Neįgalius asmenis slaugantiems artimiesiems kyla nemažai klausimų dėl išbandymų, su kuriais tenka susidurti prašant pagalbos iš valstybės. Pavyzdžiui, kodėl vaikštantis žmogus gauna didesnę neįgalumo išmoką nei tas, kuris prikaustytas prie lovos? Be to, daliai neįgaliųjų reikia nuolatinės priežiūros, artimieji negali jų palikti nė minutei ir tokia našta kaip reikiant išvargina, tačiau ar neįgaliųjų artimiesiems žadamas laikinas atokvėpis yra lengvai prieinamas?
Vaikščiojančiai močiutei – didesnė išmoka nei paralyžiuotai
– Grįžusi iš ligoninės mano močiutė gavo slaugos išmoką, jai paskyrė tą vadinamąją „didžiąją“ slaugą, – pasakojo tauragiškė Lina.
Pašnekovės įvardijama „didžioji slauga“ – tai asmenims, kuriems nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, skiriama tikslinė išmoka, siekianti 1,1 tikslinių kompensacijų bazės dydžio. Nuo šių metų birželio ši išmoka siekia per 358 eurų.
– Po chemoterapijos seansų mano močiutei buvo nudegęs veidas, tačiau nepaisant to ji matė akimis, savarankiškai vaikščiodavo, nereikėdavo ir maitinti. Tuo metu tėčio mamos pusė kūno po patirto insulto buvo paralyžiuota, ji negalėjo savarankiškai vaikščioti. Bet ji gavo mažesnę slaugos išmoką nei mano mamos mama, kuri pasirodė esanti savarankiškesnė, – tikino tauragiškė.
– Reikia suprasti, kad žmonės, slaugantys neįgalius artimuosius, gali patirti pervargimą, todėl laikino atokvėpio paslauga pirmiausia yra orientuota būtent į juos, – tikino Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė Kristina Anulienė.
Asmenims, kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, skiriama tikslinė išmoka, siekianti 0,6 tikslinių kompensacijų bazės dydžio. Nuo šių metų birželio ši išmoka siekia per 262 eurų.
Kaip susiklostė tokia situacija, jog nevaikštantis ir paralyžiuotas žmogus gavo mažesnę išmoką už tą, kuris vaikščioti geba? Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovai komentavo, kad Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbuotojas, priimdamas sprendimą dėl specialiųjų poreikių, individualiai vertina pateiktus duomenis apie asmens sveikatos būklę bei savarankiškumo galimybes. „Tai reiškia, kad asmenims, turintiems vienodą organizmo funkcijų sutrikimą, nustatytas specialusis poreikis gali skirtis dėl jo didesnių ar mažesnių savarankiškumo, judėjimo, bendravimo, žinių taikymo, kasdienės veiklos galimybių, kurios vertinamos pildant klausimyną“, – teigiama SADM atsakyme raštu.
Skaičiuojama, kad asmenų, gaunančiųjų priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas, skaičius 2021 m. visoje Lietuvoje siekė 56,2 tūkst., o asmenų, kuriems paskirta slaugos išlaidų tikslinė kompensacija, – 34,5 tūkst.
Reikalingų daiktų laukia ilgai
Lina teigė, kad sunku sulaukti ir neįgaliam žmogui skiriamų priemonių, pavyzdžiui, specialios lovos:
– Lovą, skirtą slaugai, pirkome patys, kadangi eilė buvo ilga, o mums reikėjo čia ir dabar, nes tėčio mamą insultas ištiko staigiai. Vežimėlį turėjome iš anksčiau, kadangi šeimoje jau buvo kitas neįgalus asmuo. Todėl antro vežimėlio nereikalavome. Taip pat reikėjo ir specialaus tualeto, skirto neįgaliam žmogui. Tai jo mes laukėme 2 mėnesius.
– Atsižvelgiama į poreikį, tad darbuotojas gali palydėti kad ir sekmadienį į bažnyčią, į kapines, į ligoninę. Stengiamasi, kad žmogus būtų mobilus. Tokios paslaugos prašo gana nemažai žmonių. Šią paslaugą teikia asmeniniai asistentai. Jų turime aštuonis, tačiau eilių dėl šios paslaugos teikimo nesusidaro, – tikino Tauragės šeimos gerovės centro direktorė Danguolė Račkauskienė.
