Tauragės žinios logotipas
Brolis Astijus: „Dievas mums įteikia didžiausią dovaną“

Brolis Astijus: „Dievas mums įteikia didžiausią dovaną“

Skaičiuojame paskutines dienas iki didžiausių metų švenčių. Susirinkę prie Kūčių stalo, dalinsimės meilę, bendrystę ir atleidimą simbolizuojančiu kalėdaičiu, apkabinsime pačius brangiausius žmones. Pranciškonų vienuolis brolis Astijus tvirtina, kad svarbiausia, jog švęsdami jaustume prasmę ir suprastume gavę pačią tikriausią dovaną, nes tai yra Dievo sūnaus, gyvenimo ir vilties atėjimas į mūsų šeimą.

– Išgyvename laukimo laiką, kai žmogaus širdį šildo viltis sulaukti ne tik materialių dovanų, bet ir tikėjimas ypatinga, visa apimančią Dievo meile. Ką mums visiems reiškia advento metas?

– Adventas yra šviesus laikas, net sekmadieniais, kai bažnyčioje skaitome Šventąjį Raštą, jame skamba džiaugsmo gaida. „Adventus“ reiškia atėjimą: į pasaulį ateina Dievo sūnus, Jo įsikūnijimas, o mes laukiame. Juk kai laukiame atvykstant brangaus svečio, visada ruošiamės, tvarkomės – ne tik namuose, bet nusiteikiame jį sutikti širdyje ir mintyse. Gyvenimas būtų labai pilkas, jei neturėtume švenčių – liturginių laikotarpių, gimtadienių, giminės susiėjimų.

Žmogus dabar yra blaškomas daugybės dirgiklių: iš anksto puošiamos eglutės, daug iliuminacijų, reklamos skelbia, kad Kalėdos prasideda prekybos centre. Pasaulis tarsi ir kalba apie kažkokį džiaugsmą, gerą nuotaiką, mes taip į tai įsitraukiame, kad pradedame nebejausti ir nematyti savęs bei aplink esančių žmonių. Todėl labai gera, laukiant tokio svarbaus įvykio, kaip Kristaus gimimas, bent trumpam sustoti ir pagalvoti apie tai, ką ši šventė duos. Prisiminti, jog šitame džiaugsmo kupiname pasaulyje yra žmonių, kurie išgyvena vienatvę, liūdesį. Neseniai Klaipėdoje palaidojome mamą, kuri paliko 10 ir 7 metų dukreles, neseniai meldėmės už 47-erių vyrą – be tėčio liko visai mažutėliai vaikai. Tai, kas mums kelia džiugesį, jiems skaudžiai žeidžia širdį. Todėl turime advento metu sustoti ir pasidžiaugti ne eglučių spindesiu, o pamatyti šalia esantį žmogų, pasidžiaugti, kad šeimoje nebuvo nelaimių, nepatyrėme netekčių, ir atjausti tuos, kuriems gyvenimas nebuvo toks gailestingas.

Kiekvienas žmogus savitai išgyvena tą laukimo laiką. Norėtųsi, jog nepraplauktume jo viršumi, jog adventas paskatintų sustabdyti akimirką, išeiti iš chronologijos – išgyventume ne laiką, o metą. Sako, įsimylėjėliai valandų neskaičiuoja, tai ir mes skirkime laiko sau, raskime laiko pasižiūrėti į savo vidų, kad pamatytume, kokie esame gražūs, kiek daug mūsų širdyse yra gėrio, kad jį, kaip žvakės liepsnelę, galime padovanoti ir kitiems.

– Tradicijos keičiasi, labai daug žmonių pameta tikrąją šventės prasmę. Ar teisinga švęsti Kalėdas nelankantiems bažnyčios ir net nesiejantiems šios šventės su tikėjimu?

