Pukelių šeima darbuojasi šiltnamiuose Jovaruose. Šios veiklos pradininkai buvo tėvai Regina ir Petras Pukeliai, vėliau prisijungė ir sūnus Marius su žmona Daiva. Vienu metu surinkti visą šeimą sunku: vienas veža gėles ir daigus žmonėms į namus, kitas priima klientus vietoje, dar kitas rūpinasi gėlėmis.
Verslo pradžia
Petras Pukelis pasakojo, jog kai prieš 36 metus jie susituokė su žmona Regina, jos tėvai jau turėjo šiltnamius. Todėl pora, kaip sakė, tik po darbų „pribėgdami“ šiltnamyje augino agurkų ir pomidorų daigus, juos parduodavo turguje.
– Kai Lietuva tapo nepriklausoma, žlugo gamyklos, nebuvo darbų, verslininkai dar nebuvo taip stipriai įsitvirtinę. Tuomet ir pradėjome daugiau darbuotis šiltnamiuose. Auginome pomidorų, agurkų daigus, prasidėjo ir gėlytės. Jų tada būdavo mažas pasirinkimas – gvazdikėliai, salvijos, astrai, – verslo pradžios istoriją pasakojo Petras.
Pasak jo, asortimentą jie papildė maždaug 2000 metais, kai į šalį pradėta įvežti daugiau gėlių rūšių. Dar labiau verslas išsiplėtė prieš 15 metų, kai į šeimą atėjo marti Daiva. Tuomet šeima savo veiklos dar nereklamavo, nes dažniausiai išveždavo viską parduoti į turgus ir apie juos žinodavo tik aplinkiniai, o pirkėjų, atvykstančių į namus, būdavo vos keletas.
Karantinas pakeitė planus
Per karantiną šeimai iškilo klausimas, ar turgai išvis veiks. Patys pasakoja, kad buvo nežinomybėje.
– Turėjome daug sodinukų, o turgai buvo uždrausti. Anksčiau niekad nesireklamuodavome, nes sodinukus galėdavome realizuoti turguose. Neturėjome net feisbuko, – apie visus netikėtai užklupusią pandemiją pasakojo Pukeliai.
Galiausiai šeima nusprendė prekiauti iš namų, nes neturėjo ką prarasti – arba parduos nors kiek gėlių sodinukų, arba teks viską išmesti.
Šeima džiaugiasi, kad reklama buvo sėkminga.
– Kasmet vis daugėjo susidomėjusių ir perkančių augalus. Maždaug pusę, jei ne daugiau, augalų parduodame iš namų. Žmonės rekomenduoja mus vieni kitiems, o ir sulaukiame pasiūlymų apsodinti kai kurių restoranų aplinką, – teigė Reginai.
Patars kiekvienam
Žmonės į Jovarų šiltnamius dažnai atvyksta prieš darbą ar po jo.
– Pastebime, kad ir žmonių įpročiai pasikeitę – jie rečiau vyksta į turgų, o atvyksta į namus – jiems nereikia anksti ryte keltis, kada patogu, tada ir atvyksta, – teigė P. Pukelis.
Šeima stengiasi, kad augalai atitiktų žmogaus poreikius.
– Mūsų tikslas yra padėti žmogui išsirinkti ir jam pritaikyti tinkamą gėlę. Visada pasiteiraujame pirkėjo, ar jis mėgsta prižiūrėti gėles, jeigu ne – tai mes ir nesiūlysime labai lepios gėlės. Mums svarbu patarti ir sukurti ryšį su klientu, norime, kad jis grįžtų, o idealiu atveju ne tik pats grįžtų, bet ir draugą atsivestų, – tvirtino Daiva.
Petras pasakojo dar nesutikęs į šiltnamius atvykusių piktų žmonių:
– Pas mus atvyksta tik geranoriški žmonės. Nėra taip, kaip turguose, kur dauguma žmonių pikti, nepatenkinti kainomis, gėlėmis. Į namus, sakome, atvyksta ne klientai, o mūsų draugai. Su visais bendraujame kaip su saviškiais. Netgi turime tokių, kurie ateina ne augalų pirkti, bet tiesiog pro šalį važiuodami užsuka paplepėti.
Pirkėjus Pukeliai sutinka kaip draugus ir negaili patarimų.
– Svarbiausia, žinoma, nepamiršti augalų laistyti, tręšti ir bent minimaliai pasidomėti prieš perkant, kokios priežiūros jis reikalauja, – vardijo pašnekovai.
Pukelių šeima džiaugiasi, kad klientai puikiai moka prižiūrėti augalus, džiugina klientų atsiųstos iš jų pirktų gėlių nuotraukas. Kartais ir patys gėlininkai nustemba.
