Mezgėja Adelė Jasienė: „Mezgimas – geriausias vaistas nuo depresijos“
Įkelta:
2023-01-08
Nuotrauka
mezgėja
Aprašymas

Adelė Jasienė. Autorės nuotraukos

 

,
Nuotrauka
mezgėja
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

Šiltas jaukus pledas ar lovatiesė iš natūralios vilnos praverstų, ko gero, bet kuriuose namuose, tačiau numegzti jį, patikėkite – tikras iššūkis. Kas bent kiek išmano apie mezgimą, supras, kaip tai nelengva, kiek laiko, jėgų ir kantrybės tam reikia. Juk vien siūlų lovatiesei reikia kelių kilogramų, o vienoje mezginio eilėje būna apie 1000 akių. Sunkaus mezginio net virbalai dažnai neatlaiko, o ir rankos nuo jo paskausta. Numegzti tokią lovatiesę užtrunka mėnesį. Vis dėlto didžiules lovatieses ir pledus mezganti tauragiškė Adelė Jasienė įsitikinusi, kad megzti sunku tam, kas šio užsiėmimo nemėgsta, o jai tai tiesiog pomėgis, poilsis, malonumas.

Mezga nuo vaikystės

Aistra megzti tauragiškės Adelės Jasienės neapleidžia visą gyvenimą. Ji gali numegzti bet kokį drabužį, išmegzti bet kokį raštą. Jos sukurtais drabužiais džiaugiasi visa šeima – vyras, dvi dukros, sūnus ir penki anūkai. Ji rodo paskutinius savo darbus – anūkui skirtą dvispalvį megztuką, kepures dukroms. Mamos rankomis sukurtus megztukus dukros gavo ir dovanų per Kalėdas.  

Šilalės rajono Šiauduvos kaime gimusi ir augusi, o dabar Tarailiuose gyvenanti moteris pasakoja megzti išmokusi pati, žiūrėdama, kaip mezga mama. Tada jai nebuvo nė penkerių.

– Mama tada mezgė kojines. Padėjusi mezginį išėjo karvių melžti, o aš paėmiau mezginį ir ėmiau megzti toliau. Mama pamačiusi sakė, kad viską padariau gerai, tik mezgiau... ne į tą pusę. Tad mano išmegztas eiles teko išardyti, – prisimena Adelė.

Vėliau ji netruko išmokti įvairiausių raštų, be vargo nusimegzdavo bet kokį drabužį. Mat siūlų namuose netrūko – tėvai augino avis, patys verpė siūlus, juos dažydavo įvairiomis spalvomis. 

Tiesa, Adelė pasakoja ne tik megzti išmokusi labai anksti – ji su broliu ir ausdavo, o savo austus užtiesalus parduodavo, kad turėtų už ką nusipirkti mokyklinių reikmenų ar drabužių.

– Tiesa, tada tos naminės vilnos nesinorėjo, – pasakoja mezgėja, –  džiaugdavausi, kai tetos iš Kauno atveždavo pirktinių siūlų.

Vilna lydi visą gyvenimą

Užtat dabar ji įsitikinusi, kad vilna – pats geriausias siūlas. 

– Su amžiumi imi vertinti tai, kas tikra, natūralu ir tvaru, – teigia A. Jasienė, – supratau, kad vilna – nepakeičiamas siūlas.

Adelė pasakoja, kad dažniausiai ji perka Lietuvoje auginamų avių vilną, kurią ne tik sveika nešioti, bet ir labai lengva prižiūrėti. Tiesa, turi numezgusi lovatiesių ir iš Zelandijos avių vilnos su šilku – jos ypač minkštos ir švelnios. 

Pavyzdžiui, ar žinojote, kad tikros vilnos gaminių nereikia skalbti? Žinoma, jei atsitiko taip, kad apipylėte ją kava ar vynu ar kaip kitaip ištepėte, teks tą vietą pavalyti, tačiau šiaip vilnonį gaminį pakanka išnešus į lauką išpurtyti, pakabinti lauke, kad vėjas prapūstų, ir viskas. Dar svarbu nelaikyti saulėje. Mat, pasak Adelės, vilna turi tokių ypatingų savybių – ji atstumia purvą.

