Advento vakarai, dovanojantys bendrystę
Įkelta:
2022-12-05
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Adventinio vainiko kūrimo edukacija mokiniams Norkaičių etnokultūros centre

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Lomių kultūros namų feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Lomiuose kurti adventiniai vainikai

 

 

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Edukacija Norkaičiuose

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Dauglaukio kultūros namų feisbuko nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Žygaičių kultūros namų feisbuko nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Edukacija Norkaičiuose

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Advento laikotarpis skirtas apmąstyti, nurimti ir neskubant ruoštis gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Bendruomenėse prasideda pasiruošimas šventėms, vyksta įvairios edukacijos. Pirmajam advento savaitgaliui buvo ruošiamasi kurti advento vainikus. Pačios įvairiausios edukacijos organizuojamos daugelyje bendruomenių.

Advento vainiko reikšmė

Adventas kasmet prasideda sekmadienį tarp lapkričio 27-osios ir gruodžio 3 d. ir trunka keturias savaites – iki Kalėdų. Senovėje nauji krikščionių metai prasidėdavo 12 dienų Kalėdų laiko šventimu, kuris truko nuo Kūčių dienos iki Trijų karalių, arba Kristaus apsireiškimo šventės sausio 6-ąją. 

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Kaip skelbia bernardinai.lt, advento vainiko apskritimas nuo senų laikų reiškia amžinumą ir vienybę, negęstančią saulę, jos metinį ciklą, o kartu ir Kristaus – amžinojo Dievo, susivienijusio su žmonija per įsikūnijimą, paslaptį. Vainikas primena ištikimybės ženklą – žiedą – ir liudija Dievo ištikimybę savo pažadams atsiųsti Išganytoją – Mesiją.

Pagamintus vainikus žmonės seniau nešdavo pašventinti į bažnyčią pirmąjį advento sekmadienį, o šiais laikais tai tarsi namų papuošimas nesureikšminant religinės prasmės. Į gražų adventinį vainiką įstatomos 4 žvakės, simbolizuojančios keturis advento sekmadienius. 

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Kiekviena iš keturių žvakių turi savo pavadinimą. Pirmąjį advento sekmadienį uždegama Pranašų žvakė, reiškianti Viltį ir primenanti apie Senojo Testamento pranašų lauktą ir pranašautą Jėzaus atėjimą. Antrąjį sekmadienį įžiebiama Betliejaus žvakė, bylojanti apie Tikėjimą ir primenanti Marijos ir Juozapo kelionę į Betliejų, kurios sunkumus įveikti padėjo vien pasitikėjimas Dievu. Trečioji – Piemenėlių – žvakė uždegama Džiaugsmo sekmadienį ir primena, kad Kristaus užgimimo džiaugsmą pirmieji patyrė paprasti Betliejaus apylinkių piemenys. Ketvirtąjį advento sekmadienį sušvinta ramybę reiškianti Angelų žvakė. Ji primena žinią, kurią perteikia Kalėdų naktį skambanti angelų giesmė: „Garbė Dievui aukštybėse, o žemėje ramybė geros valios žmonėms!“.

Norkaičiuose – edukacijos

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre šią savaitę vyko ne viena adventinė edukacija – mokoma pinti advento vainikus, žaisti žaidimai.

Edukacijose mielai lankosi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Norima ir jaunąją kartą išmokyti  prieškalėdinių senelių bei prosenelių tradicijų.

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre susirinkę mokiniai kurti advento vainikus pradėjo eglės šakelių parinkimu, sudėliojimu ant lanko ir pritvirtinimu siūlais. Vėliau vainikai dekoruojami.

Dekoruoti advento vainikus galima įvairiausiais būdais – džiovintomis apelsinų skiltelėmis, cinamono lazdelėmis, džiovintais gėlių žiedais, karoliukais, kankorėžiais, šakelėmis. 

Prisimintos tradicijos

Štai Lomiuose advento vainikų kūrimas vyksta jau bene septinti metai.