– Yra toks angliškas pasakymas: Kalėdų priežastis yra Jėzus. Dievas mums įteikia didžiausią dovaną – per gyvenimą lydintį savo sūnų. Mūsų seneliai ir protėviai tą aiškiai suprato. Šventė be turinio gali būti, bet ji nuskurdina žmogaus vidų. Kai jis tuščias, gali sveikinti, juoktis, bet džiaugsmas nepaliečia širdies, kažko tarsi trūksta. Kartais, kalbėdamas su vaikais, darau eksperimentą: paimu tuščią plastmasinį mineralinio vandens buteliuką ir suspaudžiu, jis subliūkšta. Šiandien labai daug jaunų žmonių išgyvena depresiją, nors jie turi viską, ko tik gali norėti – gali naudotis naujausiais kompiuteriais, važinėti brangiausiu automobiliu, turėti geriausią išsilavinimą, bet jei bus tuščia širdis, ji subliūkš kaip tas tuščias buteliukas. O bandyk suspausti tokį buteliuką tada, kai jis pilnas vandens – niekaip nepavyks.

Tamsos dvasia ir siekia, kad žmogus turėtų tik tai, ką mato akimis, girdi ausimis. Bet reikia matyti ir girdėti širdimi. Tik tada atsiskleidžia žmogaus grožis. Juk ir robotas dabar jau gali ploti, šokti, atlikti pačius sudėtingiausius darbus, bet jis neturi širdies. Kalėdos yra širdies šventė, todėl linkiu atrasti jos prasmę ir turinį. Senajame Testamente Dievas sako: žmogau, aš tave pasvėriau, tu pasirodei per lengvas. Tokius žmones be turinio gali blaškyti bet koks atėjūnų vėjas. Praplauksi kažkaip per gyvenimą, bet būsi laikinas. Todėl ačiū Dievui už tuos žmones, kurie ieško prasmės. Ieškokite Kūrėjo ir suprasite, koks esi gražus šitame pasaulyje.

– Kaip nutiesti Dievui kelią į savo namus?

– Mes įsivaizduojame, kad dovanodami žvakutes, pridegdami jas vieni kitiems, dovanojame šviesą. Bet šviesos nėra be meilės, gyvenimo nėra be meilės. Be jos nėra bendruomenės, nebus ir tautos. Mes turime mylėti savo tėvynę, bet turime mylėti ir Dievą, nes jis mus pirma pamilo. Iš to ir ateina į širdį šviesa. Meilė yra šviesos šaltinis. Pateiksiu tokį pavyzdį. Norvegijoje gyvenantis vaikinas liūdi praradęs darbą, jaučiasi svetimame krašte niekam nereikalingas, bet tamsiausią valandą jis prisimena savo mamą ir kaip sėdėjo jai ant kelių. Tikriausiai užmiršo, ką ji tada sakė, bet prisimena pojūtį, kad mama jį mylėjo. Ir dabar tarp svetimų žmonių jis pajunta savo širdyje šilumą – ji širdyje jam uždega šviesą.

Anuo metu minios klausinėjo Joną Krikštytoją: „Tai ką gi mums daryti?“ Jis sakydavo: „Kas turi dvejus marškinius, tepasidalija su neturinčiu, kas turi ko valgyti, tegul taip pat daro“. Jonas Krikštytojas skelbia, kaip sakytume šiais laikais, socialinį teisingumą. Mūsų tautai, ypatingai Žemaitijai, visada būdavo įprasta su kitais dalintis paskutiniu duonos kąsniu, talkose padėti. Bet atėjo okupantai, atėmė žemes, suvarė į kolchozus, lietuvių tautos išdavikai atnešė „Stalino saulę“, nuo kurios patys paskui verkė. Mūsų tauta išgyveno 50 metų sovietinės okupacijos, kai degino kryžius, koplytstulpius, kai buvo daužomos Marijos statulėlės, įvestas ateizmas, uždaryti vienuolynai. Galvojate, sovietų dvasia dingo? Visada ateis vilkai avių kailiuose, čiauškės gražiausius žodžius, pasakos, kokie būsim laimingi, bet neš terorą, naikinimą, persekiojimus.

– Vyksta karai, žmonės susipriešinę, gyvename sudėtingame, labai neramiame pasaulyje. Ko palinkėtumėte Kalėdoms, kad žmonių širdyse įsižiebtų meilės kibirkštėlė?

– Labai svarbu suprasti, kad taikos pirmiausia turime siekti savo širdyje, o skaldymas, priešinimas yra piktos valios žmonių darbas. Tą darė sovietai ir net po daugelio metų toji atnešta piktosios dvasios jėga mus vis dar veikia. Šiandien piktos valios žmonės vėl kovoja prieš Kristų, nori religiją supriešinti su kultūra, papročiais. Štai Seimas pripažino Romuvos bendruomenę tradicine religine bendruomene. Religija yra tikėjimas, jos pagrindas yra Dievas, žmogaus proto ir širdies ryšys su Dievu. Mūsų protėviai tikėjo, jog perkūnas, žaibas yra dievas, jog neptūnas su šake gyvena jūroje... Klausiu jų, ar dabar, trečiame tūkstantmetyje, dar galima tikėti, kad perkūnas yra dievas, kad žaibas yra dievas, kai jau septintokas mokykloje žino, iš kur atsiranda elektros išlydžiai.

Tai ne religijos, o etnokultūros dalykai. Dainuojame liaudies dainas, šokame liaudies šokius, pasakojam pasakas, padavimus, bet tai nieko bendro neturi su religija. Artėjant Kūčių vakarienei vėl išgirsime aiškinant, kad dar mūsų protėviai pagonių laikais šventė kūčią. Bet Kalėdų papročiai yra, kai stalas apdedamas šiaudais, uždengiamas balta staltiese, nes Kristus gimė tvartelyje, šieno prakartėlėje, o balta drobė parodo jo nekaltumą, tyrumą. Dedama duona, nes kūdikėlis Jėzus ir simbolizuoja mūsų duoną kasdienę. Dvylika patiekalų – tai dvylika apaštalų, sėdinčių prie stalo. Kur čia yra perkūnas ir neptūnas?

Svarbiausia, kad švęsdamas žmogus suprastų ir pajustų šventės prasmę, Kūčių, Kalėdų šventume priimtų pačią tikriausią jam skirtą dovaną. Dievas mums dovanoja savo sūnų, kuris yra kelias, tiesa, gyvenimas, viltis, gailestingumas, gyvybė. Daugiau niekas to negali mums duoti.

https://silales-artojas.lt

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Tyrimas: jau trečdalis Lietuvos vartotojų naudojasi dirbtiniu intelektu apsipirkdami, jų skaičius sparčiai auga

Trečdalis (32 proc.) lietuvių jau naudojasi dirbtinio intelekto įrankiais, kurie padeda jiems apsipirkimo metu. Maža to, fiksuojamas labai spartus gyventojų, kurie į savo kasdieninio apsipirkimo įpročius praturtina dirbtinio intelekto sprendimais ir patarimais, augimas –  vien per pastaruosius 12 mėnesių tokių asmenų skaičius augo įspūdi

Muziejų naktį nutinka meno, istorijos ir kūrybiniai stebuklai

Gegužės 16-ąją, penktadienį planuokite jau šiandien, nes negalite to praleisti – kartą metuose vyksta MUZIEJŲ NAKTIS. Muziejų naktį nutinka meno, istorijos ir kūrybiniai stebuklai, o mes tradiciškai kviečiame jus tapti jų dalimi. Prie mikrofono – Eglė Červinskaitė, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ di

Ką būtina žinoti prieš nešant šeimos ginčą į teismą?

Skyrybos, ginčai dėl vaikų ar net tėvystės pripažinimo – visa tai kelia ne tik stiprias emocijas, bet ir painias teisines situacijas. Vis daugiau žmonių Lietuvoje kreipiasi į teismus dėl šeimos konfliktų, tačiau dalis jų net nežino, kad kai kuriais atvejais tokie ginčai negali būti nagrinėjami tol, kol nepasinaudota privalomąja mediaci

Penktadienį, muziejų naktį, prasidės meno festivalis KVADRATU

Į Tauragę septintą kartą sugrįžta meno festivalis „Kvadratu“ – nuo gegužės iki spalio miestas vėl taps kultūrinių patirčių erdve, kurią kurs menininkai, kultūros organizacijos ir patys gyventojai. 6 mėnesius vyksianti programa kaip ir kasmet apjungs įvarius profesionalaus meno žanrus, o gyventojus ir svečius kvies nerti į auginanč

