Naršymas internete vietoj miego: ką labiausiai nuskriaudžiame?
Įkelta:
2021-08-29
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Aprašymas

Asociatyvi nuotrauka

Ar esate patyrę būseną, kai vakare išvargę nieko daugiau netrokštate tik atsigulti ir užmigti, tačiau vos išsitiesę lovoje dar kelias valandas be tikslo naršote socialinius tinklus, žiūrite serialą ar kitus vaizdo įrašus, kol nuovargis galutinai palaužia?

„Užklupus pandemijai, darbo ir mokslo bei laisvalaikio ir poilsio balanso klausimas tapo svarbus kaip niekada. Neretas, viskam persikėlus į skaitmeninę erdvę, prarado laiko kontrolę. Nors jau kurį laiką gyvename kiek laisviau – vėl lankomės renginiuose, galime keliauti į užsienį, einame į kiną ar muziejų – visgi atstatyti tvarką savo gyvenime nėra lengva. Neretai savo poilsį ir toliau aukojame betiksliam laiko leidimui internete, serialų žiūrėjimui. Laimei, šį reiškinį jau kurį laiką tyrinėja ir mokslininkai. O tai leidžia ieškoti efektyvių priemonių realaus ir virtualaus pasaulio balansui atstatyti“, – sako konkurso ir programos „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse Eglė Tamelytė.

Miego keitimas naršymu ar vaizdų žiūrėjimu internete yra gana smarkiai paplitęs ir vis dar dažnėjantis reiškinys. Šią būseną pirmieji rimtai tyrinėjo ir 2014 metais moksliniame žurnale aprašė Olandijos Utrechto universiteto mokslininkai. Jie tai įvardijo kaip psichologinę būklę, kurioje mes pajuntame norą ir sąmoningai nusprendžiame pavėlinti savo užmigimo laiką, nors jokių rimtų ir būtinų priežasčių tam nėra. Šiai būsenai suteiktas oficialus pavadinimas – „miego vilkinimas“ (bedtime procrastination). Kinų mokslininkai dar labiau įsigilino į šį reiškinį ir pavadinimą praplėtė. Dabar būsena vadinasi „kerštingas miego vilkinimas“.

Kodėl mes naršome internete užuot miegoję? Kam gi mes keršijame, kai atsigulę į lovą dar kelias valandas be tikslo spoksome į atsitiktinius „TikTok“ įrašus, „Instagram“ ir „Pinterest“ nuotraukas, „Youtube“ vaizdus ar peržiūrime kažkelintą „Netflix“ serialo dalį?

Rizika atsakingiems ir pareigingiems

Mokslininkai išsiaiškino, kad toks elgesys daug dažniau būdingas žmonėms, kurie dienos metu turi aibes įsipareigojimų. Nuo miego vilkinimo dažniausiai kenčia tie, kurie yra itin motyvuoti, pareigingi ir stengiasi dienomis ypač daug nuveikti. Jie nori pasiekti užsibrėžtus tikslus, turi perfekcionizmo, užduotis atlieka kuo geriau, yra labai atsakingi.

Pareigingiems, atsakingiems ir aktyviems žmonėms dienos metu visai nebelieka laiko sau, jie neatsipalaiduoja, netinginiauja, todėl bemiegė naktis su mėgstama veikla ima atrodyti labai sėkminga atsvara įtemptai dienos rutinai. Tarsi pabėgimas į kitą pasaulį, kuriame galų gale pats sprendi, ką veiksi ir kada liausiesi.

Nuspręsdamas nemiegoti, žmogus tarsi nesąmoningai maištauja prieš užgulusias pareigas ir atsakomybę. Nutaręs įsijungti dar vieną filmo seriją, jis tarsi keršija savo įtemptai darbo ar mokslo dienai bei jaučiasi susigrąžinęs gyvenimo kontrolę.

Apgaulinga kontrolė

Deja, jausmas, kad miego vilkinimas yra laisvas pasirinkimas, toks pat klaidingas, kaip ir įsitikinimas, kad gali kontroliuoti alkoholio ar narkotikų vartojimą. Užsitęsęs „kerštingas miego vilkinimas“ veda į priklausomybę nuo interneto ir technologijų. Ši priklausomybė yra rimtas elgsenos sutrikimas, kurio atsikratyti be psichologų ir psichoterapeutų pagalbos nelengva.

Žmonės, kurie ilgą laiką kenčia nuo „kerštingo miego vilkinimo“, išsimuša iš normalaus gyvenimo ritmo. Iki paryčių naršydami internete ar žiūrėdami filmus, jie išvargsta, tampa nervingi, anksčiau ar vėliau pradeda miegoti dienomis. Tada ima justi kaltę, kad švaisto brangų dienos laiką miegui ir vėl bando jį kompensuoti naktį. Taip patenka į užburtą ratą ir užuot atgavę gyvenimo kontrolę, kurios nesąmoningai trokšta, dar labiau ją praranda.

Atostogos padeda ne visiems

Neilgai miego vilkinimą patyrusieji sako, kad ši būsena praeina arba stipriai sumažėja per atostogas, pasibaigus studijų ar mokslo metams.  Mažiau įtampos ir pareigų dieną, daugiau malonios veiklos, fizinio krūvio, natūralių įspūdžių – savaime ir be pastangų užgesina norą miego laiką keisti jį į naršymą ar vaizdų žiūrėjimą.

Tačiau, kai miego vilkinimas yra užsitęsęs, žmogus taip lengvai šio įpročio nebeatsikrato net tuomet, kai dienomis pareigų nebelieka. Net galėdamas iki valios naršyti ar žiūrėti serialus atostogų dienomis, jis vis tiek jaučia didelį potraukį tai daryti ir prieš pat miegą. Tai, kad miego vilkinimas tapo gana rimta problema, signalizuoja mintis, jog negalėsite užmigti, jei bent trumpam nepanaršysite ar nepažiūrėsite nors vienos neilgos serialo dalies.

Kaip kovoti su miego vilkinimu?

Visiems, kurie patiria „kerštingą miego vilkinimą“, psichologai pataria kuo greičiau pabandyti kelias prevencijos priemones. Nedirbkite ir nesimokykite gulėdami lovoje dienos metu. Nenaršykite internete ir nežiūrėkite filmų toje lovoje, kurioje naktimis miegate. Dienos metu skirkite laiko atsipalaidavimui, sau ir savo malonumams. Eidami miegoti, nesineškite į lovą jokių prietaisų. Nusistatykite nakties režimą telefone. Paverskite ėjimą miegoti mielu ritualu, o ne pareiga, pavyzdžiui, išsimaudykite, išgerkite puodelį raminančių žolelių arbatos, pasinaudokite viena iš daugelio miego ir atsipalaidavimo programėlių, tyliai pasileiskite ilgą gamtos garsų įrašą. Jei vis tiek nepavyksta užmigti ir norite įsijungti ekraną, geriau užsimerkę klausykitės knygos garso įrašo.

Jei išbandėte šias priemones, bet vis tiek negalite užmigti, o atsigulus nuolat kankina mintis, jog būtinai reikia serialo ar tiesiog paklaidžioti po internetą, naudinga apie „kerštingą miego vilkinimą“ pakalbėti su psichologu arba psichoterapeutu.

Nuo 2014 m. socialinės atsakomybės projektus Lietuvoje įgyvendinanti tarptautinė technologijų bendrovė „Samsung“ šiemet pakvietė moksleivius dalyvauti konkurse „Solve for Tomorrow“, kuriame ieškoma atsakymo, kaip atkurti pusiausvyrą tarp gyvenimo skaitmeninėje erdvėje ir realybėje. Pirmajame konkurso etape savo idėjas pateikė net 105 komandos iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Trijų geriausių idėjų, kurias komandos tobulins ir pristatys po konsultacijų su patyrusiais mentoriais, autoriams atiteks 18 tūkst. eurų prizinis fondas.

 

Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 11 valandų
Jeigu planuojate daryti tikrą moliūgų vakarėlį ir pasikviesti būrį svečių, jums prireiks daugiau nei kelių gabalėlių moliūgų. Svarbiausia, kad iki puotos jis būtų laikomas tinkamomis sąlygomis. Ilgai išlaikyti prapjautus moliūgus bus paprasta, jeigu užtikrinsite tinkamą temperatūrą. Nepamirškite, jie užauga gan dideli, todėl šią daržovę galite laikyti rūsyje, garaže, o jeigu gyvenate bute – šaldytuve. Moliūgams saugoti tinkamos temperatūros diapazonas – gana platus, tačiau idealia laikoma 5–15 laipsnių temperatūra.
Nuotrauka
Skaudvilės bažnyčia
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Po dar vienos dovanotos saulėtos dienos penktadienis išaušo lietingas ir vėjuotas, ne ką geresni orai žadami ir savaitgaliui – bus debesuota, nerims ir vėjas, tiesa, lietaus bus mažiau. Tačiau savaitgalis tikrai nebus niūrus tiems, kurie pasirinks jį praleisti su poezija, daina ir šokių – tokių renginių mūsų krašte bus.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-10-14
Ketvirtadienį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kartu su Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centru pristatė turistinį maršrutą „Gyvenimas šiapus ir anapus sienos“.  Ne tik pristatė, bet ir išbandė: renginio dalyviai bei šių dviejų kultūrinių įstaigų atstovai autobusu lankėsi maršrute pažymėtuose lankytinuose objektuose.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-12
Šalia B. Baltrušaitytės bibliotekos įkurdinta interaktyvi instaliacija iš tūkstančių medienos detalių su įvairiomis sentencijomis. Bet kas gali ištraukti sau patinkantį medinuką, o jei šis patinka – ir pasilikti sau. 
Nuotrauka
Pica
Įkelta:
2021-10-10
2001-aisiais už daugiau nei milijoną JAV dolerių ji buvo pristatyta rusų astronautams į Tarptautinę kosminę stotį, o didžiausia kada nors iškepta savo plotu uždengė net tris krepšinio aikšteles. Tačiau tai – tik dalis neįtikėtinų faktų, kuriais garsėja kone kasdien visame pasaulyje valgoma pica. Ją nuolat skanauja bei mėgsta kepti ir Lietuvoje gyvenantis virtuvės šefas italas Gian Luca Demarco. Kulinarijos žinovas atskleis, kaip pasigaminti tobulą picą namuose ir kokias auksines jos ruošimo taisykles verta įsidėmėti. Taipogi – G. L. Demarco padalins savo unikaliu šio patiekalo receptu.  
Nuotrauka
Rudens derlius
Įkelta:
2021-10-10
Statistinis lietuvis kasmet išmeta apie 60 kg dar tinkamo vartoti maisto, o kiekvienas europietis jo atsikrato beveik tris kartus daugiau. Tokią nedžiuginančią statistiką skelbia Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tai ypač aktualu rudenį, kai į šiukšliadėžes neretai iškeliauja nespėtos suvalgyti sodo ir daržo gėrybės. Savo ruožtu lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ skelbia: to išvengti itin paprasta – tereikia vaisius ir daržoves tinkamai paruošti. Drauge su dietiste Vaida Kurpiene atskleidžiami naudingi patarimai apie derliaus gėrybių šaldymą, konservavimą, rauginimą bei džiovinimą. Taip pat dalijamasi dažniausiomis klaidomis, kurių galima lengvai išvengti.
Nuotrauka
a
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-10-08
Spalio 5–10 dienomis B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka organizuoja orientacinį žaidimą  „Pasibibliošniukštinėkim“ ir kviečia jame dalyvauti vyresnių klasių moksleivius (8–12 kl.).   
Nuotrauka
a
Gamintojų ir importuotojų asociacijos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-06
Lietuvoje vis dar apstu transporto priemonių, turinčių netvarkingą išmetamųjų dujų sistemą dėl juose pašalintų katalizatorių ir kietųjų dalelių filtrų. Šios automobilių dalys dėl jose esančių tauriųjų metalų yra vertingos atliekos, tačiau siekiantys uždarbio ar sutaupyti nesuka sau galvos, kad tokios transporto priemonės itin teršia aplinką.
Nuotrauka
seminarija
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-10-05
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ savo feisbuko paskyroje pasidalijo istorinėmis akimirkomis iš  Tauragės mokytojų seminarijos gyvenimo. Tarpukaryje šioje švietimo įstaigoje mokėsi lietuviai, žydai, vokiečiai, keletas rusų. Iš muziejaus pateikto pasakojimo galima susidaryti įspūdį apie tuometinių būsimų mokytojų gyvenimą Tauragėje.
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
​​​​​​​Ieškote paprastai pagaminamų, tačiau nepaprasto skonio receptų? Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, lengviems pietums ar vakarienei siūlo paskanauti midijų. Šias jūros gėrybes pasigaminti itin paprasta, tinkamai joms paruošti užteks vos kelių minučių. Be to, midijos – pakankamai universalus produktas, jį panaudosite tiek prie itališkų makaronų patiekalų, tiek Ispanija ar Azija kvepiančių žuvienių.
Nuotrauka
a
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2021-10-01
Po Lietuvos kaimus ir miestelius pastaruosius 5-erius metus keliavęs fotografas Tadas Kazakevičius įamžino paprastų žmonių gyvenimą. Kai kurių jau nebėra tarp gyvųjų. „Tai, ko nebebus“, – taip simboliškai pavadinta menininko paroda, atkeliavusi į Tauragės krašto muziejų „Santaka“. Joje lankytojai gali išvysti 21 fotografiją, tarp kurių viena pasakoja netekties istoriją, nutikusią jau po to, kai paroda ėmė keliauti per Lietuvą. 
Nuotrauka
a
Ekrano nuotrauka
Įkelta:
2021-09-30
Įprastai feisbuko grupėje „Pagalba vairuotojams Tauragėje“ vairuotojai vienas kitą įspėja apie kliūtis kelyje, kartais pasitaiko ir pašaipių publikacijų, oi štai šią savaitę viena vairuotojų pasidžiaugė drausmingu vairuotojų elgesiu kelyje.
Nuotrauka
a
Zigmo Mozuraičio nuotrauka
Įkelta:
2021-09-28
Pirmadienį minėta Socialinių darbuotojų diena buvo viena iš tų retų progų, kai Tauragės miesto ir rajono socialinės darbuotojos  turėjo progą susiburti kartu. Darbo dienos pabaigoje įvairių socialinių įstaigų, seniūnijų atstovės ir rajono savivaldybės socialinio skyriaus specialistės rinkosi M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje, kur jų laukė šventiniai sveikinimai, o vėliau, kultūros rūmuose, –  ir muzikinis pasirodymas.
Nuotrauka
vaikas
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-27
Žinia apie skyrybas visiems šeimos nariams yra iššūkis. Skyrybos susijusios su didesne fizinės ir emocinės sveikatos sutrikimų rizika bei išaugusia konfliktų ir nemalonių jausmų išgyvenimo tikimybe. Vaiko teisių apsaugos specialistai savo darbe neretai dirba su vaikais iš besiskiriančių šeimų ir dažniausiai jau sutrikdytų santykių. Kokios pagrindinės skyrybų metu suaugusiųjų daromos klaidos ir kaip jiems abiem išlaikyti sveiką santykį su vaiku, pasakoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Kristina Lekavičiūtė. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Rugsėjo 11-ąją Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko ypatinga šventė – po 105-erių metų suskambėjo bažnyčios vargonai. Šventiniame renginyje dalyvavo vargonus suderinęs vargonininkas Vladimiras Tarasovas, dirigentas profesorius Franz Wassermann iš Heidelbergo universiteto Vokietijoje, parapijos talkininkai ir kiti svečiai.
Nuotrauka
Bendruomenių namai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Rugsėjo 24 dieną (penktadienį) Tauragės atvira jaunimo erdvė (TAJE), kartu su Tauragės rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistėmis Rita Matemaitiene ir Inga Meištininkaite organizuoja šeimadienį su augintiniais „Duok leteną“. Renginys skirtas Pasaulinei gyvūnų dienai paminėti.
Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Tauragės visuomenės sveikatos biuras tęsia projekto „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“ iniciatyvą. Rugsėjo mėnesį Dauglaukio ir Norkaičių bendruomenėse rengiamuose psichoterapiniuose užsiėmimuose kraštiečiai mokosi pažinti ne tik save, bet ir kitus.
Nuotrauka
a
Nerijaus Žiurkaus nuotraukos
Įkelta:
2021-09-20
„Kiemturgis – 2021“ – taip buvo pavadinta bendra Lomių kultūros namų ir bendruomenės surengta derliaus šventė.  Daržovių parodoje išsirikiavo lomiškių išauginti sunkiasvoriai moliūgai, cukinijos, grakštuolės morkos, pilni krepšiai su raudonšoniais obuoliais ir kitomis rudens gėrybėmis. Vazos, primerktos įvairiaspalvių rudens gėlių, renginiui suteikė šventiškumo nuotaiką.
Nuotrauka
a
Feisbuko „Rakija Klezmer Orkestar“ paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Minint Lietuvos žydų Holokausto 80-metį, šiandien, rugsėjo 17 d. 18 val. prie Tauragės kultūros rūmų pasirodys žydišką muziką atliekanti grupė „Rakija Klezmer Orkestar“. Nykstanti vestuvėse bei miestelių šventėse skambėjusi muzika išskiriama dėl greito, šokti suburiančio temperamento, kurį išgirsti kviečiami ir tauragiškiai. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Rugsėjo 9-ąją Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko naujos kartos Europe Direct Tauragė centro pristatymas ir diskusija „Pašnekesiai“ apie ES  dabartį ir ateitį. Diskutuota, kiek Europos yra kiekviename pilietyje. Diskusijoje dalyvavę svečiai  negailėjo gražių žodžių Tauragei.