Per 2021 m., įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, Lietuvoje atnaujinta daugiau kaip 340 daugiabučių, o šiuo metu renovuojama dar 600 namų. Pagal šią programą valstybės parama yra skiriama ne tik daugiabučio išorės atnaujinimui, bet ir pastato energinį efektyvumą didinančioms priemonėms.
„Pastarųjų metų rezultatai išryškina svarbią tendenciją – vis daugiau daugiabučių gyventojų ne tik nori modernizuoti savo būstą, bet ir imasi realių veiksmų. 2021 m. gruodžio 31 d. baigėsi 8 kvietimas atnaujinti daugiabučius – gautų paraiškų skaičiumi jis sumušė rekordą per visų kvietimų istoriją“, – pastebi Vytautas Vrubliauskas, APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) pastatų energinio taupumo departamento direktorius.
Kvietimo metu gauta 784 paraiškos, daugiausia daugiabučių norima modernizuoti Vilniuje (139 paraiškos), Klaipėdoje (66) ir Kaune (59). Tuo tarpu Tauragės rajono savivaldybė pateikė 12 paraiškų. V. Vrubliausko teigimu, nors bendri rezultatai nuteikia pozityviai, kai kurios savivaldybės neparodė jokios iniciatyvos ir kvietimo metu paraiškų renovacijai neteikė.
Primename, jog 2013–2021 m. laikotarpiu, kai į renovacijos procesą įsitraukė savivaldybės, Lietuvoje buvo atnaujinta daugiau kaip 3 000 daugiabučių arba 92 000 butų.
Modernizacijos keliami iššūkiai ir tikslai
Daugiabučių modernizavimas neapsieina be iššūkių. Žaliavų ir darbo jėgos trūkumas kelia įtampą ne tik Lietuvai, bet ir tarptautinei statybų rinkai. Šiais metais Aplinkos ministerija ieškos sprendimų, kurie leistų efektyviau vykdyti daugiabučių renovaciją, nepaisant darbo jėgos stygiaus.
Viena iš tokių priemonių – modulinė renovacija, kuri ne tik išspręstų statybininkų stygiaus problemą, bet ir patį renovacijos procesą padarytų tokį, kad jį būtų galima vykdyti ir žiemos metu.
Aplinkos ministras pabrėžia, kad senesnių daugiabučių namų renovacija Lietuvoje nebėra diskusijų objektas, nes teigiamas tokios renovacijos poveikis gyventojams – akivaizdus. Būtent todėl belieka toliau ieškoti bei įgyvendinti priemones, leidžiančias modernizaciją vykdyti kaip įmanoma efektyviau.
Įsigalioję pokyčiai leis paspartinti modernizaciją
Nuo 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauji daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimai. Tikimasi, kad jie ne tik palengvins ir paspartins renovacijos procesus ateityje, bet ir išjudins šiuo metu strigusius projektus.
Aplinkos ministro Simono Gentvilo teigimu, naujoji tvarka turės naudos būtų savininkams, projektų administratoriams ir statybininkams: „Šiais pakeitimais naikinama perteklinė biurokratija, todėl gyventojams nereikės iš naujo tvirtinti investicinių planų. Administratoriams valstybė beveik padvigubina kompensacijas už daugiabučių atnaujinimo projektus. Papildomai jie gaus ir avansinius mokėjimus už modernizacijos procesų valdymą“.
Ministras pratęsia, kad nuo šiol bus suteikiamas leidimas didesniems pastatams projektavimo ir statybos darbų konkursą skelbti bendru viešuoju pirkimu. Taip architektai ir statybininkai galės pasiekti kokybiškesnių rezultatų per trumpesnį laiką, kadangi dirbs komandoje.
Statybos bendrovėms gera naujiena ta, kad bus komplektuojami modernizacijos projektai: skelbiami konkursai atnaujinti ne po vieną, o po keletą pastatų. Tai leis ir didesnėms įmonėms įsilieti į modernizacijos projektus, optimaliau ir aiškiau planuoti darbus.
Užs. Nr. 3

