Nuvažiuoji į mišką pasigėrėti atbundančia gamta, galvas į saulę keliančiomis mėlynakėmis žibuoklėmis, o prieš akis išvysti tai, ką mažiausiai norėtum pamatyti miške – krūvos šiukšlių bado akis. Per įvairias talkas, akcijas iš pamiškių, miškų, paežerių renkame šiukšles, renka jas ir patys miškininkai. Tačiau šiukšlynai dygsta iš naujo. Šiukšlintojų vis dar yra ir mieste, ir jų negąsdina netgi nemenkos baudos.
Miškuose – kalnai šiukšlių
Miškelyje prie Šunijos šlaito, už senų liuteroniškų kapinaičių, jau kyla šiukšlių kalnas. Nors prie kapinaičių stovi konteineris, jis tuščias – kažkam patogiau šiukšles išpilti miške... Čia pūpso krūvos maisto atliekų, padangos, mėtosi automobilio detalės, seni suplyšę žaislai, kiti namų apyvokos daiktai, stikliniai ir plastikiniai buteliai.
Tai toli gražu ne vienintelis atvejis – praėjusią savaitę ir visuomenininkas Eugenijus Šaltis viešai paskelbė su bičiuliu vadinamajame valdiškame Griežpelkių miške radęs automobilių atliekų. Šmikiais pavadinti šiukšlintojai turėtų sunerimti – teritorija, kurioje paliktos atliekos, ne tik filmuojama, bet seniūnas rado ir „Regitros“ kvitų, kitų dokumentų, padėsiančių nustatyti, kas atvežė atliekas.
„Prieš keletą dienų jų ten tikrai nebuvo. Mūsų pasivaikščiojimo vietą kažkokie šmikiai teršia. Visai netoli gyvenantis bičiulis literatas Remigijus sako įsivaizduojąs, kas galėjo tai padaryti. Iš toli tikrai niekas neatvežė išardytų automobilių plastmasinių detalių. O aplink Griežpelkius ir Lauksargiuose yra automobilių ardymo ir saugojimo aikštelių. Gal jų žmonės ką žino?“ – klausia E. Šaltis.
O pabaigoje žodžio kišenėje neieškantis E. Šaltis pridėjo: „Baisiai šlykštu matyti tokius vaizdus. Jei pagausim kada nors, tikrai nepasigailėsim teršėjų, nurausim kai ką. Taip ir žinokit“.
Lauksargių seniūnas Mindaugas Giačas, sužinojęs apie miške paliktas šiukšles, netrukus nuvažiavo į vietą.
– Radome „Regitros“ kvitų, kitų dokumentų. Pranešime aplinkosaugos pareigūnams. Jei nenori gauti baudos, tegul susisiekia su seniūnija, – informavo seniūnas, pridūręs, kad teritoriją vaizdo kameromis stebi medžiotojai, tad prireikus filmuotos medžiagos ir jie pateiks.
Apie šį atvejį pasiteiravome Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos. Departamento Komunikacijos skyrius „Tauragės žinioms“ pažadėjo atsakymą pateikti per 5 darbo dienas.
Auklėjimas duoda vaisių
Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio vadovas Edvardas Bielskis patvirtina – miškininkai su šiukšlėmis vos spėja dorotis, atliekų krūvos dygsta kaip grybai po lietaus. Miškininkams tenka jas surinkti, išvežti į didžiųjų atliekų sąvartyną ir dar už tai sumokėti.
– Net neskaičiuojam, kiek jų surandam. Antai link Leikiškių važiuojant, netoli sąvartyno, į mišką įvairiais būdais įvairias atliekas veža, net priekabomis... – pasakoja jis.
Ir siūlo pasidairyti prie Papušynės kapinių: sustatyti ženklai, kad šiukšlių mesti negalima, net kameros įrengtos, o šiukšlina, ir tiek. Kaip nors paaiškinti tokį šiukšlintojų elgesį jam sunku.
