Sausio 20-ąją Tauragės pilies kiemelyje oficialiai atidaryti Lietuvos kultūros sostinės metai. Ypatingus mūsų kraštui metus pradėjo įspūdingas teatralizuotas šviesos ir muzikos performansas „Kultūros muitinė – penki keliai“, sutraukęs gausų būrį žiūrovų.
Šviesų ir garso performansas
Pilies bokštai pasipuošė šviesos instaliacijomis, pilies kiemas tapo scenografijos kraštovaizdžiu, kviečiančiu atsigręžti į Praeities kelią, kartu keliauti Bendrystės keliu, pasigėrėti Pasaulio keliu, trumpai žvilgtelėti į Ateities kelią ir grožėtis Žaliuoju keliu.

Tą vakarą net 150 šokėjų, dainininkų ir aktorių pasakojo sudėtingą ir daugiau nei 500 metų skaičiuojančią Tauragės krašto istoriją. Kaip skelbia Tauragės kultūros centras, žiūrovus žavėjo šokiai, muzika, pasakojimai, visuose languose sužibusios šviesos ir atgijęs įvairiaspalvis gyvenimas.

Atidarymo šventei „Kultūros muitinė – penki keliai“ pilies kiemelis pasirinktas neatsitiktinai, nes būtent XIX amžiaus viduryje pastatytame pilies pastate iš pradžių buvo įrengta muitinė.
Gausiai susirinkusių tauragiškių ir svečių laukė kvapą gniaužiantis performanso garso takelis, kuris palietė plačiausią diapazoną: nuo kuklaus ir subtilaus lietuviškų instrumentų skambesio, iki trankaus šiuolaikinio garso.

Scenoje pasirodė Pasaulio kelio ambasadorė smuikininkė Agnė Gečaitė, kartu dainuoti kvietė Bendrystės kelio ambasadorius kraštietis operos solistas Liudas Mikalauskas, sudainavęs ir Giedriaus Kuprevičiaus pagal Eugenijaus Šalčio žodžius sukurtą dainą Tauragei, gospelo choras „Gloria“, šokių studija „Salto“. Programoje dalyvavo Jurbarko savivaldybės Veliuonos kultūros centro senovinių šokių studija „Saltare Festum“, Šaulių sąjungos, Trečiojo amžiaus universiteto, Jovarų pagrindinės mokyklos atstovai ir kt.
Gyvenimas virė ir pilies languose
Kuriam laikui programos metu sužibo visi pilies langai, kurių kiekviename – tarsi atskira istorija. Net laiko pritrūko visą ją peržvelgti, mintyse paanalizuoti.

Muziejaus languose pasirodžiusius personažus išvardijo muziejininkė Renata Jančiauskienė: XIX a. fotografas ir Onorė de Balzako mylimoji Evelina Hanska, laukianti mylimojo laiško iš Taurogeno; rūmuose aristokratiškai gyvenanti freilina; muitininkas, sučiupęs kontrabandininką su neleistinomis prekėmis ir rašantis protokolą; emancipuota knygnešė; Laumė iš tautosakos sakmių; mitologinė deivė Jūraitė – Tauro mylimoji pagal legendą apie Tauragės vardo kilmę; šiuolaikinis slemeris, tiesiantis kultūrinius kelius į 2023 metų Lietuvos kultūros sostinę.

„Tauragės meno mokyklai (TMM) dirbti, mokytis ir kurti Tauragės pilyje – ne tik garbė ir atsakomybė, bet ir didžiulis įkvėpimas! Ypač šiemet, Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine ir Tauragės pilies kiemelyje skambiai ir didingai nuaidėjus atidarymo šventei. Smagu buvo scenoje matyti garbų kultūros sostinės ambasadorių Liudą Mikalauską, būtent čia, pilyje, užaugusį tikrąja šio žodžio prasme – nuo mažų dienų iki pat išleistuvių. Džiugino ir smuikininkės Agnės Gečaitės sugrįžimas iš tolimų kraštų. Agnės atliekamos melodijos jaudinančiai skambėjo ne tik pirmajai jos smuiko mokytojai Lianai, bet ir visai publikai. Gera ir malonu scenoje matyti ir TMM mokytojas, visada aktyviai dalyvaujančias ne tik TMM veikloje, bet ir už jos ribų. O efektingai įsižiebus pilies langams, juose buvo galima išvysti ir TMM augančios naujosios kartos atstovus – piešiančius, šokančius, vaidinančius, dainuojančius, grojančius. Būsimus kultūros kūrėjus arba išlavintus kultūros mylėtojus. Taigi šie metai svarbūs ir ypatingi ne tik kultūros darbuotojams. Svarbūs ir mums, švietimiečiams. Turime visą eilę kūrybinių sumanymų, kuriais mielai dalinsimės su visais tauragiškiais – džiaukimės ir didžiuokimės Kultūros sostine visi kartu!“ – po šventės feisbuke paskelbė TMM direktorė Jolanta Kazlauskienė.
Kultūros sostinės metų atidarymo šventės scenarijų sukūrė ir režisavo Kultūros centro režisierė Algima Juščiuvienė.
„Tauragė yra unikali“
Šventės dalyvius pasveikino Žaliojo kelio ambasadorius Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, Kultūros ministras Simonas Kairys, LR Seimo nariai tauragiškiai Aušrinė Norkienė ir Romualdas Vaitkus.

– Pasidžiaukime muzika, pasidžiaukime kultūra, pasidžiaukime tuo, dėl ko mes šiandien esame Lietuvos kultūros sostinė, – prieš uždainuodamas sakė metų Bendrystės kelio ambasadorius L. Mikalauskas.
Įkvepiančių didžiuotis savo kraštu ir jo žmonėmis žodžių negailėjo ir kultūros ministras S. Kairys.

– Viskas yra puiku, jūs esate nuostabūs. Šie metai – Tauragės metai, – ramindamas besijaudinančius šventės dalyvius sakė kultūros ministras S. Kairys. – Mes šįvakar esame liudininkai, kad į savo istoriją įsirašote faktą, jog Tauragė yra Lietuvos kultūros sostinė. Tauragė yra unikali – ir pasienis, ir susiduria įvairūs etnografiniai regionai, galų gale ir knygnešių miestas, ir miestas, kuriame savo vietą rado kultūros žmonės.
Sveikindamas tauragiškius kultūros ministras pabrėžė, kad Kultūros sostinės titulas gaunamas amžiams, kaip ir atsakomybė prižiūrėti savo miestą, savo žmones ir skleisti tai, ką turime svarbiausio ir brangiausio – kultūrą.
