Muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba
Įkelta:
2023-12-01
Nuotrauka
muitine

Apie muitinę daugelis žmonių žino tikrai nepakankamai. Visgi, tarptautinių siuntų patikrinimas yra labai svarbus procesas, norint apsaugoti tiek aplinką, tiek pačius Lietuvos gyventojus. Šioje srityje muitinė atlieka išties didelį vaidmenį. Taigi – ką žinoti svarbiausia? Koks yra muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba?

Muitinės vaidmuo Lietuvoje

Muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba yra tikrai labai svarbus. Didžiausias jų indėlis pasireiškia būtent tarptautiniuose santykiuose. Iš esmės, muitinė užtikrina sąžiningą ir sklandžią prekybą tarp Lietuvos bei užsienio valstybių. Pagrindiniais jos tikslais reikėtų įvardinti Europos Sąjungos ir mūsų šalies finansinių interesų, rinkos bei visuomenės apsaugą. Muitinė stengiasi sudaryti palankias sąlygas teisėtam verslui ir skatinti atvirą prekybą. Ši atlieka išties svarbų vaidmenį, mėgindama kovoti su klastotėmis bei piratavimu, stiprindama konkurencingumą, užtikrindama teisingą muitų ir mokesčių mokėjimą. Be to, muitinė atlieka rizikos vertinimą bei stengiasi atskleisti finansines apgaules ir nusikalstamą veiklą. Svarbu paminėti, jog ši taip pat saugo Lietuvos piliečius bei aplinką nuo visų rūšių pavojingų prekių.

Muitinės formalumai

Muitinės formalumai yra apipinti nemenka mitų gausa. Daugelis žmonių mano, jog visos siuntų patikrinimo ir išmuitinimo procedūros vyksta itin ilgai. Kita vertus, svarbu paminėti, kad tinkamas siuntinių pakavimas bei reikalingų dokumentų pateikimas gali sutrumpinti šį procesą. Pačios muitinės mokesčiai priklauso nuo to, su kuria šalimi yra vykdoma prekyba. Europos Sąjungos viduje už tai mokėti nereikės. Nuo 1968 metų ES supaprastėjo prekyba tarp jai priklausančių valstybių. Visų šalių muitinės pradėjo veikti kaip viena didelė organizacija. Kai 2004 metais Lietuva prisijungė prie Europos Sąjungos, prekyba taip pat tapo kur kas paprastesnė. Tuo tarpu, kitų siuntų mokestis priklauso nuo jų vertės, svorio, turinio ir gavėjo šalyje galiojančių įstatymų. 

Visgi, prekėms, įsigyjamoms iš trečiųjų šalių, įprastai yra taikomi papildomi mokesčiai. Dažniausiais pasirinkimais Lietuvoje išlieka Kinija, Didžioji Britanija arba Jungtinės Amerikos Valstijos. Kokie mokesčiai gali būti taikomi tokiu atveju? Dažniausiai – tai PVM (importo pridėtinės vertės mokestis), akcizas (tik tais atvejais, kai siunčiamos prekės yra apmokestinamos akcizais, pavyzdžiui, kvepalai) ir importo muito mokestis. Pastarasis taikomas visoms siuntoms, kurių vertė viršija 150 eurų. Tuo tarpu, standartinis PVM tarifas yra 21%. Kita vertus, kai kuriais atvejais gali būti taikomas lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio tarifas. Pavyzdžiui, knygų ir įvairių informacinių leidinių PVM siekia 9%. Tuo tarpu, vaistams taikomas tarifas gali būti vos 5%. 

Muitinės procedūros

Muitinė atlieka lemiamą vaidmenį tarptautinėje prekyboje. Ji pagreitina tarpuskaitos procesus ir įgyvendina veiksmingą kontrolę, kuri užtikrina nacionalinių įstatymų laikymąsi bei visuomenės apsaugą. Tai, kaip efektyviai veikia muitinės procedūros daro didelę įtaką tarptautinės prekybos augimui ir konkurencingumui. Kaip jos yra taikomos? Muitinės procedūros parenkamos atsižvelgiant į tai, kodėl prekės yra importuojamos ar eksportuojamos. Europos Sąjungos kodeksas nustato tris pagrindines šio proceso grupes – laisvą apyvartą, specialiąsias procedūras bei prekių išvežimą iš ES muitų teritorijos. 

Kova su neteisėta prekyba

Muitinė nuolat kovoja su neteisėta prekyba ir organizuotu nusikalstamumu. Viena iš esminių jos funkcijų išlieka kontrabandos užkardymas. Tai – tabako gaminiai, alkoholis, narkotinės bei psichotropinės medžiagos ir naftos produktai. Siekiant nustatyti galimus pažeidimus, tačiau netrukdyti teisėtiems prekių gabenimams, muitinėje veikia rizikos valdymo sistema. Informacija apie riziką yra gaunama iš ES valstybių narių muitinių, OLAF (European Anti-Fraud Office), VMI ir panašių kanalų.

