Tauragės žinios logotipas
ALFONSAS ČEPAUSKAS: „Dar esu ir kažką veikiu nors „apsisukimai sumažėjo“

ALFONSAS ČEPAUSKAS: „Dar esu ir kažką veikiu nors „apsisukimai" sumažėjo“

Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros, ar išeina nauja knyga, ar straipsnis, ar unikalus pasveikinimas švenčių proga. Alfonsas visada kuria, savo pavyzdžiu, manau, užkrėsdamas, paskatindamas ir kitus kūrėjus, gerokai jaunesnius. Štai ką rašo Maestro: „Gavau puikų, modernų "Statybos ir architektūros" žurnalą, sutinkantį savo šimto metų jubiliejų. Malonu, kad redakcija prisiminė ir mane, kur apie porą dešimtmečių tvarkiau žurnalo formą. Siunčiu gražiai, pirmuose puslapiuose pateiktą straipsnį su keliomis iliustracijomis. Gyvenimas greitai bėga, veikla lėtėja, tad prisiminti jaunystės darbus ypač malonu.“

Džiaugiuosi dėl savo bičiulio Alfonso kūrybinių pajėgumų, o dėl veiklos lėtėjimo atsakiau Alfonsui Kristijono Donelaičio žodžiais iš poemos METAI: „Žinom juk, kad ratas sens, pamaži besisukdams/ Tą daugsyk apgauna, kur vis ritasi šokdams; / O kieksyk sutrūksta jis permier besisukdams”

Pažintis

Susipažinau su dailininku Alfonsu Čepauskui jau seniai. Tai buvo apie 1982-3 metus, kuomet dirbau Tauragės rajono kultūros skyriaus vedėju. Alfonsas užėjo į kabinetą, smagiai ir nuoširdžiai pasikalbėjome ir štai jau taip kalbamės virš 40 metų. Nuo pirmos bendravimo akimirkos supratau, kad susitikau ne su eiliniu žmogumi, o su tikru, žinomu Lietuvoje ir užsienyje menininku, produktyviu dailininku, grafiku, tapytoju, skulptoriumi, žurnalistu, keliautoju, sporto meistru. „Užkabino“ ir tai, kad Alfonsas buvo ir tebėra labai didelis savo gimtojo krašto – Gedgaudiškės, Skaudvilės, Tauragės – patriotas. Kiek vėliau, labiau susipažinęs su jo kūryba, pamačiau, kad tai ne tuščios kalbos. Savo meilę gimtinei jis įrodė rimtais darbais.

Nenurodytas aprašymas

Trumpa dosjė

Alfonsas Čepauskas gimė 1929 m. kovo 18 d. Tauragės rajone, Gedgaudiškėje, netoli Skaudvilės. 1947 metais persikėlė į Tauragę. Iš čia buvo pašauktas į sovietinę armiją. 1957 metais įstojo į Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikumą, kurį baigęs, pradėjo dirbti meniniu redaktoriumi žurnalo „Mokslas ir technika“ redakcijoje Vilniuje. 1968 metais įstojo į žurnalistų sąjungą, po metų – pradėjo dalyvauti parodose ir iki šiol jose sėkmingai dalyvauja.. 1973 metais pradėjo dirbti „Mūsų sodų“ redakcijoje, dirbo ir žurnalo „Statyba ir architektūra“ meniniu redaktoriumi. 1978 metais įstojo į Lietuvos dailininkų sąjungą. 1983 m. išrinktas Vilniaus, 1987 m. Lietuvos ekslibrisininkų klubo pirmininku. Dabar yra šio klubo Garbės pirmininkas.

Čepauskas kuria lakštinę grafiką, tapybą, mažąją skulptūrą, metalo plastiką, asambliažus, yra gerai įvaldęs kompiuterinę techniką.... Jis organizavo daugybė tarptautinių ekslibrisų parodų, konkursų. Tarp jų keletą Skaudvilėje ir Tauragėje. Tauragės 500 metų jubiliejaus proga jis organizavo tarptautinė ekslibrisų konkursą, vertinimo komisijos pirmininku teko garbė būti šių eilučių autoriui.