Lomiškė mokytoja, kraštotyrininkė Elena Bazinienė dėkojo Lomių seniūnaičiui, kuris priruošė labai gražios gamtinės medžiagos, iš kurios bendruomenės nariai galėjo kurti advento vainikus – pušų ir eglių šakų ir dar žaliuojančių augalėlių. 

Nuotrauka
adventas
Lomių kultūros namų feisbuko nuotrauka

– Turėjome ir patys prisidžiovinę, nes iš anksto pradėjome ruoštis edukacijai. Sukvietėme kaimo moteris, jaunimą, visus, kurie galėjo ateiti, nes advento vainikus gaminome darbo dienos popietę, – vardijo moteris. – Susėdome ir pradėjome kurti vainikus. Pirmiausia prisiminėme istoriją, iš kur kilo advento tradicijos. Jų pradžia – XIX amžiuje Hamburge (Vokietija). Pasikalbėję ėmėme pinti vainikus taip, kaip juos įsivaizduojame, – vieni iš šiaudelių, kiti – žaliųjų medžiagų. Edukaciją vedė kultūros darbuotoja Lolita Užkurienė.

Pasak E. Bazinienės, bendruomenės virtuvėlės orkaitėje buvo išdžiovintos citrinų riekelės, kurios įkomponuotos į adventinius vainikus. 

Lomiuose moterys darbavosi dvi dienas: vieną dieną – vienos, kitą dieną – kitos. Baigus darbą kultūros namuose uždegta pirmoji advento žvakė.

Prieš Kalėdas kultūros namuose lomiškiai rinksis į dar vieną jau tradicinę edukaciją – keps imbierinius sausainius ir juos dekoruos.

Eglutės įžiebimas

Kalėdų eglutė Lomiuose bus įžiebta gruodžio 10-ąją. Tądien kultūros namuose vyks šventė „Kalėdinę šviesą – į kiekvieną širdį“ bei choro „Gloria“ koncertas. 

Kaip teigė E. Bazinienė, prieš šventę visuomet pagerbiami jau išėję anapilin kaimo gyventojai. Na o vėliau bus sėdama prie bendro stalo, aptariami metų pasiekimai bei pasidalinta ateinančiųjų planais.

E. Bazinienė įvardijo ir vieną išskirtinį dalyką:

– Prie bendruomenės namų turime parką, kuriame auga eglutės, pušelės, tad nebekertame eglučių, nevežame į kaimelio centrą, o puošiame parke augančias eglutes. Pasidaliname eglutėmis, ir, pavyzdžiui, vieną puošia bendruomenė, kitą – kultūros namų darbuotojai, dar kitą – vaikų dienos centro nariai, puošia ir šeimos ar kolektyvai. Kadangi eglučių nekertame, kiekvienais metais jos vis paauga. Tokia mintis ir buvo sodinant – kad neniokotume gamtos. Jei būtume sodinę lapuočius, tuomet ir lapus būtų reikėję grėbti, – aiškino Elena.

Eglutės tradiciškai būna papuoštos iki pat Trijų karalių.

Nuotrauka
adventas
Dauglaukio kultūros namų feisbuko nuotrauka

Sausainių kepimas

Advento laikotarpį mini ir kitos bendruomenės. Štai ketvirtadienį vyko įdomi prieškalėdinė edukacija Skaudvilėje – skaudviliškiai mokėsi gaminti bei dekoruoti meduolius.

Nuotrauka
adventas
Žygaičių kultūros namų feisbuko nuotrauka

– Meduolius kartu su Skaudvilės atviros jaunimo erdvės lankytojais kepame ne pirmus metus. Ruošiamės eglės įžiebimo šventei, jos metu veiks paviljonas, kuriame vaišinsime meduoliais ir arbata. Dalį meduolių nuperka seniūnija, – vardijo Skaudvilės skyriaus kultūrinių renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė. – Pernai sugalvojome pradėti kepti meduolius, buvome pasisamdę ir meistrę, o šiemet edukaciją vedame pačios, sausainius kepame pagal originalų receptą.