– Esu bandžiusi lovatiesę po keleto metų naudojimo skalbti, nors tai išties nelengva – į skalbimo mašiną juk neįkiši. Skalbiau vonioje. Vanduo liko švarus, – pasakoja mezgėja.

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Mugėse sulaukia pagyrų 

Dar iki praėjusios vasaros Adelė dirbo, tad ir laiko mezgimui buvo kur kas mažiau, ir prekiauti savo mezginiais mugėse nebuvo kada. Dabar ji jau atsisveikino su darbu, tad laiko, ypač žiemą, mezgimui lieka daugiau.

– Bet žinote, kaip sakoma, pensininkai – labiausiai užimti žmonės, tad ir man to laiko vis pritrūksta, – pasakoja mezgėja. – Ypač vasarą, kai netrūksta darbų kieme ar darže. Va, žiemą laiko mezgimui daugiau.

Ir į muges nuvažiuoti su savo mezginiais Adelei smagu. Juk malonu pabendrauti su žmonėmis, pažiūrėti, ką gamina ir siūlo kiti ir, be abejo, išgirsti komplimentų, pagyrų savo darbams.

– Daug gerų žodžių išgirstu, – pasakoja mezgėja, – viena moteris mugėje Juodkrantėje sakė jau nebesitikėjusi išvysti ką nors naujo ir gražaus, bet pamačiusi mano lovatieses apsidžiaugusi. O mugėje Vilniuje vienas vyriškis pripažino lenkiąs savo žilą galvą už mano kantrybę ir darbštumą... Pamenu, Vilniuje mano lovatiesę apžiūrėdami kiti prekiautojai sakė, kad už tokį darbą reikėtų kokio tūkstančio eurų prašyti...

Adelė pripažįsta – kaina jos sunkaus darbo neatperka. Už dvigulės lovos užtiesalą ji paprastai prašo maždaug 200–250 eurų. Siūlai atsieina per 100 eurų, o numegzti užtrunka apie mėnesį. Taigi mėnesio uždarbis – 100–150 eurų. Todėl mezgėja tvirtina, kad mezgimas – ne „biznis“, o tik pomėgis, malonus laikas sau. 

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Įvertina mano darbą tik tie, kurie jį supranta, – atsidūsta moteris, – štai bendrauju su viena dizainere, ji kartais perka mano darbus kurdama interjerus. Ji suvokia, kiek verti tokie mezginiai.   

Mugėse ant Adelės prekystalio – ne tik didžiulės lovatiesės, bet ir pagalvės, kepurės. 

„Mezgimas – tai meditacija“

Prieš kelerius metus numezgusi pirmąją lovatiesę moteris jas tiesiog įsimylėjo. Ji prisimena lovatiesių mezgimą „atradusi“ atsitiktinai – dukra, persikrausčiusi į naują butą, paprašė numegzti lovatiesę. Paskui lovatiesės prireikė ir kitai dukrai. Taip ir prasidėjo. 

– Tačiau pradėjusi megzti niekada nežinau, kokią lovatiesę numegsiu, sumanymas gimsta tik numezgus kraštą, – teigia A. Jasienė. 

Pomėgis ją taip įtraukė, kad be virbalų sunkiai įsivaizduoja dieną. Anksčiau laiko turėdavo mažai, bet vis tiek vakarais grįžusi namo į rankas imdavo mezginį. 

Tai jos atsipalaidavimas, pabėgimas nuo slogių minčių, nes mezgant sudėtingus raštus, skaičiuojant akis joms tiesiog nebelieka vietos. 

Mezgėja tikina, kad geriausias būdas įveikti depresiją – išsitraukti virbalus ir siūlus. 

– Mezgimas – tai meditacija, kai pamiršti visas blogas mintis, – teigia tauragiškė.