Nenurodytas aprašymas

Autorius: Eugenijaus Šalčio archyvo nuotrauka

Tiesioginis darbas ir kūryba

Nuo 1962 m. žurnalo „Mokslas ir technika“ meninis redaktorius, 1973–1989 m. žurnalo „Mūsų sodai“ meninis redaktorius. Nuo 1978 m. kartu ir žurnalo „Statyba ir architektūra“ dailininkas. Sukūrė ir paskelbė kelis šimtus iliustracijų žurnaluose, iliustravo rašytojų kūrinių. Sukūrė per 1200 ekslibrisų, apie 300 estampų, keliasdešimt skaitlingų grafikos ciklų Lietuvos istorinėmis temomis: „Karšuvos poringė“, „Trapėnų kronikos“, „Išlikimo kelias“, „Lizdeika“, „Karšuvos mitas“ ir daugelį kitų atspindinčius individo būties, veiklos įprasminimo filosofinius pamąstymus: „Būties ženklai“, „Žemiškos interpretacijos“, „Gyvenimiškos atodangos“, „Genokavitacija“, „Troškimų saugykla“, „Siluetai“, „Simbiozė“ ir kt. Sukūrė plakatų, tapybos, asambliažų, fotokoliažų, instaliacijų, kamerinių medžio skulptūrų, mažosios metalo plastikos skulptūrėlių. Dalyvavo daugelyje užsienio šalių tarptautinių parodų. Surengė per 60 asmeninių ekslibrisų ir grafikos parodų Lietuvoje ir užsienyje. Tarptautiniuose konkursuose pelnė per penkiasdešimt įvairių apdovanojimų. Dvidešimt metų vadovaudamas „Lietuvos ekslibrisininkų“ klubui surengė apie šimtą vietinių ir tarptautinių parodų: „Vilnius-metropolis Lituanie“, „Gediminui-650“, "Sakralinis ekslibrisas", „Catechismus-450“, „Lietuvos mokyklai-600“, „Baltijos kelias '89“, „M. K. Čiurlioniui-125“, "Žalgiriui-600", „1863 sukilimas“,„M. K.Oginskiui-250“ ir daugelį kitų bei kitokių renginių. Sudarė keliasdešimt parodų katalogų, bibliografinių leidinių, publikavo straipsnius apie parodas, konkursus, kūrybą Lietuvos ir užsienio leidiniuose.

Skaudvilėje (Tauragės r.) atidaryta nuolatinė "Alfonso Čepausko dailės galerija", kurioje eksponuojama arti 600 meno kūrinių, autorinių ir kitokių leidinių.

Organizavo pirmąsias sportinio turizmo didžiausio sudėtingumo keliones motociklais, 1975 m. vadovavo keliautojams, kurie pirmieji įveikė Kyzylkumų, Karakumų dykumas motociklais maršrutu Dušanbė-Samarkandas-Učkudukas-Chiva-Ašchabadas. Sukūrė apie keliones tapybos ciklą "Dykumose ir oazėse", fotokoliažų ciklą "Kelionių miražai", Išleido šešias knygutes "Septintasis malonumas: kelionės motociklu".

Mažai kas pasikeitė

Štai taip savi feisbuko paskyroje rašiau prieš beveik šešis metus, nes 2025-ųjų kovo 18 d. Alfonsui sukaks 96-eri. O tada buvo 90. Nedaug kas pasikeitė, tik metų keletas prisidėjo, todėl, kiek paredagavęs , siūlau paskaityti: „Dailininkui grafikui, keliautojui, žurnalistui, Tauragės Garbės piliečiui Alfonsui Čepauskui sukanka 90 metų! „Man tik devyniasdešimt!“ – atsiimdamas iš žurnalisto, fotografo, menininko Zino Kazėno kurtą atminimo dovaną, prieš keletą dienų sakė A.Čepauskas. Mūsų kraštietis kovo 6 d. (2019 m.) pagerbtas žurnalistų senjorų klubo susirinkime Lietuvos teatro sąjungos salėje, kur susirinko klubo nariai, dalyvavo žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, kiti svečiai ir kolegos.

Tas Alfonso Čepausko pasakymas parodo visą mūsų kraštiečio natūrą. Prieš metus laiko (2018 m.) skambinu Alfonsui iš pat ryto, dar lovoje besivartydamas, gražią kovo 18 dieną, norėdamas pasveikinti su 89-uoju gimtadieniu. Atsiliepia žvalus Alfonsas ir paklaustas, kaip švenčia gimtadienį, sako: - Skulptūrą drožiu. Sode.

