Vėjo jėgainių korpusų gamyba besiverčianti bendrovė „Jupiter Bach Lietuva“ kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę pagalbos. Tauragėje veiklą plėtojanti įmonė paprašė prisidėti įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę ir šaligatvį pėstiesiems. Taryboje šis klausimas sukėlė aršių politinių diskusijų. Galiausiai sprendimas buvo priimtas – iš savivaldybės biudžeto bus skiriama dalis lėšų.
Taryba nusprendė įtraukti bendrovės ,,Jupiter Bach Lietuva“ pateiktoje paraiškoje nurodytus darbus – automobilių stovėjimo aikštelės ir pėsčiųjų tako įrengimą prie pastato Tauragėje, Pramonės g. 5J – į planuojamų statyti, rekonstruoti ir remontuoti, prisidedant fiziniams ir juridiniams asmenims, objektų sąrašą. Tai reiškia, kad savivaldybė biudžeto lėšomis prisidės prie darbų atlikimo, skirdama 70 proc. lėšų nuo bendros darbų vertės, likusius 30 proc. padengti įsipareigojo pati bendrovė. Numatomų darbų preliminari kaina siekia 87 829,10 Eur.
Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Faustas Sragauskas nurodė, kad paraiška iš bendrovės ,,Jupiter Bach Lietuva“ gauta liepos 8-ąją. Ši paraiška išnagrinėta ir įvertinta komisijos, sudarytos Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorės. Būtent ši komisija nutarė prašyti tarybos priimti galutinį sprendimą.
Įmonė tarybai nurodė, kad reikia spręsti problemas, susijusias su krovininio transporto atvykimo, produkcijos pasiėmimo, apsisukimo vietomis.
Pasiūlė atidėti
Socdemas Vaclovas Karbauskis tarybos posėdyje teigė, kad iš viso į planuojamų statyti, rekonstruoti ir remontuoti, prisidedant fiziniams ir juridiniams asmenims, objektų sąrašą buvo įtraukti 6 objektai, jų statymui ar rekonstrukcijai savivaldybė iš viso turės skirti per 476 tūkst. eurų. Anot V. Karbauskio, šiais metais jau įvyko 2 objektų viešieji pirkimo konkursai, dėl to savivaldybei teks pakloti per 248 tūkst. eurų iš biudžeto lėšų, iš kurių iš viso numatyta 548 tūkst. eurų susisiekimo infrastruktūrai pagerinti.
– Manyčiau, kad komisija, vertindama paraišką, turėjo ypatingą dėmesį skirti į tvarkoje esančius kriterijus, – kalbėjo tarybos narys.
Vienas tokių kriterijų, teigė V. Karbauskis, yra viešasis interesas. Politikas teigė, kad dėl šios paraiškos viešojo intereso nėra, o savivaldybė jau įsipareigojo skirti dideles pinigų sumas kitiems darbams.
Anot jo, šaligatvis vietoje, kurioje nėra pėsčiųjų, taip pat nėra reikalingas, o sprendžiant klausimą dėl dangos reikėtų galvoti ne apie grindinio klojimą trinkelėmis, o asfaltavimą.
V. Karbauskis ragino šį klausimą atidėti.
– Ten, kur nebus tako, pėsčiųjų niekada nebus, – atsakė meras Dovydas Kaminskas. – Čia kiti klausimai, kuriais tikrai galėtume padiskutuoti.
Sako, kad investuotojai nustemba
F. Sragauskas komentavo, kad šalia pastato esant ilgai automobilių stovėjimo aikštelei (150–160 m atkarpoje), išlipę vairuotojai negali vaikščioti važiuojama dalimi, tad pėsčiųjų takas reikalingas.
Liberalas Vilmantas Liorančas siūlė bendrovės prašymą tenkinti, o papildomus siūlymus įtraukti į protokolą.
D. Kaminskas tikino, kad darbai, numatyti šalia bendrovės, yra reikalingi.
– Turime daug problemų ir su autobusų stotelių infrastruktūros nebuvimu, su perėjų nebuvimu pramonės zonoje ir takų atvedimu iki pramonės zonos. Ten dirba mažiausiai 3 tūkst. žmonių, <...> o mes neturime jokios infrastruktūros. Čia yra mūsų bėdos, o ne investuotojų. Kalbu apie tai, ką patiriu pokalbiuose su investuotojais iš užsienio, tai investuotojai, atvykę ir pamatę padėtį, yra nustebę ir klausia, kaip gali būti, kad nėra net normalaus autobuso maršruto per pramonės zoną. Tikrai tų buitinių bėdų turime daug. Ir čia yra viena iš tų buitinių detalių, kad pasistatytume tas stovėjimo aikšteles. Įmonė kreipėsi, nori prisidėti, nori gerinti infrastruktūrą, jau net neminiu, kiek mokesčių yra sumokėta, tai man atrodo, kad toks sprendimas logiškas, – ragindamas pritarti dėl savivaldybės prisidėjimo, kalbėjo meras.
Be to, D. Kaminskas pabrėžė, kad kalbama ne apie privačią, o viešąją infrastruktūrą, prie kurios gerinimo savivaldybės prašoma prisidėti.
– Darbuotojams gerėtų darbo sąlygos, – sakė jis.
Stebėjosi kilusiomis diskusijomis
Išgirdęs opozicijos priekaištus, konservatorius Raimondas Matemaitis tikino, kad įvairūs regionai pastaruoju metu itin konkuruoja dėl investicijų, tad jis ragino savivaldybę prisidėti prie numatomų darbų, nes esą taip Tauragė galėtų įgyti konkurencinį pranašumą.
Pasak pasisakiusiojo, kad sulauktume investicijų, verslui reikia teikti paslaugų.
– Deja, pas mus Tauragėje nebuvo sukurta laisvoji ekonominė zona arba industrinis parkas valstybės lėšomis kaip, pavyzdžiui, buvo padaryta Naujoje Akmenėje arba Kėdainiuose, Marijampolėje, Panevėžyje, kituose miestuose. Privatus investuotojas kažkaip sugebėjo, sukūrė ir pritraukė. Turime pavyzdžių, kai buvo investuotojai Tauragėje, bet jie dėl kažko išėjo. Tos investicijos gali ateiti, bet gali ir išeiti. Aš manau, kad padidintume mūsų regiono konkurencinį pranašumą, be to, pritrauktume kitas investicijas, – kalbėjo R. Matemaitis.
„Valstietis“ Kęstutis Balašaitis stebėjosi, jog dėl šio klausimo užvirė taip ilgai besitęsusios politinės diskusijos.
– Panašūs klausimai taryboje praeidavo, jeigu galima taip sakyti, su vėjeliu. Nematau jokių abejonių, dėl ko mums reikėtų nepritarti, – kalbėjo jis ir pabrėžė, kad verslo įmonė nori pagerinti darbuotojams sąlygas nepažeisdama savivaldybės patvirtintos tvarkos. <...> Turime džiaugtis, kad turime įmones, dirbančias pelningai, mokančias mokesčius, iš kurių savivaldybės darbuotojams algos mokamos. Tad siūlau pritarti ir nutraukti tas diskusijas, – sakė „valstietis“.