Ką tik pasibaigusi 23-oji Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo kupina renginių: bibliotekininkai keliavo, diskutavo, rungėsi protmūšiuose, rinko geriausias knygas, rengė susitikimus ir parodas. O paskutinis mėnesio penktadienis, kvalifikacijos diena, virto tikra švente – paskelbti Metų geriausieji, į svečius atvyko, ko gero, populiariausias ir protingiausias šuo Lietuvoje – Kuršis, kuris su savo šeimininke mokymus pavertė ne tik įdomiais, naudingais, bet ir žaismingais.
Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė buvo skirta apibendrinti, kokios įtakos bibliotekų bendruomenei turėjo įvairiausios krizinės situacijos – ar pandemija, infodemija, informacinis triukšmas, karo ir kitos informacijos gausa, būdinga krizinėms situacijoms, turėjo įtakos bibliotekų darbui, kaip į tai reagavo bendruomenės, besinaudojančios bibliotekų paslaugomis. Balandžio 23–29 dienomis šalies bibliotekininkai buvo kviečiami dalyvauti profesinėse iniciatyvose, o skaitytojai – kultūros renginiuose tiek savo bibliotekoje, tiek virtualiose erdvėse.
Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė prasidėjo tradiciniu bibliotekininkų pėsčiųjų žygiu. Daugiau nei 300 bibliotekininkų ir jų draugų iš visos Lietuvos kartu žygiavo 12 kilometrų trasa gražiomis Kazlų Rūdos apylinkėmis.
Balandžio 24–29 dienomis vyko akcija „Nerimstanti biblioteka“, kurios metu Viešojoje bibliotekoje ir visuose jos filialuose skaitytojo bilietai buvo dovanojami, o pirmieji 20 naujų skaitytojų dovanų gavo kavos puodelį studijoje „ResPublica“.
Edukacijos, kelionės, protmūšiai
Balandžio 26-ąją Vaikų literatūros skyriuje moksleivių grupėms vyko edukacija „Veltos vilnų istorijos“ su Inga Norkūniene ir šunimi Kuršiu, o B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje – protmūšis „Kartų kovos“, kuriame savo jėgas išbandė jaunimo ir senjorų komandos. Žaidimą laimėjo patirtis – Trečiojo amžiaus universiteto komanda. Šią dieną kitame žaidime fortūna nusišypsojo ir B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos komandai – iš 27 komandų, dalyvavusių žaidime „Šįryt nedirbu. Su Marium ir Marium“, kurio organizatoriai – Klaipėdos I. Simonaitytės viešoji biblioteka, pirmoji vieta atiteko B. Baltrušaitytės viešajai bibliotekai.
Nacionalinės bibliotekų savaitės metu bibliotekos darbuotojai buvo nuvažiavę į Kuldigos (Latvija) biblioteką.
Metų knygos rinkimai
Tauragės rajono savivaldybės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje įvyko 10-ojo konkurso „Tauragės metų knyga“ apdovanojimų vakaras ir autografuotų knygų parodos „Su meile – tauragiškiams skaitytojams“ pristatymas. Vaikų literatūros skyrius kvietė į susitikimą su rašytoja Agnesa Kenešyte-Grice, lankytojams dovanojo spektaklį „Margaspalvė uodega“, Skaudvilės miesto filialas – į teatro „Avilys“ improvizaciją pagal Vytauto V. Landsbergio kūrinį „Arklio Dominyko meilė“, pristatė Pagramančio kultūros namų vokalinį duetą – bibliotekininkę Ernestą ir jos mamą Rasą.
„Tylu bibliotekoje būna tik kartais“
Paskutinį mėnesio penktadienį, kaip įprasta, Viešojoje bibliotekoje – kvalifikacijos diena. Kadangi šį kartą ji vyko 23-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės metu, kolegų suvažiavimas tapo švente. Susitikimo metu paskelbtas Metų bibliotekininkas.
Šį kartą Metų bibliotekininke tapo Lauksargių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Jovita Masidunskienė.
„Tauragės žinioms“ ji sakė bibliotekoje dirbanti visai neseniai, vos dvejus metus. Jovita prisipažino niekada negalvojusi, kad dirbs bibliotekoje:
– Taip jau išėjo. Tačiau galiu teigti, jog tai tikrai svajonių darbas. Man patinka bendrauti su žmonėmis, dauguma čia ateina ne tik pasiimti knygų, paskaityti spaudos, tačiau ir pasikalbėti, ir mokesčius sumokėti, ir pas gydytoją užsiregistruoti, ir arbatos puodelio išgerti. Lauksargių kaime nėra vaikų dienos centro, todėl biblioteka yra vaikų ir jaunimo susibūrimo ir susitiko vieta. Vieni ateina laukti autobuso po pamokų, kiti, vietiniai, – šiaip praleisti laiko, tuo tarpu ir prie kompiuterių žaidžia, ir stalo žaidimus, ir knygą vieną kitą išsirenka, – pasakojo ji.
