Karantinas: vos pradėjusi dirbti mergina liko be nieko
Įkelta:
2021-01-13
Nuotrauka
k
Aprašymas

Asociatyvi pixabay.com nuotrauka

Vos pradėjusi dirbti pagal individualią veiklą jauna kosmetologė liko be nieko, kai paskelbus karantiną teko uždaryti grožio salonus. Mergina baigė įvairius kursus, jaunimo integracijos į darbo rinką programą, sumokėjo už darbo vietą salone. Užimtumo tarnyba aiškina, kad kiekvieną atvejį sprendžia individualiai, bet realybėje situacija kitokia. Mokesčius mokėti reikia, o pajamų gauti neįmanoma.

Emigrantės duonos atsisakė

Studijas prieš kelis metus baigusi Vaida (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – red. past.) kurį laiką svarstė, kokį gyvenimo kelią pasirinkti. Dar iki pandemijos pradžios, praėjusių metų pavasarį, mergina turėjo minčių išvykti į užsienį, bet vis dėlto nusprendė tik išvykti iš gimtosios Tauragės į didesnį miestą ir laimės ieškoti ten.

Nors praėjusiais metais prasidėjusi pandemija daug kam planus sujaukė, jauna mergina kryptingai dirbo, siekdama įsitvirtinti grožio priežiūros rinkoje. Per socialinius tinklus pritraukė nemažą sekėjų būrį, per laiką surinko potencialių klientų. Nusprendė pasinaudoti Užimtumo tarnybos paslauga ir baigti nemokamus kursus.

– Turėjau pakankamai patirties, bet nusipirkau dar kelis mokymus, susipirkau priemones, ruošiausi pradėti dirbti ir pamačiau dar vienus mėnesio laiko mokymus, kuriuos finansuoja Užimtumo tarnyba, nusprendžiau, kad reikia pasinaudoti proga ir juos baigti, – pasakojo pašnekovė.

Sąlygos paaiškėjo vėliau

Kaip sako ekonomistai, nemokamas – tik sūris pelėkautuose. Užimtumo tarnybos konsultantė merginą informavo, kad baigus kursus per metus reikia išdirbti 6 mėnesius pagal baigtą profesiją, priešingu atveju tektų už kursus susimokėti 600 Eur.

– Investicija į darbą jau ir taip siekė labai didelę sumą, bet tai negąsdino, nes vis tiek planavau dirbti, – ryžto nestokojo pašnekovė.

Mokymams prasidėjus mergina gavo sutartį. Ten buvo nurodyta, kad įsidarbinti pagal individualią veiklą privalu per 15 dienų. Teko skubiai rasti darbo vietą – išsinuomojo grožio salone vietą, susitarė mokėti 120 Eur už 15 dienų per mėnesį.

– Klientų atsirado labai greitai, dar nepradėjusi dirbti užsipildžiau beveik visas darbo dienas, nes jau prieš tai turėjau savo darbų puslapį ir darbų nuotraukų, be to, prieš šventes grožio meistrams – pats darbymetis, – pasakojo mergina.

Skambinau, viską papasakojau, klausiau, gal pavyktų šiam mėnesiui, kol karantinas, grįžti į Užimtumo tarnybą ir gauti bent kokią nedarbo išmoką ar bent nemokėti mokesčių už individualią veiklą. Pasakė tik tiek, kad pr – tai per 15 dienų išsiimti individualią veiklą ir turėti ją 6 mėnesius. Jiems nesvarbu ar dirbi, ar ne pagal profesiją, svarbu turėti individualią veiklą ir mokėti mokesčius, kaip matau, – nusivylimo neslėpė mergina.

 

Darbus nutraukė karantinas

Pradėjus dirbti vos po trijų dienų šalyje paskelbtas karantinas, grožio salonai buvo uždaryti. Teko atšaukti klientus, bet už darbo vietą pinigai jau sumokėti ir negrąžinami. Su nuomotoja pavyko sutarti, kad karantino metu už kėdę mokėti nereikės. Kitos darbuotojos moka, nors dirbti negali. Neturint darbo sutarties, tik individualios veiklos pažymą, reikia mokėti PSD įmokas ir kitus mokesčius.

– Išmokų jokių negaliu gauti. Reikėjo bent tris mėnesius iki karantino pradžios vykdyti veiklą. Bet tarp pirmojo ir antrojo karantino kiek laiko tepraėjo? Jokių pajamų, ir turiu mokėti mokesčius. Kai dar tik svarstė apie karantiną, tikėjomės, kad tokių paslaugų neuždraus, juk paslauga tik dviese, apsaugos didžiulės – kaukės, dezinfekcija, higienos normos ir taip labai griežtos, apsauginiai skydai kaip parduotuvėse, – sprendimų racionalumo pasigedo pašnekovė.

