Tauragės žinios logotipas
Dėl atokvėpio paslaugos neįgaliųjų artimieji į Tauragę vyksta net iš Klaipėdos

Dėl atokvėpio paslaugos neįgaliųjų artimieji į Tauragę vyksta net iš Klaipėdos

Neįgalius asmenis slaugantiems artimiesiems kyla nemažai klausimų dėl išbandymų, su kuriais tenka susidurti prašant pagalbos iš valstybės. Pavyzdžiui, kodėl vaikštantis žmogus gauna didesnę neįgalumo išmoką nei tas, kuris prikaustytas prie lovos? Be to, daliai neįgaliųjų reikia nuolatinės priežiūros, artimieji negali jų palikti nė minutei ir tokia našta kaip reikiant išvargina, tačiau ar neįgaliųjų artimiesiems žadamas laikinas atokvėpis yra lengvai prieinamas? 

Vaikščiojančiai močiutei – didesnė išmoka nei paralyžiuotai

– Grįžusi iš ligoninės mano močiutė gavo slaugos išmoką, jai paskyrė tą vadinamąją „didžiąją“ slaugą, – pasakojo tauragiškė Lina. 

Pašnekovės įvardijama „didžioji slauga“ – tai asmenims, kuriems nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, skiriama tikslinė išmoka, siekianti 1,1 tikslinių kompensacijų bazės dydžio. Nuo šių metų birželio ši išmoka siekia per 358 eurų. 

– Po chemoterapijos seansų mano močiutei buvo nudegęs veidas, tačiau nepaisant to ji matė akimis, savarankiškai vaikščiodavo, nereikėdavo ir maitinti. Tuo metu tėčio mamos pusė kūno po patirto insulto buvo paralyžiuota, ji negalėjo savarankiškai vaikščioti. Bet ji gavo mažesnę slaugos išmoką nei mano mamos mama, kuri pasirodė esanti savarankiškesnė, – tikino tauragiškė.

– Reikia suprasti, kad žmonės, slaugantys neįgalius artimuosius, gali patirti pervargimą, todėl laikino atokvėpio paslauga pirmiausia yra orientuota būtent į juos, – tikino Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė Kristina Anulienė. 

Asmenims, kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, skiriama tikslinė išmoka, siekianti 0,6 tikslinių kompensacijų bazės dydžio. Nuo šių metų birželio ši išmoka siekia per 262 eurų.

Kaip susiklostė tokia situacija, jog nevaikštantis ir paralyžiuotas žmogus gavo mažesnę išmoką už tą, kuris vaikščioti geba? Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovai komentavo, kad Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbuotojas, priimdamas sprendimą dėl specialiųjų poreikių, individualiai vertina pateiktus duomenis apie asmens sveikatos būklę bei  savarankiškumo galimybes. „Tai reiškia, kad asmenims, turintiems vienodą organizmo funkcijų sutrikimą, nustatytas specialusis poreikis gali skirtis dėl jo didesnių ar mažesnių savarankiškumo, judėjimo, bendravimo, žinių taikymo, kasdienės veiklos galimybių, kurios vertinamos pildant klausimyną“, – teigiama SADM atsakyme raštu.

Skaičiuojama, kad asmenų, gaunančiųjų priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas, skaičius 2021 m. visoje Lietuvoje siekė 56,2 tūkst., o asmenų, kuriems paskirta slaugos išlaidų tikslinė kompensacija, – 34,5 tūkst.

Reikalingų daiktų laukia ilgai

Lina teigė, kad sunku sulaukti ir neįgaliam žmogui skiriamų priemonių, pavyzdžiui, specialios lovos: 

– Lovą, skirtą slaugai, pirkome patys, kadangi eilė buvo ilga, o mums reikėjo čia ir dabar, nes tėčio mamą insultas ištiko staigiai. Vežimėlį turėjome iš anksčiau, kadangi šeimoje jau buvo kitas neįgalus asmuo. Todėl antro vežimėlio nereikalavome. Taip pat reikėjo ir specialaus tualeto, skirto neįgaliam žmogui. Tai jo mes laukėme 2 mėnesius. 