NMA kviečia į gyvus susitikimus su patikrų specialistais

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama padėti išvengti klaidų bei pažeidimų ir užtikrinti glaudesnį bendradarbiavimą su ūkininkais, gegužės 21 d. 10–12 val. Tauragės rajono savivaldybės mažojoje salėje organizuoja patikrų specialistų ir ūkininkų susitikimą. Projektų kontrolė ir patikros vietoje – tai neišvengiama p

Susitikimas su rašytoja Nijole Maryte Šerniūte

Antradienio vakarą prozos ir poezijos mylėtojus pakvietėme į jaukų ir įkvepiantį literatūros vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. Čia svečiavosi žinoma rašytoja, prestižinių Dausų, I. Simonaitytės, F. Bajoraičio premijų laureatė Nijolė Marytė Šerniūtė. Renginio metu pristatytos naujausios autorė

Jo rankos mostui paklusdavo šimtai ar net tūkstančiai

Žiupsnelis memuarų apie kolegą ir draugą Gegužės 16 dieną chorvedžiui, dirigentui Zenonui Komskiui sukanka gražus, jubiliejinis metų skaičius – 80. Iš pažiūros nepasakysi, kad  tiek. Koks buvo prieš 50 maždaug metų, kai susipažinau, toks ir tebėra. Apie tokius sako: užsimarinavę. Na, gal viena kita raukšlelė prisidė

  Nepastovūs orai – iššūkis ir pasėliams, ir ūkininkams: verčia ieškoti nestandartinių sprendimų

Gamtos išdaigos, kuomet užsitęsia periodai su žema oro temperatūra, vidutiniu ar net intensyviu vėju, bei vis pasikartojančiomis neigiamomis temperatūromis naktimis, tampa tikru iššūkiu ūkininkams. Gegužės 8 d. Varėnoje buvo išmatuotas naujas šalčio rekordas – oro temperatūra nukrito iki –5,8 laipsnių

Šilališkiai kviečia „Tarptautinę muziejų naktį“ paminėti taip, lyg istorijos knyga būtų rašoma iš naujo

Šilališkiai kviečia „Tarptautinę muziejų naktį“ paminėti taip, lyg istorijos knyga būtų rašoma iš naujo.Prie mikrofono tauragiškiams puikiai žinoma Renata Jančiauskienė. Dabar jau - Šilalės Vl. Statkevičiaus muziejaus direktorė. Gegužės 16–17 d. šilališkiai kviečia „Ta

Atėjo metas mokėti įmokas „Sodrai" – tai galima padaryti dalimis

Jei pernai dirbote savarankiškai ir po pajamų deklaravimo turite įsiskolinimą „Sodrai", bet jį padengti šiuo metu sudėtinga – išeitis yra. Valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą galima atidėti, pasinaudojus supaprastinta arba individualiai derinama tvarka. Tai leidžia išvengti skolos išie&scaro

Dviejų savaičių atostogų nebeužtenka: artėjant vasarai darbuotojai išeina iš darbo

Artėjant vasarai, vis daugiau darbuotojų pradeda planuotis ilgąsias metų atostogas. Vieni darbinius rūpesčius užmiršti bando kelioms savaitėms, kiti – mėnesiui, dviem ar net visam pusmečiui. Ekspertai pastebi naują tendenciją – būtent vasaros laikotarpiu daugiau nei įprasta darbuotojų nusprendžia išeiti iš darbo &bd

„Via Lietuva“ skelbia, kurie kritinės būklės tiltai bus sutvarkyti šiemet ir artimiausiais metais

AB „Via Lietuva“ praneša, kad šiuo metu tiek didesnio, tiek mažesnio intensyvumo valstybinės reikšmės keliuose tvarkoma 13 tiltų, iš kurių didžioji dauguma yra kritinės būklės. Dar 11 tiltų remonto darbai yra viešųjų pirkimų procedūrų etape, todėl, sėkmingai pasirašius sutartis, darbai prasidėtų