Per pastaruosius penketą metų Tauragėje uždaryta arba reorganizuota 16 įvairių švietimo įstaigų. Tačiau atsiranda kita tendencija. Visuomenei senstant senelių globos namuose vietų darosi vis sunkiau surasti. Vis dažniau po reorganizacijos tuščiuose mokyklų pastatuose įsikuria senoliai.
Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo Tauragėje gyvenanti Virginija A. (pavardė redakcijai žinoma, – red. pastaba), jos mamai prasidėjus senatvinei demencijai, moteris pradėjo ieškoti pagalbos. Demencijos kamuojamam pacientui reikalinga nuolatinė priežiūra, kurią dirbantys artimieji ne visuomet gali suteikti. Todėl pašnekovė ėmė domėtis socialinės globos namais.
– Mama gyvena viena, prarado įgūdžius gaminti valgyti, sutriko miego režimas. Pradėjau domėtis Pagramantyje atidarytais senelių namais. Miestelis gražus, aplink yra kur pasivaikščioti, nuostabi gamta. Mačiau nuotraukas, kambariai gražūs, gerai maitina, naujai suburtas kolektyvas, – pasakojo Virginija.
Daug formalumų
Globos namuose gyvenimas yra mokamas. Pašnekovės mamos pensija nepadengtų visos sumos, bet, kiek domėjosi Virginija, kainos skirtumą gali padengti valstybė. Bet yra tam tikrų išlygų.
– Į globos įstaigą su valstybės parama priima tik tuos senelius, kuriems yra nustatyti specialieji poreikiai. Tam reikia apsilankyti pas šeimos gydytoją, neurologą, ar asmuo neįgalus, įvertinusi nustato Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba. Po to reikia kreiptis į savivaldybę. Kol pandemija, šių reikalų tvarkyti nepradėjome, – apie patirtus iššūkius pasakojo moteris.
Vietų rasti nepavyksta
Tačiau jeigu anksčiau tėvai susidurdavo su problemomis, kur išleisti mokytis savo vaikus – darželiuose ir mokyklose kai kuriuose miestuose vietų tiesiog stigdavo, tai šį kartą Virginija susidūrė su kitokia problema. Reikia gerai pasistengti norint rasti vietą savo artimiesiems.
– Pasirodo, vietos sparčiai tirpsta. Kiek teko girdėti, į Lauksargių globos namus jau nebepriima, nes visos vietos užpildytos. O Pagramantyje yra keletas. Baiminuosi, jog kol sutvarkysiu dokumentus, jos gali užsipildyti. Tikiuosi senelių namai plėsis, žinau ne vieną šeimą, kurie savo seniems tėvams samdo slaugytojas. Atsakingą ir patikimą moterį yra sudėtinga rasti. Be to, nė vienas su pagyvenusiu žmogumi nesutinka likti nakčiai. O senelių namuose slaugytojos budi visą parą, – situaciją apibūdino Virginija.
Lieka tuščios mokyklos
Kaip informavo Tauragės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas, per penkerius metus Tauragės rajone buvo uždaryta, pertvarkyta arba reogranizuota 16 įvairių švietimo įstaigų. Kai kurios vidurinės mokyklos tapo dešimtmetėmis, kai kurios pradinės prijungtos prie gimnazijų. Kitos mokyklos miesteliuose ar kaimuose visai uždarytos.
Savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis teigė, kad dėl mokinių mažėjimo uždarius Lomių mokyklą liko nenaudojamas pastatas. Nuo sausio 1 d. liks tuščias ir Pagramančio mokyklos pastatas. Prieš kelis metus reorganizavus Adakavo mokyklą pastatas buvo parduotas šiais metais. Likusiame tuščiame buvusios Pagramančio mokyklos pastate planuojama projektuoti senelių namus.
Tokia praktika stebima ir kituose regionuose. Savivaldybių ar privačių iniciatyvų projektais tuščiuose mokyklų pastatuose steigiami socialiniai globos namai.