Svarbiausias ingredientas, pasak R. Bartkuvienės, – meilė bei šventinė nuotaika, o visa kita gana įprasta – medus, kiaušiniai, sviestas, meduolių prieskoniai, nugesinta soda.

– Pernai susipažinau su puikia moterimi iš Šiluvos, kuri man patikėjo savo meduolinių sausainių receptą. Dekoruosime meduolius glaistu, kurį gaminti išmokė ta pati moteris, – džiaugėsi R. Bartkuvienė.

Pirmadienį skaudviliškiai pynė vainikus, o tradicinė eglutės įžiebimo šventė bei padėkos vakaras vyks gruodžio 14 dieną.

Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Paskutinį pavasario penktadienį Skaudvilėje siautė tikra muzikos fiesta – vyko net du muzikos festivaliai, abu turinys senas tradicijas ir pamėgti ne tik skaudviliškių. Vasarą muzikos mėgėjai pasitiko su jaunųjų atlikėjų festivaliu „Jaunasis talentas‘23“. Tuo muzikos šventė Skaudvilėje nesibaigė – jau po kelių valandų prasidėjo kitas festivalis – ilgametes tradicijas turintis respublikinis „Alio, talentai!“.
Nuotrauka
frejus
Arūno Baltėno nuotrauka
Įkelta:
2023-05-31
Iš Tauragės kilusio skulptūros genijaus Edmundo Frėjaus (1949–2009), garsėjusio unikalia technika kurti iš įkaitintos geležies, kūrinių paroda, pavadinta „Metalo alchemija. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“, birželio 3-ąją, 16 val., pristatoma Pilyje. Kadaise autorius mokėsi čia buvusioje I-ojoje vidurinėje mokykloje. Pats Edmundas apie savo paauglystę yra sakęs: „Būdamas 14 metų Tauragėje pradėjau dirbti Makso Preso kalvėje mokiniu „gizeliu“, nuo to laiko su kalvyste nesiskyriau“, dažnai pabrėždavo savo žemaitišką kilmę. Tad tam tikra, simboline, prasme E. Frėjaus „neskraidančios paukštės“ sugrįžta ten, kur išsiskleidė menininko sparnai. Viena čia ir liks – skulptūrą „Moteris su sparnais“ skulptoriaus dukros padovanojo Tauragei, 16.30 val. ji bus atidengta.
Nuotrauka
21orkestrai4
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Gegužės 13 d. Pilies aikštėje aidėjo orkestrų atliekamos melodijos – vyko X Lietuvos karinių orkestrų šventė „Muzika viena kalba“. Tauragiškiai išvydo kariuomenės, Karinių oro pajėgų, Karinių jūrų pajėgų bei Sausumos pajėgų orkestrus. Šventė dovanojo unikalų reginį ir priminė apie karinių orkestrų ištakas – ar žinojote, kad pirmasis nepriklausomos Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas įvyko 1919 metais būtent Tauragėje? 
Nuotrauka
metu bibliotekininke
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-07
Ką tik pasibaigusi 23-oji Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo kupina renginių: bibliotekininkai keliavo, diskutavo, rungėsi protmūšiuose, rinko geriausias knygas, rengė susitikimus ir parodas. O paskutinis mėnesio penktadienis, kvalifikacijos diena, virto tikra švente – paskelbti Metų geriausieji, į svečius atvyko, ko gero, populiariausias ir protingiausias šuo Lietuvoje – Kuršis, kuris su savo šeimininke mokymus pavertė ne tik įdomiais, naudingais, bet ir žaismingais.
Nuotrauka
jurgines sartininkuose
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-28
Balandžio 23-iąją minimos Jurginės – lietuviška pavasario žalumos šventė. Senovės Lietuvoje Jurginės būdavo reikšminga diena žemdirbiams ir arkliaganiams. Sekmadienį Sartininkų kultūros namuose Jurginių proga skambėjo gražios tradicinės liaudies dainos. Tradicijos nesibaigė vien dainomis – žaisti žaidimai, spėliotos mįslės ir prisiminti Jurginių posakiai.  
Nuotrauka
genutes spektaklis
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-04-21
