jūra“, 2022-aisiais – Spietlius. Šiemet Gdanske pristatyta tauragiškės dailininkės Ritos Grikšienės bei Tauragės garbės ambasadorės, kraštietės Monikos Lionaitės jungtinė tapybos darbų paroda. Ateinantį pavasarį, kovą, į Ostrudą jau suplanuotos Tauragės rajono kolektyvo „Subuvimas“ (vad. Zosė Bernotienė) gastrolės.
Dainų ir šokių ansamblis „Jūra“ Gdynioje
R. Ordo neslepia, jog nors tauragiškiai labiau suinteresuoti bendradarbiavimu su miestais partneriais, jai labai norisi stiprinti jungtis tarp Tauragės ir Gdansko, nes miestų istorijoje ji įžvelgianti daug panašumų.
– Aš labai noriu parodyti Tauragę. Tauragė ir Gdanskas yra pasienio miestai, turi tą patį likimą, tik skirtumas yra teritorijoje, kad Tauragė yra mažutė, o Gdanskas – metropolis. Aš labai noriu išnaudoti savo ryšius, ir aš galiu tai padaryti, dėl to kviečiu į universitetą, kultūros namus, taip pat į Ostrudos miestą, kur taip pat turiu gerus ryšius, – teigia R. Ordo.
„Spietlius“, bandonininkas, dainininkės, viduryje Ramunė Ordo, Tauragės miesto garbės ambasadorė Gdanske, pirmas iš dešinės Romas Milaševičius, antra – teatro „Miniatura“ direktoriaus pavaduotoja Celina Zboromirska-Bieńczak
Lenkijos lietuvių draugios leidžiamame žurnale „Aušra“ 2022 m. gruodžio 13 d. numeryje aprašytas tautinių mažumų renginys „Gdansko biografijos“, kurio programoje pasirodė Tauragės kultūros centro šokių kolektyvas „Spietlius“. „Pirmieji tą dieną koncertavo mūsų LLD Gdansko skyriaus pakviesti svečiai iš Lietuvos. Mums atstovavo Tauragės kultūros centro vyresnio amžiaus žmonių liaudiškų šokių kolektyvas „Spietlius“, dainininkės Rasa Jakienė, Ernesta Giačienė ir bandonininkas Vytautas Krencius. Mūsų atstovų pasirodymai buvo labai šiltai priimti. Gražiai atlikus lietuviškas dainas ir pagrojus muzikinius kūrinius mažai žinomu Lenkijoje instrumentu (bandonija) susilaukta garsių plojimų. „Spietlius“, parodęs aukštą lygį, lapkritį minėjo penkerių metų jubiliejų. Ta proga koncerto pabaigoje visa salė kolektyvui lenkiškai sugiedojo „Ilgiausių metų“. Labai šaunus mūsų atstovų pasirodymas pagarsino ne tik Tauragę, bet ir visą Lietuvą.“, – rašo dabartinis LLD Gdansko skyriaus pirmininkas Romas Milaševičius.
Gimtinės ilgesys prabyla poezijos žodžiais
„Jeigu norite pažinti mano sielą, skaitykite mano eilėraščius“, – sako Ramunė, – „ypatingai knygą „Šaknys“, į kurią sudėjau viską – apie Dirvėnus, gimines, žmones, žemaitiškus papročius, žodžiu – gimtosios žemės gyvenimą“.
Tris R. Juciūtės Ordo išleistas knygas – „Tai, kas širdy netilpo...“, vaikams skirtą „Ant močiutės kelių“ ir naujausia „Šaknys“ galima rasti Tauragės rajono B. Baltrušaitytės bibliotekoje. Visos jos išleistos Lietuvoje, lietuvių kalba, prisidedant Tauragės rajono savivaldybei.
Ramunė Juciūtė Ordo gimė ir augo šalia Visbarų esančiame Dirvėnų kaime. Įgijusi psichologijos-pedagogikos išsilavinimą, R. Ordo visą gyvenimą pašventė darbui su žmonėmis, apč vaikais ir jaunimu. Nuo 1965 metų kurį laiką dirbo Visbaruose, kultūros namų vadove.