– Atsižvelgiama į poreikį, tad darbuotojas gali palydėti kad ir sekmadienį į bažnyčią, į kapines, į ligoninę. Stengiamasi, kad žmogus būtų mobilus. Tokios paslaugos prašo gana nemažai žmonių. Šią paslaugą teikia asmeniniai asistentai. Jų turime aštuonis, tačiau eilių dėl šios paslaugos teikimo nesusidaro, – tikino Tauragės šeimos gerovės centro direktorė Danguolė Račkauskienė.

Kaip komentavo Tauragės rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė, tiek neįgalusis, tiek jo artimieji gali kreiptis pagalbos į seniūniją, Tauragės šeimos gerovės centrą, savivaldybės Socialinės paramos skyrių. 

„Dėl transporto paslaugų asmenys turi teisę kreiptis į Tauragės šeimos gerovės centrą <...> arba į Tauragės rajono neįgaliųjų draugiją <...>. Dėl piniginės paramos (periodinės ar vienkartinio pobūdžio socialinės paramos) asmenys gali  kreiptis į asmens deklaruotos vietos seniūniją ar Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, o dėl tikslinių kompensacijų skyrimo – į Socialinės paramos skyrių“, – atsakydama raštu nurodė L. Rimkuvienė. 

Ji tikino, kad žmonės iš Socialinės paramos skyriaus ar Tauragės šeimos gerovės centro gali prašyti ir pagalbos maisto produktais, o dėl paramos drabužiais asmenys gali kreiptis į Tauragės „Caritą“.

Ar laikinas atokvėpis prieinamas?

Tauragiškė Lina pasakojo, kad nors yra žadama, jog slaugomų neįgaliųjų ar senyvo amžiaus žmonių artimieji oficialiai gali prašyti laikino atokvėpio paslaugos, kai neįgalųjį prižiūri specialiai paskirtas darbuotojas, o patys artimieji gali skirti laiko sau, šios paslaugos gauti nepavyko. 

Laikino atokvėpio paslauga buvo reglamentuota 2020 m. Ja siekiama sudaryta sąlygas asmenų su negalia artimiesiems derinti asmeninį ir visuomeninį gyvenimą su negalią turinčio asmens priežiūra. 

– Reikia suprasti, kad žmonės, slaugantys neįgalius artimuosius, gali patirti pervargimą, todėl laikino atokvėpio paslauga pirmiausia yra orientuota būtent į juos, – tikino Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė Kristina Anulienė. 

Nors tokia paslauga numatyta, tačiau kai kurie neįgaliųjų artimųjų kalba jos negaunantys. Nepaisant to, Tauragėje įsikūrusios įstaigos teigia – problemų dėl pernelyg didelių eilių kilti neturėtų.

Tėvai dažniau kreipiasi savaitgaliais

Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centre laikino atokvėpio paslaugos yra teikiamos be trukdžių, sakė įstaigos direktorius Rolandas Beišys. Per metus čia prižiūrima dešimtys vaikų, dažniausiai juos slaugyti prireikia savaitgaliais.

– Eilių nėra. Dar nėra taip buvę, kad būtų eilės. Vienu metu yra 4 vietos, kur galime teikti šią paslaugą. Daugiau vasarą prireikia, mokinių atostogų metu. Vaikai prižiūrimi pačioje įstaigoje, patys juos parsigabename,– kalbėjo jis. 

Pasak R. Beišio, darbuotojai, slaugantys vaikus, baigę socialinio darbuotojo padėjėjo kursus ir yra apmokyti dirbti su įvairias negalias turinčiais mažaisiais.

– Visi darbuotojai, pedagoginis personalas yra specialistai, specialieji pedagogai, todėl galime prižiūrėti ir autizmo spektro sutrikimą turintį vaiką, ir asmenį su kita negalia. Dažniausiai prašoma prižiūrėti vieną dieną, tarkim, kai tėvai nori kur nors išvažiuoti ir neturi kur palikti vaiko. Per metus vienam vaikui galima suteikti 29 dienas priežiūros, – komentavo jis.

Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė K. Anulienė teigė, kad šioje įstaigoje neįgalieji, kai jų artimieji pasinaudoja laikino atokvėpio paslauga, gali būti slaugomi iki 3 mėnesių. 

Anot jos, Adakavo socialinių paslaugų namuose prižiūrimi asmenys yra tokie, kuriems reikalinga nuolatinė slauga. 

– Pas mus atvykstantys žmonės turi proto ar emocinę negalią, gali būti ir kompleksinė negalia. Priežiūrą vykdo visa komanda – individualios priežiūros darbuotojas, slaugytojas ir t.t., – teigė ji.

