Atostogų etiketas arba ką galima pasiimti iš viešbučio kambario ir kaip neišgąsdinti kaimyno lėktuve
Įkelta:
2021-07-23
Nuotrauka
viešbutis
Aprašymas

Asociatyvi nuotrauka

Atostogų metu mes norime atsipalaiduoti, nevaržyti savęs, pamiršti taisykles. Tačiau ir keliaujant nedera užmiršti gero elgesio principų – jie gali padėti lengviau gauti tai, ko norite. Apie tai, ką svarbu žinoti skrendant lėktuvu, kaip elgtis viešbutyje ar prie pusryčių stalo pasakoja etiketo specialistė Indrė Sapagovaitė-Briedelienė.

Gero elgesio taisyklės skrendant lėktuvu

Indrė Sapagovaitė- Briedelienė pabrėžia, kad keliaujant lėktuvu, galioja tie patys etiketo principai, kaip ir kasdienėje veikloje – svarbiausia, kad šalia esantys asmenys gerai jaustųsi ir nebūtų trukdomas jų kelionės laikas.

„Įlipę į lėktuvą ir radę savo vietą, daiktus susidėkite taip, kad jie neužimtų kitų keliautojų erdvės. Atsilenkite abu porankius, tačiau neužimkite jų abiejų – naudokitės tik vienu. Jei nešatės į lėktuvą savo maistą, apgalvokite, ar jis nesukels aitrių, erzinančių kvapų“, – vardija ekspertė. 

Skrendant užsakomaisiais skrydžiais, maistą galima užsisakyti iš anksto, tokiems keliautojams jis būna patiekiamas prioriteto tvarka. „Piktintis ar kaltinti lėktuvo personalą dėl vieniems keleiviams greičiau patiekiamo maisto nederėtų. Iš anksto užsisakę maitinimo lėktuve paslaugą turistai aptarnaujami pirmi, tad šią taisyklę reikėtų žinoti bei kantriai palaukti“, – sako Inga Aukštuolytė, tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė.

Taip pat svarbu aplinkiniams netrukdyti, jei pats nusprendėte pailsėti, pabrėžia etiketo žinovė. Atlošti kėdę galima tik paklausus, ar tai netrukdys už jūsų nugaros sėdinčiam keleiviui. Ištieskite kojas taip pat tik įsitikinę, kad jos netrukdys šalia sėdintiems arba personalo darbui. 

Ekspertė įvertino ir dažną keliautojų norą nusiimti batus skrydžio metu: batus galima nusiauti tik jei esate tikri, jog kojos neskleis nemalonaus kvapo. Tačiau pėdas geriausia laikyti po kėde priekyje, taip, kad kiti jų nematytų, nedera ir kelti kojų ant atlošo ar tiesti į praėjimo taką.

Nepamirškite, kad naktinio skrydžio metu reikėtų taip pat elgtis pagarbiai ir leisti kitiems ilsėtis: nejungti ryškios šviesos, garsiai nekalbėti, naudotis ausinėmis. 

Skrydžiui pasibaigus, svarbu pasirūpinti savo vietos švara ir tvarka, neskubinti kitų keliautojų – leiskite jiems ramiai susirinkti daiktus ir išeiti iš lėktuvo, nesistumdykite, mandagiai elkitės ir su personalu. Jei susidarė eilė einant iš lėktuvo, kitus keliautojus reikėtų praleisti užtrauktuko principu: kiekvienas, stovintis eilėje, praleidžia vieną priešais save.

Daug diskusijų kelia ir klausimas, ar priimtina lėktuvo nusileidimą palydėti aplodismentais. Iš etiketo pusės to daryti nerekomenduojama, sako etiketo entuziastė: pilotai bet kuriuo atveju plojimų negirdi.

Kokių etiketo klaidų reikėtų vengti viešbučiuose?

