Užimtumo tarnybos atliktas tyrimas parodė, kad su darbuotojų trūkumu susiduria beveik kas antra įmonė. Labai didelis darbuotojų trūkumas – Tauragės apskrityje.
Trūksta darbuotojų
Kas antra šalies įmonė praėjusiais metais susidūrė su darbuotojų trūkumu. Tokią žinią šią savaitę išplatino Užimtumo tarnyba. 2021-aisiais su darbuotojų trūkumu susidūrė daugiau nei pusė Užimtumo tarnybos apklaustų darbdavių. Praėjusių metų pabaigoje vykdytoje apklausoje nuomonę išreiškė 2,5 tūkst. šalies įmonių, rašoma pranešime spaudai.
Kas antra (50,5 proc.) apklausoje dalyvavusi įmonė nurodė 2021 m. susidūrusi su darbuotojų trūkumu ar patyrė sunkumų, siekdama užpildyti laisvas darbo vietas. 2020 m. tokių įmonių buvo kiek daugiau nei trečdalis (34,1 proc.).
Darbuotojų trūkumo problema 2021 m. aktualiausia buvo pramonės sektoriuje – 66 proc. apklausoje dalyvavusių pramonės įmonių teigė negalėjusios rasti tinkamų darbuotojų arba susidūrusios su sunkumais pritraukiant juos į įmonę. Statybų sektoriuje su darbuotojų trūkumo problema susidūrė 60,7 proc. įmonių, žemės ūkio – 58,9 proc., paslaugų – 45,7 proc.
„Darbo ieškančiųjų motyvacijos stoka, dideli lūkesčiai dėl darbo užmokesčio bei nepakankama kvalifikacija – tokias tris pagrindines darbo jėgos trūkumą lemiančias priežastis įvardijo darbdaviai“, – teigė Gytis Darulis, Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotojas.
Motyvacijos stoka
Nepakankama darbo ieškančių motyvacija įvardijama pagrindine kliūtimi visuose sektoriuose – ją nurodė daugiau nei pusė (53,8 proc.) apklausoje dalyvavusių paslaugų, pramonės, statybos ir žemės ūkio įmonių.
Paslaugų ir žemės ūkio sektoriuose darbo ieškančiųjų lūkesčiai dėl atlygio už darbą – didesnė problema nei kvalifikacijos stoka. Statybos ir pramonės sektoriuose atvirkščiai – daugiau įmonių teigė, kad darbuotojų trūkumą sąlygojo nepakankama darbo ieškančių kvalifikacija, o ne jų lūkesčiai dėl darbo užmokesčio.
Darbo ieškančiųjų motyvacijos stoką pagrindine darbuotojų trūkumo priežastimi įvardijo visų apskričių, išskyrus Utenos ir Vilniaus, darbdaviai. Utenos apskrityje daugiausia darbdavių nurodė darbo ieškančiųjų kvalifikacijos stygių, Vilniaus – didelius darbo ieškančiųjų lūkesčius dėl užmokesčio.
„Palyginti su 2020-aisiais, šiais metais darbo ieškančių motyvacijos stokos problemą įvardijo žymiai daugiau įmonių: anksčiau tokių įmonių buvo ketvirtadalis (26,3 proc.), šiemet – daugiau nei pusė (53,9 proc.)“, – apklausos rezultatus komentavo G. Darulis.
Emigracija
Emigraciją, kaip trikdį apsirūpinti darbo jėga, nurodė kas penkta įmonė (22,5 proc.). Ši problema opiausia statybos sektoriuje – čia du penktadaliai darbdavių teigė, kad darbuotojų trūkumą 2021 m. sąlygojo į užsienį dirbti išvykę lietuviai. Paslaugų sektoriuje emigruojančios darbo jėgos problema aktualiausia transporto ir saugojimo (36,5 proc.), žmonių sveikatos priežiūros bei socialinio darbo veiklą (30 proc.) vykdančioms įmonėms.
