Naujasis menas ir jo kūrėjai: „Slemo dirbtuvės“ su M. P. E. Martynenko
Įkelta:
2023-04-15
Nuotrauka
SLEMAS
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Slemo dirbtuvių dalyviai

,
Nuotrauka
slemas
Nuotraukos autorius:
Aušros Augustytės nuotrauka
Aprašymas

Slemo dirbtuvių dalyviai

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Praėjusią savaitę į Pilies menes kviesti besidomintieji slemu. Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine stengiamasi kuo plačiau skleisti žinią apie slemo kūrybą, kuo ji tokia įdomi ir išskirtinė. Edukuoti apie šį žanrą pradėta miesto gimnazijose, o vėliau persikelta į Pilies menes, kur buvo pakviestas vienas garsesnių slemo poezijos kūrėjų – Marius Povilas Elijas Martynenko.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Kultūros-edukacijų skyriaus vedėja Renata Jančiauskienė teigė, kad Slemo dirbtuvės yra viena projekto „Slemas su ragais 2023“ dalių. Dvi savaites prieš renginį muziejuje Renata lankėsi Žalgirių bei „Versmės“ gimnazijose. 

– Organizavau vieną srautinę paskaitą apie slemo kultūrą Tauragėje. Slemas Tauragėje gyvuoja penkerius metus ir per tą laiką jau daug ką padarėme. Ši paskaita buvo atvira, skirta mokyklos bendruomenei, o vėliau aš pas juos atėjau su Slemo dirbtuvėmis, kurias vedu aš, kaip Renata Karvelis, poetė ir slemerė, – kalbėjo R. Jančiauskienė.

Kaip pasakojo kultūros-edukacijų skyriaus vedėja, tiek Žalgiriuose, tiek „Versmėje“ buvo vykdomos 4 veiklos, o penktoji veikla buvo „Slemo dirbtuvės“ su M. P. E. Martynenko. 

Nuotrauka
slemas
Aušros Augustytės nuotrauka

– Slemo dirbtuvės buvo atviros visiems žmonėms, tiek mokyklų bendruomenėms, tiek tiesiog muziejaus bendruomenei. Kas norėjo, tas galėjo ateiti, – kalbėjo Renata. – Balandžio 6-ąją vykusios M. P. E. Martynenko dirbtuvės – autorinis požiūris į slemą, nes ir pats autorius yra išskirtinė slemo asmenybė. Aš net sakau – kultinis slemeris. 

Pasak R. Jančiauskienės, kai kurie literatūros lauko žmonės pastebi, kad Vilniuje slemas  populiaresni pasidarė tik tada, kai į slemo sceną atėjo Martynenko, nes jis atskleidė, kokios yra slemo galimybės scenoje, kad tekstai gali būti įdomūs ir prasmingi ir kad pats slemeris gali būti įdomi ir autentiška asmenybė.

Susitikime su poetu dalyvavo mokiniai, poetai, slemeriai. 

– Mes matėme jo puikius iškalbos, komunikacinius gebėjimus. Kaip jis dėstė mintis, kaip kalbėjo apie kūrybiškumą, iš kur ateina idėjos slemo tekstams, kad slemo tekstai yra įdomūs, paveikūs, kokia turėtų būti būsimo slemerio strategija, nes slemas tai yra pasirodymas ant scenos, kuris trunka 3 minutes, ir tai yra varžybos. O varžybos reiškia, kad kažkas laimės, kažkas bus pastebėtas. Pasirodyti slemo scenoje yra ne tik kažką nuveikti, bet tai yra stengtis būti įvertintam, apie tai kalbėjo M. P. E. Martynenko, – renginį apibendrino Renata.

Slemą ir viską, kas susiję su juo, Renata vertina pozityviai, nes tai atneša didelės naudos 

– Man svarbiau galbūt net ne tie paviršiniai kriterijai – kiek žmonių atėjo ir pan. Man, kaip kultūros organizatorei, svarbu pokytis – ar tie kultūriniai renginiai neša kokį nors kokybinį pokytį. Aš su tokiais projektais ir dirbu, – kalbėjo ji.

 

Planuojama daugiau renginių

Renginio pabaigoje pristatyta, kad kitas renginys – slemo varžybos – vyks rugpjūčio 10 dieną. 