Viešint viešbučiuose, svarbu gerbti jame esantį turtą ir kitų svečių poilsį. Jei viešbutis yra nedidelis, kuriame nėra visą parą veikiančios registratūros, pašnekovė iš anksto siūlo suderinti atvykimo laiką su atsakingu darbuotoju ir jo laikytis. O jei planai pasikeitė, būtinai apie tai reikėtų informuoti viešbučio personalą. 

„Maloniai elkitės, mandagiai bendraukite, visuomet pasisveikinkite su visais apgyvendinimo įstaigos darbuotojais, kurie rūpinasi viešnagės patogumu. Gerbkite viešbučio turtą ir neniokokite kambaryje esančių daiktų. Labai svarbu nepamiršti mandagiai elgtis ir kitų svečių atžvilgiu, netriukšmauti po 22 val. ar anksti atsikėlus. Bendrose erdvėse sąmoningai stebėkite aplinką ir elkitės pagarbiai, kad netrukdytumėte kitiems svečiams“, – pataria I. Sapagovaitė- Briedelienė.

Ji taip pat primena, kad kiekvienoje šalyje galioja skirtingos arbatpinigių davimo taisyklės ir sumos, todėl verta tuo pasidomėti. 

„Daugelyje šalių įprasta palikti arbatpinigių aptarnaujančiam viešbučio personalui: tiek restorano darbuotojams, tiek viešbučių kambarinėms, nešikams ir gidams. 1-2 eurų ar dolerių padėka poilsiautojui neatsieis daug, tačiau tai pradžiugins vietinius ir jie tikrai neliks skolingi“, – pasakoja I. Aukštuolytė.

Etiketo specialistė priduria, kad viešnagės metu paliekant arbatpinigius kambarinėms, juos palikti reikėtų ant lovos, nes pinigai, palikti kažkur kitur, negali būti paimti. O norintiems atsidėkoti barmenui už gerą aptarnavimą, pasiūlyti pavaišinti gėrimu dera tik vieną kartą. Jam atsisakius, kartoti siūlymo nereikėtų.

Ji taip pat įvertino gajų poilsiautojų įprotį iš anksto užsiimti gultus prie baseino ar prie jūros: „Tai nėra mandagu, jei tai daroma prieš kelias valandas. Užsiimti galima tik tuo atveju, jei jį netrukus naudosite“.

Etiketo principai valgant

Atėjus į restoraną, kuriame maistas pateikiamas bufeto principu, visų pirma reikėtų išsirinkti staliuką, pasidėti ten savo daiktus ir tuomet eiti rinktis maisto. Jei valgote su vaikais, juos pasodinkite pirmus ir pirmiausia pasirūpinti jų maistu, tuomet savo.

Eilėje būkite kantrūs, blogo tono ženklas – stumdytis ar užlįsti pirmam. Taip pat nepamirškite pasisveikinti ir padėkoti aptarnaujančiam personalui. Maistą įsidėti  galima tik su tam skirtais įrankiai, niekuomet nevalgykite iškart nuo bufeto stalo.

„Maisto įsidėkite tik tiek, kiek suvalgysite. Geriau pakartotinai įsidėti penkis kartus, nei prisikrauti tiek, kad virstų iš lėkštės ar prisidėti per daug ir palikti maistą nesuvalgytą. Pusryčių laiko ir kiekio niekas neriboja, todėl galima ramiai valgyti kiek tik norite“, – primena I. Sapagovaitė- Briedelienė.

Ji taip pat pabrėžia, kad net ir valgant neformalioje aplinkoje, rekomenduojama palaukti kol visi, su kuriais atostogaujate, atsisės prie stalo ir tik tuomet pradėti valgyti. O dedantis maistą antrą kartą, geriau pasiimti naują lėkštę ir įrankius.

I. Aukštuolytė pastebi, kad kartais keliautojams taip patinka viešbučio maistas, kad jie nori bent dalelę išsivežti ir namo. Pasak jos, pasitaiko ir tokių atvejų, kai keliautojai išvyksta iš viešbučio pilnu lagaminu obuolių ar kitų maisto produktų. Vis tik etiketo profesionalė atkreipia dėmesį, kad su savimi galima išsinešti nebent užkandį, jei jaučiate, kad jo netrukus norėsite, tačiau nedera pasiimti „antrus pusryčius“ su savimi. 

Kelionių organizatoriaus atstovė atsako į dažnai keliautojams kylantį klausimą dėl mini bare esančių gėrimų ir užkandžių vartojimo: „Dažniausiai keliautojams, įsigijusiems „viskas įskaičiuota“ programą, mini baras būna nemokamas. O tai, kad mini baro prekės yra mokamas, parodo šalia jo pateiktas kainoraštis. Vanduo viešbučiuose dažniausiai būna nemokamas, jeigu jo nerandate kambaryje, galima paklausti registratūroje“.

Bendraudami maloniai gausite daugiau

Poilsiautojai kartais nedrįsta viešbučio personalo pasiteirauti apie papildomas paslaugas ar išsakyti savo pastabas, nes bijo atrodyti arogantiški ir nemandagūs. Etiketo žinovė nuramina, kad tai galima daryti, tačiau mandagiai, o ne reikalaujančiu ar pakeltu tonu. 

„Su visais dirbančiais žmonėmis bendrauti reikėtų mandagiai ir pagarbiai, nepriklausomai nuo pareigų. Nevaikyti ir nereikalauti pagalbos grubiu tonu, juk visas personalas dirba tam, kad viešnagė būtų patogi ir maloni. O jei nesate patenkinti kambariu ar turėjote kitokių lūkesčių, galima paprašyti kambarį pakeisti. Viešbučio personalas tikrai tai padarys, jei tik turės galimybę“, – sako etiketo žinovė ir priduria, kad bendraudami mandagiai ir pagarbiai, turėsite didesnį šansą gauti tai, ko norite.

Pastabas darbuotojams, kritiką ar nepatenkintus lūkesčius įvardinti taip pat galima, jos padeda tobulėti, tačiau svarbu pateikti faktus neįtraukiant emocijų.

Anot „Tez Tour“ atstovės, dažnai poilsiautojai domisi, ar reikia kloti lovą viešnagės metu. I. Sapagovaitės- Briedelienės teigimu, lovą kloti galima, bet nėra būtina.

„Gali būti, kad kambarinės turi nurodymus, kaip privalo būti sutvarkyta lova, ir kaskart ją paklos iš naujo. Išvykstant iš viešbučio, lovos pakloti taip pat nereikia, kadangi kambarinės bet kuriuo atveju turi nuvilkti ir pakeisti patalynę. Taip pat galioja bendra taisyklė dėl rankšluosčių naudojimo: panaudotus rankšluosčius, kuriuos norite pakeisti, palikite ant žemės, o tuos, kuriuos dar naudosite, palikite pakabintus“, – pabrėžia specialistė.

Ji taip pat išsklaido abejones, ar galima išvykstant iš viešbučio pasiimti kosmetikos priemones: „Paimti galima tik kūno kosmetiką, šliures, kurios duodamos kiekvienam svečiui individualiai. Visa kita – rankšluosčiai, chalatai ar kiti kambaryje esantys daiktai priklauso viešbučiui, todėl negalima jų pasisavinti“.

 

 

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
Rugsėjo 11-ąją Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko ypatinga šventė – po 105-erių metų suskambėjo bažnyčios vargonai. Šventiniame renginyje dalyvavo vargonus suderinęs vargonininkas Vladimiras Tarasovas, dirigentas profesorius Franz Wassermann iš Heidelbergo universiteto Vokietijoje, parapijos talkininkai ir kiti svečiai.
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 22 valandas
Antroje savaitės pusėje Lietuvą pasieks šiltesni orai, o su jais ir gausesnių kritulių banga bei smarkus vėjas. Nuo šių reiškinių pailsėti ir pasimėgauti gražesniais orais pavyks nebent sekmadienį.
Nuotrauka
Bendruomenių namai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Rugsėjo 24 dieną (penktadienį) Tauragės atvira jaunimo erdvė (TAJE), kartu su Tauragės rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistėmis Rita Matemaitiene ir Inga Meištininkaite organizuoja šeimadienį su augintiniais „Duok leteną“. Renginys skirtas Pasaulinei gyvūnų dienai paminėti.
Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Tauragės visuomenės sveikatos biuras tęsia projekto „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“ iniciatyvą. Rugsėjo mėnesį Dauglaukio ir Norkaičių bendruomenėse rengiamuose psichoterapiniuose užsiėmimuose kraštiečiai mokosi pažinti ne tik save, bet ir kitus.
Nuotrauka
a
Nerijaus Žiurkaus nuotraukos
Įkelta:
2021-09-20
„Kiemturgis – 2021“ – taip buvo pavadinta bendra Lomių kultūros namų ir bendruomenės surengta derliaus šventė.  Daržovių parodoje išsirikiavo lomiškių išauginti sunkiasvoriai moliūgai, cukinijos, grakštuolės morkos, pilni krepšiai su raudonšoniais obuoliais ir kitomis rudens gėrybėmis. Vazos, primerktos įvairiaspalvių rudens gėlių, renginiui suteikė šventiškumo nuotaiką.
Nuotrauka
a
Feisbuko „Rakija Klezmer Orkestar“ paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Minint Lietuvos žydų Holokausto 80-metį, šiandien, rugsėjo 17 d. 18 val. prie Tauragės kultūros rūmų pasirodys žydišką muziką atliekanti grupė „Rakija Klezmer Orkestar“. Nykstanti vestuvėse bei miestelių šventėse skambėjusi muzika išskiriama dėl greito, šokti suburiančio temperamento, kurį išgirsti kviečiami ir tauragiškiai. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Rugsėjo 9-ąją Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko naujos kartos Europe Direct Tauragė centro pristatymas ir diskusija „Pašnekesiai“ apie ES  dabartį ir ateitį. Diskutuota, kiek Europos yra kiekviename pilietyje. Diskusijoje dalyvavę svečiai  negailėjo gražių žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
a
VSB nuotrauka 
Įkelta:
2021-09-16
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad pasyvus gyvenimo būdas ir nepakankamas fizinis aktyvumas gali tapti rimtų sveikatos problemų priežastimi. Dirbantys žmonės darbe praleidžia net trečdalį savo gyvenimo, o dirbant kompiuteriu beveik visas darbo laikas praleidžiamas sėdint. Visuomenės sveikatos specialistai pataria poilsio pertraukėles išnaudoti atliekant aktyvią ir linksmą mankštą darbo vietoje. 
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-14
Praūžę lietūs labiausiai nudžiugino grybavimo mėgėjus – jie skuba į miškus pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pailsėti gamtoje. Vieni džiaugiasi puikiai atpažįstamais, nors ne tokiais populiariais laimikiais, kiti gi rizikuoja į pintinę įsidėti ir menkiau pažįstamų grybų ir pasigaminti išskirtinių delikatesų. Nors internete galima rasti skelbimų apie superkamas musmires, vis dėlto vertėtų prisiminti, kad neštis namo patartina ne visus grybus  – kai kuriems jų geriau likti miške.
Nuotrauka
a
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-14
Suaktyvėjęs vaikų bendravimas su nepažįstamais virtualiais draugais bei prarandamas poreikis gyvai bendrauti su bendraamžiais – viena iš karantino metu išryškėjusių grėsmių. 
Nuotrauka
a
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-13
Rugsėjo 3-ią dieną Pranciška ir Vladislovas Petrauskai, gyvenantys ir puoselėjantys gimtojo krašto istorinį atminimą, savo sodybą bei žaliuojantį parką Žygaičiuose, pasitinka auksines vestuves, kurių, kaip prisimena penki poros vaikai, jie laukė visą savo pilną gražių akimirkų bendrą šeimyninį gyvenimą.  
Nuotrauka
a
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-13
Ruduo – sodo ir daržo gėrybių metas, tačiau norint, kad jos kuo ilgiau išliktų šviežios, kokybiškos ir išlaikytų gerąsias savo savybes, būtinos tinkamos daržovių bei vaisių laikymo sąlygos. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad skirtingų rūšių gėrybes reikėtų laikyti ir skirtingose vietose. Vienas daržoves ar vaisius dėrėtų dėlti į šaldytuvą, kitas – virtuvėje ar tamsioje vėsioje vietoje. Ekspertė dalijasi keliomis taisyklėmis, kuriomis vadovaudamiesi mėgstamus produktus išlaikysite pačius šviežiausius.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Penktadienį, Zestafonio ir Tauragės miestų bičiulystės sutarties pasirašymo jubiliejaus proga, surengtas nuotolinis Tauragės administracijos ir Zestafonio administracijos bei įvairių ugdymo įstaigų vadovų susitikimas.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Saulėtas, vasara alsuojantis savaitgalis žada daug pramogų, tad bus ką veikti visiems: jau šiandien – baigiamasis Tauragės muzikos festivalio koncertas, Skaudvilėje abi savaitgalio dienas vyks miesto šventė, Eičiai kviečia pasivaržyti grybautojus, o Kultūros centras rengia Edmundo Mažrimo atminimo vakarą.
Nuotrauka
a
D. Kaminsko feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Antradienį Prezidentūroje surengtas jau trečiasis Regionų forumas, kuriame dalyvavo ir Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas. Papasakojęs šalies ir rajonų vadovams apie Tauragės regiono viešojo transporto sistemą, numatomus jos pokyčius, jis sako sulaukęs ne tik nemažo susidomėjimo, bet ir įsitikinęs, kad šalies vadovams regionai rūpi ir jiems bus skiriama pakankamai dėmesio.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-09-07
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ tradiciniu tampančio ir didelio populiarumo sulaukusio projekto „Kultūros muitinė“ renginiai aprėpia skirtingas temas. Štai kad ir šio mėnesio renginiai – nuo tautinio kostiumo iki kulinarijos ir teatro. 
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotr.
Įkelta:
2021-09-06
Jono Viktoro Kalvano parke esantis riedlenčių parkas – viena iš jaunimo pamėgtų vietų. Riedlentininkai, riedutininkai ir BMX dviračių mėgėjai čia renkasi atlikti įvairius triukus, mokytis naujovių ir gerai praleisti laiką. Tiesa, nuo šiol tai daryti bus dar maloniau ir saugiau – parke atnaujinta nusidėvėjusi rampos danga, – skelbia Tauragės rajono savivaldybės administracija.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-08-29
Ar esate patyrę būseną, kai vakare išvargę nieko daugiau netrokštate tik atsigulti ir užmigti, tačiau vos išsitiesę lovoje dar kelias valandas be tikslo naršote socialinius tinklus, žiūrite serialą ar kitus vaizdo įrašus, kol nuovargis galutinai palaužia?
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-29
Tauragiškė Ema Remeikytė atvirauja apie širdžiai artimą ir kasdienėje praktikoje itin plačiai pritaikomą pomėgį – drabužių siuvimą. Pirmieji prisilietimai prie siuvimo mašinos vaikystėje lėmė, kad mergina siuva ir šiandien. Kruopštaus darbo rezultatai nepraslysta pro aplinkinių akis, o pačiai Emai tai kelia didžiulį norą tobulėti.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-27
Savaitgalis žada būti nešaltas, bet lietingas. Tačiau juk sakoma – nėra blogo oro, o tik bloga apranga. O tinkamai apsirengus nueiti tikrai bus kur – mieste ir rajone netrūks ir kultūros, ir sporto renginių.