Iš miško – su pilnomis pintinėmis grybų
Įkelta:
2021-09-14
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka
Aprašymas

Tauragiškių grybautojų šeimos delikatesas – skėtinė žvynabudė

 

 

 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Internete yra skelbimų, kad superkamos raudonųjų musmirių kepurėlės

 

Praūžę lietūs labiausiai nudžiugino grybavimo mėgėjus – jie skuba į miškus pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pailsėti gamtoje. Vieni džiaugiasi puikiai atpažįstamais, nors ne tokiais populiariais laimikiais, kiti gi rizikuoja į pintinę įsidėti ir menkiau pažįstamų grybų ir pasigaminti išskirtinių delikatesų. Nors internete galima rasti skelbimų apie superkamas musmires, vis dėlto vertėtų prisiminti, kad neštis namo patartina ne visus grybus  – kai kuriems jų geriau likti miške.

Tauragiškių virtuvėje – delikatesai

Kas rudenį miško gėrybių beieškanti tauragiškių Daivos ir Edgaro šeima su džiaugsmu laukia grybų sezono – šio kepurėle pasipuošusio gardėsio skonis šeimos virtuvėje itin mėgstamas. Visgi yra grybų, kurie verčiau ir liktų miške, tad nepatyrusiems grybautojams Edgaras pataria rinkti baravykus bei voveraites – jie lengvai atpažįstami ir sunkiai supainiojami su nuodingais. 

Tiesa, grybautojų šeima pasakoja, kad eidami į mišką kartais užsinori paįvairinti parsinešamo kibirėlio turinį. Pastaruosius keletą metų šeima renka ir skėtines žvynabudes. Jų vertėtų nesupainioti su kitais šios rūšies, tačiau nuodingais grybais – smailiažvynėmis žvynabudėmis.

Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka

– Apie skėtinę žvynabudę pirmą kartą perskaičiau žurnale. Pasirodė tikras delikatesas, vėliau su vyru grybaudami radome ir patys. Pirmąsyk paragavus skonis prilygo vištienai, o kepant pamirkytą kiaušinio plakiny iki šiol atrodo, jog valgytume kiaušinienę, – įspūdžiais dalijosi Daiva.

Šeima sako, kad skėtinę žvynabudę jiems lengva atskirti nuo nuodingosios smailiažvynės žvynabudės ne tik dėl jų išvaizdos, bet ir dėl specifinio nuodingųjų žvynabudžių kvapo, primenančio riešutus. Skėtinių žvynabudžių Tauragėje randama išties nemažai, jų ypač gausu pamiškėse, ten, kur nešienauta žolė. Ruošdami skėtines žvynabudes šeimos nariai nuvalo nesukirmijusio grybo kepurėlės žvynelius, supjausto gabalėliais ir pabarstę druska kepa svieste, o kartais – ir kiaušinio plakinyje.

Su baravykais – niekad neapsiriksi

Maloni rudeniška tradicija tampa išties puikia proga susiburti visai šeimai – laikas gamtoje virsta ne tik edukacine veikla, bet ir žaidimu. Apie tai pasakoja tauragiškė Renata.

– Nuo mažens mėgdavau grybauti, o Tauragės miškai man kelia didžiulių sentimentų. Dabar eidama į mišką vienoje rankoje nešuosi pintinę, o į kitą isikabinęs žygiuoja ir sūnus. Taip mudviejų komanda varžosi su drauge einančiu tėčiu – žiūrime, kas suras daugiau baravykų. Ypač šiemet jų labai daug, o ir septynmetis sūnus juos jau atpažįsta, tad džiaugiamės laimėdami šį grybų karą. Galbūt ir mažasis užaugęs tęs tradiciją, – su šypsena pasakojo tauragiškė.

Superka nuodingus grybus

Visgi yra grybautojų, kurie ne tik patys renka nuodingus grybus, bet ir... skatina juos rinkti kitus. Pasižvalgius internete galima rasti perkančiųjų raudonųjų musmirių kepurėles skelbimų. Už šviežiai rinktų musmirių kepurėlių kilogramą siūlomi 3 eurai, o už džiovintų kepurėlių kilogramą – 100 eurų. Skelbimo autoriai šių nuodingų grybų kepurėles superka visoje Lietuvoje ir teigia, jog versli, progos užsidirbti nepraleidžianti tauta skelbimams abejinga nelieka – skambučių sulaukiama kasdien. Miškingo Tauragės rajono gyventojai – ne išimtis.

Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka

Skelbimo autoriai pasakoja, kad šių vengtinų grybų panaudojimas itin platus liaudies medicinoje. Tikima, kad raudonosios musmirės pasižymi įvairiomis gydomosiomis savybėmis. Jos tinkamos sąnarių, odos, skrandžio ligoms gydyti ar jų simptomams slopinti. Tikima, kad jomis galima gydyti ir vėžinius susirgimus. 

– Kitų šalių mokslininkai atrado galimybes gydyti įvairius psichikos ligų sutrikimus veikliosiomis medžiagomis, randamomis musmirėse, todėl šios rūšies grybas tampa žaliava ir gydomųjų preparatų gamybai, – „Tauragės žinioms“ pasakojo skelbimo autoriai.

Vis dėlto į klausimą, kuriems iš šių ar kitų, galbūt dar neišvardytų tikslų patys supirkėjai naudoja nuodinguosius grybus, jie neatsakė.

Dėl ko dažniausiai kreipiamasi į gydytojus?

Tauragės ligoninės Skubiosios pagalbos skyriaus duomenimis, prasidėjus grybų sezonui daugiausia nusiskundimų sulaukiama tada, kai grybautojai iš miško parsineša ne tik grybų, bet ir erkių. Norint apsisaugoti nuo jų pirmiausia patariama dėvėti į mišką tinkamus rūbus, nepamiršti galvos apdangalo. Sugrįžus rekomenduojama gerai apsižiūrėti nuogą kūną ir išsimaudyti – erkės labiausiai mėgsta prakaituotas kūno vietas.

Gydytojai sulaukia pacientų, kurie kreipiasi ir dėl virškinimo trakto sutrikimų, sukeliamų persivalgymo. Persivalgius grybų dažniausiai pasireiškia pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, viduriavimas, pakyla temperatūra, juntamas pilvo skausmas ar sunkumas skrandyje. Persivalgius grybų simptomai prasideda po 1–2 valandų, o apsinuodijus nevalgomais grybais – net ir po kelių parų, tada pacientai gali patirti ir haliucinacijų. Norint išvengti šių negalavimų rekomenduojama rinkti tik gerai pažįstamus grybus, nevalgyti jų vakare bei nemaišyti šio sunkiai virškinamo maisto su alkoholiu. Jei pavalgius pasireiškia minėtieji simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į skubios pagalbos skyrių. Laukiant pagalbos iš specialistų patariama gerti daug vandens ir mėginti sukelti vėmimą. 

 

 

Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 18 valandų
Jeigu planuojate daryti tikrą moliūgų vakarėlį ir pasikviesti būrį svečių, jums prireiks daugiau nei kelių gabalėlių moliūgų. Svarbiausia, kad iki puotos jis būtų laikomas tinkamomis sąlygomis. Ilgai išlaikyti prapjautus moliūgus bus paprasta, jeigu užtikrinsite tinkamą temperatūrą. Nepamirškite, jie užauga gan dideli, todėl šią daržovę galite laikyti rūsyje, garaže, o jeigu gyvenate bute – šaldytuve. Moliūgams saugoti tinkamos temperatūros diapazonas – gana platus, tačiau idealia laikoma 5–15 laipsnių temperatūra.
Nuotrauka
Skaudvilės bažnyčia
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Po dar vienos dovanotos saulėtos dienos penktadienis išaušo lietingas ir vėjuotas, ne ką geresni orai žadami ir savaitgaliui – bus debesuota, nerims ir vėjas, tiesa, lietaus bus mažiau. Tačiau savaitgalis tikrai nebus niūrus tiems, kurie pasirinks jį praleisti su poezija, daina ir šokių – tokių renginių mūsų krašte bus.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-10-14
Ketvirtadienį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kartu su Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centru pristatė turistinį maršrutą „Gyvenimas šiapus ir anapus sienos“.  Ne tik pristatė, bet ir išbandė: renginio dalyviai bei šių dviejų kultūrinių įstaigų atstovai autobusu lankėsi maršrute pažymėtuose lankytinuose objektuose.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-12
Šalia B. Baltrušaitytės bibliotekos įkurdinta interaktyvi instaliacija iš tūkstančių medienos detalių su įvairiomis sentencijomis. Bet kas gali ištraukti sau patinkantį medinuką, o jei šis patinka – ir pasilikti sau. 
Nuotrauka
Pica
Įkelta:
2021-10-10
2001-aisiais už daugiau nei milijoną JAV dolerių ji buvo pristatyta rusų astronautams į Tarptautinę kosminę stotį, o didžiausia kada nors iškepta savo plotu uždengė net tris krepšinio aikšteles. Tačiau tai – tik dalis neįtikėtinų faktų, kuriais garsėja kone kasdien visame pasaulyje valgoma pica. Ją nuolat skanauja bei mėgsta kepti ir Lietuvoje gyvenantis virtuvės šefas italas Gian Luca Demarco. Kulinarijos žinovas atskleis, kaip pasigaminti tobulą picą namuose ir kokias auksines jos ruošimo taisykles verta įsidėmėti. Taipogi – G. L. Demarco padalins savo unikaliu šio patiekalo receptu.  
Nuotrauka
Rudens derlius
Įkelta:
2021-10-10
Statistinis lietuvis kasmet išmeta apie 60 kg dar tinkamo vartoti maisto, o kiekvienas europietis jo atsikrato beveik tris kartus daugiau. Tokią nedžiuginančią statistiką skelbia Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tai ypač aktualu rudenį, kai į šiukšliadėžes neretai iškeliauja nespėtos suvalgyti sodo ir daržo gėrybės. Savo ruožtu lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ skelbia: to išvengti itin paprasta – tereikia vaisius ir daržoves tinkamai paruošti. Drauge su dietiste Vaida Kurpiene atskleidžiami naudingi patarimai apie derliaus gėrybių šaldymą, konservavimą, rauginimą bei džiovinimą. Taip pat dalijamasi dažniausiomis klaidomis, kurių galima lengvai išvengti.
Nuotrauka
a
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-10-08
Spalio 5–10 dienomis B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka organizuoja orientacinį žaidimą  „Pasibibliošniukštinėkim“ ir kviečia jame dalyvauti vyresnių klasių moksleivius (8–12 kl.).   
Nuotrauka
a
Gamintojų ir importuotojų asociacijos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-06
Lietuvoje vis dar apstu transporto priemonių, turinčių netvarkingą išmetamųjų dujų sistemą dėl juose pašalintų katalizatorių ir kietųjų dalelių filtrų. Šios automobilių dalys dėl jose esančių tauriųjų metalų yra vertingos atliekos, tačiau siekiantys uždarbio ar sutaupyti nesuka sau galvos, kad tokios transporto priemonės itin teršia aplinką.
Nuotrauka
seminarija
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-10-05
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ savo feisbuko paskyroje pasidalijo istorinėmis akimirkomis iš  Tauragės mokytojų seminarijos gyvenimo. Tarpukaryje šioje švietimo įstaigoje mokėsi lietuviai, žydai, vokiečiai, keletas rusų. Iš muziejaus pateikto pasakojimo galima susidaryti įspūdį apie tuometinių būsimų mokytojų gyvenimą Tauragėje.
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
​​​​​​​Ieškote paprastai pagaminamų, tačiau nepaprasto skonio receptų? Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, lengviems pietums ar vakarienei siūlo paskanauti midijų. Šias jūros gėrybes pasigaminti itin paprasta, tinkamai joms paruošti užteks vos kelių minučių. Be to, midijos – pakankamai universalus produktas, jį panaudosite tiek prie itališkų makaronų patiekalų, tiek Ispanija ar Azija kvepiančių žuvienių.
Nuotrauka
a
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2021-10-01
Po Lietuvos kaimus ir miestelius pastaruosius 5-erius metus keliavęs fotografas Tadas Kazakevičius įamžino paprastų žmonių gyvenimą. Kai kurių jau nebėra tarp gyvųjų. „Tai, ko nebebus“, – taip simboliškai pavadinta menininko paroda, atkeliavusi į Tauragės krašto muziejų „Santaka“. Joje lankytojai gali išvysti 21 fotografiją, tarp kurių viena pasakoja netekties istoriją, nutikusią jau po to, kai paroda ėmė keliauti per Lietuvą. 
Nuotrauka
a
Ekrano nuotrauka
Įkelta:
2021-09-30
Įprastai feisbuko grupėje „Pagalba vairuotojams Tauragėje“ vairuotojai vienas kitą įspėja apie kliūtis kelyje, kartais pasitaiko ir pašaipių publikacijų, oi štai šią savaitę viena vairuotojų pasidžiaugė drausmingu vairuotojų elgesiu kelyje.
Nuotrauka
a
Zigmo Mozuraičio nuotrauka
Įkelta:
2021-09-28
Pirmadienį minėta Socialinių darbuotojų diena buvo viena iš tų retų progų, kai Tauragės miesto ir rajono socialinės darbuotojos  turėjo progą susiburti kartu. Darbo dienos pabaigoje įvairių socialinių įstaigų, seniūnijų atstovės ir rajono savivaldybės socialinio skyriaus specialistės rinkosi M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje, kur jų laukė šventiniai sveikinimai, o vėliau, kultūros rūmuose, –  ir muzikinis pasirodymas.
Nuotrauka
vaikas
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-27
Žinia apie skyrybas visiems šeimos nariams yra iššūkis. Skyrybos susijusios su didesne fizinės ir emocinės sveikatos sutrikimų rizika bei išaugusia konfliktų ir nemalonių jausmų išgyvenimo tikimybe. Vaiko teisių apsaugos specialistai savo darbe neretai dirba su vaikais iš besiskiriančių šeimų ir dažniausiai jau sutrikdytų santykių. Kokios pagrindinės skyrybų metu suaugusiųjų daromos klaidos ir kaip jiems abiem išlaikyti sveiką santykį su vaiku, pasakoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Kristina Lekavičiūtė. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Rugsėjo 11-ąją Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko ypatinga šventė – po 105-erių metų suskambėjo bažnyčios vargonai. Šventiniame renginyje dalyvavo vargonus suderinęs vargonininkas Vladimiras Tarasovas, dirigentas profesorius Franz Wassermann iš Heidelbergo universiteto Vokietijoje, parapijos talkininkai ir kiti svečiai.
Nuotrauka
Bendruomenių namai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Rugsėjo 24 dieną (penktadienį) Tauragės atvira jaunimo erdvė (TAJE), kartu su Tauragės rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistėmis Rita Matemaitiene ir Inga Meištininkaite organizuoja šeimadienį su augintiniais „Duok leteną“. Renginys skirtas Pasaulinei gyvūnų dienai paminėti.
Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Tauragės visuomenės sveikatos biuras tęsia projekto „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“ iniciatyvą. Rugsėjo mėnesį Dauglaukio ir Norkaičių bendruomenėse rengiamuose psichoterapiniuose užsiėmimuose kraštiečiai mokosi pažinti ne tik save, bet ir kitus.
Nuotrauka
a
Nerijaus Žiurkaus nuotraukos
Įkelta:
2021-09-20
„Kiemturgis – 2021“ – taip buvo pavadinta bendra Lomių kultūros namų ir bendruomenės surengta derliaus šventė.  Daržovių parodoje išsirikiavo lomiškių išauginti sunkiasvoriai moliūgai, cukinijos, grakštuolės morkos, pilni krepšiai su raudonšoniais obuoliais ir kitomis rudens gėrybėmis. Vazos, primerktos įvairiaspalvių rudens gėlių, renginiui suteikė šventiškumo nuotaiką.
Nuotrauka
a
Feisbuko „Rakija Klezmer Orkestar“ paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Minint Lietuvos žydų Holokausto 80-metį, šiandien, rugsėjo 17 d. 18 val. prie Tauragės kultūros rūmų pasirodys žydišką muziką atliekanti grupė „Rakija Klezmer Orkestar“. Nykstanti vestuvėse bei miestelių šventėse skambėjusi muzika išskiriama dėl greito, šokti suburiančio temperamento, kurį išgirsti kviečiami ir tauragiškiai. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Rugsėjo 9-ąją Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko naujos kartos Europe Direct Tauragė centro pristatymas ir diskusija „Pašnekesiai“ apie ES  dabartį ir ateitį. Diskutuota, kiek Europos yra kiekviename pilietyje. Diskusijoje dalyvavę svečiai  negailėjo gražių žodžių Tauragei.