E. Bielskis pasakoja, kad ypač teršėjų pagausėja pavasarį, kai ateina laikas keisti padangas – štai ką tik žmogus paskambinęs, kad prie Meižės tvenkinio rado 10 padangų.
Vis dėlto jis nusiteikęs optimistiškai:
– Metams bėgant pastebiu, kad vis dėlto tų šiukšlintojų vis mažiau – edukacija, auklėjimas pamažu daro savo... Pats esu matęs, kad, pavyzdžiui, Oko miške radę šiukšlę žmonės ją paima. Tiesa, tokių kol kas vienetai.
Tauragės regioninio padalinio vadovas informavo, kad valstybinių miškų urėdija jau netrukus organizuos šiukšlių rinkimo akciją.
Miestas jau apsitvarkė
Tauragės seniūnas Žilvinas Majus džiaugiasi – miestas jau apsitvarkė:
– Konteinerių aikštelėse tvarka kaip niekad, tiesa, darbo buvo nemažai. Kiek kamerų esam pastatę... Kiek juokingų pasiteisinimų girdėję. Vienas paskutinių ir juokingiausių: „Kad aš visada čia metu...“
Tačiau problemų vis dar netrūksta. Antai paklaustas apie anksčiau prie Papušynės kapinių šoninių vartelių stovėjusius konteinerius, kurių dabar nebeliko, Tauragės seniūnas Ž. Majus tvirtina, kad sutvarkius kapą šiukšlių tikrai nebūna daug.
– Nesuprantu, negi sunku kelis metrus jas nunešti iki pačiose kapinėse stovinčių konteinerių? – stebisi jis. – Būdavo taip, kad į tuos konteinerius primesdavo ir iš namų atvežtų atliekų. Be to, „Dunokams“ sudėtinga ten privažiuoti. Bet gal ir grąžinsim tuos konteinerius, kol kas tai atviras klausimas.
Seniūnas įsitikinęs, kad nereikėtų konteinerių net ir pačiose kapinėse, kad sunkiasvorės mašinos niokoja takų dangą, o jų remontas brangus:
– Juk kubiniais maišais ten šiukšlių niekas nepila, o nuvytusią gėlę ar žvakutę galima ir į prie vartų pastatytą konteinerį išmesti... Žmonės kartais labai siaurai žiūri – kad tik, gink Dieve, jam papildomo žingsnio nereiktų žengti, o kad tai nuostoliai miestui, nesusimąsto.
„Nežinojau, nemačiau, nesupratau, nepagalvojau...“
Savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas Paulius Goštautas pasakoja, kad anksčiau gyventojai dažnai palikdavo atliekas šalia konteinerių, sukraudavo konteinerių aikštelėse ir žaliąsias, ir statybines, didžiąsias atliekas, nors dar 2015 metais yra patvirtintos atliekų tvarkymo taisyklės, pagal kurias bet kokias atliekas palikti prie konteinerio draudžiama.
– Padėtis buvo tikrai negera, prie konteinerių nuolat kaupdavosi kalnai atliekų, tad nuspręsta įrengti vaizdo kameras. Pernai konteinerių aikštelėse įrengtos 8 kameros, šiemet planuojama įrengti dar šešias. Be to, kartu su Tauragės regiono atliekų tvarkymo centru organizuojame mini reidus, kurių metu fiksuojame problemines vietas.
Pasak P. Goštauto, kameros nėra stacionarios, jas galima perkelti vis į kitą vietą.
Specialistas įsitikinęs, kad sprendimas įrengti kameras pasiteisino:
– Atliekų, paliekamų prie konteinerių, gerokai sumažėjo. Mūsų tikslas nėra bausti gyventojus. Siekiame šviesti, mokyti, kad visi žinotų, jog kai prie konteinerių paliekamos, pavyzdžiui, stambiosios atliekos, „Ekonovus“ kartą per savaitę jas surenka, nuveža į surinkimo aikštelę, už tai sumokame mes visi, mokesčių mokėtojai. O jei žmogus pats nuveža jas į surinkimo aikštelę, mokėti jam nereikia. Norime, kad žmonės tai suprastų.
„Rekordininku“, pasak P. Goštauto, galima pavadinti vieną nuosavo namo gyventoją, kuris prie bendro naudojimo konteinerių atvežė 30 maišų žaliųjų atliekų. O praėjusią savaitę sulaukta dar vieno „rekordininko“, kuris iš savo nuosavo namo į Joniškės sodus atvežė ir prie konteinerių paliko septynis televizorius.
Pasak P. Goštauto, gavus filmuotą medžiagą ir nustačius pažeidėjus jų atžvilgiu pradedama administracinė teisena: jiems išsiunčiami šaukimai, atvykę jie susipažįsta su filmuota medžiaga, rašo pasiaiškinimus. Pasiteisinimai visų vienodi: nežinojau, nemačiau, nesupratau, nepagalvojau...
Vis dėlto piktybiniams pažeidėjams už savo poelgius tenka sumokėti. Pasak P. Goštauto, vien šiemet pažeidėjams surašyti 33 Administracinės teisės nusižengimo protokolai. Baudos – nuo 100 iki 140 eurų pirmą kartą nusižengus, per metus nusižengus pakartotinai bauda siekia nuo 140 iki 600 eurų. Specialistas pasakojo, kad vienas toks piktybinis pažeidėjas jau nustatytas ir šiemet. Jam skirta 300 eurų bauda.
– Taigi vienas atliekų maišas ir senas televizorius, paliktas prie konteinerio, gali kainuoti labai brangiai... – reziumuoja specialistas.
Vis dėlto, pasak jo, situacija dabar gerokai pasikeitusi – pažeidėjų vis mažiau. Jis tikisi, kad tai lemia ne tik baudos, bet ir aktyvi savivaldybės komunikacija, gyventojų švietimas.
– Šiuo metu konteinerių aikštelės kur kas tvarkingesnės, tik va, atėjo pavasaris, ir vėl prasidės didesnės bėdos, kai tie piktybiniai teršėjai ima vežti atliekas į miškus, – svarstė savivaldybės atstovas, atsakingas už viešąją tvarką.
Savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė įsitikinusi, kad svarbiausia kovojant su šiukšlintojais – prevencija:
– Esame pasitvirtinę naujas miesto tvarkymo taisykles. Jau pavasaris, tad dabar tai tampa ypač aktualu. Nustatėme netgi leidžiamą žolės aukštį, kad būtų aišku, kada jau reiktų suskubti susitvarkyti, kad negrėstų baudos.