Kliūčių daugybė

Valstybė nuolat kalba apie nedarbo mažinimą, jaunų žmonių įtraukimą į darbo rinką, emigracijos mažinimą. Tačiau realybėje viskas kitaip.

– Manau, kad valstybė turėtų padėti pradedantiesiems bei smulkiems verslams. Lietuvoje susikurti savo darbo vietą yra ypač sunku, grožio srityje labai daug nelogiškų higienos reikalavimų, mokesčių, jokios paramos karantino metu. Džiaugiuosi, kad yra galimybė baigti mokymus finansuojant Užimtumo tarnybai, nors jie nepateisino lūkesčių, truko daug trumpiau nei turėjo, bendramokslė susirgo korona, o aš net nebuvau informuota. Be to, buvo sąlygų, kurias sužinojau tik gavusi sutartį, nors turėjo pasakyti konsultacijų metu. Su konsultantėmis susisiekti praktiškai neįmanoma. Likau su griežta sutartimi, kurios negaliu nutraukti, negaliu nutraukti individualios veiklos, už kurią reikia mokėti mokesčius, – apmaudo neslėpė pašnekovė.

Atvejus vertina individualiai

Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė „Tauragės žinioms“ raštu pateikė tarnybos komentarą. 2020 m. profesinio mokymo priemonėje pradėjo dalyvauti 4889 asmenų. Jaunimas iki 29 metų sudarė 33 proc. visų dalyvių. Vertinant įsidarbinimo efektyvumą po 6 mėn. 2020 m. I–III ketv. jis siekė 71,7 proc., kuris yra 4,4 proc. punkto didesnis nei bendras visų amžiaus grupių įsidarbinimo rodiklis. Profesinis mokymas finansuojamas iš valstybės biudžeto ir ES struktūrinių fondų. Iš valstybės biudžeto skirta 2,5 mln. Eur, Europos socialinio fondo – 17,7 mln. Eur. Įsidarbinimo laikas (6 mėn.) numatytas Užimtumo įstatyme.

– Užimtumo tarnyba kiekvieną atvejį vertina individualiai ir svarsto, kaip surasti žmogui tinkamą sprendimą. Šiuo atveju jūsų minima pašnekovė turėtų raštu kreiptis į Užimtumo tarnybos Klientų aptarnavimo skyrių, kuriame buvo registruota, ir savo prašyme paaiškinti susidariusią situaciją bei pasiūlyti, kaip jai būtų geriausia išspręsti problemą dėl sutartinių įsipareigojimų vykdymo pasibaigus karantinui. Savo ruožtu Užimtumo tarnyba, atsižvelgusi į pateiktas aplinkybes ir įvertinusi sutarties sąlygas, pasiūlys optimaliausią variantą, – tarnybos atsakymą perdavė M. Jankauskienė.

Lieka ant ledo

Tačiau aiškėja, kad realybėje situacija kitokia nei deklaruoja valstybinės institucijos. Paklausta, ar kreipėsi į tarnybą, ar įjos atvejį konsultantai atsižvelgė, mergina sako, kad sulaukė neigiamo atsakymo.

– Skambinau, viską papasakojau, klausiau, gal pavyktų šiam mėnesiui, kol karantinas, grįžti į Užimtumo tarnybą ir gauti bent kokią nedarbo išmoką ar bent nemokėti mokesčių už individualią veiklą. Pasakė tik tiek, kad reikia per 15 dienų išsiimti individualią veiklą ir turėti ją 6 mėnesius. Jiems nesvarbu ar dirbi, ar ne pagal profesiją, svarbu turėti individualią veiklą ir mokėti mokesčius, kaip matau, – nusivylimo neslėpė mergina.