Užs. Nr. 132

Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vyriausioji rinkimų komisija rinkėjams nesiuntinėja SMS žinučių su nuorodomis ir kvietimu pasirašyti už Prezidento rinkimuose kandidatuojančius asmenis.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-02-22
Įspėjame gyventojus apie sukčių platinamas apgaulingas SMS žinutes. Jose teismo vardu prisidengę sukčiai praneša, esą žinutę gavusiam asmeniui reikia atvykti į konkretų teismą, o detalesnės informacijos siūloma ieškoti paspaudus žinutėje esančią aktyvią nuorodą. Žinutės turinys priverčia sunerimti ir spausti nuorodą, kuri nuveda į sukčių naudojamą netikrą interneto svetainę. Dažniausiai pagrindinis sukčių tikslas – išvilioti asmens duomenis ar gauti informaciją, susijusią su Jūsų internetine bankininkyste.
Nuotrauka
dinges
Įkelta:
2024-02-19
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai ieško į užsienį dirbti išvykusio ir be žinios dingusio Vaido Sitniko, gimusio 1993 m.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-02-14
Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-02-13
2024 m. sausio – vasario mėn. Šilutės rajone, Žemaičių Naumiesčio ir Katyčių seniūnijose, iš statybvietėse dirbusių ekskavatorių bei sunkvežimių, išlaužus kuro bakų spynas buvo pavogtas didelis kiekis dyzelinio kuro. Pasigesta ir įvairių statybos įrankių.
Nuotrauka
narkotikai
Įkelta:
2024-02-08
Policijos pareigūnai turėdami išankstinės informacijos, kad vyras, gimęs 1975 m., namuose, Tauragės r., Skaudvilės miestelyje, galimai laiko narkotines medžiagas, atliko patikrinimą.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-02-06
Policijos pareigūnai nuo 2024 m. vasario 1 d. iki 4 d. vykdė prevencinę priemonę pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolei, kurios metu prioritetas matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas tamsiuoju paros metu.
Nuotrauka
narkotikai
Įkelta:
2024-02-06
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai 2024 m. vasario 3 d. pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 str. 2 d.
Nuotrauka
kontrabanda
Įkelta:
2024-02-05
2024 m. vasario 3 d. apie 17.57 val. Šilalės r., Prienų k., policijos pareigūnai patikrinimui sustabdė automobilį „Volkswagen Touran“, kurį vairavo 56-erių Klaipėdos rajono gyventojas. Patikrinimo metu vairuotojui buvo nustatytas 2,12 prom. neblaivumas.
Nuotrauka
policija
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-02-01
Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir mažindami eismo įvykių skaičių, vasario mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamojoje teritorijoje vykdys šias prevencines priemones 
Nuotrauka
telefonas
Įkelta:
2024-01-29
Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorė teismui su kaltinamuoju aktu perdavė baudžiamąją bylą, kurioje keturiems iš laisvės atėmimo vietų veikusiems vyrams ir dviem jų bendrininkams laisvėje pareikšti kaltinimai dėl sukčiavimo bei nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo.
Nuotrauka
kontrabanda
Įkelta:
2024-01-22
Į Lietuvos Respubliką iš Rusijos Federacijos Kaliningrado srities atvykstantys asmenys tabako gaminius ir vaistinius preparatus nesėkmingai bando nuslėpti nuo muitinės pareigūnų.  Klaipėdos teritorinės muitinės Panemunės kelio poste dirbantys pareigūnai pastebi, kad nuo metų pradžios pagausėjo smulkių tabako gaminių ir vaistų kontrabandos atvejų. Per pirmas tris šių metų savaites fiksuoti ne tik du tabako gaminių, vienas vaistų kontrabandos, bet ir  trys vaistų gabenimo iš trečiųjų šalių taisyklių pažeidimo atvejai.
Nuotrauka
policijos
Įkelta:
2024-01-19
2024 m. sausio 18 d. apie 20.00 val. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, Šilalės r., Pajūrio miestelyje, sulaikė vyrą, gimusį 1999 m. Apžiūros metu, vyro striukės kišenėje, policijos pareigūnai aptiko folijos lankstinukų su galimai augalinės kilmės narkotine medžiaga – kanapėmis. Tuo pačiu metu, Šilalės mieste, Žemaitės gatvėje, buvo sulaikytas dar vienas vyras, gimęs 1985 m., kuris kairės striukės  kišenėje turėjo du folijos lankstinukus su galimai narkotinėmis medžiagomis – kanapėmis.
Nuotrauka
dešra
Įkelta:
2024-01-19
Teismas tenkino Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu ir tris šeimos verslą valdžiusius asmenis pripažino kaltais dėl apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo bei turto pasisavinimo. Priimtu baudžiamuoju įsakymu dviems broliams ir jų mamai, atlyginusiems valstybei padarytą žalą, paskirtos piniginės baudos.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2024-01-18
Teismas priėmė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo kaltu dėl plėšimo panaudojus peilį pripažino 51-erių metų Tauragės rajone gyvenantį vyrą. Per porą mėnesių ištirto ir teisme išnagrinėto sunkaus nusikaltimo kaltininkui paskirta 2 metų laisvės atėmimo bausmė su daliniu jos vykdymo atidėjimu.
Nuotrauka
fabrikėlis
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-01-17
Tauragės apskrities policijos pareigūnai 2024 m. sausio 14 d. apie 18.10 val. Šilutės rajone, Versmininkų kaime, esančiame ūkiniame pastate, aptiko naminės degtinės ,,fabrikėlį”.
Nuotrauka
policija
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-01-12
Kaip informuoja Tauragės apskrities policija, pareigūnai norėdami užkirsti kelią neblaiviems vairuotojams, keliantiems pavojų ne tik sau, bet ir kitiems eismo dalyviams, 2024 m. sausio 7- 9 d., vykdė neblaivių vairuotojų kontrolę.
Nuotrauka
teismas
klat.teismas.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-01-08
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą dėl nepagarbos teismui (Baudžiamojo kodekso 232 straipsnis) ir nusprendė pakeisti pirmosios instancijos teismo nuosprendį, kuriuo nuteistajam už keturių Lietuvos teisėjų viešą užgaulų pažeminimą paskirta subendrinta 1 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant 2 metams 6 mėnesiams. Apeliacinės instancijos teismas sugriežtino bausmę – skyrė subendrintą galutinę 2 metų 2 mėnesių laisvės atėmimo bausmę ir panaikino bausmės vykdymo atidėjimą.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2023-12-21
Tauragės apskrities policija informuoja pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo.