Užimtumo tarnybos atliktas tyrimas parodė, kad su darbuotojų trūkumu susiduria beveik kas antra įmonė. Labai didelis darbuotojų trūkumas – Tauragės apskrityje.
Trūksta darbuotojų
Kas antra šalies įmonė praėjusiais metais susidūrė su darbuotojų trūkumu. Tokią žinią šią savaitę išplatino Užimtumo tarnyba. 2021-aisiais su darbuotojų trūkumu susidūrė daugiau nei pusė Užimtumo tarnybos apklaustų darbdavių. Praėjusių metų pabaigoje vykdytoje apklausoje nuomonę išreiškė 2,5 tūkst. šalies įmonių, rašoma pranešime spaudai.
Kas antra (50,5 proc.) apklausoje dalyvavusi įmonė nurodė 2021 m. susidūrusi su darbuotojų trūkumu ar patyrė sunkumų, siekdama užpildyti laisvas darbo vietas. 2020 m. tokių įmonių buvo kiek daugiau nei trečdalis (34,1 proc.).
Darbuotojų trūkumo problema 2021 m. aktualiausia buvo pramonės sektoriuje – 66 proc. apklausoje dalyvavusių pramonės įmonių teigė negalėjusios rasti tinkamų darbuotojų arba susidūrusios su sunkumais pritraukiant juos į įmonę. Statybų sektoriuje su darbuotojų trūkumo problema susidūrė 60,7 proc. įmonių, žemės ūkio – 58,9 proc., paslaugų – 45,7 proc.
„Darbo ieškančiųjų motyvacijos stoka, dideli lūkesčiai dėl darbo užmokesčio bei nepakankama kvalifikacija – tokias tris pagrindines darbo jėgos trūkumą lemiančias priežastis įvardijo darbdaviai“, – teigė Gytis Darulis, Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotojas.
Motyvacijos stoka
Nepakankama darbo ieškančių motyvacija įvardijama pagrindine kliūtimi visuose sektoriuose – ją nurodė daugiau nei pusė (53,8 proc.) apklausoje dalyvavusių paslaugų, pramonės, statybos ir žemės ūkio įmonių.
Paslaugų ir žemės ūkio sektoriuose darbo ieškančiųjų lūkesčiai dėl atlygio už darbą – didesnė problema nei kvalifikacijos stoka. Statybos ir pramonės sektoriuose atvirkščiai – daugiau įmonių teigė, kad darbuotojų trūkumą sąlygojo nepakankama darbo ieškančių kvalifikacija, o ne jų lūkesčiai dėl darbo užmokesčio.
Darbo ieškančiųjų motyvacijos stoką pagrindine darbuotojų trūkumo priežastimi įvardijo visų apskričių, išskyrus Utenos ir Vilniaus, darbdaviai. Utenos apskrityje daugiausia darbdavių nurodė darbo ieškančiųjų kvalifikacijos stygių, Vilniaus – didelius darbo ieškančiųjų lūkesčius dėl užmokesčio.
„Palyginti su 2020-aisiais, šiais metais darbo ieškančių motyvacijos stokos problemą įvardijo žymiai daugiau įmonių: anksčiau tokių įmonių buvo ketvirtadalis (26,3 proc.), šiemet – daugiau nei pusė (53,9 proc.)“, – apklausos rezultatus komentavo G. Darulis.
Emigracija
Emigraciją, kaip trikdį apsirūpinti darbo jėga, nurodė kas penkta įmonė (22,5 proc.). Ši problema opiausia statybos sektoriuje – čia du penktadaliai darbdavių teigė, kad darbuotojų trūkumą 2021 m. sąlygojo į užsienį dirbti išvykę lietuviai. Paslaugų sektoriuje emigruojančios darbo jėgos problema aktualiausia transporto ir saugojimo (36,5 proc.), žmonių sveikatos priežiūros bei socialinio darbo veiklą (30 proc.) vykdančioms įmonėms.
Nepatogų susisiekimą su įmone, kaip darbuotojų trūkumą lemiantį veiksnį, įvardijo 5,5 proc. įmonių. Daugiausia – žemės ūkio (14,3 proc.) ir pramonės (9 proc.) sektoriuose. Kitomis darbuotojų trūkumą sąlygojančiomis priežastimis darbdaviai įvardijo išmokų sistemą, neskatinusią ieškoti darbo bei ugdžiusią darbo jėgos pasyvumą, nelegalų darbą, darbo ieškančiųjų žalingus įpročius, kai kurių profesijų nepatrauklumą jaunimui, išskirtinį darbo pobūdį (pvz., naktinis darbas, darbas pamainomis, savaitgaliais ar švenčių dienomis ir kt.).
„Lyderė“
Kaip „Tauragės žinioms“ teigė Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė, darbdavių apklausos duomenys rodo, kad tarp šalies apskričių darbuotojų trūkumo problema 2021 m. aktualiausia buvo Tauragės ir Marijampolės regionuose – sunkumų apsirūpinant darbo jėga patyrė daugiau nei 70 proc. šių apskričių darbdavių. Klaipėdos apskrityje – mažiausia darbdavių dalis, susidūrusi su darbuotojų trūkumu (37,5 proc.).
Apklausos duomenimis, su darbuotojų trūkumu 2021 m. susidūrė trys iš keturių (77,8 proc.) apklausoje dalyvavusių Tauragės apskrities įmonių. Marijampolės – 70,6 proc., kituose regionuose šis skaičius neviršija nei 60-ies proc.
Žemės sektorius
Kaip nurodė M. Jankauskienė, darbuotojų trūkumas Tauragės apskrityje opiausia problema – žemės ūkio ir pramonės įmonėms. Sunkumų apsirūpinant darbo jėga nurodė patyrę visi žemės ūkio sektoriuje veikiantys darbdaviai ir 90,9 proc. pramonės įmonių. Paslaugų sektoriuje ši problema buvo aktuali 73 proc. įmonių, statybos – 66,7 proc.
Paslaugų sektoriaus darbuotojų trūkumo problema buvo opiausia įmonėms, vykdančioms transporto ir saugojimo veiklą bei teikiančioms žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo paslaugas.
– Pagrindinėmis darbuotojų trūkumo priežastimis Tauragės darbdaviai nurodė nepakankamą darbo ieškančių motyvaciją (59,5 proc.) ir kvalifikacijos stoką (47,6 proc.). Didelius darbo ieškančiųjų lūkesčius dėl darbo užmokesčio išskyrė trečdalis darbdavių (35,7 proc.), emigraciją – ketvirtadalis (26,2 proc.). Minėdami motyvacijos stoką daugelis darbdavių komentavo išmokų sistemą, 2021 m. neskatinusią ieškotis darbo ar išlikti darbo rinkoje, ugdančią darbo jėgos pasyvumą, – teigė atstovė.
Trūksta kvalifikuotų darbuotojų
Pasak pašnekovės, transporto ir saugojimo veiklą vykdančios įmonės pagrindinėmis problemomis nurodė kvalifikuotų darbuotojų trūkumą, didelę konkurenciją su panašią veiklą vykdančiais darbdaviais, emigraciją ir mažai patrauklią „tolimųjų reisų vairuotojo profesiją“.
Žmonių sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojų trūkumo problema įvardijo emigraciją ir nepakankamą kiekį Lietuvoje parengiamų specialistų. Apdirbamosios pramonės darbdaviai dažniausiai vardijo kvalifikacijos stokos problemą ir pageidaujamą didelį atlygį.
Kaip teigė atstovė, Tauragės apskrityje – didžiausia dalis darbdavių, nurodžiusių, kad darbuotojų trūkumo problemą bandė spręsti papildomai apmokydami darbo jėgą (40,5 proc.; palyginimui šalies vidurkis – 24,5 proc.). Palyginti su kitomis apskritimis, Tauragės apskrityje – mažiausia dalis darbdavių, kurie darbo jėgos problemą bandė spręsti didindami darbo užmokestį (23,8 proc.; šalies vidurkis – 29,9 proc.).
Pagrindiniu personalo valdymo iššūkiu 2022 m. 64,8 proc. Tauragės apskrities įmonių įvardijo laukiamą kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, nurodė M. Jankauskienė.
Kelionės – tai ne tik puiki galimybė pamatyti pasaulį, bet ir proga patirti įspūdžių, susijusių su sėkme ir netikėtumais. Kartais užtenka vieno drąsaus žingsnio ar sprendimo, kad kelionė taptų ne tik nuotykiu, bet ir įsimintina laimėjimų istorija. Šiame straipsnyje pristatome penkias išskirtines vietas, kuriose galite išb
Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2025 metais. Socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs senatvės, negalios ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos žmonėms su negalia, vienišo asmens i&scaro
Nuo kitų metų „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos pasieks išankstinių senatvės pensijų gavėjus bei žmones gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, m
Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės konkursą laimėjo Žaneta Maziliauskienė – Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, visus metus laikinai vykdžiusi direktorės funkcijas. Naujas pareigas ji pradės eiti nuo sausio 2 dienos. „Šiandien rašau pareiškimą a
Vasarą padangos patiria įvairių išbandymų – nuo aukštos temperatūros iki ilgų kelionių dideliu greičiu. Netinkama priežiūra gali lemti greitesnį jų dėvėjimąsi, o tai ne tik sumažina saugumą, bet ir reikalauja papildomų išlaidų. Tinkamai prižiūrėdami padangas galite prailginti jų tarnavimo laiką ir užtikrinti geresnį sukib
Trečiadienį Tauragės rajono taryba pritarė visuomenės susižavėjimo sulaukusiai idėjai savivaldybės administracijai įsigyti šiuo metu privačiose rankose esantį Tauragės banko pastatą. Priimtas sprendimas pradėti procedūras siekiant įvertinti galimybę pirkti šį istorinį pastatą už konkrečią kainą, kurią atskiru sprendimu dar turės priim
Kadastriniai matavimai – svarbus procesas, leidžiantis nustatyti nekilnojamojo turto ribas, tikslų plotą ir kitus reikšmingus parametrus. Lietuvoje šie matavimai atliekami pagal griežtai reglamentuotas taisykles, kurios užtikrina tikslumą ir atitiktį teisės aktams. Kas yra kadastriniai matavimai? Tai procesas, kurio metu atlie
Kelionės su mažu biudžetu dažnai laikomos kompromisų pilnu išbandymu, tačiau tai nėra tiesa. Jei mokate planuoti ir žinote, kur ieškoti, galite atrasti daugybę nebrangių, tačiau puikių kelionių krypčių. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kur keliauti, kad sutaupytumėte, bet kartu patirtumėte nei&scar
Vyriausioji rinkimų komisija patenkino Tauragės savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės prašymą atsistatydinti ir pripažino tarybos nario įgaliojimus nutrūkus nesuėjus terminui. R. Bandzinaitę-Latožienę Tauragės savivaldybės taryboje pakeis Liberalų sąraše pirmoji tarybos nario mandato negavusi kandidatė Sonata Jurgil
Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros
Etninės kultūros globos taryba savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams išsiuntė raštą, kuriame raginama puoselėti lietuviškas tradicijas advento ir kalėdiniu laikotarpiu. Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą i
Pirmadienį gūsingo vėjo išversti medžiai ir nulaužtos šakos pridarė nemažai žalos tinklui. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, iš viso yra daugiau 1000 pažeistų tinklo vietų, kur reikia atlikti remonto darbus. Padarinius operatyviai šalina daugiau kaip 200 brigadų, tačiau darbus sunkina tebe&