Nuotrauka
verlas
Įkelta:
2024-05-30
Jaunąjį verslą ir Lietuvos kūrėjus pastebintis naujienų portalo lrytas.lt projektas „Verslo genas“ jau aštuntus metus kvietė siūlyti bei įvertinti jaunuosius verslininkus, startuolius, kurie drąsiai įgyvendina savo sumanymus, svariai prisideda prie pokyčių šalyje.
Nuotrauka
investi
Įkelta:
2024-04-25
Investavimo naudą ima suprasti vis dažnesnis žmogus. Visgi, nežinomybė gali bauginti, todėl kai kurie asmenys vis tiek nedrįsta pradėti. Kita vertus, Jums visai nebūtina stačia galva nerti į investavimo subtilybes. Nuo ko tuomet pradėti? Pirmiausia išsiaiškinkite esminius investavimo terminus. Laimei, pateikiame nemažą jų dalį, kurią būtina žinoti kiekvienam pradedančiajam investuotojui. 
Nuotrauka
gustin
V. Klimienės asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-04-24
Prieš porą metų pasklidus kalboms, jog užsidaro Tauragėje tris dešimtmečius veikusi „Gustina“, tauragiškiai liūdnai lingavo galva gailėdami dar vieno neišsilaikiusio verslo. Kurį laiką tose pačiose patalpose dar buvo pardavinėjamos užuolaidos, po to ir jų neliko: visi mintyse „palaidojo“ daug metų tauragiškių vaikus rengusią parduotuvę ir pamiršo. Pasirodo, Valerija Klimienė, IĮ „Gustina“ savininkė, pakoregavo verslo kryptį ir savo užuolaidų saloną perkėlė į visai netoliese esančias patalpas. Tik bėda, tauragiškių mintyse „Gustina“ jau seniai „mirusi“.
Nuotrauka
moto
Įkelta:
2024-03-25
Praėjusį savaitgalį Tauragėje, Pramonės g. 5s oficialiai buvo atidarytas naujasis „Motoway“ salonas, kuriame bus prekiaujama „Aodes“ prekės ženklo keturračiais. Čia taip pat veiks ir keturračių servisas, pirkėjai galės rasti ir įvairių keturračių priedų bei aksesuarų.
Nuotrauka
Tava
Rasitos Liulienės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-23
Ko gero, mažai jau rastume tauragiškių ir aplinkinių rajono gyventojų, kurie nebūtų girdėję tokio trumpo, vos keturių raidžių darinio – TAVA. Gegužės mėnesį savo 25 metų sukaktį minėsianti Tauragės apskrities verslininkų asociacija ir toliau aktyvi, iniciatyvi ir, tarsi, nauja. Nauja, nes nuolat atsinaujinanti, sulaukianti naujų narių, ieškanti ir skleidžianti idėjas, vis dar nestokojanti  jaunatviško maksimalizmo, nors jau įgijusi ir pakankamai patirties.
Nuotrauka
ignitis
Įkelta:
2024-01-19
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ tęsia paramą šalia atsinaujinančios energetikos parkų gyvenančioms bendruomenėms Lietuvoje – skyrė 247 tūkst. eurų. Tai yra tris kartus daugiau nei prieš metus. Šia parama per 2024 m. pasinaudos Tauragės, Mažeikių, Jurbarko, Klaipėdos ir Kretingos rajonų bendruomenės gyvenamajai aplinkai bei infrastruktūrai gerinti, edukacinėms veikloms organizuoti.
Nuotrauka
jagaine
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-01-10
Sulaukusi didelio susidomėjimo ir inovatyvių sprendimų iš verslo, Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia papildomą kvietimą, kuriuo siekiama skatinti aplinkai palankių produktų arba technologijų sukūrimą ir diegimą. Kvietimas skirtas ne pramonės sektoriuose veikiančiam smulkiajam ir vidutiniam verslui, kuriančiam ir diegiančiam žaliąsias inovacijas – įmonės galės pasinaudoti iki 50 tūkst. eurų parama.
Nuotrauka
VERSLO
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-21
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2024 metams. Norintys tęsti veiklą kitais metais turi pateikti naujus prašymus įsigyti verslo liudijimą, t. y. turimi 2023 m. liudijimai nėra pratęsiami. Veiklą planuojantiems vykdyti pirmosiomis kitų metų dienomis verslo liudijimus rekomenduojama įsigyti iš anksto, nelaukiant paskutinės metų dienos. Patogiausia tai padaryti per Mano VMI.
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2023-12-15
 Siekiant sudaryti galimybę Lietuvos įmonėms tapti inovatyvesnėms, o jų darbuotojams – kelti savo kvalifikaciją, smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai kviečiami pasinaudoti finansavimu, skirtu mažų, labai mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) darbuotojų įgūdžių ugdymui ar jų persikvalifikavimui. Iš viso tam planuojama paskirstyti 7,5 mln. eurų, o didžiausia galima finansavimo suma vienam projektui siekia 100 tūkst. eurų.
Nuotrauka
SAV
Įkelta:
2023-12-04
Kitąmet Lietuvoje pradės veikti smulkiojo verslininko sąskaita, kuri palengvins veiklą savarankiškai dirbantiesiems. Ji kuriama remiantis gerąja užsienio šalių patirtimi ir atsižvelgus į individualią veiklą vykdančių asmenų poreikius – numatoma automatizuoti finansų tvarkymą. Kaip rodo atlikta apklausa, net 75 proc. apklaustų savarankiškai dirbančių asmenų pasinaudotų šia priemone.
