Tavo sveikata – tavo paties rankose
Įkelta:
2022-12-15
Nuotrauka
vsb
Nuotraukos autorius:
VSB nuotrauka
,
Nuotrauka
vsb
Nuotraukos autorius:
VSB nuotrauka
,
Nuotrauka
vsb
Nuotraukos autorius:
VSB nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Sakoma, kad esi jaunas tol, kol dar lieka pirmų kartų, tad ir Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai šiemet gali pasidžiaugti savo pirmąja suorganizuota nemokama savaitgalio suaugusiųjų sveikatinimo stovykla. Jos įgyvendinimas dalinai finansuojamas iš Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projekto lėšų. 

Pasak Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Ramintos Lešinskaitės, antrąjį gruodžio savaitgalį net 30 tauragiškių praleido Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuotoje sveikatinimo stovykloje. Tikslas – stiprinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatą, suteikti žinių ir formuoti sveikatai palankius įgūdžius, keisti elgseną ir ugdyti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Džiaugiamės, kad vos tik paskelbus registraciją mūsų pirmąjį kartą rengiama suaugusiųjų stovykla sulaukė didžiulio susidomėjimo. Mus sužavėjo tauragiškių noras atitrūkti nuo kasdieninių rūpesčių, darbų bei skirti kokybiško laiko sau.

Vos tik atvykę gruodžio 10–osios rytą stovyklos dalyviai žengė žingsnį sveikatai palankesnio gyvenimo būdo link. Visuomenės sveikatos specialistai atliko dalyvių kūno sudėties analizę ir kitus matavimus, kas iš mūsų praktinio darbo patirties turi savyje galią padidinti žmogaus motyvaciją keisti savo gyvenseną. Stovykla, kaip ir įprasta, prasidėjo nuo nuotaikingo susipažinimo. Po jo stovyklautojai kartu su Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro edukatore Jurgita Brazauskiene pasinėrė į aromaterapinę edukaciją ir savo rankomis nusiliejo natūraliu vašku kvepiančias žvakes, žaidė nuotaikingus liaudies tradicijomis paremtus žaidimus, šoko.

Nuotrauka
vsb
VSB nuotrauka

Visi žinome, kad reikia maitintis sveikai, gyventi sveikai, bet ne visada tai pritaikome sau. Visuomenės sveikatos specialistė, dietistė Ieva Drochnerytė stovyklos dalyviams dovanojo žinias ir motyvaciją labiau rūpintis savo sveikata. Paskaitos metu ji akcentavo, kodėl svarbu „prisiversti“ ir pradėti keisti gyvensenos įpročius. Dalyviai drauge gamino sveikatai palankius užkandžius, plakė vaisių glotnučius ir mėgavosi greitai paruošiamomis, maistingomis salotomis. Kad nepamirštų, kaip tai pasigaminti, gavo parengtus receptus.

Bėgant metams vis labiau turime rūpintis savo kūno varikliu – širdimi, nes neišvengiamai didėja širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo tikimybė. Šiuo tikslu sveikos gyvensenos ugdymo specialistas Artiomas Šabajevas motyvacinėje paskaitoje „Tavo sveikata – tavo rankose“ stovyklautojams pristatė širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą bei pateikė naudingą vaizdinę informaciją apie užslėpto cukraus vartojimą, pakeitusią  stovyklos dalyvių būsimus maisto produktų pasirinkimus parduotuvėse.

Ar teko kada susimąstyti, ką žinome apie mūsų laukuose ir pievose augančius augalus? Ar jie gali būti naudingi sveikatos stiprinimui? Į šiuos ir daugelį kitų klausimų stovykloje atsakymus pateikė vaistininkas˗žolininkas, mokslų daktaras. Marius Lasinskas paskaitoje tema „Vaistažolių nauda sveikatai“. Gaminome žaliosios druskos mišinius, o jaukios, savo susikurtos arbatos degustacijos metu visi įsijungė į diskusiją. Vienas laimingasis gavo vaistininko˗žolininko dovaną – knygą.

Mankštinomės, mokėmės taisyklingai atlikti pratimus, skyrėme laiko akių mankštai, palmingui. Čia netrūko ir šiltais pokalbiais, skambiu juoku praturtintų bei emocinę sveikatą stiprinančių laisvo laiko minučių, žolelių arbatos pertraukėlių. 

Kas dar mums padeda atsipalaiduoti? Būdų yra įvairių, vienas jų – Irenos Žumajevienės vesta garsų terapija. Patogiai įsitaisę ant kilimėlių stovyklautojai stiprino psichikos sveikatą – ne vienam tai buvo tokia pirmoji patirtis. Dienos pabaigą vainikavo patirtas emocijas įprasminusio motyvacinio filmo peržiūra ir kaitri pirtis su maudynėmis sniege.

