Lašiša – žuvis, kuriai atsispirti sunku. Juolab, kad ji ne tik naudinga organizmui, bet ir itin paprastai pagaminama. Norint, nustebinti savo artimuosius skaniu lašišos patiekalu – šią žuvį patariama pagardinti netikėtais ingredientais, pavyzdžiui, medumi, terijakio padažu, fetos sūriu arba šventinį savaitgalį paruošti kreminių makaronų, kurie patiks tiek suaugusiems, tiek vaikams. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lašiša – viena mėgstamiausių lietuvių žuvų, dažnai atsidurianti ir kasdieniuose pirkinių krepšeliuose.
Skani ir sveika
„Lašiša – žuvis, kuria lietuviai mėgaujasi tiek kasdien, tiek ypatingesnėmis progomis, o, kad ši žuvis yra populiari rodo ir pardavimų duomenys. Žuvies ant ledo kategorijoje lašišos parduodama daugiausia. Visgi, pastebime, kad pirkėjai pastaruoju metu linkę išbandyti ir įvairesnės žuvies: juodojo paltuso, plekšnės, vilkžuvės, o ypatingai vasarą – prasidėjus grilio sezonui, kai yra daugiau eksperimentuojama virtuvėje“, – teigia V. Budrienė.
Prekybos tinklo „Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė sako, kad lašišą, kaip ir visos kitos rūšies žuvį, verta įtraukti į savo kasdienį racioną.
„Lašiša – pakankamai riebi žuvis, todėl joje yra gausu pačių įvairiausių, organizmui naudingų medžiagų. Pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgščių, kurios spartina medžiagų apykaitą, gerina atmintį, sumažina nuovargio jausmą. Lašišoje taip pat gausu ir antioksidantų, kurie sulėtina su senėjimu susijusius procesus, todėl valgant šią žuvį – gerėja odos būklė“, – pasakoja V. Juodkazienė.
Kaip paruošti, kad tirptų burnoje
Visgi, pasak V. Juodkazienės, kaip ir gaminant bet kokį patiekalą – taip ir kepant lašišą, svarbu žinoti kelis triukus, kurie padės atskleisti geriausią šios žuvies skonį, todėl „Iki“ atstovė dalijasi keliais patarimais, kaip paruošti burnoje tirpstančią lašišą.
Nesirūpinkite dėl žvynų. Lašišos žvynų skusti nereikia, kadangi jie visai maži. Be to, šalinant žvynus,
nuvalomas ir plonas natūralios želė sluoksnis, esantis po jais. Šio sluoksnio funkcija – išlaikyti natūralią drėgmę, taigi gaminant su žvynais, žuvis išlieka sultingesnė.
Virta žuvis – sveikesnė. Norėdami išsaugoti visas naudingąsias maistines savybes, žuvį virkite vandenyje ar garuose. Jei vis tik norite keptos žuvies, kepkite orkaitėje, kepsninėje ant grotelių arba keptuvėje – su nedideliu kiekiu aliejaus.
Prieskoniai ir aliejai. Tinkamiausi prieskoniai lašišai yra druska, pipirai, citrina, krapai, petražolės, kaparėliai. Gamindami šią žuvį, naudokite sviestą, švelnaus skonio žemės riešutų ir kukurūzų aliejus – jie padės atskleisti tikrąjį lašišos skonį. Visgi, kadangi lašiša iš savęs yra pakankamai riebi žuvis – gausaus kiekio riebalų ją ruošiant patartina nenaudoti.
Tinkamas kepimo laikas. Kepta lašišos mėsa turi išlikti drėgna, minkšta bei sultinga. Jeigu žuvį perkepsite, ji išsausės ir praras gerąsias maistines bei skonio savybes. Geriausia lašišos gabalėlius kepti iki vidutinės ugnies įkaitintoje orkaitėje, apie 10-15 minučių. Žinoma, kepimo laikas visuomet priklauso nuo gabalėlio dydžio.
V. Juodkazienė siūlo išbandyti net keturis paprastai paruošiamus receptus su lašiša, puikiai tiksiančius ilgajam savaitgaliui.