Ji pasakoja girdėjusi lyginant mezgėjos darbą su rašytojo darbu:

– Ir iš tiesų: rašytojas parašo raidę, mezgėja išmezga akį, rašytojas parašo eilutę – mezgėja išmezga eilę. Rašytojo darbas sušildo sielą, mezgėjos – ir sielą, ir kūną.

Lietuviai mezga nuo neatmenamų laikų

Mezgimas buvo žinomas senovėje. Apie tai byloja archeologiniai radiniai – megztų daiktų fragmentai, beveik sveika moteriška kepuraitė, kuriai keli tūkstančiai metų.

Senovės Lietuvoje megzta mediniu ir kauliniu, o vėliau ir metaliniu vąšeliu, kauliniais, metaliniais virbalais. Tai patvirtina ne tik lietuvių, bet ir latvių, prūsų, skalvių, kitų genčių ir tautų kapinynai.

Manoma, jog pirmiausia pradėtos megzti juostos, kuriomis būdavo apvyniojamos kojos. Vėliau – kojinės ir pirštinės, megztiniai, liemenės, riešinės, kepuraitės, apavas, austinių drabužių dalys.

Nuotrauka
mezgėja

Iki praėjusio amžiaus naudota natūralios spalvos arba augaliniais dažais dažyti pakuliniai, lininiai, vilnoniai verpalai, medvilnė. Mezgimo verpalai, raštai, spalvos priklausė nuo megztinio paskirties. Vasarai mezgė iš lininių arba medvilninių, rudeniui – iš vilnonių siūlų. Dažniausiai rinktasi pastelinės spalvos.

Labiausiai paplitę augalinių ir geometrinių raštų motyvai. Geometriniai motyvai buvo sudaromi iš tiesių ir laužytų linijų, krypučių, rombų, dantelių, langelių. Gausu saulučių, žvaigždučių, snaigių. Iš augalinių motyvų populiariausios lelijos, rūtos, ąžuolo lapai, tulpės, varpeliai ir dobiliukai. Raštų nekartojo – juos nuolat perkurdavo, tobulindavo.

Praėjusiame amžiuje Lietuvoje atsiradus mezgimo mašinoms, rankinis mezgimas patyrė nuosmukį. Tačiau mašina neįstengė ilgai konkuruoti su kūrybinga mezgėja. Šiuo metu mezgimas Lietuvoje vėl populiarus.

 