Nuotrauka
nuotrauka
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-11-21
Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) nariai, partneriai, bičiuliai lapkričio 16-ąją rinkosi į tradicinį renginį – praėjusių metų geriausių įmonių apdovanojimus. Vakaro, kuriame pasidžiaugta įmonių pasiekimais, linkėta sėkmės plėtojant verslus, pakilią nuotaiką kūrė Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinė grupė „Jazz Island“.  
Nuotrauka
ag marketingas
Įkelta:
2023-10-17
Tauragiškės Greta Gumuliauskaitė ir Aistė Kairienė ne vienerius metus dirbo su savo individualiais projektais. Susipažinusios artimiau nusprendė sujungti turimas žinias ir  įgūdžius, kai pačios, būdamos smulkaus verslo atstovės, negavo tinkamų ir šiuolaikiškų paslaugų. Merginos susivienijo ir įkūrė savo verslą – „AG Marketingo agentūrą“, kuri teikia išskirtines paslaugas, tokias kaip virtuali asistentė, įmonės vizualinis identitetas, įmonės darbuotojo mokymai „Būk PRO“, socialinių tinklų administravimas. Greta ir Aistė inovatyvios ir šiuolaikiškos, tad atsižvelgdamos į kiekvieno kliento unikalumą ir individualumą, padės perteikti jo išskirtinumą.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-09
Savivaldybės taryba rugsėjo posėdyje patvirtino fiksuoto dydžio pajamų mokestį už veiklos rūšis, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą ir lengvatų, taikomų gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus 2024 metais vykdomai veiklai vykdyti, dydžius. Verslo liudijimai kitąmet kils 20 proc., už kai kurias veiklas išlieka simbolinis 1 euro mokestis, nesikeičia ir lengvatų dydžiai. 
Nuotrauka
5zydintyslinkejimai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Rugpjūčio 30-ąją Stoties gatvėje duris atvėrė dar vienas gėlių salonas „Žydintys linkėjimai“, tačiau šiek tiek kitoks – parduodami ir vintažiniai daiktai. Tauragiškė Kristina Kuisienė gėlių versle dirba jau per 10 metų, tad floristika jai tikrai ne naujiena.
Nuotrauka
bulves
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-05
Ingrida ir Saulius Šetkai liepos pradžioje įsikūrė Centro turgaus 22-ajame kioske. Jau daugiau nei 25-erius metus Vitkaičių kaime gyvenantys ir daržoves auginantys Šetkai nusprendė išbandyti prekybą turgelyje. Karantinui pabloginus situaciją rinkoje daržovių ūkio savininkams teko rinktis – arba plėstis, arba mažinti ūkį.
Nuotrauka
vilvi
„Vilvi Group“ nuotrauka
Įkelta:
2023-07-05
Šiemet 30-metį švenčianti „Vilvi Group“, ilgą laiką garsėjusi „Vilkyškių pieninės“ vardu, pabrėžia, kokie svarbūs grupės sėkmei yra darbuotojai. Pasak įmonės vadovo Gintaro Bertašiaus, be atsakingų, darbščių, sumanių ir profesionaliai savo darbą dirbančių žmonių tikrai nebūtų pasisekę įveikti per visą verslo istoriją tekusių sunkumų. Tik žmonėms reikia dėkoti, kad jokie iššūkiai nesutrukdė „Vilvi Group“ nuolat augti, atsinaujinti, tobulėti.
Nuotrauka
paliokai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-17
Sartininkuose gyvenantys Viktorija ir Simonas Paliokai, nors abu turi darbus, randa laiko daug kruopštumo reikalaujančiam pomėgiui  – lauko vazonų gamybai. Šį pomėgį sutuoktiniai atrado netikėtai – Viktorijai nusprendus pasigaminti vazoną sau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-01
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai transporto priemonę ar nekilnojamojo turto (NT) objektą pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi sau užduoti keletą klausimų ir įsivertinti, ar dėl šių sandorių jie turi pareigą teikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), ar ne. VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijų laukiama iš maždaug 175 tūkst. gyventojų, kurie pernai pardavė minėtą turtą – apie 45 proc. tai jau padarė.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Maždaug septynerius metus internetu drabužiais prekiavusios seserys Erika ir Ieva Geštautaitės pagaliau ryžosi įgyvendinti svajonę – atidaryti fizinę parduotuvę. Praėjusią savaitę Spaustuvės gatvėje senelių name duris atvėrusi su artimųjų pagalba įkurta „Aprangos studija“ jau laukia pirkėjų.
Nuotrauka
tava
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Prieš keletą dienų įvyko Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Išrinkta nauja TAVA taryba, Marius Jucikas perrinktas antrajai asociacijos vadovo kadencijai.