Pernai Lauksargių bibliotekoje buvo 190 registruotų skaitytojų.
– Kiek bus šiemet, tiksliai atsakyti negaliu, tačiau panašiai apie 200, gal kiek daugiau, kadangi žmonės vis dažniau naudojasi bibliotekos teikiamomis paslaugomis.
O ką jie mėgsta skaityti?
– Negalėčiau išskirti vieno žanro, ką mėgsta skaityti lankytojai, – čia jau pagal skonį, vieni mėgsta romanus, kiti – detektyvus ar istorines knygas, kiti apskritai knygą renkasi pagal viršelį – jei viršelis gražus ir knyga nauja, galvoja, kad bus įdomi, kiti priešingai, jei knygos viršelis patrintas, galvoja, kad ją daug kas skaitė ir ji bus įdomi. Vieni labiau mėgsta lietuvių rašytojus, kiti dažniau renkasi užsienio autorių knygas, – pasakoja J. Masidunskienė.
Ji prisipažįsta pati paskutiniu metu randanti laiko paskaityti tik vietinę spaudą ir žurnalus, šiaip jai labiau patinka meilės romanai.
Paklausta, kas šiame darbe ją žavi labiausiai, Jovita sakė:
– Žavi tai, jog darbas nėra monotoniškas, lankytojų ir skaitytojų netrūksta. Kitoje kelio pusėje, šalia bibliotekos, įsikūrusi mokykla, tad labai daug jaunųjų lankytojų ir skaitytojų, todėl ir bibliotekoje tylu būna tik kartais. Suaugusį žmogų sunku kažkuo sudominti ir paskatinti jį skaityti, o mažuosius vis dar labai lengva, paskatinu įvairiomis smulkmenomis, mažomis dovanėlėmis, džiaugiuosi, kai užėję į biblioteką vaikai ne tik žaidžia prie kompiuterių, tačiau renkasi knygas ir jas skaito. Bendradarbiauju su Tauragės atvira jaunimo erdve (TAJE), kas dvi savaites vyksta žaidimų vakarai, jų metu ir stalo žaidimus žaidžiame, ir su jaunimu apie įvairias kasdienes problemas kalbamės. Vos tik orai atšyla, stengiuosi suorganizuoti kokį renginį lauke. Prieš keletą savaičių kaip tik vyko Atvelykio popietė „Vaikų velykėlės“, bendradarbiavau su TAJE, kepėme ant grilio ir su mamytėmis vaikams gaminome dešrainius, kartu žaidėme „karštą bulvę“, įvairius stalo žaidimus, ir vaikams buvo papildoma pramoga – virtualios realybės akiniai.
Nominacijos – ir rimtos, ir linksmos
Išdalinta ir daugiau nominacijų. Metų iniciatyvos nominacija atiteko Laimai Bajoraitei už Skaitymo iššūkio akcijos koordonavimą ir iniciatyvas, Metų leidėjos – Laisvutei Pavalkienei už svarų prisidėjimą prie Batakių krašto kūrėjų knygų išleidimo, Metų geriausio vaikų draugo – Ernestai Giačienei už įvairias edukacijas ir veiklas su vaikais, Metų bendruomeniškiausios bibliotekos – Reginai Vingienei už bendradarbiavimo koordinavimą tarp LAB Elvis bibliotekos ir Adakavo bendruomenės, Metų kūrybiškiausios bibliotekos – Žydrei Macienei už poezijos, vaidmenų, tapybos išraiškas ir taikymą tiesioginiame darbe ir bendruomenės veikloje, Metų knygnešio – Vaivai Keserauskaitei už TBA ir LAB Elvis bibliotekos koordinavimą. Skirtos ir linksmosios nominacijos: Žalias klevo lapas – Kristinai Tymalkienei, Vaidai Balašaitienei; Ramunei Petravičiūtei-Kinderienei; Algoritmas – Laimai Bajoraitei; Panelė Kontora – Editai Laugalytei; Savaitinės spartuolės – Žanetai Maziliauskienei, Martynai Pikoraitienei, Gintarei Pavalkytei-Vasiliauskienei; Kaniterapijos specialistų ugdytoja – Inai Steponaitytei.
Po apdovanojimų surengti praktiniai kūrybiškumo ir darbo komandoje mokymai bibliotekos darbuotojoms su edukatore Inga Norkūniene ir erdelio terjeru Kuršiu. Nacionalinę bibliotekų savaitę užbaigė Nijolės Oželytės knygos „Atatrankos“ pristatymas.