Airijoje gyvenantiems lietuviams Atvelykio sekmadienį tauragiškiai parodė savo naujausią spektaklį, pastatytą pagal Vidmantės Jasukaitytės romaną „Golgotos vynuogės“. Tauragės liaudies teatro gastrolės Dubline buvo kupinos įspūdžių: širdingas kraštiečių sutikimas, džiaugsmas dalintis, nuotykiai ir begalė gerų emocijų. 
Nuotrauka
SLEMAS
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-15
Praėjusią savaitę į Pilies menes kviesti besidomintieji slemu. Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine stengiamasi kuo plačiau skleisti žinią apie slemo kūrybą, kuo ji tokia įdomi ir išskirtinė. Edukuoti apie šį žanrą pradėta miesto gimnazijose, o vėliau persikelta į Pilies menes, kur buvo pakviestas vienas garsesnių slemo poezijos kūrėjų – Marius Povilas Elijas Martynenko.
Nuotrauka
velykos
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2023-04-08
Antradienio popietę Sartininkų kultūros namuose nerimo šurmulys. Prieš šv. Velykas į edukaciją susirinko įvairaus amžiaus kaimo gyventojai. Artėjant šventiniam savaitgaliui bendruomenės nariai galėjo pagražinti savo atsineštus kiaušinius tiek vašku, tiek dekupažo technika. Moterys dalijosi, kad įvairių marginimo raštų jos išmoko iš savo mamų, močiučių.
Nuotrauka
kovo 11
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-10
Kovo 11-oji, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena. Šiemet ją minime ypatingai – ir su pasididžiavimu, kad Tauragė šiemet gali didžiuotis Lietuvos kultūros sostinės titulu, ir skausmu širdyje už dėl savo laisvę kasdien kraują liejančią Ukrainą. 
Nuotrauka
uzgaveniu kaukes
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-25
Nors dabar Užgavėnės – linksmų pramogų ir „žiemos išvarymo“ šventė, jos tikroji prasmė buvo visai kitokia. Užgavėnių apeigos perteikia daug gilesnius dvasinius, religinius dalykus. Kažkada tai buvo bene esmingiausia senosios lietuvių religijos šventė, skirta mitinio-kosmologinio šviesos pergalės prieš tamsą įvykio kasmetiniam apeiginiam pakartojimui. Užgavėnių kaukes kūrė ir tauragiškis tautodailininkas Antanas Bagdonas, palikęs gilų pėdsaką, ryškų autorinį stilių. Jos eksponuojamos Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ šalia kitų jo kūrinių. Apie šio menininko sukurtas kaukes ir jų reikšmę papasakojo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Kultūros-edukacijų skyriaus vedėja Renata Jančiauskienė.
Nuotrauka
Užgavėnių linksmybės Tauragėje
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-24
Antradienį mieste ne vienas sukluso išgirdęs linksmą muziką, pamatęs šėlstančius persirengėlius. Tauragės kultūros centro kolektyvas nuotaiką kėlė nuo pat ryto – Užgavėnių šventę pradėję „Blūdnasčiu“ Centro turguje, vėliau keliavo per įstaigas, o vakare įsikūrė prie Tauragės kultūros centro – kepė blynus, šoko, degino Morę.
Nuotrauka
deives
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-13
Vasario 3-iąją Tauragės pilies kiemelyje startavo vienas įspūdingiausių šių metų Lietuvos kultūros sostinės reginių – instaliacija „Deivių giesmės“, moderniais vaizdo bei garso sprendimais atkreipianti dėmesį į etnografinę kultūrą. Instaliacija veiks iki kovo 26 dienos ir atgis kiekvieną ketvirtadienio, penktadienio, šeštadienio ir sekmadienio vakarą.
Nuotrauka
genute
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-02-12
„Surišti... Lietuvos lietumi ir Taurage“ – taip pavadintas renginys šeštadienį sukvietė tauragiškius į Kultūros rūmus. Tai buvo tarsi giminės susitikimas – tokia šilta atmosfera tvyrojo salėje, o dvi su puse valandos pralėkė tarsi akimirka.