Nepatogų susisiekimą su įmone, kaip darbuotojų trūkumą lemiantį veiksnį, įvardijo 5,5 proc. įmonių. Daugiausia – žemės ūkio (14,3 proc.) ir pramonės (9 proc.) sektoriuose. Kitomis darbuotojų trūkumą sąlygojančiomis priežastimis darbdaviai įvardijo išmokų sistemą, neskatinusią ieškoti darbo bei ugdžiusią darbo jėgos pasyvumą, nelegalų darbą, darbo ieškančiųjų žalingus įpročius, kai kurių profesijų nepatrauklumą jaunimui, išskirtinį darbo pobūdį (pvz., naktinis darbas, darbas pamainomis, savaitgaliais ar švenčių dienomis ir kt.).
„Lyderė“
Kaip „Tauragės žinioms“ teigė Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė, darbdavių apklausos duomenys rodo, kad tarp šalies apskričių darbuotojų trūkumo problema 2021 m. aktualiausia buvo Tauragės ir Marijampolės regionuose – sunkumų apsirūpinant darbo jėga patyrė daugiau nei 70 proc. šių apskričių darbdavių. Klaipėdos apskrityje – mažiausia darbdavių dalis, susidūrusi su darbuotojų trūkumu (37,5 proc.).
Apklausos duomenimis, su darbuotojų trūkumu 2021 m. susidūrė trys iš keturių (77,8 proc.) apklausoje dalyvavusių Tauragės apskrities įmonių. Marijampolės – 70,6 proc., kituose regionuose šis skaičius neviršija nei 60-ies proc.
Žemės sektorius
Kaip nurodė M. Jankauskienė, darbuotojų trūkumas Tauragės apskrityje opiausia problema – žemės ūkio ir pramonės įmonėms. Sunkumų apsirūpinant darbo jėga nurodė patyrę visi žemės ūkio sektoriuje veikiantys darbdaviai ir 90,9 proc. pramonės įmonių. Paslaugų sektoriuje ši problema buvo aktuali 73 proc. įmonių, statybos – 66,7 proc.
Paslaugų sektoriaus darbuotojų trūkumo problema buvo opiausia įmonėms, vykdančioms transporto ir saugojimo veiklą bei teikiančioms žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo paslaugas.
– Pagrindinėmis darbuotojų trūkumo priežastimis Tauragės darbdaviai nurodė nepakankamą darbo ieškančių motyvaciją (59,5 proc.) ir kvalifikacijos stoką (47,6 proc.). Didelius darbo ieškančiųjų lūkesčius dėl darbo užmokesčio išskyrė trečdalis darbdavių (35,7 proc.), emigraciją – ketvirtadalis (26,2 proc.). Minėdami motyvacijos stoką daugelis darbdavių komentavo išmokų sistemą, 2021 m. neskatinusią ieškotis darbo ar išlikti darbo rinkoje, ugdančią darbo jėgos pasyvumą, – teigė atstovė.
Trūksta kvalifikuotų darbuotojų
Pasak pašnekovės, transporto ir saugojimo veiklą vykdančios įmonės pagrindinėmis problemomis nurodė kvalifikuotų darbuotojų trūkumą, didelę konkurenciją su panašią veiklą vykdančiais darbdaviais, emigraciją ir mažai patrauklią „tolimųjų reisų vairuotojo profesiją“.
Žmonių sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojų trūkumo problema įvardijo emigraciją ir nepakankamą kiekį Lietuvoje parengiamų specialistų. Apdirbamosios pramonės darbdaviai dažniausiai vardijo kvalifikacijos stokos problemą ir pageidaujamą didelį atlygį.
Kaip teigė atstovė, Tauragės apskrityje – didžiausia dalis darbdavių, nurodžiusių, kad darbuotojų trūkumo problemą bandė spręsti papildomai apmokydami darbo jėgą (40,5 proc.; palyginimui šalies vidurkis – 24,5 proc.). Palyginti su kitomis apskritimis, Tauragės apskrityje – mažiausia dalis darbdavių, kurie darbo jėgos problemą bandė spręsti didindami darbo užmokestį (23,8 proc.; šalies vidurkis – 29,9 proc.).
Pagrindiniu personalo valdymo iššūkiu 2022 m. 64,8 proc. Tauragės apskrities įmonių įvardijo laukiamą kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, nurodė M. Jankauskienė.
