Vilko vaikai užaugo – startuoja projektas apie vaikų kare patirtį, istoriją ir atmintį
Įkelta:
2023-08-27
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Projekto komanda iš dešinės: Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorė Eglė Červinskaitė, istorikė Rūta Matimaitytė, TKM „Santaka“ projektų vadovė Sandra Germanavičiūtė, Tremties ir rezistencijos muziejaus muziejininkė Aušra Norvilienė Mindaugo Černecko nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Vilko vaikai su Lietuvos garbės konsulu Wolfgangu von Stettinu prie vilko vaikams skirto paminklo Mikytuose. Asmeninio albumo nuotrauka

 

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Lietuvos garbės konsulas Wolfgangas von Stettinas. Asmeninio albumo nuotrauka

 

Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei. 

Pirmasis projekto renginys numatomas rugpjūčio 29 dieną, 13 val., Tauragės bendruomenių namuose (Vytauto g. 141) su likusiais gyvais amžininkais Lietuvoje vilko vaikais, bendrijos „Edelweiss – Wolfskinder“ pirmininke Luise Kažukauskiene, buvusiu Baltijos Parlametinės grupės pirmininku ir Lietuvos garbės konsulu Wolfgangu von Stettinu ir projekto partnere Vokietijos ambasada Vilniuje. Pokalbį-diskusiją moderuos istorikė Rūta Matimaitytė.

„Vokietukų, šiandien geriau žinomų kaip vilko vaikai, patirtys, vykstant karui Ukrainoje, mums pasakoja apie nepaprastą vaiko stiprybę, stengiantis išlikti tragiškame totalitarinių režimų ir pasaulinių karų sukeltame pasaulyje. Vilko vaikų istorija mums taip pat gali liudyti žmogiškumo ir paramos svarbą, kuri ir padėjo išgelbėti vaikus nuo mirties“, sako projekto bendraorganizatorė, istorikė R. Matimaitytė. 

Nuotrauka
nuotrauka

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje ir pokario metais iš buvusios Rytų Prūsijos pėsčiomis, vežimais ir prekiniais traukiniais pateko tūkstančiai išbadėjusių žmonių, tarp kurių daugiausiai buvo vaikų. Kaimyninė sovietų Lietuvos teritorija tuomet tapo išsigelbėjimu alkio kamuojamiems žmonėms ir jų vaikams. Keliaudami ir elgetaudami lietuvių sodybose jie tikėjosi rasti duonos ne tik sau, bet ir jos parvežti į buvusią Rytų Prūsijos teritoriją badu kamuojamiems šeimos nariams. Lietuviams padedant buvo išsaugotos Rytų Prūsijos vokiečių vaikų ir jų artimųjų gyvybės. 

Pasak Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės Eglės Červinskaitės, vilko vaikų atminties temą muziejus plėtoja jau keletą metų. 2020-aisiais muziejaus sukurtas filmas „Vilko vaikai – nutylėtos tragedijos įamžinimas“ atskleidė, kaip svarbu nagrinėti šias traumines patirtis. 

Nuotrauka
nuotrauka

„Vilko vaikų istorijos tema sulaukia didelio viso Tauragės regiono gyventojų susidomėjimo, kadangi pasienio krašte šie vaikai užaugo ir jau ilgą laiką gyvena tarp mūsų, tapo mums savi – kaip mūsų kaimynai, bendruomenės nariai ir tyliai išgyvena savo tragediją. Šiandien galime ją dekonstruoti tiek atminties išsaugojimo požiūriu, tiek kaip mokslinių tyrinėjimų objektą. Labai džiaugiamės šiltu bendradarbiavimu su mokslininke Rūta Matimaityte, kuri prie šios temos geba prisiliesti ne tik akademiškai, bet ir be galo jautriai,“ – teigia muziejaus vadovė.   

Rugpjūčio 29 dienos renginio metu dalyvausiantys likusieji gyvi amžininkai – vilko vaikai – atvirai pasidalins savo išgyvenimais ir prisiminimais. 

Du mėnesius besitęsiančiame renginių cikle numatomos šios veiklos ir renginiai:

rugsėjo 5 d., 15 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse – edukacinis susitikimas su Lietuvos žydų bendruomene „Šalom,Taurage“. Susitikimą ves Dovilė Rūkaitė ir Natalja Cheifec. Edukacinė paskaita apie žydų tradicijas, papročius bei šeimos Holokausto atmintį. Renginio partnerė – Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė. 

Rugsėjo 19 val., 15 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse – Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus kilnojamosios parodos „Lietuvos žydai už geležinės uždangos“ pristatymas ir muziejininkės Aušros Rožankevičiūtės paskaita „Būti žydu Lietuvoje. Stalinistinio laikotarpio patirtys“. Renginio partneris Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus. 

Spalio 6 d., 16 val., Tremties ir rezistencijos muziejuje (Prezidento g. 38) – istorikės profesorės Ruth Leiserowitz paskaita „Radikaliai sunaikinta vaikystė: Kaip Antrasis pasaulinis karas įsikišo į žydų vaikų gyvenimą“. 

Spalio 12 d., 12 val., Martyno Jankaus muziejuje – renginys su Liudvika Burzdžiuviene ir Rūta Matimaityte. Išvyka į Bitėnų kapines aplankant Valterio Didžio kapą ir vilko vaikų atminties vietą Mikytuose. Renginio partneriai Pagėgių savivaldybė ir Martyno Jankaus muziejus. 

Spalio 19 d., 12 val., Tauragės Žalgirių gimnazijos susitikimas su vilko vaiku. 

Spalio 26 d., 14 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse – Rūtos Matimaitytės paskaita apie vilko vaikus trečiojo amžiaus universiteto studentams ir asmenims, turintiems klausos negalią. 

Projektą finansuoja Kultūros paveldo departamentas ir Tauragės rajono savivaldybė. 

Nuotrauka
kpd logo
Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
batutai
Įkelta:
2024-05-20
Ko gero nei viena miesto šventė neapsieina be pripučiamų batutų miesto centre. Daugiau ar mažiau jų atsirasdavo kasmet. Tiesa, savaitei kitai jie kartais „išdygdavo“ tai kokios mokyklos stadione, tai Pilies aikštėje, tai parke. Tačiau prieš kokius porą trejetą metų tie, kas turi mažus vaikus, pastebėjo, kad pasiūla pasikeitė – staiga atsirado ne pavieniai atrakcionai, o masyvūs pripučiami atrakcionai, kuriuose gali linksmintis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Taip taip, nesuklydote - ir suaugusieji. Ir priklauso šitas didžiausias Rytų Europoje įrenginys – tauragiškiams. O, jei tiksliau, šalia Tauragės prisiglaudusiam ir apjungiančiam keletą pramoginių veiklų prekės ženklui „Išsitaškom“.
Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.