Antrąją žiemišką dieną pradėjome baltų pusnių ir žybsinčių kalėdinių girliandų apsuptyje. Dalyviai taip atsakingai laikėsi suplanuotos dienotvarkės, kad į rytinę mankštą susirinko net per anksti. Skambant linksmai muzikai natūraliai prasidėjo... energinga ryto diskoteka! Pasikrovėme gaivaus pozityvo visai dienai, o kad jo nebūtų per mažai, nepraleidome ir vieno iš mūsų stovyklautojų gimtadienio – visi kartu jį papuošėme nuoširdžiais sveikinimais, apkabinimais, šokdami ir dainuodami.

Nuotrauka
vsb
VSB nuotrauka

Tam, kad padidintume kasdieninio judėjimo svarbos supratimą, stovyklautojams teorinių žinių apie fizinio aktyvumo naudą sveikatai suteikė kineziterapeutė Gintarė Pranaitienė. Vėliau dalyviai dalinosi atsiliepimais, kad kineziterapeutė sulaužė ne vieną mitą. 

Tiesa paprasta – sveikas, laimingas ir pailsėjęs žmogus šalia mūsų yra tikra dovana. Kokių sąlygų reikia, kad motyvacija išliktų, kaip neatidėlioti gyvenimo ir mokėti priimti jį čia ir dabar, kuo svarbus kokybiškas miegas ir poilsis stovyklos dalyviams akcentavo psichologė Ugnė Juodytė paskaitoje „Kaip užsikurti motyvaciją?“. 

Daugiausia susikaupimo ir susimąstymo apie save ir savo poreikius pareikalavo laiško sau rašymas. Sakoma „mylėk artimą kaip pats save“, tad mokėmės meilės, dėmesingumo, atjautos sau pačiam. Pažvelgęs į tikrąjį save, į vidinį vaiką ne vienas susigraudino, jautriai nubraukė ašarą. 

Kaip įprasta, kiekvieną sekmadienį visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Genienė kviečia tauragiškius į šiaurietiško ėjimo žygius Šilinės girininkijoje, o gruodžio 11–osios popietę šia galimybe (tik kitoje vietoje) pasinaudojo stovyklautojai. Taisyklingo šiaurietiškojo ėjimo technikos subtilybių kartu su instruktoriais Daiva Geniene ir Mariumi Trajanausku spaudžiant šaltukui mokėsi net 30 stovyklos dalyvių. Buvo smagu išgirsti, kad su ne vienu iš jų kitą sekmadienį susitiksime užsiėmimuose Šilinės girininkijoje.

Prieššventinė sveikatinimo stovykla buvo užbaigta psichoterapiniu akordu, skatinančiu kūrybiškumą, atsipalaidavimą, buvimą čia ir dabar. Vadovaujami menininkės Linos Baltrušaitytės, stovyklautojai  išbandė taškavimo techniką ir namo išsivežė ne tik žinias, bet ir savo sukurtus paveikslus. 

Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-07-22
Tauragės rajono savivaldybė primena, kad siekiant užtikrinti slaugos paslaugų tęstinumą, patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti paciento savirūpą, VšĮ Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras nemokamai ir profesionaliai slaugos paslaugas prisirašiusiems prie VšĮ Tauragės rajono PSPC ligoniams namuose teikia nuo 2021 m. spalio mėn.
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-07-19
Nedrįsti apsilankyti sanatorijoje? Galvoji, kad ji skirta tik tiems, kurie serga, yra po traumų? O gal iš esmės nori susipažinti su sanatorinio gydymo principais, bet vis neatrandi laiko? „Eglės sanatorijoje“ apsilankė ir savo sveikata pasirūpino jau daugiau nei 1 milijonas žmonių iš Lietuvos ir užsienio šalių! Ar Tu vienas iš jų? 
Nuotrauka
remuo
Emily frost, Shutterstock nuotrauka
Įkelta:
2024-06-06
Rėmuo yra dažnas nepatogumas, pasireiškiantis deginančiu pojūčiu krūtinėje, kuris kartais pereina iki gerklės. Šis simptomas atsiranda, kai skrandžio rūgštis netinkamai pakyla į stemplę, dėl ko jaučiamas diskomfortas ar net skausmas. Nors rėmuo gali būti vienkartinis ir nereikšti nieko blogo, kartais jis perspėja apie rimtesnius virškinimo sistemos sutrikimus. Taigi, toliau aptarsime pagrindines rėmens priežastis ir gydymo būdus.
Nuotrauka
implantai
Philippe Spitalier, Unsplash nuotrauka
Įkelta:
2024-06-05
Krūtinės didinimas vis dar yra viena populiariausių plastinių operacijų. Ji dažnai atliekama viena, tačiau neretai tampa ir kompleksinės operacijos dalimi. Pavyzdžiui, kartu atliekant ir krūtų pakėlimą ar atliekant Mommy makeover operacijų kompleksą. Šiandien krūtinę chirurginiu būdu galima tobulinti ne vienu būdu – implantais, nusiurbtų ir specialiai paruoštų savų riebalų injekcijomis ir kombinuota abiejų minėtų variantų operacija. Toliau šiek tiek plačiau apie kiekvieną pasirinkimą.
Nuotrauka
dantu
Pexels, Gustavo Fring nuotrauka
Įkelta:
2024-06-05
Įprastai dantų jautrumas išoriniams dirgikliams yra laikina problema, kuri išnyksta savaime. Vis dėlto, ilgai besitęsiantis ir vis aštresnis skausmas gali įspėti apie rimtesnes problemas. Tad toliau trumpai apžvelgsime jautrumo atsiradimo priežastis ir galimus gydymo būdus.
Nuotrauka
MRT
Įkelta:
2024-06-03
Nuo šių metų birželio mėn. atlikti magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimus galima ir Tauragėje, Dariaus ir Girėno g. 15, įsikūrusioje „InMedica“ klinikoje. Tai – vienas pažangiausių ir saugiausių tyrimo metodų šiuolaikinėje medicinoje, kurio metu išgaunami detalūs vidaus organų ir minkštųjų audinių vaizdai, leidžiantys įvertinti vidaus organų veiklą, sutrikimus bei laiku paskirti reikalingą gydymą.
Nuotrauka
erkes
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-04-24
Prasidėjus saulėtiems ir šiltesniems pavasario orams daugelis skuba į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį. Medicinos centro „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė sako, kad klausimai apie erkių pernešamas ligas neišsenkantys, todėl dalinasi svarbiausia informaciją apie tai, ką daryti pastebėjus parazitą ant kūno ir kaip atskirti dvi kas vasarą be poilsio linksniuojamus rūpesčius – erkinį encefalitą ir Laimo ligą.
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-04-18
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pristatyta Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų kasmetinės sveikatos patikros rodiklių apžvalga. Duomenys rodo, kad tam tikri rodikliai, tokie kaip kūno svoris ir dantų būklė, yra stabilūs arba nežymiai gerėjantys, tačiau kai kurios tendencijos reikalauja atidaus ir tėvų, ir sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. Dėl to svarbu reguliariai stebėti mokinių sveikatą ir kasmet atlikti patikrą. SAM rekomenduoja tai daryti anksčiau ir nelaukti mokslo metų pradžios: taip išvengsite didelių eilių ir turėsite daugiau laiko apsilankyti pas reikiamus specialistus ir koreguoti įpročius, nepraleidžiant pamokų.   
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-03-27
Kolagenas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „klijų gamyba“. Šis žodžių junginys gana aiškiai apibrėžia šios medžiagos paskirtį. Iš tiesų kolagenas – tai nepakeičiamas audinių atsinaujinimo baltymas. Kokia jo svarba žmogaus organizmui, ypač jungiamajam audiniui? Į šiuos ir kitus klausimus plačiau atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Farmakognozijos katedros prof. dr. Nijolė Savickienė.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-03-26
Namai – tai vieta, kurioje jaučiamės geriausiai. Dažniausiai vyresni žmonės nori gyventi ir senti savo aplinkoje, jie, kiek gali, stengiasi savimi pasirūpinti patys. Tačiau bėgant metams ir silpstant artimojo sveikatai tenka pagalvoti, kaip organizuoti pagalbą ar priežiūrą. Slaugos profesionalai vis dažniau kalba apie teigiamą namų aplinkos poveikį emocinei pacientų sveikatai ir skatina šeimos narius slaugyti juos namuose.
