Praėjusį savaitgalį Tauragėje nugriaudėjo penktą kartą surengtas „Menų Festas“, tapęs puikia terpe skleistis jauniems menininkams. Šiemet į festivalio rėmus tilpo įvairiausios meno formos: performatyviosios poezijos varžytuvės „Slemas su ragais“, kuriose susirungė net 14 poetų, savo darbus eksponavo dešimtys dailininkų ir fotografų iš visos Lietuvos, scenoje pasirodė net 12 muzikos grupių. „Tauragėje jaunimo organizuojamas muzikos, vizualiųjų menų, slemo festivalis orientuotas į jaunimo auditoriją yra vertas dėmesio reiškinys“, – įsitikinusi Renata Karvelis.
Varžėsi 14 poetų
Pirmąją dieną vyko parodos „Fortai: Spalvų invazija“ atidarymas. Ši kolektyvinė paroda apkeliavo ne vieną Lietuvos miestą. Vėliau organizatoriai kvietė sudalyvauti jauniausio LKL komentatoriaus, tinklalaidininko Benedikto Petkaus pokalbiuose su M. P. E. Martynenko ar M. Pocevičiumi-Muniu bei apsilankyti kartu su Tauragės krašto muziejumi „Santaka“ jau trečius metus organizuojamame performatyviosios poezijos varžybose „Slemas su ragais“.

Ketvirtus metus performatyviosios poezijos varžybos „Slemas su ragais“ įtraukiamos į „Menų festo“ programą. Šįsyk slemerių skaičius buvo rekordinis – iš viso varžybose dalyvavo 14 poetų iš Vilniaus, Kauno, Jurbarko, Šilalės ir Tauragės.
– Ketvirti metai dirbame kartu, nes „Slemas su ragais“ paprastai atidaro pirmąją festivalio programą. Eksperimentuoju su tuo slemu, organizuoju dirbtuves ir konsultacijas, kad poetai virstų slemeriais. Galiu tik pridurti, kad pastebėjau renginio auditorijos pokyčius: be jaunimo, rinkosi ir brandesnė auditorija be kompleksų ir dalis smalsuolių, norinčių patikrinti, ar gandas apie varžybas nėra tik gera viešųjų ryšių akcija, nes kas jau kas... „Menų festo“ komunikacija nuo pat pradžių buvo stiprioji festivalio pusė, – teigia R. Karvelis.
Pirmajame raunde dalyvavo Remigijus Žukauskas (Tauragė), Povilas Venta Kuprys (Kaunas), Armanda Urpšaitė (Jurbarkas), Jonas Jakštaitis-Šapelis (Tauragė), Varnelė Baltoji (Kaunas), Agnė Kaziukonytė (Šilalė), Martynas Bertašius (Vilnius), Kornelija Mikalauskaitė (Tauragė), Marija Šimaitytė (Kaunas), Regina Fominichienė (Tauragė), Lina Astrauskienė (Tauragė), Simona Bendikaitė (Tauragė), Marius Povilas Elijas Martynenko (Vilnius), Jovaras Kelpšas (Kaunas). Į antrąjį raundą pateko R. Žukauskas, P. Venta Kuprys, J. Jakštaitis-Šapelis, M. Bertašius, R. Fominichienė, S. Bendikaitė, M. P. E. Martynenko, J. Kelpšas.

Trečioji vieta atiteko R. Fominichienei, antroji – J. Kelpšui, o laimėjo „Slemą su ragais“ vilnietis M. Bertašius.
Pasak renginio iniciatorės ir organizatorės R. Karvelis, tauragiškių pasirodymai kasmet vis stiprėja – nes talentus reikia užsiauginti patiems, auditoriją irgi reikia užsiauginti patiems. Be „Menų festo“ auditorijos, Tauragės pilies menėse rinkosi konkrečių slemerių fanai, nešė dovanas, fotografavosi ir, žinoma, aistringai, tikrąja to žodžio prasme, balsavo už juos.
Kokie tekstai buvo šįsyk?
– Buvo daug slemo. Tikrai daug sleminių tekstų, kuriuose veiksmas sukasi apie socialines problemas iš kiekvieno slemerio alter ego perspektyvos. Buvo performansų, repo, net dainuojamųjų elementų. Pasigailėkite, kas nebuvo ir nematė gulinčio ant grindinio Jovaro arba repuojančio Martynenko arba Martyno, kuris privertė dainuoti visus renginio žiūrovus. Jeigu kas nors būtų tuo metu užsukęs į Tauragės pilies menes, pagalvotų, kad ten gieda satanistai. Debiutas ir iškart slemo žvaigždė – Regina. Štai kas būna, kai į sceną išeina patirtis, moteris, kulniukai ir išlavinta intuicija. Kaip slemuoja Regina, „Noriu parodyti savo gražiąją pusę, bet kad mano visos pusės yra gražiosios“. Reginos vyrų epitetų slemas – beveik kaip Kudirkos mašinų numerių repas! – įspūdžiais dalijosi R. Karvelis.

