Muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba
Įkelta:
2023-12-01
Nuotrauka
muitine

Apie muitinę daugelis žmonių žino tikrai nepakankamai. Visgi, tarptautinių siuntų patikrinimas yra labai svarbus procesas, norint apsaugoti tiek aplinką, tiek pačius Lietuvos gyventojus. Šioje srityje muitinė atlieka išties didelį vaidmenį. Taigi – ką žinoti svarbiausia? Koks yra muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba?

Muitinės vaidmuo Lietuvoje

Muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba yra tikrai labai svarbus. Didžiausias jų indėlis pasireiškia būtent tarptautiniuose santykiuose. Iš esmės, muitinė užtikrina sąžiningą ir sklandžią prekybą tarp Lietuvos bei užsienio valstybių. Pagrindiniais jos tikslais reikėtų įvardinti Europos Sąjungos ir mūsų šalies finansinių interesų, rinkos bei visuomenės apsaugą. Muitinė stengiasi sudaryti palankias sąlygas teisėtam verslui ir skatinti atvirą prekybą. Ši atlieka išties svarbų vaidmenį, mėgindama kovoti su klastotėmis bei piratavimu, stiprindama konkurencingumą, užtikrindama teisingą muitų ir mokesčių mokėjimą. Be to, muitinė atlieka rizikos vertinimą bei stengiasi atskleisti finansines apgaules ir nusikalstamą veiklą. Svarbu paminėti, jog ši taip pat saugo Lietuvos piliečius bei aplinką nuo visų rūšių pavojingų prekių.

Muitinės formalumai

Muitinės formalumai yra apipinti nemenka mitų gausa. Daugelis žmonių mano, jog visos siuntų patikrinimo ir išmuitinimo procedūros vyksta itin ilgai. Kita vertus, svarbu paminėti, kad tinkamas siuntinių pakavimas bei reikalingų dokumentų pateikimas gali sutrumpinti šį procesą. Pačios muitinės mokesčiai priklauso nuo to, su kuria šalimi yra vykdoma prekyba. Europos Sąjungos viduje už tai mokėti nereikės. Nuo 1968 metų ES supaprastėjo prekyba tarp jai priklausančių valstybių. Visų šalių muitinės pradėjo veikti kaip viena didelė organizacija. Kai 2004 metais Lietuva prisijungė prie Europos Sąjungos, prekyba taip pat tapo kur kas paprastesnė. Tuo tarpu, kitų siuntų mokestis priklauso nuo jų vertės, svorio, turinio ir gavėjo šalyje galiojančių įstatymų. 

Visgi, prekėms, įsigyjamoms iš trečiųjų šalių, įprastai yra taikomi papildomi mokesčiai. Dažniausiais pasirinkimais Lietuvoje išlieka Kinija, Didžioji Britanija arba Jungtinės Amerikos Valstijos. Kokie mokesčiai gali būti taikomi tokiu atveju? Dažniausiai – tai PVM (importo pridėtinės vertės mokestis), akcizas (tik tais atvejais, kai siunčiamos prekės yra apmokestinamos akcizais, pavyzdžiui, kvepalai) ir importo muito mokestis. Pastarasis taikomas visoms siuntoms, kurių vertė viršija 150 eurų. Tuo tarpu, standartinis PVM tarifas yra 21%. Kita vertus, kai kuriais atvejais gali būti taikomas lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio tarifas. Pavyzdžiui, knygų ir įvairių informacinių leidinių PVM siekia 9%. Tuo tarpu, vaistams taikomas tarifas gali būti vos 5%. 

Muitinės procedūros

Muitinė atlieka lemiamą vaidmenį tarptautinėje prekyboje. Ji pagreitina tarpuskaitos procesus ir įgyvendina veiksmingą kontrolę, kuri užtikrina nacionalinių įstatymų laikymąsi bei visuomenės apsaugą. Tai, kaip efektyviai veikia muitinės procedūros daro didelę įtaką tarptautinės prekybos augimui ir konkurencingumui. Kaip jos yra taikomos? Muitinės procedūros parenkamos atsižvelgiant į tai, kodėl prekės yra importuojamos ar eksportuojamos. Europos Sąjungos kodeksas nustato tris pagrindines šio proceso grupes – laisvą apyvartą, specialiąsias procedūras bei prekių išvežimą iš ES muitų teritorijos. 

Kova su neteisėta prekyba

Muitinė nuolat kovoja su neteisėta prekyba ir organizuotu nusikalstamumu. Viena iš esminių jos funkcijų išlieka kontrabandos užkardymas. Tai – tabako gaminiai, alkoholis, narkotinės bei psichotropinės medžiagos ir naftos produktai. Siekiant nustatyti galimus pažeidimus, tačiau netrukdyti teisėtiems prekių gabenimams, muitinėje veikia rizikos valdymo sistema. Informacija apie riziką yra gaunama iš ES valstybių narių muitinių, OLAF (European Anti-Fraud Office), VMI ir panašių kanalų.