Lašiša su medumi ir česnakais
Jums reikės:
Kelių atlantinės lašišos filė gabalėlių
Žiupsnelio druskos
Žiupsnelio juodųjų pipirų
Žiupsnelio Kajeno pipirų miltelių
2 šaukštų medaus
1 šaukšto šilto vandens
½ šaukšto obuolių acto arba citrinos sulčių
1 šaukšto alyvuogių aliejaus
3 susmulkinto česnako skiltelių
1/2 skiltelėmis supjaustytos citrinos
Žiupsnelio smulkintų šviežių petražolių
Gaminimas:
Lašišos filė įtrinkite druska, juodaisiais ir Kajeno pipirais. Tuomet negiliame dubenėlyje sumaišykite medų, šiltą vandenį, obuolių actą arba citrinos sultis, įberkite šiek tiek druskos ir viską gerai išmaišykite. Įkaitinkite keptuvę ir į ją įpilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus. Kepkite lašišą apie 4 minutes, tuomet ją apverskite ir kepkite dar 3-4 minutes. Galiausiai lašišą iš keptuvės išmikite ir atidėkite į šalį. Į tą pačią keptuvę suberkite česnakus ir kepkite, kol šie šiek tiek paruduos. Tuomet supilkite medaus mišinį, citrinos skilteles ir pakaitinkite, kol masė taps lipni. Gražinkite lašišos gabalėlius į keptuvę ir pavartykite ją gautame padaže. Apibarstykite lašišą smulkintomis petražolėmis. Patiekite su mėgstamu garnyru.
Salotos su lašiša ir fetos sūriu
Jums reikės:
2-4 gabaliukų atlantinių lašišų filė
Žiupsnelio druskos
Žiupsnelio pipirų
1 šaukšto alyvuogių aliejaus
Mėgstamų salotų arba žalumynų
½ avokado
¼ puodelio marinuotų raudonųjų svogūnų
¼ puodelio trupintos fetos
Kelių šaukštų moliūgų seklų
Šlakelio citrinos sulčių
Gaminame:
Lašišos filė pagardinkite druska ir pipirais. Įkaitinkite didelę keptuvę. Ir įpilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus. Į keptuvę dėkite lašišą ir kepkite ją iš kiekvienos pusės apie 4 minutes. Salotų dubenyje sumaišykite žalumynus, sudėkite marinuotus raudonuosius svogūnus, gabalėliais supjaustytą avokadą, užberkite trupintos fetos sūrio, pagardinkite moliūgų sėklomis. Galiausiai dėkite lašišos gabalėlius ir apšlakstykite citrinų sultimis bei pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais.
Kreminiai makaronai su lašiša
Jums reikės:
Mėgstamų makaronų
Kelių atlantinės lašišos filė gabalėlių
Žiupsnelio pipirų
Žiupsnelio druskos
Šaukšto sviesto
Šaukšto alyvuogių aliejaus
Padažui pagaminti reikės:
Šlakelio citrinos sulčių
Puodelio riebios grietinėlės
Žiupsnelio druskos
Saujos šviežių susmulkintų petražolių
Gaminame:
Pagal ant pakelio nurodytas instrukcijas išvirkite makaronus. Makaronams išvirus, nupilkite nuo jų skystį, tačiau pasilikite puodelį makaronų vandens padažo gamybai.
Lašišą supjaustykite kąsnio dydžio gabalėliais, pagardinkite juos druska bei juodaisiais pipirais. Įkaitinkite keptuvę iki vidutinės ugnies, joje ištirpinkite sviestą ir aliejų. Sudėkite lašišą į keptuvę, kepkite iš abiejų pusių po 2 minutes. Išimkite lašišą iš keptuvės, išspauskite ant jos citrinos sulčių ir apiberkite juodaisiais pipirais.
Į keptuvę, kurioje kepė lašiša, supilkite grietinėlę. Įdėkite pjaustytos citrinos. Kelias minutes pavirkite, kol padažas sutirštės, tuomet supilkite makaronų vandenį. Į gautą padažą sudėkite makaronus ir viską išmaišykite. Galiausiai sudėkite keptą lašišą ir patiekite apibarstę petražolėmis.
Lašiša su terijakio padažu
Jums reikės:
Kelių atlantinės lašišos gabalėlių
400 g vyšninių pomidorų su šakelėmis
2 citrinų
1⁄4 a. š. šviežiai maltų pipirų
1⁄2 a. š. druskos
40 ml tiršto terijakio padažo
2 v. š. alyvuogių aliejaus
Gaminame:
Nusausinkite lašišos gabalėlius popieriniais rankšluosčiais ir pagardinkite druska iš abiejų pusių. Alyvuogių aliejumi pašlakstykite įkaitusią grilio keptuvę, sudėkite lašišą, ją apšlakstykite puse terijakio padažo ir kepkite 4 minutes. Žuvį apverskite, užpilkite likusiu terijakio padažu, apibarstykite pipirais ir kepkite dar 3-4 minutes. Perkelkite žuvį į lėkštę, o į keptuvę sudėkite vyšninius pomidorus ir citrinų puseles. Kepkite juos 7-8 minutes, kol suminkštės, ir patiekite su lašiša.