Kaip komentavo Tauragės rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė, tiek neįgalusis, tiek jo artimieji gali kreiptis pagalbos į seniūniją, Tauragės šeimos gerovės centrą, savivaldybės Socialinės paramos skyrių.
„Dėl transporto paslaugų asmenys turi teisę kreiptis į Tauragės šeimos gerovės centrą <...> arba į Tauragės rajono neįgaliųjų draugiją <...>. Dėl piniginės paramos (periodinės ar vienkartinio pobūdžio socialinės paramos) asmenys gali kreiptis į asmens deklaruotos vietos seniūniją ar Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, o dėl tikslinių kompensacijų skyrimo – į Socialinės paramos skyrių“, – atsakydama raštu nurodė L. Rimkuvienė.
Ji tikino, kad žmonės iš Socialinės paramos skyriaus ar Tauragės šeimos gerovės centro gali prašyti ir pagalbos maisto produktais, o dėl paramos drabužiais asmenys gali kreiptis į Tauragės „Caritą“.
Ar laikinas atokvėpis prieinamas?
Tauragiškė Lina pasakojo, kad nors yra žadama, jog slaugomų neįgaliųjų ar senyvo amžiaus žmonių artimieji oficialiai gali prašyti laikino atokvėpio paslaugos, kai neįgalųjį prižiūri specialiai paskirtas darbuotojas, o patys artimieji gali skirti laiko sau, šios paslaugos gauti nepavyko.
Laikino atokvėpio paslauga buvo reglamentuota 2020 m. Ja siekiama sudaryta sąlygas asmenų su negalia artimiesiems derinti asmeninį ir visuomeninį gyvenimą su negalią turinčio asmens priežiūra.
– Reikia suprasti, kad žmonės, slaugantys neįgalius artimuosius, gali patirti pervargimą, todėl laikino atokvėpio paslauga pirmiausia yra orientuota būtent į juos, – tikino Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė Kristina Anulienė.
Nors tokia paslauga numatyta, tačiau kai kurie neįgaliųjų artimųjų kalba jos negaunantys. Nepaisant to, Tauragėje įsikūrusios įstaigos teigia – problemų dėl pernelyg didelių eilių kilti neturėtų.
Tėvai dažniau kreipiasi savaitgaliais
Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centre laikino atokvėpio paslaugos yra teikiamos be trukdžių, sakė įstaigos direktorius Rolandas Beišys. Per metus čia prižiūrima dešimtys vaikų, dažniausiai juos slaugyti prireikia savaitgaliais.
– Eilių nėra. Dar nėra taip buvę, kad būtų eilės. Vienu metu yra 4 vietos, kur galime teikti šią paslaugą. Daugiau vasarą prireikia, mokinių atostogų metu. Vaikai prižiūrimi pačioje įstaigoje, patys juos parsigabename,– kalbėjo jis.
Pasak R. Beišio, darbuotojai, slaugantys vaikus, baigę socialinio darbuotojo padėjėjo kursus ir yra apmokyti dirbti su įvairias negalias turinčiais mažaisiais.
– Visi darbuotojai, pedagoginis personalas yra specialistai, specialieji pedagogai, todėl galime prižiūrėti ir autizmo spektro sutrikimą turintį vaiką, ir asmenį su kita negalia. Dažniausiai prašoma prižiūrėti vieną dieną, tarkim, kai tėvai nori kur nors išvažiuoti ir neturi kur palikti vaiko. Per metus vienam vaikui galima suteikti 29 dienas priežiūros, – komentavo jis.
Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė K. Anulienė teigė, kad šioje įstaigoje neįgalieji, kai jų artimieji pasinaudoja laikino atokvėpio paslauga, gali būti slaugomi iki 3 mėnesių.
Anot jos, Adakavo socialinių paslaugų namuose prižiūrimi asmenys yra tokie, kuriems reikalinga nuolatinė slauga.
– Pas mus atvykstantys žmonės turi proto ar emocinę negalią, gali būti ir kompleksinė negalia. Priežiūrą vykdo visa komanda – individualios priežiūros darbuotojas, slaugytojas ir t.t., – teigė ji.