– Gal kartais gali pasirodyti, kad per įkyriai klausinėjam, kur sodins gėlę, ar saulėtoje vietoje, ar pavėsyje, vėjuota vieta ar ne. Stengiamės visais atvejais klientams patarti, nes nenorime „įkišti“ bet kokio augalo, norime, kad sąlygos tiktų gėlei. Atvažiuos žmogus 10 vazonų pirkti ar vieną daigą, mes vis tiek tiek pat dėmesio skirsim ir tikrai nė vieno nenuskriausim, – pasakojo Marius.
Perkamiausios gėlės
Šiuo metu labiausiai žmonėms patinka smilgos ir visokios nežydinčios gėlės.
– Atrodo, kad jie nebeturi tiek laiko „tupinėti“ aplink gėles, – teigė Daiva, pridurdama, kad šiuo metu smilgos labai madingos, be to, žmonės mėgsta naujoves.
Pukeliai pasakoja ir apie įprastas gėles, kurios daug metų neišeina iš mados:
– Turime ganėtinai platų pelargonijų, surfinijų asortimentą. Norime, kad žmonės daug ką rastų vienoje vietoje. Kartais sulaukiame net priekaištų, kad gėlių per daug, sunku išsirinkti. Kai kurie atvyksta jau žinodami, ko nori, bet išvyksta nusipirkę visai kitų augalų.
Mėgstamiausią gėlių rūšį Pukeliams išskirti labai sunku, nes visų norai yra skirtingi.
– Neapsistojame ties viena rūšimi. Šiemet daugiausiai sodinome tunbergijų ir pelargonijų. Tunbergija dominuoja ir mūsų šiltnamiuose, – pasakojo gėlininkai.
Šeima pastebi, kad gėlės, kurios buvo pabodusios ir daug kas nustojo auginti, dabar vėl grįžta į madą. Vienos iš tokių gėlių, kaip įvardijo Marius, yra laumakės.
– Kokios nors rūšies gėlių vieną sezoną gali žmonės visiškai nepirkti, o kitais metais ieško visur. Sunku „pagauti“ tendencijas, nors dažniausiai vienerius metus perkamos gėlės būna perkamos dar keletą metų, – svarstė jis.
Daiva priduria, jog dabar madingi margeniai, smilgos, o iš žydinčių gėlių populiariausios išlieka begonijos, pelargonijos.
Žmonių dėmesį labiausiai atkreipia ryškių spalvų gėles. Pasak P. Pukelio, nesvarbu, ar tai raudona spalva, ar mėlyna, svarbu, kad ji būtų ryški. Pastebi gėlių augintojai ir dar vieną tendenciją – žmonės pirkdami nebenori laukti, kol gėlė praskleis daugiau žiedų, nori žydinčios išsyk.
– Būtent Motinos dienai pirkėjai norėjo gėlių su kuo daugiau žiedų. Šiai progai turėjome ir labai daug kompozicijų sukūrę, tikriausiai 90 procentų jų ir pardavėme, – teigė P. Pukelis.
Kainos pakilo
Gėles bei daigus Pukeliai veža ir į turgus. Būna, kad veža ir pagal užsakymus – būna, kad žmonės neturi kaip atvažiuoti, užsisako, kad atvežtų į namus.
– Dažniausiai vežiojame gėles po Žemaitijos turgus, Tauragėje būname šeštadieniais, bet ir tai ne visada, – pasakojo Petras.
Pasak Pukelių, gėlės šiemet pabrango, ir tai susiję su visų kainų kilimu – brango ir malkos, plėvelė, mediena šiltnamių statybai, durpės, daigeliai. O ir daigų, gėlių transportavimo į turgus kuro sąnaudos praktiškai padvigubėjo. Vieta turguje irgi pabrango.
– Vazonų perkame tūkstančiais, keliems metams į priekį, kadangi kainos kiekvienais metais vis kyla, tai perkame iš anksto tiek vazonėlius, tiek sėklas, kiek įmanoma, – komentavo P. Pukelis.
Laisvesni – tik du mėnesiai
– Paruošiamieji darbai vyksta beveik ištisus metus, reikia ir šiltnamius statyti, remontuoti. Pavyzdžiui, rudenį baigsime nuimti pomidorus ir pradėsime ruoštis pavasario sezonui. Jei visus darbus pasiliktume pavasariui, nebespėtume net ir keturiese dirbdami, – apie darbų planavimą kalbėjo Regina.
Apie laisvesnį laiką papasakojo Marius:
– Per metus turime maždaug 2 mėnesius, kai dirbame nebe taip intensyviai – gruodį ir sausį galime kiek lengviau atsikvėpti ir pailsėti.