Nuotrauka
muziejus
„ArtVilnius’22“ archyvo nuotrauka 
Įkelta:
2023-05-28
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine kultūros įstaigos siekia pritraukti daugiau žinomų menininkų ir supažindinti tauragiškius su įvairiais profesionalaus meno žanrais. Šįkart tauragiškių dėmesiui – garsios performanso profesionalės Monikos Dirsytės su operos soliste Agne Sabulyte sukurtas „Ašies kodas“, priversiantis susimąstyti apie savo ir šiuolaikinio pasaulio santykį.
Nuotrauka
viesvile
Įkelta:
2023-05-27
Karšuvos žemumos to paties pavadinimo girioje plytintis rezervatas įsteigtas prieš 32 metus siekiant išsaugoti gamtiniu požiūriu ypač vertingą natūralią Viešvilės upės baseino ekosistemą su Artosios, Gličio pelkynais ir juos supančiais Karšuvos girios miškais. Rezervato kontrolei įrengtos kameros fiksuoja ir gyvūnus, o jų gyvenimas – be galo įdomus. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Pernai tarp dalyvaujamojo biudžeto projektų daugiausiai tauragiškių balsų pelnė projektas „Mobilus multifunkcinis laisvalaikio ir pramogų objektas Tauragės pilies kiemelyje“. Šis projektas priskiriamas didelės vertės projektų kategorijai. Tai reiškia, kad bendra projekto įgyvendinimo vertė negali viršyti 60 tūkst. eurų, o projektas įgyvendinamas per dvejus metus. Šio objekto sumontavimui paskelbtas viešasis pirkimas. Jei jis pavyks, moderni scena pilies kiemelyje turėtų būti įrengta iki rugsėjo pabaigos. 
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-20
Šiandien, gegužės 20-ąją, į Tauragę sugrįžta jau 17-oji Gatvės muzikos diena. Muzikos garsais užsipildys įvairios miesto erdvės. O kur muzika, ten ir šypsenos, gera nuotaika, tad mėgaukimės gražia diena ir skleiskime teigiamas emocijas aplinkiniams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Neblėstantį kepimo ant žarijų populiarumą lemia proceso paprastumas – tai daugiau malonumas nei ruoša. Tačiau rengiantis grilio vakarėliui su svečiais, kartais sunku apskaičiuoti, kiek ir kokios mėsos reikės – kad ir svečiai neliktų alkani, ir nešvaistytumėte pinigų išmesdami nesuvalgytą maistą. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad populiariausi lietuvių mėsos pasirinkimai visus metus yra kiauliena ir vištiena, tačiau įsibėgėjus pavasariui ryškėja naujų tendencijų.
Nuotrauka
biuras
VSB nuotrauka
Įkelta:
2023-05-04
Sakoma, kad laimė – kaip sveikata: jeigu jos nepastebi, vadinasi, ji yra. Paskutinįjį balandžio savaitgalį net 33 tauragiškiai praleido Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuotoje antrojoje sveikatinimo stovykloje. Tikslas – stiprinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatą, suteikti žinių ir formuoti sveikatai palankius įgūdžius, keisti elgseną ir ugdyti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Džiaugiamės, kad vos tik paskelbus registraciją mūsų antrąjį kartą rengiama suaugusiųjų stovykla sulaukė didžiulio susidomėjimo. Aktyvus tauragiškių noras bent trumpam atitrūkti nuo rutinos, darbų bei skirti kokybiško laiko sau tikrai žavi.
Nuotrauka
nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Trečiadienį startavo projektas „Skaitau geriausiam draugui“, kurio metu įvairaus amžiaus tauragiškiai kviečiami į kūrybines dirbtuves „Veltos vilnų istorijos“. Pirmasis ciklo renginys vyko B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, o susirinko į jį ,,Šaltinio“ progimnazijos 1a klasės mokiniai. 
Nuotrauka
dz
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Balandžio 1-ją Tauragės kultūros rūmai skambėjo improvizacijos garsais. Tauragės kultūros centro jaunimo džiazo orkestro jaunuosius muzikantus į meistriškumo pamoką pakvietė Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos dėstytojas, saksofonistas, džiazo virtuozas Laimonas Urbikas. Ši pamoka – Tauragės džiazo festivalio dovana jauniesiems Tauragės muzikantams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-04-03
Didžiausių pirkėjų srautų iš mūsų šalies pernai sulaukė Kinijos, Lenkijos ir Vokietijos elektroninės prekybos platformos. Fiksuojama, kad beveik pusė užsienio internetinėse parduotuvėse apsiperkančių lietuvių 2022 m. vidutiniškai išleido mažiau nei 25 eurus. Tokius skaičius rodo Tarptautinės pašto korporacijos 39 pasaulio šalyse atlikta e.prekybos klientų apklausa. Ja tirta ne savo šalies internetinėse parduotuvėse apsiperkančių gyventojų elgsena ir įpročiai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-04-02
