Lietuviai skolinasi vis didesnes sumas – kodėl tai geras ženklas?
Įkelta:
2022-01-19
Nuotrauka
skolintis

Lietuvos banko duomenimis, lietuviai skolinasi vis drąsiau – 2021-ųjų metų pirmąjį pusmetį apie 15 % išaugus vartojimo paskolų sumai, šalies gyventojai iš viso buvo pasiskolinę beveik 1,6 mlrd. eurų vartojimui. Ar auganti bendra paskolų suma – neraminanti tendencija? Pasak „Fjord Bank“ rinkodaros vadovo Juliaus Atidukraičio – priešingai: gyvename vis geriau, todėl šiandien daugiau skolinamasi stambesniems, pirkiniams, kurie pagerina gyvenimo kokybę ir kasdienę buitį, o ne tam, kad „pratemptum“ iki kitos algos. Todėl mažėja vadinamųjų greitųjų kreditų poreikis ir žmonės iš kredito įstaigų sulaukia pasiūlymų su geresne kaina.

Auga imamų kreditų ir lizingo sumos

Pagal Lietuvos banko statistika, nors pasiskolinta suma, kaip minėta, išaugo apie 15 % , naujų paskolų sutarčių per pirmąjį 2021 pusmetį sudaryta 6 % mažiau. Tai rodo, kad auga sumos, kurias gyventojai skolinasi, tačiau pačių paskolų poreikis išlieka panašus.

Vidutinė vartojimo paskola yra apie 2000 eurų (ir nuo praėjusių metų jos suma išaugo 20 %), tuo tarpu susietojo vartojimo kreditai (pirkimas išsimokėtinai, lizingas) – 2568 eurai ir nuo praėjusių metų ši suma išaugo daugiau nei 60 %.

Dar vienas džiuginantis skaičius – beveik trečdaliu sumažėjęs daugiau nei 90 dienų pradelstų apmokėti, kitaip tariant „blogų“ paskolų, skaičius.

Pasak „Fjord Bank“ rinkodaros vadovo J. Atidukraičio, pastebima paskolų palūkanų mažėjimo tendencija. Tai paaiškinama tuo, kad stabiliai augant ekonomikai ir gerėjant pragyvenimo lygiui, kreditoriai palankiai vertina perspektyvas ir  riziką, jog paskola nebus grąžinta, todėl vis labiau konkuruoja dėl klientų siūlydami mažesnes palūkanų normas.

Tuo pačiu auga ir gyventojų atlyginimai – todėl jie drąsiau skolinasi, tačiau dėl to nesukuria sau rizikingos finansinės naštos – didžioji dauguma paskolas grąžina laiku. Todėl augančios paskolų sumos rodo, kad situacija yra pozityvi ir gyventojai savo ateitį vertina palankiai.

Apgalvota ir pasverta paskola – ne „nuodėmė“

Vieno iš šalies bankų užsakymų atliktos „Spinter tyrimų“ apklausos duomenimis, beveik kas trečias (31 proc.) šalies gyventojas skolinasi automobilio įsigijimui. J. Atidukraitis taip pat pastebi, jog po pastarųjų metų, kai daugiau nei norėtume laiko praleidome namuose, nemaža dalis gyventojų pasiryžo pertvarkyti, atnaujinti savo būstus – tad planuojamas remontas ar renovacija – taip pat pakankamai dažna priežastis skolintis.

Lietuviai nepuola pirkti pasirodžiusių technikos ar namų apyvokos naujienų, o augant atlyginimams įvertina savo finansinę situaciją ir paskaičiuoja, kad gali per kelerius metus ramiai, nedidelėmis dalimis išsimokėti už stambesnį pirkinį. Kita vertus, dalis gyventojų vis dar bijo paties paskolos fakto, turi įsitikinimą, kad reikia gyventi „nelendant į skolas“. Ironiška, tačiau šalių, kurios mums atrodo kaip gero gyvenimo pavyzdys (pavyzdžiui, Švedija, Norvegija), gyventojai turi gerokai daugiau vartojimo paskolų, nei jų yra Lietuvoje.