A.Anulienė komentavo, kad įstaigoje yra 2 vietos, kuriose prižiūrimi asmenys, kai jų artimieji ilsisi.

– Ir šios vietos nuolat būna užimtos, – sakė ji. 

Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė kalbėjo, kad kartais asmenys atvyksta ne tik iš Tauragės, bet ir kitų savivaldybių, pavyzdžiui, Jurbarko arba Klaipėdos. Pastarosiose kartais nelieka vietų, tad savivaldybės kreipiasi į šią įstaigą. 

Palydi asmeninis asistentas

Tauragės šeimos gerovės centro direktorė Danguolė Račkauskienė komentavo, kad laikino atokvėpio paslaugos ši įstaiga neteikia. 

– Tačiau teikia kitos įstaigos, o štai mes galima suteikti asmeninio asistento, pagalbos į namus paslaugas, – teigė D. Račkauskienė. 

„Esant poreikiui ir jei  pagalbos į namus paslaugų asmeniui nepakanka, pats asmuo ar jo artimieji turi teisę kreiptis pagal gyvenamąją vietą į seniūniją ar savivaldybės Socialinės paramos skyrių dėl kitos rūšies socialinių paslaugų skyrimo – asmeninio asistento paslaugos, dienos socialinės globos asmens namuose, trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos institucijoje, laikino atokvėpio paslaugų  ar kt.“, – teigė Tauragės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Rimkuvienė. 

Ji skaičiavo, kad 2021 m. dėl dienos socialinės globos paslaugų asmens namuose gauti 106 prašymai, dėl ilgalaikės socialinės globos institucijoje – 104.

L. Rimkuvienės teigimu, iki šių metų rugsėjo 1-osios Tauragės rajono savivaldybėje dėl dienos socialinės globos paslaugų asmens namuose gautas 91 prašymas, dėl ilgalaikės socialinės globos institucijoje – 81. 

Anot Šeimos gerovės centro direktorės D. Račkauskienės, neįgalieji kreipiasi pagalbos, kad būtų palydėti, pavyzdžiui, į kokį spektaklį ar ligoninę. Tokia pagalba gali būt teikiama ir nedarbo dienomis.

– Atsižvelgiama į poreikį, tad darbuotojas gali palydėti kad ir sekmadienį į bažnyčią, į kapines, į ligoninę. Stengiamasi, kad žmogus būtų mobilus. Tokios paslaugos prašo gana nemažai žmonių. Šią paslaugą teikia asmeniniai asistentai. Jų turime aštuonis, tačiau eilių dėl šios paslaugos teikimo nesusidaro, – tikino Tauragės šeimos gerovės centro direktorė.

D. Račkauskienė pasakojo, kad žmonės neretai pasinaudoja ir transportavimo galimybe, apsilanko užimtumo centre.

Paslaugos, tikino D. Račkauskienė, yra mokamos, tačiau atsižvelgiama į asmens pajamas.

– Tad jeigu neviršija tam tikro valstybės remiamo dydžio, paslaugas galima gauti ir nemokamai, – sakė ji.

 

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Lietuvos kariuomenė dalyvauja bendroje NATO atgrasymo operacijoje Baltijos jūroje „Neptūno kirtis“

Spalio 29-30 dienomis Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų, Specialiųjų operacijų pajėgų ir Karinių jūrų pajėgų kariai dalyvauja bendroje NATO atgrasymo operacijoje „Neptūno kirtis 2024-2“ (angl. Neptune Strike).   Lietuvos teritorinėje jūroje vykusios operacijos dalies metu, Lietuvos kariuomenės  Generolo Romualdo Giedraič

Ieva Narkutė pristato dainą „Bijūnai“: prisipažino, ko niekada nedaro santykiuose

Ieva Narkutė pristato dainą „Bijūnai“ ir jos gėlėtą vizualizaciją. Dainininkė sako, kad daina – priminimas, kaip meilė veikia, o kaip – ne. Priminimas, kad kiekvienas mes esame geri ir gražūs, tik dažnai tam grožiui pasirodyt reikia sulaukt tinkamo žmogaus.   „Santykis ir meilė įvyksta, kai abu padaro po žingsnį

Lietuviškai prabilęs Vokietijos brigados vadas: mūsų misija aiški – ginti Lietuvą ir bendras vertybes