​​​​​​​Marginti kiaušiniai ir majonezas – tikriausiai tai du dalykai, be kurių neįsivaizduojamas Velykų stalas. Ir nors majonezo parduotuvėse galima rasti pačių įvairiausių rūšių – verta išbandyti naminį.  Jam pasigaminti prireiks vos trijų pagrindinių ingredientų: kiaušinio trynių, aliejaus ir prieskonių, o jį ruošiant užtruksite vos kelias minutes ir, netgi, sutaupysite. Parduotuvėse vidutinė majonezo kaina už litrą yra maždaug 9–10 eurų, tuo tarpu namuose tokį kiekį galima pasigaminti ir už mažiau nei 6 eurus.
Nuotrauka
nuotrauka
Tauragės ligoninės feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-03-31
Artėja Šv. Velykos – viena gražiausių, spalvingiausių, jaukiausių bei šilčiausių švenčių visomis prasmėmis. Jau metas joms ruoštis ir pradėti galvoti apie tai, kaip šiai šventei papuošti namų ar darbo aplinką. Gražiomis ir kūrybingomis papuošimų idėjomis dalijasi Tauragės ligoninė.
Nuotrauka
kartu parko treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-30
Gyventojų pamėgtame Kartų parke dar vienas traukos objektas – nauji lauko treniruokliai. Prie Zumpės tvenkinio esančioje aikštelėje pastatyti 8 treniruokliai, skirti skirtingoms kūno dalims treniruoti.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-03-26
Grikiai – greitai paruošiamos, o svarbiausia – sveikatai ypač naudingos kruopos. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, grikiuose gausu geležies ir kitų žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų bei vitaminų, todėl juos drąsiai galima valgyti kasdien, rašoma prekybos tinklo „Rimi“ pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-03-25
Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša laimę, gerovę, teisingumą (dangaus antspaudo saugotojas). Jis galįs žmonių ligas paimti, nulakinti į neįžengiamas pelkes ir ten palikti. Todėl gandras yra mieliausias sodybos kaimynas, atnešantis laimę tiems namams, šalia kurių apsigyveno, o dievdirbių kūryboje tarp šventųjų garbingą vietą užimdavo ir gandro statulėlės. Lietuvos ornitologų draugija (LOD), tęsdama ilgametes tradicijas, LOD metinio susirinkimo dalyvių sprendimu 2023 metų paukščiu pasirinko baltąjį gandrą (Ciconia ciconia).
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-25
Ryškiaspalvis maistas greičiau prikausto dėmesį ir tarsi savaime sužadina apetitą. Skirtingų spalvų produktai reikalingi ne tik vizualiniam pasitenkinimui, bet ir organizmui. Kaip pastebi dietistė Vaida Kurpienė, kiekviena spalva, kuria pasižymi maistas, yra ne tik gamtos dovana, bet ir nauda sveikatai. Tinkamai pasirinkus spalvotus produktus, galime nesunkiai malšinti alkį, apsaugoti ląsteles, rūpintis sveika oda bei kitais teigiamais organizmo pokyčiais.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-02-15
​​​​​​​Trečiadienio vakarą Skaudvilės kultūros namai šurmuliavo – skaudviliškiai gausiai susirinko į koncertą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti.
Nuotrauka
tulpes
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2023-02-14
Vasario 14-oji – diena, kuomet mylimieji vienas kitą stebina įvairiosiomis dovanomis ir mielomis staigmenomis. Viena populiariausių – gėlės. Anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, jų pardavimai šios šventės metu išauga net 25 kartus. Tiesa, tam, kad dovanų gautos gėlės džiugintų kuo ilgesnį laiką, svarbu žinoti kelias jų priežiūros taisykles.
Nuotrauka
PIRSLYBOS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-02-10
Radus ypatingą žmogų reikia ypatingos vietos jam tai prisipažinti. O juk, sakoma, santykius geriausia išbandyti kelionėse. Tad lemtingam pasimatymui – TOP vietos visoje Lietuvoje įsimintinoms romantiškoms akimirkoms dviese ar net sužadėtuvėms. Atraskite mūsų šalyje stulbinančio grožio oazes, labiausiai tinkančias pradėti sekti pasaką „ir tada jie ilgai ir laimingai gyveno“.
Nuotrauka
medziokles sezonas
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-07
Galbūt šiandien miesto gatvėse matėte oranžiniais kombinezonais vilkinčius bėglius? Nenustebkite – Tauragėje šiandien filmuojamas gaudynių šou „Medžioklės sezonas“, apimantis visą šalį. Bėgliais šįkart tapo tauragiškis lenktynininkas Rokas Baciuška, neseniai Dakare pelnęs antrąją vietą,  ir „TikTok“ žvaigždė bei renginių organizatorė Goda Kujavskytė, daugeliui žinoma Godos Problemos vardu.