2019-aisiais Žygaičiuose poetė pristatė savo pirmąją knygą „Kas širdy netilpo“. Nuo tada Tauragės garbės piliečio, aktyvaus visuomenininko ir poeto Eugenijaus Šalčio kvietimu įstojo į literatų klubo Žingsniai gretas. Tuomet šalį kaustant karantinui, negausus būrys žingsniečių su Ramune susitiko Tauragės pilies menėse.
2022-aisiais Ramunė po 50 metų aplankė Visbaruose tebegyvenančias savo drauges, susitiko su Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės filialo Visbarų bibliotekos skaitytojais, dalijosi savo kūryba, kurioje jaučiamas ilgesys ir meilė gimtam kraštui, savo šaknims. Biblioteka skelbia, jog visbariškiai net gi turi savo dainą, kuriai žodžius parašė būtent R. Ordo, o muziką sukūrė Gražina Pamparienė. Ramunės kūryboje jaučiamas ilgesys savo gimtinei, meilė artimiesiems.
Laikas nuo laiko ji vis sugrįžta į Tauragę, tačiau ilgiau užsibūti neleidžia Lenkijoje aktyviai vykdoma visuomeninė veikla ir darbas teisme.
„Kas širdy netilpo“ 2020 m. nominuota metų knygos rinkimuose
Globalūs tauragiškiai – Tauragės ambasadoriai
Tauragiškių diaspora pasaulyje pasklidusi plačiai, o ryšiai su išeiviais kryptingai plėtojami jau daugelį metų. Tauragės rajono savivaldybė turi 9 miestus partnerius, kurie išsibarstę po visą Europą – nuo kaimyninės Lenkijos, iki Kroatijos bei Sakartvelo. Dar plačiau – net už Atlanto ryšiai su kraštiečiais driekiasi per Prezidentės D. Grybauskaitės globoto projekto „Globali Tauragė“ Tauragės garbės ambasadorių iniciatyvą. Tauragės garbės ambasadorių iniciatyva, kaip ir „Globali Tauragė“, startavo 2017 m. Simbolinį Garbės ambasadoriaus vardą ir ženklelį kraštiečiams suteikia Tauragės rajono savivaldybės taryba. Per šiuos metus Garbės ambasadoriaus ženklelis suteiktas net 30-čiai svetur gyvenančių tauragiškių.
Anot „Globalios Tauragės“ koordinatoriaus Tauragės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus specialisto Martyno Piečios, pagrindinis šio projekto tikslas – palaikyti nuolatinį ryšį su išeiviais: „Labai svarbu pakviesti išvykusius aplankyti gimtinę, tarpininkauti kalbantis su darbdaviais, supažindinti su investicinėmis ir verslo pradžios sąlygomis ir pakviesti grįžti ir kurti savo gyvenimą regione ir Lietuvoje“, – teigia jis.
Informacija apie garbės ambasadorius bei kaip juo tapti, skelbiama „Globalios Tauragės“ puslapyje internete https://globali.taurage.lt/.
Šių metų gruodžio 27 d. 15.00 val. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ vyks globalių tauragiškių susitikimas su kultūrine programa.
Projektas „Tauragės archyvų paslaptys“. Projektą iš dalies finansuoja Medijų rėmimo fondas. Paramos suma 5000 Eur.