Truputį susigėdau tuomet, kad aš „šmotą“ jaunesnis guliu štai lovoje, o Alfonsas dirba. Ir taip jis visą gyvenimą. Jei ne drožia, tai fotografuoja, jei jau nebekeliauja savo motociklu „Jawa“ po dykumas (beje, jo legendinis motociklas atsidūrė Nemakščiuose „Aštuonračio“ muziejuje patikimose muziejaus įkūrėjo Leono Tamulevičiaus rankose, Alfonsas jį padovanojo), tai spaudžia ekslibrisus, jei ne tašo akmenį, tai tapo, jei ne rašo knygas, straipsnius, tai lipdo, jei ne keliauja su parodomis po pasaulį, tai organizuoja jas. O kiek jų suorganizuota Tauragėje, Skaudvilėje, savo gimtajame krašte. Visa tai mūsų prusinimui, mūsų lavinimui, mūsų vertės suvokimui ir šlovingosios krašto istorijos priminimui. Dailininko, Menininko Alfonso mintyse, galvoje beveik visada gimtasis kraštas, Gedgaudiškės kaimas, Skaudvilė, Tauragė. Čia prabėgo jo vaikystė ir jaunystė, atrdodo, kad čia ir jo gausios kūrybos įkvėpimo šaltinis, čia, Skaudvilėje, Alfonso Čepausko vardo puikioje galerijoje, jo dovanoti kūriniai džiugina lankytojų akis ir Skaudvilės prestižą kelia.

Alfonso Čepausko kūryba daugiaplanė ir universali. Dailininkas tikras eksperimentatorius, nevengiantis ieškoti naujų meno išraiškos būdų ir formų ir tam naudoja skirtingas grafikos technikas, skirtingus meno žanrus. Jo kūrybos lauke yra ekslibrisas, estampas, iliustracija, asambliažas, skulptūra, koliažai, kelionių eskizai, etiudai. O vaikystėje girdėti pasakojimai, legendos apie Karšuvą, įspūdingos gamtos apsuptis, turtinga Tauragės krašto istorija – pagrindinis jo siužetų maitintojas.

Nenurodytas aprašymas

Kada tik Maestro atvyksta į Tauragę, niekada tai nebūna tuščias atvykimas. Visada Alfonsas atveža parodą, pristato ją pats, atgabena naują savo knygą ar naują idėją. Būna taip: atvažiuoja iš Vilniaus autobusu, jei tai žiema (dar pernai pats už savo automobilio vairo buvo ne kartą atvykęs), pasikalba su reikalingais žmonėmis, pristato parodą, paskleidžia naujų idėjų ir skuba į autobusų stotį grįžti atgal į Vilnių. Kelyje praleidžia kokias 7-8 valandas tam, kad Tauragėje pabūtų valandą ar dvi.

Štai ir kovo 11-ąją, dailininkas Alfonsas Čepauskas atvažiavo į Tauragę, kur kultūros rūmuose pristatė tarptautinę ekslibrisų parodą „Atkurtai Lietuvai – 100“. Atvažiavo ir vėl išlėkė – kaip visada. Garbųjį Maestro jubiliejinio 90-ojo gmtadienio proga sveikino Tauragės rajono savivaldybės vadovai, Tauragės kultūros centro, muziejaus, kultūros paveldo tarnybos žmonės, kiti kraštiečiai. Alfonsas Čepauskas vėl turi pasiūlymų tauragiškiams dėl parodų rengimo, dėl savo personalinės, jubiliejinės parodos Tauragėje. Jubiliatas išskubėjo į Vilnių, nes, pasak jo, laukia susitikimas Dailininkų sąjungoje, kiti renginiai. Juose 90-metį švenčiantis mūsų kraštietis bus pagerbtas. Šį Menininką tikrai yra už ką gerbti.“ Taip baigiasi mano prisiminimai ir rašinys apie Alfonso 90-metį.

Panašiai buvo paminėtas ir Alfonso 95-metis. Kaip pats Maestro sako – po 90 metų kiekvieni metai jau yra jubiliejiniai. Kaip visada su humoro gaidele kalba Alfonsas. 95-mesčio progą į Vilnių vyko mūsų valdžios atstovai, skaudviliškiai, tauragiškai...

