Tauragiškis 16-metis Vilius Alekna aktyviai įsitraukia į savanorišką veiklą, o šiemet dar ir išrinktas į Jaunimo Europos komandą (JEK). Nors „Versmės“ gimnazistas mokslams skiria daug laiko, jo randa ir užsiimti mėgstamais dalykais – domisi informacinėmis technologijoms, dalyvauja šaulių bei JEK veiklose.
Galimybė pasidalinti žiniomis
Aktyviai savanoriauti jaunuolis pradėjo 2019-aisiais. Pirmąja savanorystės vieta jis pasirinko Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešąją biblioteką – savanoriavo pagal programą „Prisijungusi Lietuva“, buvo e.skautas, t. y. jaunuolis, besidomintis ir gebantis naudotis šiuolaikiniais išmaniaisiais įrenginiais, pasiryžęs padėti kitiems išmokti jais naudotis bei daugiau sužinoti apie skaitmeninių technologijų naudą, saugų elgesį internete.
– Savanoriaudamas pagal šią programą vedžiau kompiuterinio raštingumo mokymus senjorams iki pat karantino pradžios, – pasakojo Vilius.
Karantino metu panoręs neatitrūkti nuo savanorystės jis nuotoliniu būdu bendradarbiavo su Tauragės bibliotekos Vaikų literatūros skyriumi ir prisidėdavo nuotoliniu būdu – maketuodavo, montuodavo vaizdo įrašus, atlikdavo kitus darbus.
– Visada domėjausi informacinėmis technologijomis, ir kai pamačiau „Prisijungusios Lietuvos“ skelbimą, labai apsidžiaugiau ir nusprendžiau, kad tai puiki galimybė pasidalinti savo žiniomis. O pradėjęs savanoriauti supratau, kad tai idealiausia vieta save realizuoti, nes būreliai ir visa kita popamokinė veikla nesuteikia tiek laisvės, tad nusprendžiau nepaleisti savanorystės, – savo sprendimu džiaugėsi V. Alekna.
Nuo 2021 m. liepos tauragiškis savanoriavo pagal Jaunimo savanoriškos tarnybos programą – ir vėl bibliotekoje. Viską, ko išmoko savanorystės bibliotekoje metu, jis mano panaudosiąs ir ateityje. Pagrindinės jo veiklos buvo edukacinių užsiėmimų vedimas, renginių organizavimas, lankytojų aptarnavimas.
Svarbiausios ES temos
Šiuo metu Vilius yra jaunasis Šaulių sąjungos ir Jaunimo Europos komandos narys. Kol kas vaikinas teigė apsiribosiąs šiomis veiklomis.
– Prie JEK prisijungiau tokiu pačiu tikslu, kaip ir prie „Prisijungusios Lietuvos“ projekto – kad galėčiau dalintis savo žiniomis su kitais, – teigė V. Alekna.
Apie JEK veiklą Vilius žinojo seniai, bet teigė dėl karantino nedrįsęs prisijungti. O šią vasarą atsiradus progai nutarė sudalyvauti atrankoje. Vilius paaiškino ir registracijos į JEK eigą – atrankoje jam reikėjo užpildyti anketą, parodyti savo patirtį, motyvaciją ir nusifilmuoti trumpame vaizdo įraše papasakojant, kokios ES temos jam aktualiausios. Pagrindinė kiekvieno JEK nario pareiga yra organizuoti renginius/pamokas, kurios paskatintų jaunimą domėtis Europos Sąjunga.
– Man viena aktualiausių ir įdomiausių temų – jaunam žmogui suteikiamos ES galimybės, ypač šiemet – Europos ir Lietuvos jaunimo bei savanorystės metais, Europos žaliasis kursas bei ES solidarumas su Ukraina, – teigė pašnekovas.
Jaunuolis intensyviai organizavo pakrančių valymo akciją. Kartu kūrė ir ateities planus – ketina dalyvauti Keliaujančių jaunimo metų renginyje, ten save pristatyti, svarsto pakeliauti po mokyklas ir šiek tiek papasakoti apie ES aktualijas, galimybes jaunimui.
JEK narių veiklą koordinuoja Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, kuri, atsižvelgdama į kasmetinius ES komunikacijos prioritetus bei siekdama aktyvaus narių įsitraukimo į tinklo veiklą, nustato minimalius JEK narių veiklos, renginių, jų pobūdžio ir sklaidos reikalavimus.
Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje kviečia Jaunimo Europos komandos narius į koordinacinius susitikimus, mokomuosius seminarus, teikia pagalbines komunikacijos priemones. JEK narių atranka vyko iki birželio 20 d., o birželio 23-iąją Vilius sužinojo, kad jis atrinktas, o rugpjūčio 24–26 d. įvadinių mokymų metu Vilniuje pasirašė sutartį.
– Savanorystę visada derinu su mokslais, stengiuosi planuoti laiką, – aiškino aktyvus jaunuolis.
Drąsina nebijoti
– Manau, jaunimas (ir ne tik) savanorystės galimybių turi be galo daug. Jau vien mūsų krašte kiek yra savanorius priimančių organizacijų. O jei ir jų maža, dar daugiau galimybių atsiveria ES, tarkim, „Europos solidarumo korpusas“, suteikiantis galimybių savanoriauti kitoje ES šalyje, o programa padengia visas išlaidas, tokiu būdu tu gali pamatyti kitos šalies gyvenimą, – plačias galimybes vardijo Vilius.
Jis pats yra prisidėjęs prie tokių renginių, kaip „Tauragė Jazz“, „Prie garažų“ ir kitų įvairių koncertų. Vaikinas prisideda kuo tik gali, registruoja renginio dalyvius, padeda sunešti renginiui reikalingus daiktus, prijungia aparatūrą, padeda atlikti pagalbinius darbus.
Norintiems pradėti savanoriauti Vilius pataria nebijoti, bent pabandyti ir pasižiūrėti, ar tiks ir patiks tokia veikla, o jei ne, juk galima pabandyt kitur.
– Sritį geriausia pasirinkti pagal savo pomėgius, kad tau pačiam būtų smagu ir naudinga savanoriauti. Pvz., man patiko informatika, aš ėjau to mokyti kitus, galbūt kitam patiks bendravimas su gyvūnais, tai jis gali pasirinkti savanoriauti prieglaudose, – siūlė V. Alekna.
Labiausiai Viliui įsiminė savanorystės pradžioje nutikęs įvykis, motyvuojantis bei pamokantis nepasiduoti ir neišsigąsti:
– Vos pradėjęs savanoriauti bibliotekoje atėjau pirmą kartą ir šiaip nedrąsu buvo, o dar neatėjo mano „mokinė“. Pats buvau nusivylęs ir kontaktų neturėjau, o ir skyriaus vedėjos tądien nebuvo. Išėjau namo, bet nepasidaviau – kitą dieną susiskambinau su vedėja, išsiaiškinau kontaktus, susisiekiau, o pasirodo – moteris tiesiog pamiršo.