Sakoma: „Skoliniesi svetimus pinigus, o atiduodi – savus“, todėl vis tik geras būdas įsivertinti, ar norimo daikto tikrai reikia – atsakyti sau į klausimą, ar pirktumėte jį, jei tai būtų Jūsų asmeniniai, uždirbti ir sunkiai sukaupti pinigai. Ar išsvajotas daiktas suteiks tiek papildomos vertės? Ar jis tėra tik prabangos prekė?

Kaip išsibandyti prieš imant vartojimo paskolą?

Dar vienas būdas „treniruotis“ prieš pasiskolinant – atsidėti tokią sumą, kokią pasiskolinus teks mokėti kas mėnesį. Vieną ar antrą mėnesį tai gali atrodyti visiškai nesudėtinga – tyrimų duomenimis, statistiniam lietuviui atsidėjus 92 eurus, paskolos naštos jis nepajustų.

Tačiau pravartu tokią praktiką išbandyti ilgiau, nes išlaidų keičiantis sezonams turime įvairių – tai į vieną mėnesį supuola kelių draugų gimtadieniai, tai reikia mokėti už žiemines automobilio padangas ar supirkti visas dovanas Kalėdoms. Taigi, vienais mėnesiais paskolą mokėti bus kiek sudėtingiau.

Vartojamoji paskola taip pat gali būti jūsų treniruotė prieš gerokai ilgesnio laikotarpio būsto paskolą. Mokėdami vartojamosios paskolos įmokas išmoksite palaikyti savo finansų higieną, įprasite, kad dalį atlyginimo reikia atidėti paskolai.

Bankas „Fjord Bank“ kiekvienam klientui siekia būti nešališku patarėju, todėl rekomenduoja, kad paskolų sumos neviršytų trečdalio jūsų atlyginimo. Jei jos didesnės – pragyventi sugebėsite, tačiau būtų sunku sukaupti nedidelį pinigų rezervą kuris paprastai reikalingas iškilus netikėtiems poreikiams (sugedusio automobilio remontui ar sveikatos išlaidoms).

