Auksines vestuves pasitikus – žvilgsnis į bendro gyvenimo pradžią
Įkelta:
2021-09-13
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka
Aprašymas

Petrauskas su artimaisiais

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka
Aprašymas

Vestuvės Šilutės metrikacijos biure, 1971-ųjų rugsėjo 3-ąją

 

Rugsėjo 3-ią dieną Pranciška ir Vladislovas Petrauskai, gyvenantys ir puoselėjantys gimtojo krašto istorinį atminimą, savo sodybą bei žaliuojantį parką Žygaičiuose, pasitiko auksines vestuves, kurių, kaip prisimena penki poros vaikai, jie laukė visą savo pilną gražių akimirkų bendrą šeimyninį gyvenimą.  

Susipažino per vestuves

Gražios šeimyninės sutarties proga Vladislovas, žvelgdamas į praeitį, apie savo ir žmonos gyvenimą gali pasakoti su smulkiausiomis detalėmis. 

– Su panelėmis nedaug bendraudavau mokyklos laikais, kiek daugiau studentišku laikotarpiu, bet apie vedybas mintis vis nuvydavau. Pirmiausia, kad neturėjau nuolatinės gyvenamosios vietos. Darbas vis buvo besikeičiantis. Vengdavau draugysčių su mieste augusiomis merginomis. Su jomis nerasdavau bendros kalbos. Mintyse vaizdavausi, kad mergina, tinkanti į žmonas, turėtų būti iš kaimo. Ne taip svarbu grožis. Labiau vertinau darbštumą, mokėjimą bendrauti, eiti į kompromisus. Aišku, ir gera šeimininkė. Vienas būdamas visko prisigalvoji. Tik iš kur tokią paimti? – apie dar viengungišką gyvenimą prisimena Vladislovas. 

Su žmona Pranute Vladislovas susipažino 1969-ųjų rugsėjį per pusseserės Danos Ežerinskaitės vestuves Pietaraičių kaime (Šilutės rajonas). 

– Buvau pabrolys su kita mergina. Pirmą vakarą su ja artimiau leidau laiką. Kitą dieną kelis kartus šokdinau jauną panelę Pranikę. Atrodo, ir ji mane išvedė šokti. Dar pusseserė paklausė, ar ji man patinka. Pasakiau, kad patinka. Jos kažką kampe pasišnibždėjo. Matyt, apie mane. Tą vėlų vakarą Pranikę palydėjau iki jos namų Timsrių kaime (Šilutės rajonas). Po poros savaičių parašiau Pranikei laišką ir pasiūliau ateinantį šeštadienį susitikti Šilutės geležinkelio stotyje, – prisiminimais dalijosi Vladislovas. 

Pirmasis pasimatymas

Ūkanotą rudens popietę jaunuolis važiavo traukiniu iš Telšių per Klaipėdą į Šilutę, Pranutė  atvažiavo autobusu. 

– Susitikus pasiūliau eiti į centrinį restoraną. Kalba kažkaip nesimezgė, kviečiau eiti pas tetą, bet ji skubėjo į paskutinį autobusą. Kelionei sutrukta pusę dienos. Kartu pabuvome gal valandą. Abu nedrąsūs, tam kartui išsiskyrėme. Pažadėjau parašyti laišką. Laiškus man sekdavosi rašyti geriau nei kalbėti. Taip kas dvi–tris savaites pasikeisdavome laiškais, – į prisiminimus leidosi Vladislovas. 

1969-ųjų pabaigoje Vladislovas su seserimi Dana pirmą kartą apsilankė pas jos tėvus.     

– Pakalbėjome po truputį apie viską, išgėrėme arbatos. Išsiskyrėme jau šiek tiek daugiau pažįstami. Po Naujųjų metų vėl susitikome pas mano tetą. Vakarojome, – tęsė Vladislovas.  

Apie draugystės laiką šiltai prisimena ir Pranutė:

– Kol draugavome, Vladas vis sakydavo, kad tikrai dalyvaus mano vestuvėse, o aš sakydavau, gal ir nepakviesiu... Vestuvių laukiau, kaip visos mergaitės.

Pavėlavo 

– Kartu šventėme Velykas jos tėvų namuose. Vasaros atostogų metu dažniau susitikdavome, rudenį – rečiau. Kalėdas pavyko sutikti kartu. Prasidėjo 1971 metai. Bendravimas tęsėsi. Jau buvau subrendęs kavalierius, tad pradėjau galvoti apie šeimą. Birželio pabaigoje sutarėme važiuoti į metrikacijos biurą, – pasakojo Vladislovas. 

Tiesa, šis susitikimas taip ir neįvyko – būdamas komandiruotėje Rietave iki Šilutės atvyko pavėlavęs, nes ankstų rytą autobusas pagal grafiką nepasirodė, vėlavo pakeleivingomis mašinomis į Klaipėdą, o ir Šilutės link teko laukti autobuso gerą valandą. 

– Tad į Šilutės metrikacijos skyrių pavėlavau daugiau nei valandą. Kiek pavaikščiojęs Pranikės nesutikau. Gal persigalvojo, gal autobuso nebuvo. Visokios mintys tokiu metu aplanko. Nepaskambinsi. Tada tikrai būtų pravertęs mobilusis. Susinervinęs išvažiavau Kauno link. Nuo mažens buvau įpratęs laikytis žodžio ir punktualumo. Tokiu svarbiu gyvenimo momentu pasirodžiau lengvabūdis. Paprasčiausiai tą dieną nesisekė, – prisiminė Vladislovas. 

Po savaitės atvykęs pas Pranutę, ją rado grėbiančią šieną. 

– Kai priėjau, piktai metė grėblį tolyn ir nesileido į jokias kalbas. Mano aiškinimų, kad skubėjau, bet pavėlavau, nenorėjo klausytis. Tik po gero pusvalandžio „atsileido“. Sutarėme tą pačią savaitę važiuoti iš namų į Šilutę kartu, kad nebūtų kokių nesusipratimų, – pasakojo Vladislovas. 

Pasiruošimas vestuvėms

 Galiausiai vestuves užregistravo rugsėjo 3 dienai. Kaip prisimena Vladislovas, rugpjūtį jis  atostogavo, tėvams statė ūkinį pastatą. Vis dažniau pas tėvus atsiveždavo ir būsimą žmoną.  . – Ji padėjo skiedromis uždengti stogą ir prie kitų darbų. Iki rugpjūčio vidurio ūkinį baigėme. Ruošėmės vestuvėms. Pirkome rūbus, batus, – kalbėjo Vladislovas.  

O vestuvinių batų pirkti jaunikis motociklu vyko į Šilalę. 

– Pardavėja paaiškino, kad yra tik pagal sąrašus. Pusiau juokais paprašiau, kad pakviestų vedėją. Sako, išvykęs. Kažkokia kvaila mintis šovė ir pasakiau: „ Kaip gaila, esu jo artimas giminaitis. Jeigu būčiau radęs, tikrai būtų padėjęs. Ilgoką kelią važiavome, o be reikalo“, – teigė pašnekovas, tada batus nusipirkęs ir pasijutęs nesmagiai, nes pasielgė ne pagal savo gyvenimo principus.  

Iš pasiruošimo vestuvėms akimirkų prisimena, kaip kvietė svečius, kaip rūpinosi, jau vestuvių dieną ieškojo ne ten nusiųsto Šilutės urėdijos autobusiuko. 

– Mano tėvai pasiūlė per 100 kg sveriančią kiaulę, kurią traktoriumi parvežėme į Timsrius. Pats dariau biržietišką alų. Ne visai pavyko paruošti miežius. Prisipažinsiu, savarankiškai dariau pirmą kartą. Vietiniai nebuvo pratę prie tokio gėrimo. Gal ir stiprumo trūko. Gerokai jo liko ir po vestuvių, – teigė Vladislovas.  

Pirmasis pabrolys buvo jaunojo brolis Jonas, pirmoji pamergė – Pranikės draugė iš kursų laikų. Porų surinko bene penkias, o piršliavo jaunosios brolis Vytautas su žmona Raja. 

– Į Timsrius grįžome visai vakare. Buvo paprastos kaimiškos vestuvės. Mandroki muzikantai iš Tauragės grojo pirmą vakarą ir ryte, vėliau užteko vietinio muzikanto Jucevičiaus. Dar trumpai pagrojo trys sesers vaikai. Vyriausiam buvo vos 10 metukų, – pasakojo Vladislovas.  

Užaugino 5 vaikus

Su jauna žmonele autobusu Vladislovas kraustėsi į Girionis, įsikūrė kambaryje dviejų kambarių bute. Kitame kambaryje gyveno Vladislovo bendradarbiai. Pranutė įsidarbino miškų institute laborante.

– Kai sužinojome, kad laukiamės vaikelio, džiaugėmės ir dažnai eidavome pasivaikščioti. Išgirdę šią žinią išsikraustė ir bendradarbiai, mums liko dviejų kambarių butas. Taip įsikūrėme ir laimingai sau gyvenome. Gimus pirmajam sūnui Valdučiui buvo daug džiaugsmo. O ir rūpesčių abiem užteko. Gyvenom gražiai, laimingi. Atsirado ir duktė Rasutė, o po trejų metų Genutė, vėliau Vitutė ir Dariukas. Oho, kaip reikėjo suktis, kad viską suspėtum. Vladas išeidavo su vaikais pasivaikščioti, o aš tuo metu tvarkydavau namus, gamindavau valgį. Vladas visur padėjo. O tuo pačiu metu dar ir dirbdavau, nes vieno atlyginimo neužteko. Tad sukomės ir sukomės. O septynių žmonių šeimoje, kasdien pakakdavo ne tik džiaugsmų, bet ir rūpesčių... – prisiminė Pranutė. 

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Vladui – tėviškės žemes, vis dažniau šeima būdavo Žygaičiuose, o Vladislovui išėjus į pensiją čia ir persikėlė.  

– Džiaugiamės, kad kartu su mumis gyvena ir sūnus Darius, kurio pagalba su metais vis labiau tampa neįkainojama. Labai džiaugiamės ir laukiame mus aplankančių vaikų su šeimomisꓽ Valdo su žmona Jurgita ir sūnumis Domantu ir Eimantu, Rasos su vyru Rimantu ir sūnumi Herkumi, Genutės su vyru Dainiumi ir vaikais Kipru ir Kreta, Vitos su vyru Johanu ir vaikais Jonu ir Marta. Taip linksma ir triukšminga tampa, bet tuo pačiu nenusakoma ramybė ir gerumas širdis užlieja, kai susitinkame visi kartu ir vėl būname viena didelė, linksma ir laiminga šeima, – šypsosi kalbėdama Pranutė. 

Per 50 kartu praleistų metų Pranutė ir Vladas užaugino ne tik penkis vaikus, savo jėgomis pastatė namą, įkūrė parką, pastatė kelias dešimtis paminklų įamžinti Lietuvos istoriniams įvykiams ar žygaitiškių buvusioms sodyboms, daug prisidėjo prie Žygaičių istorijos išsaugojimo.

Kaip medžio sėkla virsta mažu daigeliu, o per daugybę metų užauga dideliu medžiu, taip ir Pranutės bei Vlado pirmasis susižavėjimas, peraugęs į draugystę ir aistrą, virto tikrąja gyvenimo meile.


 

Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
Jeigu planuojate daryti tikrą moliūgų vakarėlį ir pasikviesti būrį svečių, jums prireiks daugiau nei kelių gabalėlių moliūgų. Svarbiausia, kad iki puotos jis būtų laikomas tinkamomis sąlygomis. Ilgai išlaikyti prapjautus moliūgus bus paprasta, jeigu užtikrinsite tinkamą temperatūrą. Nepamirškite, jie užauga gan dideli, todėl šią daržovę galite laikyti rūsyje, garaže, o jeigu gyvenate bute – šaldytuve. Moliūgams saugoti tinkamos temperatūros diapazonas – gana platus, tačiau idealia laikoma 5–15 laipsnių temperatūra.
Nuotrauka
Skaudvilės bažnyčia
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Po dar vienos dovanotos saulėtos dienos penktadienis išaušo lietingas ir vėjuotas, ne ką geresni orai žadami ir savaitgaliui – bus debesuota, nerims ir vėjas, tiesa, lietaus bus mažiau. Tačiau savaitgalis tikrai nebus niūrus tiems, kurie pasirinks jį praleisti su poezija, daina ir šokių – tokių renginių mūsų krašte bus.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-10-14
Ketvirtadienį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kartu su Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centru pristatė turistinį maršrutą „Gyvenimas šiapus ir anapus sienos“.  Ne tik pristatė, bet ir išbandė: renginio dalyviai bei šių dviejų kultūrinių įstaigų atstovai autobusu lankėsi maršrute pažymėtuose lankytinuose objektuose.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-12
Šalia B. Baltrušaitytės bibliotekos įkurdinta interaktyvi instaliacija iš tūkstančių medienos detalių su įvairiomis sentencijomis. Bet kas gali ištraukti sau patinkantį medinuką, o jei šis patinka – ir pasilikti sau. 
Nuotrauka
Pica
Įkelta:
2021-10-10
2001-aisiais už daugiau nei milijoną JAV dolerių ji buvo pristatyta rusų astronautams į Tarptautinę kosminę stotį, o didžiausia kada nors iškepta savo plotu uždengė net tris krepšinio aikšteles. Tačiau tai – tik dalis neįtikėtinų faktų, kuriais garsėja kone kasdien visame pasaulyje valgoma pica. Ją nuolat skanauja bei mėgsta kepti ir Lietuvoje gyvenantis virtuvės šefas italas Gian Luca Demarco. Kulinarijos žinovas atskleis, kaip pasigaminti tobulą picą namuose ir kokias auksines jos ruošimo taisykles verta įsidėmėti. Taipogi – G. L. Demarco padalins savo unikaliu šio patiekalo receptu.  
Nuotrauka
Rudens derlius
Įkelta:
2021-10-10
Statistinis lietuvis kasmet išmeta apie 60 kg dar tinkamo vartoti maisto, o kiekvienas europietis jo atsikrato beveik tris kartus daugiau. Tokią nedžiuginančią statistiką skelbia Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tai ypač aktualu rudenį, kai į šiukšliadėžes neretai iškeliauja nespėtos suvalgyti sodo ir daržo gėrybės. Savo ruožtu lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ skelbia: to išvengti itin paprasta – tereikia vaisius ir daržoves tinkamai paruošti. Drauge su dietiste Vaida Kurpiene atskleidžiami naudingi patarimai apie derliaus gėrybių šaldymą, konservavimą, rauginimą bei džiovinimą. Taip pat dalijamasi dažniausiomis klaidomis, kurių galima lengvai išvengti.
Nuotrauka
a
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-10-08
Spalio 5–10 dienomis B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka organizuoja orientacinį žaidimą  „Pasibibliošniukštinėkim“ ir kviečia jame dalyvauti vyresnių klasių moksleivius (8–12 kl.).   
Nuotrauka
a
Gamintojų ir importuotojų asociacijos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-06
Lietuvoje vis dar apstu transporto priemonių, turinčių netvarkingą išmetamųjų dujų sistemą dėl juose pašalintų katalizatorių ir kietųjų dalelių filtrų. Šios automobilių dalys dėl jose esančių tauriųjų metalų yra vertingos atliekos, tačiau siekiantys uždarbio ar sutaupyti nesuka sau galvos, kad tokios transporto priemonės itin teršia aplinką.
Nuotrauka
seminarija
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-10-05
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ savo feisbuko paskyroje pasidalijo istorinėmis akimirkomis iš  Tauragės mokytojų seminarijos gyvenimo. Tarpukaryje šioje švietimo įstaigoje mokėsi lietuviai, žydai, vokiečiai, keletas rusų. Iš muziejaus pateikto pasakojimo galima susidaryti įspūdį apie tuometinių būsimų mokytojų gyvenimą Tauragėje.
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
​​​​​​​Ieškote paprastai pagaminamų, tačiau nepaprasto skonio receptų? Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, lengviems pietums ar vakarienei siūlo paskanauti midijų. Šias jūros gėrybes pasigaminti itin paprasta, tinkamai joms paruošti užteks vos kelių minučių. Be to, midijos – pakankamai universalus produktas, jį panaudosite tiek prie itališkų makaronų patiekalų, tiek Ispanija ar Azija kvepiančių žuvienių.
Nuotrauka
a
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2021-10-01
Po Lietuvos kaimus ir miestelius pastaruosius 5-erius metus keliavęs fotografas Tadas Kazakevičius įamžino paprastų žmonių gyvenimą. Kai kurių jau nebėra tarp gyvųjų. „Tai, ko nebebus“, – taip simboliškai pavadinta menininko paroda, atkeliavusi į Tauragės krašto muziejų „Santaka“. Joje lankytojai gali išvysti 21 fotografiją, tarp kurių viena pasakoja netekties istoriją, nutikusią jau po to, kai paroda ėmė keliauti per Lietuvą. 
Nuotrauka
a
Ekrano nuotrauka
Įkelta:
2021-09-30
Įprastai feisbuko grupėje „Pagalba vairuotojams Tauragėje“ vairuotojai vienas kitą įspėja apie kliūtis kelyje, kartais pasitaiko ir pašaipių publikacijų, oi štai šią savaitę viena vairuotojų pasidžiaugė drausmingu vairuotojų elgesiu kelyje.
Nuotrauka
a
Zigmo Mozuraičio nuotrauka
Įkelta:
2021-09-28
Pirmadienį minėta Socialinių darbuotojų diena buvo viena iš tų retų progų, kai Tauragės miesto ir rajono socialinės darbuotojos  turėjo progą susiburti kartu. Darbo dienos pabaigoje įvairių socialinių įstaigų, seniūnijų atstovės ir rajono savivaldybės socialinio skyriaus specialistės rinkosi M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje, kur jų laukė šventiniai sveikinimai, o vėliau, kultūros rūmuose, –  ir muzikinis pasirodymas.
Nuotrauka
vaikas
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-27
Žinia apie skyrybas visiems šeimos nariams yra iššūkis. Skyrybos susijusios su didesne fizinės ir emocinės sveikatos sutrikimų rizika bei išaugusia konfliktų ir nemalonių jausmų išgyvenimo tikimybe. Vaiko teisių apsaugos specialistai savo darbe neretai dirba su vaikais iš besiskiriančių šeimų ir dažniausiai jau sutrikdytų santykių. Kokios pagrindinės skyrybų metu suaugusiųjų daromos klaidos ir kaip jiems abiem išlaikyti sveiką santykį su vaiku, pasakoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Kristina Lekavičiūtė. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Rugsėjo 11-ąją Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko ypatinga šventė – po 105-erių metų suskambėjo bažnyčios vargonai. Šventiniame renginyje dalyvavo vargonus suderinęs vargonininkas Vladimiras Tarasovas, dirigentas profesorius Franz Wassermann iš Heidelbergo universiteto Vokietijoje, parapijos talkininkai ir kiti svečiai.
Nuotrauka
Bendruomenių namai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Rugsėjo 24 dieną (penktadienį) Tauragės atvira jaunimo erdvė (TAJE), kartu su Tauragės rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistėmis Rita Matemaitiene ir Inga Meištininkaite organizuoja šeimadienį su augintiniais „Duok leteną“. Renginys skirtas Pasaulinei gyvūnų dienai paminėti.
Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Tauragės visuomenės sveikatos biuras tęsia projekto „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“ iniciatyvą. Rugsėjo mėnesį Dauglaukio ir Norkaičių bendruomenėse rengiamuose psichoterapiniuose užsiėmimuose kraštiečiai mokosi pažinti ne tik save, bet ir kitus.
Nuotrauka
a
Nerijaus Žiurkaus nuotraukos
Įkelta:
2021-09-20
„Kiemturgis – 2021“ – taip buvo pavadinta bendra Lomių kultūros namų ir bendruomenės surengta derliaus šventė.  Daržovių parodoje išsirikiavo lomiškių išauginti sunkiasvoriai moliūgai, cukinijos, grakštuolės morkos, pilni krepšiai su raudonšoniais obuoliais ir kitomis rudens gėrybėmis. Vazos, primerktos įvairiaspalvių rudens gėlių, renginiui suteikė šventiškumo nuotaiką.
Nuotrauka
a
Feisbuko „Rakija Klezmer Orkestar“ paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Minint Lietuvos žydų Holokausto 80-metį, šiandien, rugsėjo 17 d. 18 val. prie Tauragės kultūros rūmų pasirodys žydišką muziką atliekanti grupė „Rakija Klezmer Orkestar“. Nykstanti vestuvėse bei miestelių šventėse skambėjusi muzika išskiriama dėl greito, šokti suburiančio temperamento, kurį išgirsti kviečiami ir tauragiškiai. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Rugsėjo 9-ąją Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko naujos kartos Europe Direct Tauragė centro pristatymas ir diskusija „Pašnekesiai“ apie ES  dabartį ir ateitį. Diskutuota, kiek Europos yra kiekviename pilietyje. Diskusijoje dalyvavę svečiai  negailėjo gražių žodžių Tauragei.