Nuotrauka
kulturos sostine
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-31
Sausio 20-ąją Tauragės pilies kiemelyje oficialiai atidaryti Lietuvos kultūros sostinės metai. Ypatingus mūsų kraštui metus pradėjo įspūdingas teatralizuotas šviesos ir muzikos performansas „Kultūros muitinė – penki keliai“, sutraukęs gausų būrį žiūrovų.
Nuotrauka
meide
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-25
Muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ 2021-ųjų metų nugalėtoja Meidė Šlamaitė kaip padėką už palaikymą tauragiškiams vasario 3-iąją Tauragės kultūros rūmuose rengia koncertą. Jame skambės tik autorinės jaunosios dainininkės dainos, o jai akomponuos kanklėmis. 
Nuotrauka
kulturos sostine
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-17
Šie metai Tauragės kultūros bendruomenei itin svarbūs, nes miestas tampa Lietuvos kultūros sostine. Visko bus daugiau – žvilgsnių, susidomėjimo, turistų, veiklų. Lietuvos kultūros sostinės titulas Tauragei leis kurti ir įgyvendinti naujas kultūros idėjas ir iniciatyvas, padedančias atskleisti krašto identitetą ir žaliausio miesto Lietuvoje viziją, puoselėti miesto kultūros tradicijas ir jomis dalintis. Tai šansas parodyti Tauragės kultūrą Lietuvos ir užsienio gyventojams. Įspūdingas metų atidarymo renginys – sausio 20-ąją. 
Nuotrauka
sausio13
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-13
Šiandien minima Laisvės gynėjų diena daugumai paliko neišdildomų prisiminimų ir dovanojo galimybę gyventi laisvoje šalyje. Vyresnieji prisimena patys dalyvavę pasipriešinime prieš sovietų kariuomenę, o jaunoji karta vertina jų pasiaukojimą dėl Lietuvos nepriklausomybės. O pagerbti kovotojų už laisvę tauragiškiai kviečiami į pilietinę akciją „Sustok už didvyrius“.
Nuotrauka
ieva feja
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-12-18
Dviejų vaikų mama Ieva Račkauskienė nusprendė pradėti vesti kalėdines edukacijas. Pasak moters, viename gyvenimo taške, kai jau, atrodo, buvo viską pasiekusi, suprato, kad yra nelaiminga ir eina netinkamu keliu, kuris neteikia džiaugsmo. Ji apsisprendė keisti gyvenimo kelią po to, kai baigė chemijos doktorantūros studijas, 6-erius metus dirbo kosmetikos pramonėje ir susilaukė dukrytės. Būtent dukra ir padėjo jai atverti akis į džiaugsmingą gyvenimą, prisiminti savo vaikystę, suvokti, ko trokšta širdis. 
Nuotrauka
krastotyra
Tauragės kraštotyros draugijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Praėjusią savaitę atšvęsta pirmoji atsikūrusios Tauragės kraštotyros draugijos gyvavimo sukaktis. Šia proga patvirtintas ir naujasis draugijos logotipas, aptarti metų pasiekimai bei pasidalinta naujais planais.
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Po visų rudens darbų šeštadienį į Lauksargių kultūros namuose organizuojamą šventę „Šv. Martyno šokiai ir dainos“ sugužėjo seniūnijos gyventojai ir svečiai. Dalyviai supažindinti su šios šventės tradicijomis, legendomis bei burtais.
Nuotrauka
diksaitis
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-31
Prieš Visų šventųjų ir Vėlinių dienas daugelis mūsų vis dažniau susimąsto ne tik apie mirusius artimuosius, bet ir neišvengiamą savo pačių gyvenimo pabaigą. Daugeliui pažįstamos katalikų tradicijos bei papročiai, tačiau Tauragės rajone gyvena nemažai ir  evangelikų liuteronų. Tad kaip jie suvokia mirtį bei mini šias dienas?