Užs. Nr. 9

Nuotrauka
APVA
Įkelta:
prieš 1 dieną
Lietuva turi didelių planų – iki 2050 m. planuojama modernizuoti apie 30 tūkst. šalies energetiškai neefektyvių ir senų daugiabučių. Skaičiuojama, kad po atnaujinimo jų energinis efektyvumas padidės daugiau nei 60 proc., o CO2 emisijos sumažės daugiau kaip 80 proc. 
Nuotrauka
kelione
Įkelta:
2022-05-18
Kiekvienas mūsų nugyventa diena yra dar viena diena šiame pasaulyje, tad atrodytų, jis nebeturėtų mūsų stebinti. Tačiau, taip tik atrodo iš pirmo žvilgsnio, nes jei pažiūrėsime atidžiau, netruksime pastebėti, kad pasaulis kiekvieną sekundę keičiasi ir kiekvieną iš jų galėtų mus nustebinti dar negirdėtu faktu. Tad pats metas sužinoti apie tai daugiau.
Nuotrauka
stresas
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-05-18
Lėtinis stresas – viena opiausių problemų,  kadangi su juo susiduria ypač didelė dalis žmonių ir šis skaičius kiekvienais metais vis auga. Belieka tik pridurti, kad lėtinis stresas gali sukelti ir labai rimtų problemų. Tad, kokios jos ir kaip to išvengti?
Nuotrauka
vaskas
Įkelta:
2022-05-11
Depiliacija vašku - tai plaukų šalinimo procesas, kurio metu naudojamas juostinis depiliacinis vaškas, kad plaukai būtų veiksmingai pašalinti nuo šaknų. Salonams.eu naudojame tik geriausius produktus, kurie specialiai sukurti taip, kad nedirgintų odos.
Nuotrauka
bendravimas
Įkelta:
2022-04-28
Šiandieninė kultūra neretai teigia, kad santykiai gali būti sėkmingi tik tada, kai asmenys yra fiziškai arti vienas kito. Tačiau vis dažniau susiduriama su santykių per atstumą iššūkiu. Tokie santykiai tikrai nėra pasmerkti žlugti – tik pasikeičia jų pobūdis ir sustiprėja komunikacijos svarba
Nuotrauka
metalai
Įkelta:
2022-04-28
Metalo menas – unikali meno forma, suteikianti neribotas galimybės. Kai įvaldote pagrindus, jus riboja tik vaizduotė. Šiame straipsnyje pateiksime idėjas bei visą informaciją, kurią reikia žnoti pradedantiesiems, nusprendusiems konstruoti iš metalo.
Nuotrauka
savaitgalis
Įkelta:
2022-04-28
Kas gali būti geriau, nei dienai ar dviem pabėgti iš rutinos ir pailsėti? Juk tam ir skirti savaitgaliai – pakeisti aplinką ir užsiimti tuo, kas Jus labiausiai džiugina. Dažnu atveju tam puikiai tinka kelionės. Tad ką galima aplankyti Lietuvoje savaitgaliais?
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-04-28
Skaitymas yra labai svarbus įgūdis. Tiek moksleiviams, tiek studentams ir net darbuotojams neretai tenka skaityti knygas, padedančias tobulėti. Tačiau kartais perskaitytą tekstą atsiminti sunku. Todėl dalinamės patarimais, kurie padės skaitant efektyviau įsiminti informaciją.
Nuotrauka
šildymo sistema
Įkelta:
2022-04-28
Dažnam namo savininkui kyla klausimai apie ekonomiškesnį vandens šildymo sistemų naudojimą. Juk reikia apsvarstyti tiek dalykų: ar boilerį prišildyti kiekvieną kartą, kai vanduo atšąla, ar pastoviai laikyti įjungtą, kada metas jį keisti? Čia dalinamės patarimais, kaip sutaupyti naudojant vandens šildymo sistemas.
Nuotrauka
APRANGA
Įkelta:
2022-04-28
Coco Chanel yra pasakiusi, kad paprastumas – elegancijos pagrindas. Ji buvo visiškai teisi: kad atrodytumėte prabangiai, nebūtina išleisti daug pinigų. Tereikia žinoti keletą gudrybių, kurios padės atrodyti stilingai ir elegantiškai.
Nuotrauka
sodas
Įkelta:
2022-04-26
Įsibėgėjantis pavasaris signalizuoja apie artėjančius sodo darbus, tačiau, norint džiaugtis išpuoselėta ir jaukia aplinka, teks įdėti ne tik pastangų ir laiko, bet ir investicijų. Ekspertai pastebi, jog pastaraisiais metais keičiasi ir supratimas apie sodą: neapsiribojama nuo smalsių akių apsaugančiomis žaliuojančiomis gyvatvorėmis, vis daugiau dėmesio skiriama šiuolaikiškiems ir kompleksiškiems projektams. Kiek jų įgyvendinimas paplonina piniginę ir kodėl vis tik verta investuoti?
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-04-22