– Jos vyks Tauragėje jau penktus metus ir tradiciškai slemo varžybos įeina į „Menų festo“, jaunimo organizuojamo muzikos, kūrybos festivalio, renginių tinklelį. Mes bendradarbiaujame. Slemas puikiai tinka šiai auditorijai ir jis kiekvienais metais vyksta „Menų festo“ pradžioje, rugpjūčio mėnesį Tauragės pilies menėse. Šiais metais planuojame, kad renginys bus didesnės apimties ir turbūt bendradarbiausime su Tauragės meno mokykla, jie mus šiam renginiui įleis į meno mokyklos aktų salę, kur telpa daugiau žmonių, – paaiškino R. Jančiauskienė.

Pristatyta ir dar viena naujovė, kuria, tikimasi, pavyks pritraukti daugiau dalyvių. Pirmąją vietą laimėjusiam slemeriui atiteks 350 eurų vertės prizas.

– Manome, kad tai masins slemerius labiau pasistengti ir atvažiuoti. Tai bus paskata slemeriams ir iš kitų miestų, todėl tauragiškiai turės galimybę pamatyti įvairių slemo pasirodymų, bus kūrėjų bei pasirodymų įvairovė. Turėtų būti įdomus renginys, – tikino Renata.

 

Skelbs kvietimą slemeriams

Rudeniop Tauragės krašto muziejus „Santaka“ paskelbs atvirą kvietimą slemeriams – jų atsiųsti tekstai bus vertinami ir atrinkti geriausi. 

– Šis kvietimas galios tauragiškiams arba kilusiems iš Tauragės slemeriams, nes atrinkti slemeriai turės galimybę kurti 10 min. trukmės scenos pasirodymus, artėjančius prie „stand-up“ žanro, – vardijo kultūros-edukacijų skyriaus vedėja. – Arūnas Sakalauskas padės mums iš tekstų sukurti pasirodymus, tokius kaip mono spektakliukus, „stand-up“ pasirodymus. 

Kaip teigė Renata, spalio mėnesį planuojama tauragiškius kviesti į „Tauragės stand-up vakarą“ pasiklausyti autentiško Tauragės slemo, t.y. performatyviosios poezijos.  

– Pasirodymuose turėtų atsiskleisti Tauragės miesto tapatybė, jai būdingi tekstai. Idėja yra gana  šviežia ir nauja, nes mes dažniausiai Tauragėje girdime iš kitų miestų atvažiuojančius autorius, kurie čia nei gimė, nei kūrė, nei žino, kokie dalyka mums aktualūs, krašto istorija, kokios istorijos sklando miestiečių kasdienoje, – kalbėjo moteris.

Renata mano, kad toks vakaras bus labai prasmingas ir įsilies į Tauragės, Lietuvos kultūros sostinės, renginių tinklelį, tačiau apgailestavo, kad dažnai maži miestai turime atvežtinę kultūrą ir yra labai mažai vietoje kuriamo meno. 

Kuriamas komiksas

Lapkričio mėnesį planuojama išleisti pristatyti jau antrąjį kūrybos žurnalą „Slemas su ragais“. Jame bus ir jau pradėtas kurti komiksas, kurį pagal Juozo Gaižausko monospektaklį „Camino Tauragė–Santiago de Compostela“ ruošia tauragiškė Kamilė Saukaitė. Spektaklis buvo parodytas praėjusiais metais Tauragės pilyje „Kultūros muitinės“ projekto renginyje. 

Pristatyti leidinį, susitikti ir padiskutuoti su slemeriais planuojama lapkritį.  

Pirmasis leidinys „Slemas su ragais“ išleistas 2020 m. Dabar jį galima rasti Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ internetinėje svetainėje.

Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“. 
Nuotrauka
genutes spektaklis
Genovaitės Urmonaitės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-02
Ak, tos tradicijos! Kaip įsiveržė 2005-aisiais su spektakliu Žemaitės „Trys mylimos“ į Jūros gatvėje stovinčią Košių sodybą, taip ir nerimsta... „Okupuotos“ buvo Agutės ir Zenono Radvilų, Rimutės ir Vaclovo Karbauskių, Danguolės ir Raimondo Ramanauskų, Petro Dedūros sodybos. Ir vis su naujom premjerom, su kokia nors vakaro staigmena, gausa žiūrovų ir visiškai neliūdint, kad baigiasi vasara.
Nuotrauka
laiko zenklai
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-08-19
Smagi rugpjūčio popietė Tauragės kultūros centro prieigose – ten surengtame renginyje „Laiko ženklai“ susiliejo poezija, muzika ir fotografija. 
Nuotrauka
zoline
Tomo Kalašinsko nuotrauka
Įkelta:
2023-08-19
Nuo medžių žemėn bumbsi raudonskruosčiai obuoliai, prinokusios slyvos jaukiai supasi ant šakų, vėjyje banguoja javai. Palengva būriuojasi gandrai, jau tuoj tuoj jie išskirs, mums palikę tik kleketavimo prisiminimus… Gamta ruošiasi rimčiai ir dovanoja mums gausų derlių. Tad lentynos pildosi atsargomis žiemai. Lietuvoje ši šventė pradėta švęsti dar ikikrikščioniškais laikais ir buvo susijusi su padėka už gausų derlių, kuris užaugo per vasarą. Žolinės metu renkami žolynai, jais puošiami namai. Tikėta, kad tądien nuskinti žolynai saugos namus ir šeimynas visus metus, o jų kvapas suteiks vilties ir drąsos įveikti sunkumus. Yra tekę girdėti tokį posakį: jei per Žolines neturėsi rankose gėlių, velnias uodegą įkiš... Žolinė daug kur minėta ir Tauragės rajone: Dauglaukyje, Aukštupiuose, Skaudvilėje ir kitur. 
Nuotrauka
nuotrauka
Pauliaus Žižliausko nuotrauka
Įkelta:
2023-08-10
Šį savaitgalį jau šeštą kartą vyksiantis muzikos ir menų festivalis „Menų Festas“ užims Tauragės pilies erdves. Festivalis kiekvienais metais plečiasi ir Tauragei švenčiant Lietuvos kultūros sostinės metus grįžta su programa, kuri turėtų nepalikti abejingų.
Nuotrauka
nuotrauka
Mortos Mikutytės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-10
Jau rugpjūčio 10 d., 20 val., tauragiškių laukia geros energijos ir kūrybiškumo pliūpsnis – Tauragės pilyje vyks performatyviosios poezijos varžybos „Slemas su ragais‘23“. Nuo 2019 metų vykstantis renginys – kasmet vis populiaresnis.  
Nuotrauka
nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-08-07
Jau dvyliktus metus Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka visus poezijos ir muzikos mylėtojus tradiciškai pakvietė „Prie garažų“, kur buvo galima mėgautis poezija ir muzika. Į laukiamiausią bibliotekos renginį susirinko rekordiškai daug žiūrovų. Buvo dainų, buvo istorijų, buvo juoko ir ašarų... Buvo geras vakaras!   
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-27
Birželio pabaigoje Tauragės gatvėse buvo galima sutikti išties išskirtinę moterį. Praeivių akis traukė jos ryškiai raudona suknelė, rankų darbo papuošalai – megzti raudonai balti karoliai ir medžiaginiai tautiniais baltarusių raštais siuvinėti auskarai, o labiausiai – šukuosena: trumpai kirpti jos plaukai buvo nudažyti raudonai ir baltai – Baltarusijos vėliavos spalvomis. Turbūt ne vienam ją sutikusiam kilo klausimas – kas ji tokia? Tai va, ta moteris apsilankė ir „Tauragės žiniose“. Susipažinome: ji – Galina Bottcher-Treschkova, baltarusė, jau per keturis dešimtmečius gyvenanti Vokietijoje, tačiau savo gimtosios šalies neužmiršusi ir visomis išgalėmis kovojanti už jos laisvę. O į Tauragę ją atvedė pažintis su baltarusių žurnalistu ir poetu Konstantinu Severinecu, mūsų mieste praleidusiu keletą jaunystės metų, pamilusiu Tauragę ir net skyrusiu jai eiles. Nors jo jau nebėra tarp gyvųjų, Galina jo šeimai pažadėjo aplankyti Tauragę.
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-07-14