A.Anulienė komentavo, kad įstaigoje yra 2 vietos, kuriose prižiūrimi asmenys, kai jų artimieji ilsisi.
– Ir šios vietos nuolat būna užimtos, – sakė ji.
Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė kalbėjo, kad kartais asmenys atvyksta ne tik iš Tauragės, bet ir kitų savivaldybių, pavyzdžiui, Jurbarko arba Klaipėdos. Pastarosiose kartais nelieka vietų, tad savivaldybės kreipiasi į šią įstaigą.
Palydi asmeninis asistentas
Tauragės šeimos gerovės centro direktorė Danguolė Račkauskienė komentavo, kad laikino atokvėpio paslaugos ši įstaiga neteikia.
– Tačiau teikia kitos įstaigos, o štai mes galima suteikti asmeninio asistento, pagalbos į namus paslaugas, – teigė D. Račkauskienė.
„Esant poreikiui ir jei pagalbos į namus paslaugų asmeniui nepakanka, pats asmuo ar jo artimieji turi teisę kreiptis pagal gyvenamąją vietą į seniūniją ar savivaldybės Socialinės paramos skyrių dėl kitos rūšies socialinių paslaugų skyrimo – asmeninio asistento paslaugos, dienos socialinės globos asmens namuose, trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos institucijoje, laikino atokvėpio paslaugų ar kt.“, – teigė Tauragės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Rimkuvienė.
Ji skaičiavo, kad 2021 m. dėl dienos socialinės globos paslaugų asmens namuose gauti 106 prašymai, dėl ilgalaikės socialinės globos institucijoje – 104.
L. Rimkuvienės teigimu, iki šių metų rugsėjo 1-osios Tauragės rajono savivaldybėje dėl dienos socialinės globos paslaugų asmens namuose gautas 91 prašymas, dėl ilgalaikės socialinės globos institucijoje – 81.
Anot Šeimos gerovės centro direktorės D. Račkauskienės, neįgalieji kreipiasi pagalbos, kad būtų palydėti, pavyzdžiui, į kokį spektaklį ar ligoninę. Tokia pagalba gali būt teikiama ir nedarbo dienomis.
– Atsižvelgiama į poreikį, tad darbuotojas gali palydėti kad ir sekmadienį į bažnyčią, į kapines, į ligoninę. Stengiamasi, kad žmogus būtų mobilus. Tokios paslaugos prašo gana nemažai žmonių. Šią paslaugą teikia asmeniniai asistentai. Jų turime aštuonis, tačiau eilių dėl šios paslaugos teikimo nesusidaro, – tikino Tauragės šeimos gerovės centro direktorė.
D. Račkauskienė pasakojo, kad žmonės neretai pasinaudoja ir transportavimo galimybe, apsilanko užimtumo centre.
Paslaugos, tikino D. Račkauskienė, yra mokamos, tačiau atsižvelgiama į asmens pajamas.
– Tad jeigu neviršija tam tikro valstybės remiamo dydžio, paslaugas galima gauti ir nemokamai, – sakė ji.
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai intensyviai tęsia kovą dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis. Liepos 11 d. buvo gauta informacija, kad šilutiškis, gim. 1987 m., automobiliu ,,Opel Astra“ gabena kontrabandines cigaretes, nepaženklintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nusta
Tauragės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinės piniginės paramos poskyryje darbą pradėjo specialistė Gabrielė Pakalniškytė. Ji bus atsakinga už gyventojų konsultavimą socialinės paramos skyrimo klausimais, prašymų priėmimą ir apdorojimą, sprendimų ir kitų su socialinės paramos skyrimu susijusių dokumentų p
Pirmieji mokslo metai – jaudinanti patirtis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Būsimi pirmokai žengia į naują gyvenimo etapą, kuriame jų laukia ne tik raidės ir skaičiai, bet ir nauji draugai, taisyklės, mokytoja ir didžiulė emocijų paletė. Tėvai dažnai rūpinasi, ar vaikas moka skaityti, ar turės tinkamą kuprinę, tačiau ne mažiau svarbus pas
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat
Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom
Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl
Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų
Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su
Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio
Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca