Nedarbas mažėja: tauragiškiai imasi savarankiško verslo
Įkelta:
2022-06-24
Nuotrauka
darbas
Aprašymas

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

 

Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms. 

Tauragės rajono tarybos sprendime numatyta 2023 m. net 40 verslo rūšių taikyti 1 euro mokestį įsigyjantiems verslo liudijimus. 

„Šioms veikloms  1 Eur mokestis taikomas jau keletą metų,  nekeistas jis ir šiemet.  Veiklos pasirinktos todėl,  kad daugiau asmenų, kurių nėra daug, atvertų savo vykdomą veiklą. Tai skatinimo priemonė“, – komentavo savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė.

Be to, bus taikomos ir lengvatos. Jos skiriamos pagal atskiras asmenų grupes. 50 proc. lengvatas įsigyjant verslo liudijimus gali gauti neįgalūs asmenys, senatvės pensiją gaunantys asmenys, vieniši arba 3 ir daugiau vaikų auginantys tėvai. Studentai gali pretenduoti net į 70 proc. lengvatą.

Verslo liudijimai, neribojant savivaldybės teritorijos, kuriose galima teikti paslaugas, daugiausia atsieis atliekantiems specialiuosius statybos darbus (869 eurai), gaminantiems baldus (405 eurai), iškalantiems įrašus paminkluose (405 eurai). Kitų veiklų verslo liudijimai pigesni: teikiantiems prekybos paslaugas (145 eurai), apgyvenimo paslaugas (182 eurai), siuvantiems ir taisantiems drabužius (116 eurai), betono, gipso ir cemento gaminių pjaustytojams, gaminantiems dirbinius iš gintaro (203 eurai), muzikantų paslaugoms (203 eurai), fotografavimo veiklai (162 eurai).   

Kaip rašoma savivaldybės pranešime, tikimasi, kad nustačius 2023 m. verslo liudijimų kainas, pajamų mokesčio dydžiai toliau sudarys palankesnes sąlygas smulkaus verslo plėtrai. 

Tauragės rajono taryba tikisi, kad nustačius naujus fiksuotus pajamų mokesčio dydžius 2023 m. padidės individualia veikla pagal verslo liudijimus užsiimančių gyventojų skaičius, sumažės realus bedarbių skaičius. 

Nedarbas mažėja

Žvelgiant į statistinius rodiklius, nedarbas Tauragės rajone, lyginant su 2021 m., gerokai sumažėjo. 

Kaip „Tauragės žinioms“ teigė Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė, 2020  m. sausio pabaigoje Užimtumo tarnyboje buvo registruoti 2005 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, o štai 2021 m. sausio pabaigoje – jau net 4047. Šių metų sausio mėnesio pabaigoje registruoti 2287 bedarbiai.

„Pandemijos laikotarpiu dėl įvestų ribojimų verslams, individualios veiklos sustabdymo, daugėjo neužimtų asmenų, mažėjo įdarbinimas į laisvas darbo vietas. Užimtumo tarnyboje augo darbo rinkoje buvusių neaktyvių asmenų dalis. Neapibrėžtumo sąlygos ir nežinomybė, kiek truks karantinas, ar bus užsakymų, mažino asmenų norą ir galimybes imtis savarankiškos veiklos.

Registruotas nedarbas augo nuo pandemijos pradžios, ir 2021 m. sausį Tauragėje jis buvo didžiausias per visą karantino ir ekstremalios situacijos laikotarpį – 17,7 proc. Pandemijai slopstant, atsidarius verslams ir aktyvėjant darbo rinkai, nuo metų vidurio registruotas nedarbas ėmė mažėti, vis daugiau buvo registruojama laisvų darbo vietų, didėjo įsidarbinimo galimybės darbo neturintiems žmonėms. 2021 m.  Užimtumo tarnybos Tauragės skyriuje buvo registruota 40 proc. daugiau laisvų darbo vietų nei 2020 m. (2021 m. – 3908, o 2020 m. – 2785)“, – tikino M. Jankauskienė.

Šiais metais gegužės 1-ąją Tauragėje registruotas nedarbas siekė 9,1 proc. ir buvo šiek tiek aukštesnis nei prieš pandemiją – darbo ieškojo 2046 tauragiškiai.

Pradeda savo verslą

Anot Užimtumo tarnybos atstovės, nuo 2021 m. iki šiol apie 460 Tauragės rajono  savivaldybės gyventojų yra nutraukę darbo paiešką Užimtumo tarnyboje, nes pradėjo savo verslą. 

„Beveik 99 proc. šių asmenų pradėjo vykdyti individualią veiklą ilgiau nei 6 mėnesius,  keli asmenys įsteigė individualią įmonę, dar keletas – įregistravo ūkįׅ“, – tikino M. Jankauskienė. 

Kuo dažniausiai užsiima tauragiškiai?

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, sausio mėnesį Tauragės rajone buvo išaugęs asmenų, užsiimančių malkų ruoša, skaičius. Vien šiais metais tokiai veiklai verslo liudijimų išduota 35 asmenims. Tiesa, iki birželio malkų ruošimu besiverčiančiųjų sumažėjo. Prekybos paslaugų teikimu verčiasi 68 tauragiškiai. Bet apgyvendinimo paslaugas Tauragės gyventojai teikia labai negausiai – verslo liudijimai išduoti vos 6-iems asmenims. Tauragėje taip pat išduodama verslo liudijimų siuvimo ir drabužių taisymo (49) paslaugoms teikti, dirbinių iš gintaro gamybai (23), fotografavimo veikloms (25), butų tvarkymo (69). Pagal verslo liudijimus Tauragėje populiariausia teikti kosmetikos ir kirpimo paslaugas (165), nuomoti gyvenamąsias patalpas (122), atlikti specialiuosius statybos darbus (98). Iš viso iki gegužės 1-osios Tauragės rajone verslo liudijimus turėjo per 1,2 tūkst. asmenų, o praėjusiais metais verslo liudijimus įsigijo 1,5 tūkst. asmenų.

Tauragėje nemažai gyventojų teikia paslaugas vykdydami individualią veiklą pagal pažymą. Transporto priemonių technine priežiūra ir remontu pagal individualios veiklos pažymą verčiasi 205 asmenys, kirpyklų ir grožio salonų veikla – 119, statybos paslaugomis – 60 asmenų. Tai yra populiariausios paslaugos, kurias tauragiškiai teikia pagal individualios veiklos pažymą. Kiek iš viso  gyventojų rajone vykdo individualią veiklą pagal pažymą, duomenys nefiksuojami. 

GPM nesumokėjo per 900 tauragiškių

Gyventojai, vykdantys individualią veiklą pagal verslo liudijimą arba pažymą, turi susimokėti sveikatos draudimą (PSD), gyventojų pajamų mokestį (GPM) ir valstybinį socialinį draudimą (VSD).

„Iki gegužės 1-osios gyventojai, pernai vykdę individualią veiklą pagal pažymą ar su verslo liudijimu, turėjo ne tik deklaruoti pajamas, bet ir sumokėti deklaruotą gyventojų pajamų mokestį. Laiku mokesčio nesumokėjo 908 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai. Jie valstybei skolingi 294,4 tūkst. eurų“, – „Tauragės žinioms“ komentavo Klaipėdos apskrities VMI viršininkas Audrius Morkūnas.

Už kiekvieną pradelstą mokesčio sumokėjimo dieną skaičiuojami delspinigiai – 0,03 proc. nuo mokėtinos sumos. 

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič patikslino, kad savarankiškai dirbančių asmenų įmokų administravimas nepriklauso nuo jų gyvenamosios vietos, todėl „Sodra“ statistikos konkrečiai apie Tauragės rajono gyventojus, nesumokėjusios VSD IR PSD, pateikti esą negali.

Anot jos, visoje Lietuvoje šiais metais beveik 138 tūkstančiai savarankiškai dirbančių žmonių deklaravo pajamas. Iš jų 49,5 tūkst. dar nesumokėjo VSD ir PSD įmokų nuo deklaruotų pajamų.

Jeigu sumokėti įmokas kyla sunkumų, gyventojai gali kreiptis į „Sodrą“ dėl įmokų atidėjimo. Iš veiklos su verslo liudijimu gautomis pajamomis laikomos per metus gautos pajamos, neviršijančios 45 tūkst. eurų. 

Daugiau: CRM sistema

Nuotrauka
verlas
Įkelta:
2024-05-30
Jaunąjį verslą ir Lietuvos kūrėjus pastebintis naujienų portalo lrytas.lt projektas „Verslo genas“ jau aštuntus metus kvietė siūlyti bei įvertinti jaunuosius verslininkus, startuolius, kurie drąsiai įgyvendina savo sumanymus, svariai prisideda prie pokyčių šalyje.
Nuotrauka
investi
Įkelta:
2024-04-25
Investavimo naudą ima suprasti vis dažnesnis žmogus. Visgi, nežinomybė gali bauginti, todėl kai kurie asmenys vis tiek nedrįsta pradėti. Kita vertus, Jums visai nebūtina stačia galva nerti į investavimo subtilybes. Nuo ko tuomet pradėti? Pirmiausia išsiaiškinkite esminius investavimo terminus. Laimei, pateikiame nemažą jų dalį, kurią būtina žinoti kiekvienam pradedančiajam investuotojui. 
Nuotrauka
gustin
V. Klimienės asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-04-24
Prieš porą metų pasklidus kalboms, jog užsidaro Tauragėje tris dešimtmečius veikusi „Gustina“, tauragiškiai liūdnai lingavo galva gailėdami dar vieno neišsilaikiusio verslo. Kurį laiką tose pačiose patalpose dar buvo pardavinėjamos užuolaidos, po to ir jų neliko: visi mintyse „palaidojo“ daug metų tauragiškių vaikus rengusią parduotuvę ir pamiršo. Pasirodo, Valerija Klimienė, IĮ „Gustina“ savininkė, pakoregavo verslo kryptį ir savo užuolaidų saloną perkėlė į visai netoliese esančias patalpas. Tik bėda, tauragiškių mintyse „Gustina“ jau seniai „mirusi“.
Nuotrauka
moto
Įkelta:
2024-03-25
Praėjusį savaitgalį Tauragėje, Pramonės g. 5s oficialiai buvo atidarytas naujasis „Motoway“ salonas, kuriame bus prekiaujama „Aodes“ prekės ženklo keturračiais. Čia taip pat veiks ir keturračių servisas, pirkėjai galės rasti ir įvairių keturračių priedų bei aksesuarų.
Nuotrauka
Tava
Rasitos Liulienės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-23
Ko gero, mažai jau rastume tauragiškių ir aplinkinių rajono gyventojų, kurie nebūtų girdėję tokio trumpo, vos keturių raidžių darinio – TAVA. Gegužės mėnesį savo 25 metų sukaktį minėsianti Tauragės apskrities verslininkų asociacija ir toliau aktyvi, iniciatyvi ir, tarsi, nauja. Nauja, nes nuolat atsinaujinanti, sulaukianti naujų narių, ieškanti ir skleidžianti idėjas, vis dar nestokojanti  jaunatviško maksimalizmo, nors jau įgijusi ir pakankamai patirties.
Nuotrauka
ignitis
Įkelta:
2024-01-19
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ tęsia paramą šalia atsinaujinančios energetikos parkų gyvenančioms bendruomenėms Lietuvoje – skyrė 247 tūkst. eurų. Tai yra tris kartus daugiau nei prieš metus. Šia parama per 2024 m. pasinaudos Tauragės, Mažeikių, Jurbarko, Klaipėdos ir Kretingos rajonų bendruomenės gyvenamajai aplinkai bei infrastruktūrai gerinti, edukacinėms veikloms organizuoti.
Nuotrauka
jagaine
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-01-10
Sulaukusi didelio susidomėjimo ir inovatyvių sprendimų iš verslo, Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia papildomą kvietimą, kuriuo siekiama skatinti aplinkai palankių produktų arba technologijų sukūrimą ir diegimą. Kvietimas skirtas ne pramonės sektoriuose veikiančiam smulkiajam ir vidutiniam verslui, kuriančiam ir diegiančiam žaliąsias inovacijas – įmonės galės pasinaudoti iki 50 tūkst. eurų parama.
Nuotrauka
VERSLO
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-21
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2024 metams. Norintys tęsti veiklą kitais metais turi pateikti naujus prašymus įsigyti verslo liudijimą, t. y. turimi 2023 m. liudijimai nėra pratęsiami. Veiklą planuojantiems vykdyti pirmosiomis kitų metų dienomis verslo liudijimus rekomenduojama įsigyti iš anksto, nelaukiant paskutinės metų dienos. Patogiausia tai padaryti per Mano VMI.
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2023-12-15
 Siekiant sudaryti galimybę Lietuvos įmonėms tapti inovatyvesnėms, o jų darbuotojams – kelti savo kvalifikaciją, smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai kviečiami pasinaudoti finansavimu, skirtu mažų, labai mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) darbuotojų įgūdžių ugdymui ar jų persikvalifikavimui. Iš viso tam planuojama paskirstyti 7,5 mln. eurų, o didžiausia galima finansavimo suma vienam projektui siekia 100 tūkst. eurų.
Nuotrauka
SAV
Įkelta:
2023-12-04
Kitąmet Lietuvoje pradės veikti smulkiojo verslininko sąskaita, kuri palengvins veiklą savarankiškai dirbantiesiems. Ji kuriama remiantis gerąja užsienio šalių patirtimi ir atsižvelgus į individualią veiklą vykdančių asmenų poreikius – numatoma automatizuoti finansų tvarkymą. Kaip rodo atlikta apklausa, net 75 proc. apklaustų savarankiškai dirbančių asmenų pasinaudotų šia priemone.
Nuotrauka
nuotrauka
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-11-21
Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) nariai, partneriai, bičiuliai lapkričio 16-ąją rinkosi į tradicinį renginį – praėjusių metų geriausių įmonių apdovanojimus. Vakaro, kuriame pasidžiaugta įmonių pasiekimais, linkėta sėkmės plėtojant verslus, pakilią nuotaiką kūrė Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinė grupė „Jazz Island“.  
Nuotrauka
ag marketingas
Įkelta:
2023-10-17
Tauragiškės Greta Gumuliauskaitė ir Aistė Kairienė ne vienerius metus dirbo su savo individualiais projektais. Susipažinusios artimiau nusprendė sujungti turimas žinias ir  įgūdžius, kai pačios, būdamos smulkaus verslo atstovės, negavo tinkamų ir šiuolaikiškų paslaugų. Merginos susivienijo ir įkūrė savo verslą – „AG Marketingo agentūrą“, kuri teikia išskirtines paslaugas, tokias kaip virtuali asistentė, įmonės vizualinis identitetas, įmonės darbuotojo mokymai „Būk PRO“, socialinių tinklų administravimas. Greta ir Aistė inovatyvios ir šiuolaikiškos, tad atsižvelgdamos į kiekvieno kliento unikalumą ir individualumą, padės perteikti jo išskirtinumą.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-09
Savivaldybės taryba rugsėjo posėdyje patvirtino fiksuoto dydžio pajamų mokestį už veiklos rūšis, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą ir lengvatų, taikomų gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus 2024 metais vykdomai veiklai vykdyti, dydžius. Verslo liudijimai kitąmet kils 20 proc., už kai kurias veiklas išlieka simbolinis 1 euro mokestis, nesikeičia ir lengvatų dydžiai. 
Nuotrauka
5zydintyslinkejimai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Rugpjūčio 30-ąją Stoties gatvėje duris atvėrė dar vienas gėlių salonas „Žydintys linkėjimai“, tačiau šiek tiek kitoks – parduodami ir vintažiniai daiktai. Tauragiškė Kristina Kuisienė gėlių versle dirba jau per 10 metų, tad floristika jai tikrai ne naujiena.
Nuotrauka
bulves
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-05
Ingrida ir Saulius Šetkai liepos pradžioje įsikūrė Centro turgaus 22-ajame kioske. Jau daugiau nei 25-erius metus Vitkaičių kaime gyvenantys ir daržoves auginantys Šetkai nusprendė išbandyti prekybą turgelyje. Karantinui pabloginus situaciją rinkoje daržovių ūkio savininkams teko rinktis – arba plėstis, arba mažinti ūkį.
Nuotrauka
vilvi
„Vilvi Group“ nuotrauka
Įkelta:
2023-07-05
Šiemet 30-metį švenčianti „Vilvi Group“, ilgą laiką garsėjusi „Vilkyškių pieninės“ vardu, pabrėžia, kokie svarbūs grupės sėkmei yra darbuotojai. Pasak įmonės vadovo Gintaro Bertašiaus, be atsakingų, darbščių, sumanių ir profesionaliai savo darbą dirbančių žmonių tikrai nebūtų pasisekę įveikti per visą verslo istoriją tekusių sunkumų. Tik žmonėms reikia dėkoti, kad jokie iššūkiai nesutrukdė „Vilvi Group“ nuolat augti, atsinaujinti, tobulėti.
Nuotrauka
paliokai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-17
Sartininkuose gyvenantys Viktorija ir Simonas Paliokai, nors abu turi darbus, randa laiko daug kruopštumo reikalaujančiam pomėgiui  – lauko vazonų gamybai. Šį pomėgį sutuoktiniai atrado netikėtai – Viktorijai nusprendus pasigaminti vazoną sau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-01
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai transporto priemonę ar nekilnojamojo turto (NT) objektą pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi sau užduoti keletą klausimų ir įsivertinti, ar dėl šių sandorių jie turi pareigą teikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), ar ne. VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijų laukiama iš maždaug 175 tūkst. gyventojų, kurie pernai pardavė minėtą turtą – apie 45 proc. tai jau padarė.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Maždaug septynerius metus internetu drabužiais prekiavusios seserys Erika ir Ieva Geštautaitės pagaliau ryžosi įgyvendinti svajonę – atidaryti fizinę parduotuvę. Praėjusią savaitę Spaustuvės gatvėje senelių name duris atvėrusi su artimųjų pagalba įkurta „Aprangos studija“ jau laukia pirkėjų.
Nuotrauka
tava
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Prieš keletą dienų įvyko Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Išrinkta nauja TAVA taryba, Marius Jucikas perrinktas antrajai asociacijos vadovo kadencijai.