Šeštadienį Lauksargių padangę drebino vasaros kaimo šventės garsai. Suaugusieji galėjo pasiklausyti puikių koncertų, o mažųjų laukė pramogos batutuose bei animatorės.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotrauka
Įkelta:
2023-07-07
Smagiai prabėgusi Norkaičių kaimo šventė turėjo net dvi progas – tai buvo ne tik kasmetinė šventė „Šypsausi savo kaimui“, bet ir baigiamoji projekto „Prakalbintų puodynių paslaptys“ dalis.
Nuotrauka
pleneras
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-07
Visą savaitę vykęs pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ šiandien tauragiškius kviečia į uždarymo renginį.
Nuotrauka
jonines
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-30
Ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – Joninės – turi labai senas tradicijas. Rašytiniuose šaltiniuose jos pirmą kartą paminėtos XIV a. Senovės lietuviai vietoj šiandieninių Joninių šventė Rasos šventę. Joninės Tauragėje minėtos ne tik Taurų parke, bet ir bendruomenėse. O Pilies aikštėje net dvi naktis džiugino įspūdinga šviesų instaliacija „Kultūros vainikas“. 
Nuotrauka
KVADRATU
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-12
Iki spalio 15-osios vyksiantis menų festivalis KVADRATU organizuojamas jau penktus metus ir apjungia profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamas festivalis šiemet įsilieja į „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės 2023“ programą. 
Nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Paskutinį pavasario penktadienį Skaudvilėje siautė tikra muzikos fiesta – vyko net du muzikos festivaliai, abu turinys senas tradicijas ir pamėgti ne tik skaudviliškių. Vasarą muzikos mėgėjai pasitiko su jaunųjų atlikėjų festivaliu „Jaunasis talentas‘23“. Tuo muzikos šventė Skaudvilėje nesibaigė – jau po kelių valandų prasidėjo kitas festivalis – ilgametes tradicijas turintis respublikinis „Alio, talentai!“.
Nuotrauka
frejus
Arūno Baltėno nuotrauka
Įkelta:
2023-05-31
Iš Tauragės kilusio skulptūros genijaus Edmundo Frėjaus (1949–2009), garsėjusio unikalia technika kurti iš įkaitintos geležies, kūrinių paroda, pavadinta „Metalo alchemija. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“, birželio 3-ąją, 16 val., pristatoma Pilyje. Kadaise autorius mokėsi čia buvusioje I-ojoje vidurinėje mokykloje. Pats Edmundas apie savo paauglystę yra sakęs: „Būdamas 14 metų Tauragėje pradėjau dirbti Makso Preso kalvėje mokiniu „gizeliu“, nuo to laiko su kalvyste nesiskyriau“, dažnai pabrėždavo savo žemaitišką kilmę. Tad tam tikra, simboline, prasme E. Frėjaus „neskraidančios paukštės“ sugrįžta ten, kur išsiskleidė menininko sparnai. Viena čia ir liks – skulptūrą „Moteris su sparnais“ skulptoriaus dukros padovanojo Tauragei, 16.30 val. ji bus atidengta.
Nuotrauka
21orkestrai4
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Gegužės 13 d. Pilies aikštėje aidėjo orkestrų atliekamos melodijos – vyko X Lietuvos karinių orkestrų šventė „Muzika viena kalba“. Tauragiškiai išvydo kariuomenės, Karinių oro pajėgų, Karinių jūrų pajėgų bei Sausumos pajėgų orkestrus. Šventė dovanojo unikalų reginį ir priminė apie karinių orkestrų ištakas – ar žinojote, kad pirmasis nepriklausomos Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas įvyko 1919 metais būtent Tauragėje? 
Nuotrauka
metu bibliotekininke
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-07
Ką tik pasibaigusi 23-oji Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo kupina renginių: bibliotekininkai keliavo, diskutavo, rungėsi protmūšiuose, rinko geriausias knygas, rengė susitikimus ir parodas. O paskutinis mėnesio penktadienis, kvalifikacijos diena, virto tikra švente – paskelbti Metų geriausieji, į svečius atvyko, ko gero, populiariausias ir protingiausias šuo Lietuvoje – Kuršis, kuris su savo šeimininke mokymus pavertė ne tik įdomiais, naudingais, bet ir žaismingais.