Nuotrauka
burnos higiena
Įkelta:
2024-03-25
Apie burnos higienos svarbą žinome visi. Tinkama burnos ertmės priežiūra užkerta kelią įvairioms dantų problemoms ir maksimaliai sumažina įvairių burnos ertmės ligų riziką. Nors taisykles, kaip tinkamai valytis dantis, rodos, išmokstame dar ankstyvoje vaikystėje, visgi, realybė yra tokia, jog tinkamai dantimis pasirūpinti moka toli gražu ne visi. Taigi, kaip nepriekaištingai pasirūpinti burnos higiena?
Nuotrauka
implantai
Įkelta:
2024-03-19
Dantų implantai yra puikus pasirinkimas netekus dantų. Kitaip nei dantų protezai, jie gali tarnauti ilgus metus. Tačiau kartais pacientams kyla klausimas, ar jie stabilūs išliks visą gyvenimą? Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai pasidalins įžvalgomis apie dantų implantų tarnavimą bėgant metams. Kviečiame skaityti toliau!
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-02-15
Siekdama užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų bei valdyti šių ligų plitimą visuomenėje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2024–2028 metams.
Nuotrauka
gydytojai
Įkelta:
2024-02-07
Siuntimą pas gydytoją specialistą jau gali išrašyti ne tik šeimos gydytojai, bet ir slaugytojai bei akušeriai. Slaugytojas konsultuodamas pacientą taip pat gali išrašyti vaistus, skirtus lėtinėms ligoms gydyti.
Nuotrauka
nebenoriu
Įkelta:
2024-02-06
„Eurostat“ duomenimis, kasmet depresija Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei pusei šimto tūkstančių gyventojų. VšĮ „Skirtingos spalvos“ 3 metus iš eilės kviečia prisidėti prie depresijai gydyti skirto fondo #nebeNORIUGYVENTI ir taip padėti tiems, kurie dėl finansinių priežasčių negali eiti sveikimo keliu. Fondo organizatoriai bendradarbiaudami su Depresijos įveikimo centru siūlo specialią dešimties savaičių savigalbos programą su klinikine psichologe Aušra Mockuviene.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-01-10
Šlapimo nelaikymas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, deja, vis dar tebelaikomas „gėdinga“ tema, kuria kalbėti lyg ir nepatogu. Apklausus šios problemos kamuojamus asmenis, nustatyta, kad tik penktadalis jų apie tai pasisako savo gydytojui. Kiti geriausiu atveju pamini lyg tarp kitko. Šlapimo nelaiko apie 10 proc. žmonių – vadinasi, Lietuvoje su šia problema susiduria apie 350 000 žmonių, ir ne tik vyresnio amžiaus. Oficialios statistikos duomenimis, manoma, kad išties jų yra daugiau.
Nuotrauka
skausmas
Įkelta:
2023-11-23
Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pavasarį, dar apsnūdę po žiemos, išriedėję į gatves, tinkamai neįvertiname savo fizinės formos. O štai vasara pažeria visą puokštę traumų – jų skaičius išauga kone dvigubai.
Nuotrauka
sveikata
Freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Neretai sulaukusius pensinio amžiaus žmones kamuoja vis didesnis vienišumo jausmas. Remiantis Vilniaus universiteto tyrimo duomenimis, keturi iš penkių senjorų neturi nė vieno sau svarbaus asmens, išskyrus giminaičius. Specialistų teigimu, sportas, savanoriavimas ar dalyvavimas kitose veiklose padėtų save realizuoti, atrasti naują bendruomenę ir sužadinti didesnį pasitenkinimą gyvenimu.  Nors turint negalią senjorams atsiranda dar daugiau trukdžių būti aktyviems, Kauno miesto socialinių paslaugų centro (KSPC) Socialinių paslaugų bendruomenės skyriaus vedėja socialiniams reikalams Evelina Gvergždienė teigė, kad vis daugiau neįgaliųjų senjorų pradeda domėtis teikiama fizinės ir psichosocialinės būklės gerinimo pagalba. 
Nuotrauka
vaikų klinika
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Klinika „Medicum centrum“ jau septynerius metus įgyvendina vaikų ankstyvosios raidos reabilitacijos programą. Remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu sukurta tvarka ir suburta visa specialistų komanda, kuri teikia pagalbą vaikams iki 7 metų. Siekiant teikti šias paslaugas dar patogiau ir efektyviau atidaryta Vaikų ligų klinika. Ji įkurta Spaustuvės gatvėje, pastate, kuriame anksčiau veikė klinika „In medica“. Kol kas, pasak klinikos vadovo Arūno Jancevičiaus, ji specializuojasi teikti paslaugas autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams.  
Nuotrauka
kraujotaka
Freepik.com nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-10
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad net 80 proc. visų širdies priepuolių ir insultų galima išvengti. Svarbiausia žinoti, dėl ko didėja kraujotakos sistemos sutrikimų rizika, kad galėtumėte suvaldyti tai, kas jūsų valioje.  Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė prof. Olivija Dobilienė informuoja, kaip kontroliuoti pagrindinius rizikos veiksnius, kada būtina kreiptis į specialistus ir kuo gali pagelbėti šiuolaikinės technologijos.