Kaip dažyti medinį namą – ekspertai pristato 7 darbų etapus
Įkelta:
2021-07-07
Nuotrauka
šaulių
Aprašymas

„Senukų„ nuotr.

Lengvai nudažysite medinį namą, jei žinosite kelias esmines taisykles. Juk nereikėtų pamiršti, kad kuo taisyklingiau atliksite šį darbą, tuo ilgiau galėsite džiaugtis nepriekaištingu rezultatu.

„Senukų“ specialistai pristato 7 dažymo etapus, kurių nei vieno negalima praleisti.

#1. Nušveiskite medieną

Visų pirma dažymo paviršių būtina tinkamai paruošti darbams. Reikia nuvalyti pelėsius, kerpes, nušveisti atsilupusius senus dažus gremžtuku ar vieliniu šepečiu. 

#2. Nuplaukite paviršių

Purviną, dulkėtą paviršių reikia nuplauti. Greitai tai galima atlikti aukštojo slėgio plautuvu. Specialistai primena, kad po šios procedūros reikėtų kelias dienas palaukti, kol fasadas išdžius – kuo jis sausesnis, tuo geriau įsigers ir tvirčiau laikysis dažai.

#3. Užsandarinkite skylutes

Taip pat ekspertai pabrėžia, kad visus plyšius, skylutes ir pažeistas medienos vietas reikėtų neužmiršti užpildyti glaistu. Taip mediena bus lygesnė, pro ertmes nepateks kenkėjai.

#4. Nugruntuokite paviršių

Naujas dailylentes būtina gruntuoti. Gruntas užtikrins tolygesnį pagrindo ir dažų sukibimą. Žinovai pataria jas gruntuoti iš abiejų pusių dar neužkaltas: tuomet reikės mažiau dažų, o nematoma lentelių pusė taip pat bus apsaugota nuo kenkėjų. Po gruntavimo reikia palaukti, kol mediena išdžius.

#5. Išsirinkite dažus ir dažymo įrankius

Renkantis medinių fasadų dažus, svarbu atkreipti dėmesį į savo lūkesčius: norite išsaugoti medienos faktūrą, kad danga būtų pusiau permatoma, ar norite padengti medieną dažais?

Visiškai medieną padengiantys dažai saugo ją nuo klimato poveikio, neleidžia į dažytą paviršių įsiskverbti purvui ir vandeniui, puikiai išlaiko spalvą. 

O jei nesinori uždengti medienos pagrindo, galima rinktis dažų alternatyvą – dažyves, kitaip dar vadinamas lazūromis. Tai skaidri danga,  giliai įsiskverbianti į medieną, ją impregnuojanti, išryškinanti medienos grožį ir apsauganti nuo ultravioletinių spindulių bei atmosferos poveikio.

„Rinkdamiesi dažus, klientai atkreipia dėmesį į jų atsparumą atmosferos poveikiui, purvui ir vandeniui. Todėl tiek fizinėse, tiek elektroninėje parduotuvėse populiariausios – žinomų gamintojų dažymo priemonės, kuriomis tinkamai apsaugojus medinį paviršių, galima džiaugtis nepakitusia medienos spalva ir puikia jos būkle daugelį metų“, – sako „Kesko Senukai“ atstovė Elona Uckutė.

Ekspertai pabrėžia, kad siekiant gerai atlikti dažymo darbus, itin svarbu pasirūpinti ir gerais įrankiais. Kokybiškas teptukas geriau padengs paviršių, ant pagrindo nepaliks šerių, o dažytas paviršius liks lygus. Taip pat galima dažyti voleliu ar purkšti elektriniu dažymo įrankiu, tačiau po to vis tiek reikėtų palyginti teptuku.

Baigus darbus, teptuką reikėtų gerai išplauti ir laikyti sandariame polietileno maišelyje. Taip išsaugomas šerelių elastingumas – jį galima naudoti dar kartą.

#6. Sulaukite tinkamų oro sąlygų

Dažymo darbams reikalinga bent +10°C temperatūra. Tiek turi būti įšilęs ne tik oras, tačiau ir dažymo paviršius bei patys dažai. Geriausia santykinė oro drėgmė – mažesnė nei 80 proc. 

Kadangi dažomas paviršius turi būti visiškai sausas, negalima dažyti iš karto po lietaus ar sienos plovimo.

#7. Dažykite du kartus

Siekiant išvengti dažų atspalvio skirtumo, „Senukų“ profesionalai rekomenduoja viename inde pasiruošti visą reikiamų dažų kiekį. Dažus reikėtų gerai išmaišyti, keletą kartų juos pamaišyti rekomenduojama ir dažymo metu.

Pirmą kartą dažyti patariama vis dar neužkaltas lenteles, tik matomą jų pusę. Jei lenteles dažysite jau prikaltas prie sienos, po kurio laiko gali išryškėti nenudažytos vietos, nes medis „juda“ – ilgainiui traukiasi arba pasislenka iš vietos. Anot specialistų, puikų rezultatą pasieksite, jei lentą ar rastą dažysite po vieną, išilgai medienos tekstūros. 

Pirmiausia nudažykite fasado lentas, po to – kampines lentas ir langų bei durų apvadus. Ypač kruopščiai apdorokite lentų ir rąstų galus, nes per juos mediena gauna didžiąją dalį drėgmės.

Antrą kartą dailylentes galite dažyti tik gerai išdžiūvus pirmajam sluoksniui. Tai galima atlikti jau užkalus medieną ant namo. Paprastai dviejų dažų sluoksnių pakanka.

Tikrasis dažyve padengtas paviršiaus atspalvis priklauso nuo medienos rūšies, kietumo, buvusio atspalvio bei užteptų sluoksnių skaičiaus. Todėl išbandykite dažyvę ant nedidelio paviršiaus, kad įsitikintumėte, ar atspalvis tinka. Galutinis dažų atspalvis taip pat matomas tik visiškai išdžiūvus dažams.

 

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 20 valandų
Rugsėjo 11-ąją Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko ypatinga šventė – po 105-erių metų suskambėjo bažnyčios vargonai. Šventiniame renginyje dalyvavo vargonus suderinęs vargonininkas Vladimiras Tarasovas, dirigentas profesorius Franz Wassermann iš Heidelbergo universiteto Vokietijoje, parapijos talkininkai ir kiti svečiai.
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 22 valandas
Antroje savaitės pusėje Lietuvą pasieks šiltesni orai, o su jais ir gausesnių kritulių banga bei smarkus vėjas. Nuo šių reiškinių pailsėti ir pasimėgauti gražesniais orais pavyks nebent sekmadienį.
Nuotrauka
Bendruomenių namai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Rugsėjo 24 dieną (penktadienį) Tauragės atvira jaunimo erdvė (TAJE), kartu su Tauragės rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistėmis Rita Matemaitiene ir Inga Meištininkaite organizuoja šeimadienį su augintiniais „Duok leteną“. Renginys skirtas Pasaulinei gyvūnų dienai paminėti.
Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Tauragės visuomenės sveikatos biuras tęsia projekto „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“ iniciatyvą. Rugsėjo mėnesį Dauglaukio ir Norkaičių bendruomenėse rengiamuose psichoterapiniuose užsiėmimuose kraštiečiai mokosi pažinti ne tik save, bet ir kitus.
Nuotrauka
a
Nerijaus Žiurkaus nuotraukos
Įkelta:
2021-09-20
„Kiemturgis – 2021“ – taip buvo pavadinta bendra Lomių kultūros namų ir bendruomenės surengta derliaus šventė.  Daržovių parodoje išsirikiavo lomiškių išauginti sunkiasvoriai moliūgai, cukinijos, grakštuolės morkos, pilni krepšiai su raudonšoniais obuoliais ir kitomis rudens gėrybėmis. Vazos, primerktos įvairiaspalvių rudens gėlių, renginiui suteikė šventiškumo nuotaiką.
Nuotrauka
a
Feisbuko „Rakija Klezmer Orkestar“ paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Minint Lietuvos žydų Holokausto 80-metį, šiandien, rugsėjo 17 d. 18 val. prie Tauragės kultūros rūmų pasirodys žydišką muziką atliekanti grupė „Rakija Klezmer Orkestar“. Nykstanti vestuvėse bei miestelių šventėse skambėjusi muzika išskiriama dėl greito, šokti suburiančio temperamento, kurį išgirsti kviečiami ir tauragiškiai. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Rugsėjo 9-ąją Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko naujos kartos Europe Direct Tauragė centro pristatymas ir diskusija „Pašnekesiai“ apie ES  dabartį ir ateitį. Diskutuota, kiek Europos yra kiekviename pilietyje. Diskusijoje dalyvavę svečiai  negailėjo gražių žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
a
VSB nuotrauka 
Įkelta:
2021-09-16
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad pasyvus gyvenimo būdas ir nepakankamas fizinis aktyvumas gali tapti rimtų sveikatos problemų priežastimi. Dirbantys žmonės darbe praleidžia net trečdalį savo gyvenimo, o dirbant kompiuteriu beveik visas darbo laikas praleidžiamas sėdint. Visuomenės sveikatos specialistai pataria poilsio pertraukėles išnaudoti atliekant aktyvią ir linksmą mankštą darbo vietoje. 
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-14
Praūžę lietūs labiausiai nudžiugino grybavimo mėgėjus – jie skuba į miškus pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pailsėti gamtoje. Vieni džiaugiasi puikiai atpažįstamais, nors ne tokiais populiariais laimikiais, kiti gi rizikuoja į pintinę įsidėti ir menkiau pažįstamų grybų ir pasigaminti išskirtinių delikatesų. Nors internete galima rasti skelbimų apie superkamas musmires, vis dėlto vertėtų prisiminti, kad neštis namo patartina ne visus grybus  – kai kuriems jų geriau likti miške.
Nuotrauka
a
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-14
Suaktyvėjęs vaikų bendravimas su nepažįstamais virtualiais draugais bei prarandamas poreikis gyvai bendrauti su bendraamžiais – viena iš karantino metu išryškėjusių grėsmių. 
Nuotrauka
a
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-13
Rugsėjo 3-ią dieną Pranciška ir Vladislovas Petrauskai, gyvenantys ir puoselėjantys gimtojo krašto istorinį atminimą, savo sodybą bei žaliuojantį parką Žygaičiuose, pasitinka auksines vestuves, kurių, kaip prisimena penki poros vaikai, jie laukė visą savo pilną gražių akimirkų bendrą šeimyninį gyvenimą.  
Nuotrauka
a
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-13
Ruduo – sodo ir daržo gėrybių metas, tačiau norint, kad jos kuo ilgiau išliktų šviežios, kokybiškos ir išlaikytų gerąsias savo savybes, būtinos tinkamos daržovių bei vaisių laikymo sąlygos. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad skirtingų rūšių gėrybes reikėtų laikyti ir skirtingose vietose. Vienas daržoves ar vaisius dėrėtų dėlti į šaldytuvą, kitas – virtuvėje ar tamsioje vėsioje vietoje. Ekspertė dalijasi keliomis taisyklėmis, kuriomis vadovaudamiesi mėgstamus produktus išlaikysite pačius šviežiausius.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Penktadienį, Zestafonio ir Tauragės miestų bičiulystės sutarties pasirašymo jubiliejaus proga, surengtas nuotolinis Tauragės administracijos ir Zestafonio administracijos bei įvairių ugdymo įstaigų vadovų susitikimas.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Saulėtas, vasara alsuojantis savaitgalis žada daug pramogų, tad bus ką veikti visiems: jau šiandien – baigiamasis Tauragės muzikos festivalio koncertas, Skaudvilėje abi savaitgalio dienas vyks miesto šventė, Eičiai kviečia pasivaržyti grybautojus, o Kultūros centras rengia Edmundo Mažrimo atminimo vakarą.
Nuotrauka
a
D. Kaminsko feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Antradienį Prezidentūroje surengtas jau trečiasis Regionų forumas, kuriame dalyvavo ir Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas. Papasakojęs šalies ir rajonų vadovams apie Tauragės regiono viešojo transporto sistemą, numatomus jos pokyčius, jis sako sulaukęs ne tik nemažo susidomėjimo, bet ir įsitikinęs, kad šalies vadovams regionai rūpi ir jiems bus skiriama pakankamai dėmesio.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-09-07
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ tradiciniu tampančio ir didelio populiarumo sulaukusio projekto „Kultūros muitinė“ renginiai aprėpia skirtingas temas. Štai kad ir šio mėnesio renginiai – nuo tautinio kostiumo iki kulinarijos ir teatro. 
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotr.
Įkelta:
2021-09-06
Jono Viktoro Kalvano parke esantis riedlenčių parkas – viena iš jaunimo pamėgtų vietų. Riedlentininkai, riedutininkai ir BMX dviračių mėgėjai čia renkasi atlikti įvairius triukus, mokytis naujovių ir gerai praleisti laiką. Tiesa, nuo šiol tai daryti bus dar maloniau ir saugiau – parke atnaujinta nusidėvėjusi rampos danga, – skelbia Tauragės rajono savivaldybės administracija.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-08-29
Ar esate patyrę būseną, kai vakare išvargę nieko daugiau netrokštate tik atsigulti ir užmigti, tačiau vos išsitiesę lovoje dar kelias valandas be tikslo naršote socialinius tinklus, žiūrite serialą ar kitus vaizdo įrašus, kol nuovargis galutinai palaužia?
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-29
Tauragiškė Ema Remeikytė atvirauja apie širdžiai artimą ir kasdienėje praktikoje itin plačiai pritaikomą pomėgį – drabužių siuvimą. Pirmieji prisilietimai prie siuvimo mašinos vaikystėje lėmė, kad mergina siuva ir šiandien. Kruopštaus darbo rezultatai nepraslysta pro aplinkinių akis, o pačiai Emai tai kelia didžiulį norą tobulėti.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-27
Savaitgalis žada būti nešaltas, bet lietingas. Tačiau juk sakoma – nėra blogo oro, o tik bloga apranga. O tinkamai apsirengus nueiti tikrai bus kur – mieste ir rajone netrūks ir kultūros, ir sporto renginių.