Trečdalis (32 proc.) lietuvių jau naudojasi dirbtinio intelekto įrankiais, kurie padeda jiems apsipirkimo metu. Maža to, fiksuojamas labai spartus gyventojų, kurie į savo kasdieninio apsipirkimo įpročius praturtina dirbtinio intelekto sprendimais ir patarimais, augimas – vien per pastaruosius 12 mėnesių tokių asmenų skaičius augo įspūdi
Gegužės 16-ąją, penktadienį planuokite jau šiandien, nes negalite to praleisti – kartą metuose vyksta MUZIEJŲ NAKTIS. Muziejų naktį nutinka meno, istorijos ir kūrybiniai stebuklai, o mes tradiciškai kviečiame jus tapti jų dalimi. Prie mikrofono – Eglė Červinskaitė, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ di
Skyrybos, ginčai dėl vaikų ar net tėvystės pripažinimo – visa tai kelia ne tik stiprias emocijas, bet ir painias teisines situacijas. Vis daugiau žmonių Lietuvoje kreipiasi į teismus dėl šeimos konfliktų, tačiau dalis jų net nežino, kad kai kuriais atvejais tokie ginčai negali būti nagrinėjami tol, kol nepasinaudota privalomąja mediaci
Į Tauragę septintą kartą sugrįžta meno festivalis „Kvadratu“ – nuo gegužės iki spalio miestas vėl taps kultūrinių patirčių erdve, kurią kurs menininkai, kultūros organizacijos ir patys gyventojai. 6 mėnesius vyksianti programa kaip ir kasmet apjungs įvarius profesionalaus meno žanrus, o gyventojus ir svečius kvies nerti į auginanč
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama padėti išvengti klaidų bei pažeidimų ir užtikrinti glaudesnį bendradarbiavimą su ūkininkais, gegužės 21 d. 10–12 val. Tauragės rajono savivaldybės mažojoje salėje organizuoja patikrų specialistų ir ūkininkų susitikimą. Projektų kontrolė ir patikros vietoje – tai neišvengiama p
Antradienio vakarą prozos ir poezijos mylėtojus pakvietėme į jaukų ir įkvepiantį literatūros vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. Čia svečiavosi žinoma rašytoja, prestižinių Dausų, I. Simonaitytės, F. Bajoraičio premijų laureatė Nijolė Marytė Šerniūtė. Renginio metu pristatytos naujausios autorė
Žiupsnelis memuarų apie kolegą ir draugą Gegužės 16 dieną chorvedžiui, dirigentui Zenonui Komskiui sukanka gražus, jubiliejinis metų skaičius – 80. Iš pažiūros nepasakysi, kad tiek. Koks buvo prieš 50 maždaug metų, kai susipažinau, toks ir tebėra. Apie tokius sako: užsimarinavę. Na, gal viena kita raukšlelė prisidė
Gamtos išdaigos, kuomet užsitęsia periodai su žema oro temperatūra, vidutiniu ar net intensyviu vėju, bei vis pasikartojančiomis neigiamomis temperatūromis naktimis, tampa tikru iššūkiu ūkininkams. Gegužės 8 d. Varėnoje buvo išmatuotas naujas šalčio rekordas – oro temperatūra nukrito iki –5,8 laipsnių
Šilališkiai kviečia „Tarptautinę muziejų naktį“ paminėti taip, lyg istorijos knyga būtų rašoma iš naujo.Prie mikrofono tauragiškiams puikiai žinoma Renata Jančiauskienė. Dabar jau - Šilalės Vl. Statkevičiaus muziejaus direktorė. Gegužės 16–17 d. šilališkiai kviečia „Ta
Jei pernai dirbote savarankiškai ir po pajamų deklaravimo turite įsiskolinimą „Sodrai", bet jį padengti šiuo metu sudėtinga – išeitis yra. Valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą galima atidėti, pasinaudojus supaprastinta arba individualiai derinama tvarka. Tai leidžia išvengti skolos išie&scaro
Artėjant vasarai, vis daugiau darbuotojų pradeda planuotis ilgąsias metų atostogas. Vieni darbinius rūpesčius užmiršti bando kelioms savaitėms, kiti – mėnesiui, dviem ar net visam pusmečiui. Ekspertai pastebi naują tendenciją – būtent vasaros laikotarpiu daugiau nei įprasta darbuotojų nusprendžia išeiti iš darbo &bd
AB „Via Lietuva“ praneša, kad šiuo metu tiek didesnio, tiek mažesnio intensyvumo valstybinės reikšmės keliuose tvarkoma 13 tiltų, iš kurių didžioji dauguma yra kritinės būklės. Dar 11 tiltų remonto darbai yra viešųjų pirkimų procedūrų etape, todėl, sėkmingai pasirašius sutartis, darbai prasidėtų