Posakį „gera pradžia – pusė darbo“ puikiai galima pritaikyti ir kalbant apie renovacijos projektus. Pirmieji gyventojų susirinkimai, sprendimų priėmimas dėl energinio efektyvumo priemonių diegimo, pasiruošimas rangos darbams – ypač svarbūs žingsniai, siekiant kokybiško daugiabučio modernizacijos proceso.
Visgi, būtent pirmieji renovacijos žingsniai didesnei daliai renovuotinų būstų gyventojų atrodo sudėtingiausia modernizacijos proceso dalis. Tokią informaciją atskleidė atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas, kurį inicijavo Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
Rinkos tyrimų bendrovės atliktame tyrime dalyvavo 1015 Lietuvos nuolatinių gyventojų, 409 jų – renovuotinų daugiabučių namų gyventojai. Apklausus pastaruosius, paaiškėjo, kad renovuotinų daugiabučių gyventojai, kaip sudėtingiausias būsto atnaujinimo proceso dalis, dažniausiai įvardina gyventojų suorganizavimą (40 proc.) ir biurokratinę dalį – paraiškų rengimą, administravimą, investicinio plano derinimą (28 proc.).
„Natūralu, kad pradėjus domėtis būsto renovacija, iš pirmo žvilgsnio visas procesas atrodo labai sudėtingas ir reikalaujantis didžiulio gyventojų indėlio. Tačiau nuo pat pirmųjų žingsnių būtų savininkams įsiaiškinti kylančius klausimus ir planuoti renovacijos darbus padeda modernizacijos projektų administratoriai“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento patarėja Gintarė Burbienė.
Stereotipų apie renovaciją – gausu
Tauragės rajono energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programos įgyvendinimo administratoriaus renovacijos grupės vadovas Vytautas Navickas pasakoja, jog tarp gyventojų gausu sklandančių stereotipų apie renovaciją.
„Žmonės dažnai abejoja renovacijos proceso finansiniu skaidrumu, bijo būti apgauti. Būna prisiklausę nepatenkintų modernizacija kaimynų patirčių ir tiki, kad pas juos bus lygiai taip pat prastai atlikti rangos darbai. Tačiau blogiausia, kai gyventojai nepasitiki administratorių, turinčių ilgametę patirtį, patarimais. Tai ypač apsunkina kelią kokybiško rezultato link“, – dalinasi V. Navickas.
Svarbu dalyvauti pirmuosiuose surinkimuose
Specialistas pastebi, kad pirmųjų susirinkimų metu ypač svarbu, kad butų savininkai dalyvautų, neliktų pasyvūs ir galėtų išsakyti savo nuomonę balsavime.
„Per pirmuosius susirinkimus patiriame sunkumų surinkti gyventojų daugumą – dalyvauja per mažai gyventojų, kad galėtų įvykti balsavimas. Tačiau labai raginame net ir nepritariančius savo daugiabučio renovacijai dalyvauti, išsakyti savo abejones, pateikti savo pastabas, išgirsti visą informaciją ir atiduoti balsą“, – sako V. Navickas.
Pašnekovas pratęsia, kad taip pat labai svarbu gyventojų atvirumas. Prieš rengiant investicinį planą administratoriui svarbu žinoti, su kokiomis problemomis susiduria butų savininkai, pas ką griūna balkonas ar varva vamzdis. Taip pat reiktų nepamiršti paminėti apie butuose atliktas modifikacijas – sujungtus kambarius ir pan., nes visa tai turi įtakos investiciniam planui.
APVA primena gyventojams, jog renovaciją daugiabutyje jie turi inicijuoti patys. Norėdami gauti atsakymus į dominančius klausimus bei aptarti modernizacijos galimybes visuomet gali kreiptis į Pastatų energinio taupumo departamento ir projektų įgyvendinimo skyriaus specialistus, atsakingus už daugiabučių namų atnaujinimą tame rajone, administratorius ar savivaldybę.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.
Užs. Nr. 52