Pareigūnai ieško į Švediją dirbti išvykusio ir be žinios dingusio Martyno Rupainio, gim. 1989 m. Nuo 2025 m. kovo mėn. su minėtu vyru susisiekti nėra galimybės. Vyras apie 180 cm ūgio, tamsiai rudų trumpų plaukų. Galinčių suteikti tyrimui vertingos informacijos, prašome pranešti Tauragės apskrities vyriausi
Dirbtinė oda baldams yra puikus pasirinkimas tiems, kurie ieško patvaraus, lengvai prižiūrimo ir estetiškai patrauklaus sprendimo savo namams ar biurui. Tačiau rinkoje siūlomas labai platus šios medžiagos asortimentas – nuo pigios ir trumpalaikės iki aukščiausios kokybės, sunkiai atskiriamos nuo natūralios odos. Ka
Šiandien vis daugiau žmonių ieško sprendimų, kaip ne tik apsaugoti savo turtą, bet ir gyventi patogiau. Vienas iš tokių sprendimų — stumdomų kiemo vartų automatika. Tai ne tik patogumas, bet ir saugumo garantas, kurį galima pritaikyti tiek privačiuose namuose, tiek komerciniuose objektuose. Automatizuoti slenkami vartai
Orapūtės – tai universali įranga, plačiai naudojama tiek buityje, tiek pramonėje. Jos dažnai tampa nepakeičiamu komponentu nuotekų valymo sistemose, tačiau panaudojimo spektras tuo nesibaigia – orapūtės pasitarnauja aeruojant tvenkinius, akvariumus, baseinus ar netgi gamybos procesuose maisto, medicinos ir chemijos srityse. Tačiau kaip
Sodo bei daržo įrankiai padeda lengviau nudirbti įvairius daržo darbus. Be jų sunkiai įsivaizduotume daržo sodinimo, auginimo ir derliaus nuėmimo sezoną. Tinkami įrankiai pasitarnauja daugeliu atvejų. Tačiau, kartais pavasarį pravėrę pašiūrės duris, galime nemaloniai nustebti, radę surūdijusius sodo įrankius arba pradėję jais darbuotis pajus
Nusprendėte palikti Lietuvą gyvenimui Jungtinėje Karalystėje? Šiame kelyje gali kilti įvairiausių teisinių iššūkių. Juk Jungtinei Karalystei pasitraukus iš „Brexit“, ženkliai sumažėjo laisvo judėjimo galimybės, taip pat kito imigracijos, darbo, socialinių garantijų sistema. Gera žinia: patyrę lietuvių advokat
Kadangi žiemos mėnesiai dažniausiai būna praleisti namuose, santykiuose gali įsivyrauti monotonija ir ta pati rutina. Dėl to pavasaris yra puikus atsinaujinimo metas, kai bunda gamta, dienos ilgėja, o oras tampa šiltesnis. Šis laikotarpis gali būti puiki proga įnešti į santykius daugiau energijos ir spalvų. Tad kaip pavasarį at
Statybų projektai skiriasi ne tik sudėtingumu, bet ir reikiamos įrangos kiekiu bei specifika. Netinkamai parinkta įranga gali lemti darbų vėlavimą, papildomas išlaidas ar net techninius gedimus. Dėl to svarbu įvertinti, kokia įranga bus reikalinga jūsų projektui – nuo mažų renovacijos darbų iki didelių infrastruktūros projektų. Jei nes
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia: 1. Mokyklinis autobusas Mercedes Benz Sprinter 311, valst. Nr. BDJ533 2. Mokyklinis autobusas Volkswagen LT 46 LRS, valst. Nr. ACD681 3. Gaisrinis automobilis ZIL 130, valst. Nr. ZJU077 4. Lengvasis automobilis Ford Transit, valst. Nr. GCP720 5. Autobusiukas Citroen
Minint Prūsijos kunigaikštystės susikūrimo 500 metų sukaktį, šie metai Lietuvoje paskelbti Paprūsės metais. Paprūsės nėra Lietuvos regionų žemėlapyje, nors jai priskiriama didžiausia teritorija – nuo Vištyčio iki Kretingos, kur daugybę amžių gyveno įvairių tautybių ir tikėjimų žmonės. O pradėjus plačiau kalbėti apie
Investicijos į biosaugą yra geriausias būdas užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų protrūkiams, tad Žemės ūkio ministerija, reaguodama į tai, kad šiemet Europoje sparčiai plinta ne viena pavojinga gyvuliams liga, paankstino kvietimą pretenduoti į paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano
Iš Kvėdarnos kilęs aktorius Šarūnas Gedvilas gyvenime stengiasi vadovautis intuicija, drąsa ir gebėjimu nepasiduoti net sunkiausiomis akimirkomis. Šiandien jis jau gana gerai žinomas aktorius, klounas ir įkvepiantis pavyzdys visiems, kurie tiki savo svajonių galia. Nuo pirmųjų žingsnių mokyklos scenoje iki darbo Vilniaus &bdquo