Brigados generolas Christophas Huberis į Lietuvą sugrįžo dar vienai istorinei pradžiai. 2017 m. jis buvo pirmasis NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės Rukloje vadas, o šiais metais į Lietuvą atvyko kaip pirmasis Vokietijos brigados vadas. Per artimiausius metus į mūsų šalį persikels per 5 tūkst. vokiečių karių, o br

Žemės mokesčiui sumokėti - beveik mėnuo

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad privačios žemės savininkai prisijungę prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) jau gali peržiūrėti žemės mokesčio deklaracijas už 2024 metus. Dauguma žemės savininkų informaciją apie žemės mokestį netrukus gaus ir e. paštu, o tiems, kurie nesinaudoja VMI e. paslaugomis, deklaracijos bu

Oko miške pareigūnai jaunuolio automobilyje aptiko 27 buteliukus - galimai su narkotinėmis medžiagomis

Policijos pareigūnai užtikrindami viešąją tvarką ir eismo saugumą, 2024 m. spalio 29 d. apie 3.30 val. Tauragėje, Oko miške, automobilių stovėjimo aikštelėje pastebėjo stovintį automobilį „Volkswagen Passat“, kuriame sėdėjo vaikinas, gim. 2005 m. Minėto automobilio viduje policijos pareigūnai aptiko 27 plastikiniu

Koks talpus šitas žodis – žemė

Jame telpa džiaugsmas ir skausmas, meilė ir neapykanta, viltis ir laimė, šiluma ir šaltis. Ji prilyginama motinai, iš kurios išeinama, ir globėjai, į kurią sugrįžtama. Ji – liudytoja ir teisėja, ji ir pragyvenimo garantija. Žemė mus maitina, aprengia, gydo. Savo spalvomis skirtingais metų laikais džiugina mūsų ak

Oficialiai atidaryta Tauragės dviračių parko PUMPTRACK trasa

Šeštadienį beveik pusšimtis dalyvių bei gausus būrys žiūrovų susirinko į „Dalyvauk, Taurage“ 2024 metais laimėjusios idėjos – dviračių parko PUMPTRACK trasos atidarymo renginį.   Šventės pradžioje sveikinimo žodžius tarė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, mero patarėjas Tadas R

Naujausias tyrimas griauna stereotipus: kompetencija svarbiau už negalią

Žmonės su negalia yra produktyvūs darbuotojai, lygiai su kitais konkuruojantys atviroje darbo rinkoje, tokį teiginį palaiko 81 proc. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) užsakymu „Spinter tyrimai“ atliktos apklausos respondentų. Kartu 69 proc. pripažįsta, kad valstybės siūloma pagalba darbdaviams, įdarbinantiems žmones su ne

Rūta MUR ir Leonas Somovas suvienijo jėgas – pristato bendrą lietuvišką kūrinį ir vaizdo klipą „Saugok širdį“

Viena unikaliausių balsų atlikėjų Rūta MUR ir elektroninės muzikos kūrėjas bei atlikėjas Leonas Somovas suvienijo jėgas. Netikėtai užgimęs duetas – netikėtumas abiejų kūrėjų muzikos gerbėjams. Šiandien atlikėjai pristato bendrą darbą – kūrinį ir vaizdo klipą „Saugok širdį“.   Atlikėja Rūta MUR džiaugiasi

Prasidėjo nuošliaužos laikinojo sutvirtinimo darbai Jūros krantinėje

Jūros krantinėje, prie „Versmės“ gimnazijos, prasidėjo laikinieji šlaito sutvirtinimo darbai. Kadangi šioje vietoje naudoti specialiosios technikos galimybės nėra – darbai atliekami rankiniu būdu.   Metų pradžioje į Jūros upę nuslinkus nemažai daliai šlaito, daugiamečiams medžiams bei daliai pėsčiųjų ir

„Šeškės“ nestabdo: nauja daina, įspūdingas klipas ir spindintis įvaizdis

Grupės „Šeškės“ narės Karina, Goda ir Ingrida, besirengdamos gruodžio mėnesio arenų turui, pristato naują dainą „Nebesugrįšiu“. Kūrinį iliustruoja įspūdingas vaizdo klipas, nufilmuotas gražiose ir paslaptingose erdvėse. „Šeškės“ klipe suspindo prabangiu nauju įvaizdžiu. Merginos