Nenurodytas aprašymas

Štai dar vienas nesenas bičiulio laiškas iš pandeminio laikotarpio:

„ Kvietė atvažiuoti, į Plungę, tačiau nevažiavau, bet pasiekė maloni žinia. Tapau vienu iš trijų laureatu, atvežė ir medalį. Tai buvo didžiulė staigmena. Niekada to nesitikėjau. Šeštadienį Skaudvilėje vyks šventė. Rengiuosi atvažiuoti "su kauke". Mat priklausau "super" rizikos grupei, o turiu dar ČIA kai ką padaryti, užbaigti. Ką gi, pasigyriau Tau apie netikėta žinią ir liekuosi toliau slinkti finišo link. Sėkmės Tau visuose veiklos baruose, geros sveikatos ir nuotaikos “.

Labai apsidžiaugiau,

kai šių, 2024-ųjų, metų kovo 17 dieną, žiūrėjau LRT TV laidą „Duokim garo“, kurioje gausiai ir gražiai pasirodė Tauragės meno kolektyvai, bet labiausiai apsidžiaugiau dėl to, kad buvo parodytas išsamus reportažas iš Skaudvilės Alfonso Čepausko dailės galerijos. Ačiū Linai Mačiulei už puikų galerijos pristatymą laidoje.

Kaip nesidžiaugsi, jei jau kitą dieną, kovo 18, garbingajam Maestro , sukako 95-eri metai. Gražus amžius, gražūs jo darbai. O ši laida tarsi priminimas mums, tauragiškiams, skaudviliškiams, kad turime kuo didžiuotis, turime nuostabų menininką, garsinantį kraštą visame pasaulyje.

Rašyti apie Alfonsą Čepauską būtų galima labai daug, vardinti titaniškus jo darbus. Geriausias būdas susipažinti su kūryba – nuvykti į Skaudvilės jo vardo galeriją. Ten tada ir suprasite, kokio masto menininką mūsų žemė išaugino. Tuo pagrįstai galime didžiuotis ir linkėti kraštiečiui stiprios sveikatos, naujų parodų ir susitikimų.

Nenurodytas aprašymas

Projektas „Tauragės archyvų paslaptys“. Projektą iš dalies finansuoja Medijų rėmimo fondas. Paramos suma 5000 Eur.

Nuotraukos iš Eugenijaus Šalčio archyvo

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Pareigūnai ieško į Švediją dirbti išvykusio ir be žinios dingusio vyro

Pareigūnai ieško į Švediją dirbti išvykusio ir be žinios dingusio Martyno Rupainio, gim. 1989 m. Nuo 2025 m. kovo mėn. su minėtu vyru susisiekti nėra galimybės. Vyras apie 180 cm ūgio, tamsiai rudų trumpų plaukų. Galinčių suteikti tyrimui vertingos informacijos, prašome pranešti Tauragės apskrities vyriausi

Kaip atpažinti aukštos kokybės dirbtinę odą baldams?

Dirbtinė oda baldams yra puikus pasirinkimas tiems, kurie ieško patvaraus, lengvai prižiūrimo ir estetiškai patrauklaus sprendimo savo namams ar biurui. Tačiau rinkoje siūlomas labai platus šios medžiagos asortimentas – nuo pigios ir trumpalaikės iki aukščiausios kokybės, sunkiai atskiriamos nuo natūralios odos. Ka

Kaip stumdomų vartų automatika gali padidinti jūsų namų saugumą?

Šiandien vis daugiau žmonių ieško sprendimų, kaip ne tik apsaugoti savo turtą, bet ir gyventi patogiau. Vienas iš tokių sprendimų — stumdomų kiemo vartų automatika. Tai ne tik patogumas, bet ir saugumo garantas, kurį galima pritaikyti tiek privačiuose namuose, tiek komerciniuose objektuose. Automatizuoti slenkami vartai

Kuo skiriasi rotorinės, membraninės ir šoninių kanalų orapūtės?