Nuo balandžio, prasidėjus antrajam metų ketvirčiui, keičiasi „Sodros" išmokų minimalios ir maksimalios ribos. Tai itin aktualu tiems gavėjams, kurių pajamos yra mažiausios arba didžiausios. Ligos, motinystės, tėvystės bei vaiko priežiūros išmokos apskaičiuojamos individualiai, remiantis žmogaus pajamomis. Vis dėlto taikomi nust
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį silpnina ir trikdo kasdienį ritmą. Nors svarbu laiku reaguoti į ligą, dar svarbiau – nuosekliai stiprinti jų imuninę sistemą ištisus metus. Kokie kasdieniai įpročiai padeda išlaikyti stiprų
Lietuvos banko duomenų analizė atskleidė išskirtinę situaciją – lietuviai neprivalomam automobilių draudimui išleidžia bene 4 kartus daugiau negu savo pačių finansinei apsaugai nuo nelaimingų atsitikimų, sunkių sužalojimų ar ligų. Ekspertė atskleidžia, kad tai yra kone įprasta praktika – gyventojai prioritetą teikia savo t
Balandžio 1-oji – tai diena, kai daugelis leidžia sau pajuokauti. Tačiau yra vietų, kur pokštai net ir tokią dieną nepriimtini. Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeris 112 – viena jų. Kiekvienas skambutis čia gali reikšti realų pavojų, o melagingi skambučiai užima telefono linijas ir gali lemti skaudžias pasekmes
Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir mažindami eismo įvykių skaičių, balandžio mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje vykdys šias prevencines priemones: Balandžio 1 – 4 d. važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo, važiavimo per geležinkelių pervažos k
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) parengė teisės aktų projektus, kaip būtų galima tobulinti antrąją pensijų kaupimo pakopą ir teikia juos visuomenei svarstyti. Pataisomis siekiama didinti sistemos patrauklumą ir lankstumą, užtikrinti savanorišką dalyvių įsitraukimą ir įgyvendinti Konstitucinio teismo nutarimą, numatant galimybe
Gydytojos, tremtinės Dalios Grinkevičiūtės (1927–1987) atsiminimai „Lietuviai prie Laptevų jūros" – vienas reikšmingiausių Rytų ir Vidurio Europos literatūros kūrinių. Į šešioliką kalbų ir verstas ir plačiai pasaulyje žinomas kūrinys – vienas ryškiausių sovietinių represijų liudijimų, lietuvių atm
Tauragės rajono savivaldybės administracija ir UAB „Šilutės polderiai“ pasirašė sutartį dėl Tauragės rajono savivaldybės Gaurės seniūnijos privažiuojamojo kelio prie Lukšiškių nuo kelio 147 Tauragė–Pašventys remonto darbų. Vadovaujantis 2025 m. vasario 5 d. Tauragės rajono savivaldybės tarybos s
Tauragės rajono savivaldybės administracija (kodas 188737457), kurios buveinė Tauragėje, Respublikos g. 2, skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas statinys (kioskas) išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename st
Pareigūnai ieško į Švediją dirbti išvykusio ir be žinios dingusio Martyno Rupainio, gim. 1989 m. Nuo 2025 m. kovo mėn. su minėtu vyru susisiekti nėra galimybės. Vyras apie 180 cm ūgio, tamsiai rudų trumpų plaukų. Galinčių suteikti tyrimui vertingos informacijos, prašome pranešti Tauragės apskrities vyriausi
Dirbtinė oda baldams yra puikus pasirinkimas tiems, kurie ieško patvaraus, lengvai prižiūrimo ir estetiškai patrauklaus sprendimo savo namams ar biurui. Tačiau rinkoje siūlomas labai platus šios medžiagos asortimentas – nuo pigios ir trumpalaikės iki aukščiausios kokybės, sunkiai atskiriamos nuo natūralios odos. Ka
Šiandien vis daugiau žmonių ieško sprendimų, kaip ne tik apsaugoti savo turtą, bet ir gyventi patogiau. Vienas iš tokių sprendimų — stumdomų kiemo vartų automatika. Tai ne tik patogumas, bet ir saugumo garantas, kurį galima pritaikyti tiek privačiuose namuose, tiek komerciniuose objektuose. Automatizuoti slenkami vartai