Užs. Nr. 132

Nuotrauka
poliija
Įkelta:
2024-07-10
Daugiau, nei 30 metų Juozas Ravinis dirbo nusikaltimų vietose, kruopščiai analizuodamas ir atpažindamas pirštų atspaudus, pėdsakus. Dabar šis patyręs ekspertas iš kriminalistinių tyrimų srities perėjo į Lietuvos policijos mokyklos (toliau – LPM) auditorijas. Jau beveik metus LPM dirbantis Policijos veiklos skyriaus (toliau – PVS) vyriausiasis specialistas savo žinias perteikia naujajai policijos pareigūnų kartai.
Nuotrauka
policija
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-07-01
Tauragės apskrities policijos pareigūnai informuoja apie prevencines priemones, kurias vykdys liepos mėnesį. Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir mažindami eismo įvykių skaičių, liepos mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje vykdys šias prevencines priemones:
Nuotrauka
teismas
Įkelta:
2024-06-28
Nuo 2024 m. liepos 1 d. įsigaliojus naujai Lietuvos Respublikos apylinkių teismų veiklos teritorijų įstatymo redakcijai, įgyvendinami apylinkių teismų ir jų rūmų veiklos pokyčiai apjungiant ar perskirstant teismų veiklos teritorijas.
Nuotrauka
policija
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-06-27
Nuo birželio 17 dienos, policijos pareigūnai vykdė net dešimt dienų trunkančią sustiprintą vairuotojų blaivumo ir apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ir greičio kontrolę, daug atidžiau stebėjo eismo dalyvius ir siekė išaiškinti šiurkščius ir pavojų saugiam eismui keliančius Kelių eismo taisyklių pažeidimus.
Nuotrauka
policija
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-06-26
Teisės vairuoti neturintis vyras, sėdęs prie automobilio vairo, bandė išvengti susitikimo su policijos pareigūnais, tačiau jo bandymas buvo nesėkmingas.
Nuotrauka
taryba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-21
Atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, buvo gauta duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, jog buvęs Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Vilmantas Liorančas galimai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, disponavo suklastotais dokumentais bei apgaulingai tvarkė savo valdomos įmonės finansinę apskaitą.
Nuotrauka
teismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-12
2023 m. birželio 29 d. priimtas Lietuvos Respublikos apylinkių teismų įsteigimo ir jų veiklos teritorijų nustatymo įstatymo Nr. I-2375 pakeitimo įstatymas Nr. XIV-2136 (toliau – Pakeitimo įstatymas), kuriuo nuo 2024 m. liepos 1 d. keičiamos apylinkių teismų (išskyrus Vilniaus miesto apylinkės teismą, Telšių apylinkės teismą ir Plungės apylinkės teismą) struktūros ir jų veiklos teritorijos.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-05-31
Gegužės 28 d. apie 11.50 val. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Reagavimo skyriaus pareigūnai patruliuodami Tauragėje, Gedimino g., sustabdė automobilį ,,MB“ dėl KET 196 p. pažeidimo (asmuo vairavo automobilį neprisisegęs saugos diržo).
Nuotrauka
kontra
Lietuvos policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-29
Kaip informuoja Tauragės apskrities policija, penktadienį, gegužės 24 d., apie 18.05 val. Šilalės rajone, ties Prienų kaime, kelyje Vilnius–Kaunas-Klaipėda, patruliuodami Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai patikrinimui sustabdė automobilį „Toyota Avensis“, kurį vairavo vilnietis, gimęs 1981 m.
Nuotrauka
teis
Nuotraukos autorius – Augustas Didžgalvis
Įkelta:
2024-05-22
Praėjusiais metais pirmosios instancijos teismuose buvo išnagrinėta daugiau nei 500 bylų dėl teisinių darbo santykių (dėl darbo užmokesčio, darbo sutarties pasibaigimo bei nutraukimo ir kt.). Netrūko ir bylų, susijusių su darbuotojais iš užsienio valstybių. Kokiomis sąlygomis darbdavys privalo įdarbinti asmenį iš užsienio, ar darbo sutartys su užsieniečiais kuo nors skiriasi, ką darbuotojui reikėtų žinoti bandant apginti savo teises? Į visus šiuos klausimus atsakė Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Romualdas Gylys.
Nuotrauka
ligonine
Įkelta:
2024-05-21
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bendradarbiaudama su Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) vykdo socialinę kampaniją „Duoti ar neduoti?“. Kampanijos tikslas – skatinti dialogą tarp medikų ir pacientų, atkreipiant dėmesį į skaidrumo svarbą medicinos sektoriuje ir kyšių sukeliamas neigiamas emocijas. Visus metus įvairiose šalies ligoninėse medikai ir pacientai bus kviečiami ne tik išvysti stendą, kuriuo siekiama atskleisti smulkiosios korupcijos gydymo įstaigose žalą, bet ir išreikšti savo nuomonę, kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu. Šiuo metu stendą galima pamatyti Tauragės ligoninėje.
Nuotrauka
savivaldybe
Įkelta:
2024-05-09
Prokuratūra praėjusią savaitę teismui pateikė keturis civilinius ieškinius, kuriais prašoma Mažeikių rajono savivaldybei iš tarybos nario Lauryno Jonausko, Radviliškio rajono savivaldybei iš tarybos nario Gabrieliaus Verdingo, Tauragės rajono savivaldybei iš tarybos nario Dariaus Petrošiaus bei Kretingos rajono savivaldybei iš tarybos narės Jolitos Vaickienės priteisti bendrai daugiau nei 42 tūkst. eurų.
Nuotrauka
sukčiai
Įkelta:
2024-05-06
Įspėjame gyventojus apie sukčių platinamas apgaulingas SMS žinutes. Jose teismo vardu prisidengę sukčiai praneša, esą žinutę gavusiam asmeniui reikia atvykti į konkretų teismą, o detalesnės informacijos siūloma ieškoti paspaudus žinutėje esančią aktyvią nuorodą. Žinutės turinys priverčia sunerimti ir spausti nuorodą, kuri nuveda į sukčių naudojamą netikrą interneto svetainę. Dažniausiai pagrindinis sukčių tikslas – išvilioti asmens duomenis ar gauti informaciją, susijusią su Jūsų internetine bankininkyste.
Nuotrauka
Policija
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-05-06
Kaip pranešama policijos suvestinėje mamos diena nepraėjo be smurto, Šilutės rajone  nevaldomas tapo oro balionas bei apgadintas automobilis.