Kovo-balandžio mėnesiais vyko Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuoti Metų renovacijai projekto rinkimai. Jų metu visuomenei pateikta net 15 įgyvendintų projektų, iš kurių daugiausiai Lietuvos gyventojų dėmesio sulaukė du daugiabučiai iš Klaipėdos – Vingio g. 35 ir Veterinarijos g. 29 bei daugiabutis iš Telšių, Vilniaus g. 24.
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2022-04-19
Norėtumėte visur su savimi nesinešioti telefono, tačiau ir nepraleisti skambučių, žinučių bei naujienų? „Tele2“ turi pasiūlymą – dabar svarbiausias telefono funkcijas turinčius išmaniuosius laikrodžius galite įsigyti ypač geromis sąlygomis, o eSIM planas, pasirašius 24 mėn sutartį, pirmus 12 mėn. jums nieko nekainuos.
Nuotrauka
skola
Įkelta:
2022-04-12
Susidariusi skola tampa tikra našta tiek ją grąžinančiam žmogui ar juridiniam asmeniui, tiek ir kreditoriui, kuris nori atgauti savo pinigus bei seka visą procesą, kad jis vyktų sklandžiai. Tad, kaip ne tik sukurti efektyvų skolų išieškojimo planą, bet ir padėti skolininkui greičiau atsistoti ant kojų?
Nuotrauka
automobiliai
Įkelta:
2022-04-11
Automobilio priežiūra gali būti komplikuotas dalykas dažnam vairuotojui. Natūralu, kad visos problemos privalo būti išspręstos iki techninės apžiūros datos. Kokius faktus privalu atminti, ruošiantis šiai dienai?
Nuotrauka
kondicionierius
Įkelta:
2022-04-06
Pavasarį prasideda oro kondicionierių montavimo karštinė. Didžiulė meistrų paklausa provokuoja „mėgėjus“ imtis įrankių ir eiti montuoti neturint žinių ir reikiamų kompetencijų. Daromos klaidos ir netinkamai sumontuota, blogai veikianti įrangą kenkia gamintojų reputacijai, o labiausiai kenčia nuo to klientai. Gerų, patyrusių meistrų rinkoje mažai, todėl jie turi galimybę rinktis tą klientą, kuris sumokės daugiau. Paprastai oro kondicionieriaus montavimo kaina be medžiagų yra 250-300 eur. Per dieną vienas patyręs meistras gali sumontuoti iki dviejų kondicionierių. 2021- ųjų vasarą kvalifikuotų meistrų darbų atlygis siekė net 500 eur už oro kondicionieriaus vidaus ir lauko bloko sumontavimą!
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2022-04-05
Apie 1000 – tiek naudotų įrenginių jau perduota į šalį atvykusiems ukrainiečiams. Vasario pabaigoje startavusiai mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ iniciatyvai lietuviai neliko abejingi – aukoja net ir naujus telefonus. Salonuose surinktus prietaisus įmonės darbuotojai kruopščiai atrenka, patikrina ir perduoda Ukrainos žmonėms padedančioms organizacijoms.
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-04-01
Nuo balandžio 8 dienos visi Tauragės gyventojai kviečiami atiduoti savo balsą už, jų nuomone, geriausius daugiabučių atnaujinimo projektus. Rinkimus organizuoja Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamentas, kuris kviečia aktyviai balsuoti ir kartu su visa Lietuva išrinkti geriausius projektus. 
Nuotrauka
dovana
Įkelta:
2022-03-30
Dauguma puikiai žino posakį, jog „mažos dovanėlės stiprina draugystę“, tačiau jos labai priklauso nuo daugumos veiksnių, kam planuojate dovanoti numatytą dovaną, kas jus sieja, kokia proga ir galų gale koks yra jūsų numatytas biudžetas.
Nuotrauka
moteris
Įkelta:
2022-03-16
Moterys ir IT darbo rinka  Šiandien IT srities specialistai - vieni paklausiausių darbo rinkoje tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Kad tokių specialistų poreikis didžiulis patvirtina ir aktyvi programuotojų, testuotojų, analitikų ir kitų IT krypčių darbuotojų paieška darbo paieškos portaluose.  
Nuotrauka
kaziuko
Įkelta:
2022-03-16
Jau Kovo 18-19d. Tauragėje jūsų lauks gausi Kaziuko mugė į kurią suvažiuos prekeiviai iš visos Lietuvos. Pilies aikštėje rasite tradicinių ir gurmaniškų maisto produktų, unikalių drabužių ir papuošalų, tautodailės darbų ir dar daugiau.