Ir šiaip, pasak jos, slemo merginų tekstai ir pasirodymai gana stiprūs, nors jos sakė dar nė karto nebuvusios scenoje.
– Tikrai taip neatrodo, nes Simona Bendikaitė, Armanda Urpšaitė, Agnė Kaziukonytė, Kornelija Mikalauskaitė, Lina Astrauskienė ruošėsi. Kaip dalijosi Jovaras, organizuojantis Kaune slemus, – paskutiniu metu Kaune varžybas jau laimi moterys, kiek galima... O slemeris Povilas Venta Kuprys sakė, kad Tauragė turėtų būti slemo sostinė. Nežinau, kaip dėl slemo, bet kad kultūros kitąmet – tai tikrai, – įsitikinusi Renata.
Ji džiaugiasi ir Tauragės „sunkiasvore“ poezija – Remigijumi ir Jonu iš Tauragės literatų klubo „Žingsniai“ – pasak Renatos, auditorija myli šiuos poetus ir poetai myli auditoriją.
– Iš tikrųjų slemo varžybų laimėjimą lemia daug dalykų. Stiprūs tekstai, geras pasiruošimas. Geriausia, jei slemo tekstus autorius moka mintinai ir palaiko akių kontaktą su auditorija. Tekstai turi būti autentiški, derėti su asmenybe, labai svarbūs emociniai elementai, išlaikyta dramaturgija ir savo paties jaudulio suvaldymas, nes per slemą nervas įtemptas visiems, netgi renginio vedėjai, – svarsto R. Karvelis.
Muzika ir ne tik
Profesionalėjantis vizualusis menas buvo eksponuojamas Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotogalerijoje ir kiemelyje sukurtoje ,,Tunelio“ ekspozicijoje. Buvo eksponuojami 9 menininkų darbai.

Paroda „Fortai: spalvų invazija“ – tai aštuonių fotomenininkų, Kauno taikomosios dailės mokyklos fotografijos absolventų Lino Andriekaus, Audronės Armonavičienės, Jurgitos Imbrazienės, Dovilės Juknaitės, Gabrielės Klimavičiūtės, Ailando Legačinsko, Agnės Matiušaitės, Audronės Streikutės-Ketlėrienės darbai. Parodoje atsisakyta įprastinės Kauno tvirtovės vaizdavimo stilistikos: dokumentinio žanro, monochrominio nuotraukų pateikimo, dažniausiai vaizduojamo eksterjero. Fortus užplūsta spalvos, kurios fortifikaciniuose objektuose perteikia jų tūrį, struktūrą, išryškina detales, statinių būklę ir atmosferą.

Keli festivalio dalyviai apie savo kūrybą pasakoja menų festo feisbuko paskyroje. Štai Austėja Veverskytė teigia, kad jos kūryba „labai įvairi: paveikslų tapymas, fotografija, kartais ir pozavimas, komponavimas, tačiau šiuo metu laiką skiriu grafikai. Mano grafikos kūriniai yra tamsūs, aštraus charakterio. Šis sumanymas kilo stebint įvairius žmones ir kiekvieno jų vidų, taip pat viskas gimsta iš jausmų ir savų išgyvenimų, kai kyla įvairūs egzistenciniai, taip pat estetinės jausenos klausimai, o pateikimas siurrealizmo forma padaro kūrinį išskirtiniu, tarsi atgaivintu iš sapnų vizijų. Mene turi vyrauti nesąmoningumas“.

Festivalyje savo darbus eksponavusi Lauryna Balsytė teigia nuo pat vaikystės netilpusi į jokius rėmus, netelpanti į juos ir dabar. „Tai puikiai iliustruoja faktas, kad esu būsima slaugytoja, kuri kuria. Kuri vis tyliai pasvajodavo apie savo kūrybos parodą, tačiau niekada nedrįso to padaryti. Medicina ir menas mano gyvenime – du neatsiejami dalykai, kurie vienas kitą papildo ir puikiai dera. Kūryboje galima pamatyti nemažai medicininės simbolikos, o slaugytojos darbe į tam tikras situacijas žiūriu kūrybiškai. Dailė man ne tik laisvalaikio praleidimas, bet ir sugebėjimas pajausti kitą asmenį lygiai taip pat, kaip pačią save“.
Griaudėjo alternatyvusis rokas
Kiek vėliau prasidėjo koncertų dalis, kurioje šiais metais daugiausia buvo fokusuojamasi į alternatyvų roką. Ant scenos pasirodė grupės „Spurr“, „Gruodis“, „Orai“, „Dadcap“, „loroparquette“ bei „TAS“.
Trečiąją festo dieną į sceną lipo tauragiškių grupė „Neradau“, kauniečiai „lik“, indie roką grojantys „The Shouting Dolls“, alternatyviojo roko grupė „Rūmai“, vis garsiau Lietuvoje skambančios roko grupės „EGOMAŠINA“ bei „diso.kognityvas“, o festivalį uždarė šių metų M. A. M. A. muzikos apdovanojimuose geriausia pripažinta metų roko grupė „jauti“.

Muzika, įsitikinusi R. Karvelis, festivalyje itin svarbi. Groja tauragiškiai, kasmet pasivadinantys kitu pavadinimu.

– Muzika – sunkiai organizuojamas dalykas, nepakanka tik išmaniojo, kaip kokiam slemeriui. Kasmet programoje – niekur negirdėtos grupės. Regis, jos už pasirodymus net negauna honorarų, tad tokia visuotinė ne-įtampos ir „fell free“ nuotaika tvyro ir tarp grupių, ir tarp organizatorių, – svarsto R. Karvelis.

Pasak „Menų Festo“ organizatorės Emilijos Račkauskaitės, kasmet apsilankančiųjų „Menų Feste“ gretos auga, o pastaraisiais pastebimas ir gausesnis įvairių muzikos atlikėjų ar grupių susidomėjimas ir noras pasirodyti Tauragėje organizuojamame festivalyje.
E. Račkauskaitė teigia, kad pagrindinis organizatorių festivalio tikslas yra suteikti terpę pradedantiesiems menininkams pasireikšti, tuo pat metu atnešant šiokią tokią kultūrinę „duoklę“ Tauragės miestui. Dalyvavimas festivalyje ir jo veiklose – visiškai nemokamas, kadangi yra vykdomas iš Lietuvos Kultūros Tarybos ir Tauragės rajono savivaldybės projektinių lėšų.