Orapūtės – tai universali įranga, plačiai naudojama tiek buityje, tiek pramonėje. Jos dažnai tampa nepakeičiamu komponentu nuotekų valymo sistemose, tačiau panaudojimo spektras tuo nesibaigia – orapūtės pasitarnauja aeruojant tvenkinius, akvariumus, baseinus ar netgi gamybos procesuose maisto, medicinos ir chemijos srityse. Tačiau kaip

Kaip išsirinkti ilgaamžius daržo įrankius?

Sodo bei daržo įrankiai padeda lengviau nudirbti įvairius daržo darbus. Be jų sunkiai įsivaizduotume daržo sodinimo, auginimo ir derliaus nuėmimo sezoną. Tinkami įrankiai pasitarnauja daugeliu atvejų. Tačiau, kartais pavasarį pravėrę pašiūrės duris, galime nemaloniai nustebti, radę surūdijusius sodo įrankius arba pradėję jais darbuotis pajus

Kada kreiptis į lietuvių advokatus Jungtinėje Karalystėje?

Nusprendėte palikti Lietuvą gyvenimui Jungtinėje Karalystėje? Šiame kelyje gali kilti įvairiausių teisinių iššūkių. Juk Jungtinei Karalystei pasitraukus iš „Brexit“, ženkliai sumažėjo laisvo judėjimo galimybės, taip pat kito imigracijos, darbo, socialinių garantijų sistema. Gera žinia: patyrę lietuvių advokat

Kaip atgaivinti meilę po žiemos rutinos?

Kadangi žiemos mėnesiai dažniausiai būna praleisti namuose, santykiuose gali įsivyrauti monotonija ir ta pati rutina. Dėl to pavasaris yra puikus atsinaujinimo metas, kai bunda gamta, dienos ilgėja, o oras tampa šiltesnis. Šis laikotarpis gali būti puiki proga įnešti į santykius daugiau energijos ir spalvų. Tad kaip pavasarį at

Kaip pasirinkti tinkamą statybos įrangą pagal projekto dydį?

Statybų projektai skiriasi ne tik sudėtingumu, bet ir reikiamos įrangos kiekiu bei specifika. Netinkamai parinkta įranga gali lemti darbų vėlavimą, papildomas išlaidas ar net techninius gedimus. Dėl to svarbu įvertinti, kokia įranga bus reikalinga jūsų projektui – nuo mažų renovacijos darbų iki didelių infrastruktūros projektų. Jei nes

Skelbiami balandžio mėnesio transporto priemonių viešieji elektroniniai aukcionai

Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia: 1. Mokyklinis autobusas Mercedes Benz Sprinter 311, valst. Nr. BDJ533  2. Mokyklinis autobusas Volkswagen LT 46 LRS, valst. Nr. ACD681  3. Gaisrinis automobilis ZIL 130, valst. Nr. ZJU077  4. Lengvasis automobilis Ford Transit, valst. Nr. GCP720   5. Autobusiukas Citroen

Prūsijos kultūros įtaka sklido iki Šilalės ir dar toliau

Minint Prūsijos kunigaikštystės susikūrimo 500 metų sukaktį, šie metai Lietuvoje paskelb­ti Paprūsės metais. Paprūsės nėra Lietuvos regionų žemėlapyje, nors jai priskiriama didžiausia teritorija – nuo Vištyčio iki Kretingos, kur daugybę amžių gyveno įvairių tautybių ir tikėjimų žmonės. O pradėjus plačiau kalbėti apie

Sparčiai plinta užkrečiamosios gyvulių ligos – apsaugokite savo ūkį

Investicijos į biosaugą yra geriausias būdas užkirsti kelią  užkrečiamųjų ligų protrūkiams, tad Žemės ūkio ministerija, reaguodama į tai, kad šiemet Europoje sparčiai plinta ne viena pavojinga gyvuliams liga,  paankstino kvietimą pretenduoti į paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano

Gyvenimo scenarijai: nuo Kvėdarnos iki Vilniaus

Iš Kvėdarnos kilęs aktorius Šarūnas Gedvilas gyvenime stengiasi vadovautis intuicija, drąsa ir gebėjimu nepasiduoti net sunkiausiomis akimirkomis. Šiandien jis jau gana gerai žinomas aktorius, klounas ir įkvepiantis pavyzdys visiems, kurie tiki savo svajonių galia. Nuo pirmųjų žingsnių mokyklos scenoje iki darbo Vilniaus &bdquo