Tauragės banko rūmai + fotografija + Rūta MUR = tarpukario paveldas atsivers meno ir muzikos simbiozei
Įkelta:
2022-11-23
Nuotrauka
ruta mur
Nuotraukos autorius:
Elenos Krukonytės nuotrauka
Aprašymas

Rūta MUR

 

 

Centrinėje miesto dalyje išlikę modernistiniai Tauragės banko rūmai stebina prašmatniais tarpukario architektų sprendimais. Pusapskritė banko operacijų salė, apsupta kolonados, įrengta į kiemo pusę. Pastatas išsiskiria antrajame aukšte įrengta erdvia terasa, įrėminta kolonomis – šis architektūrinis elementas buvo retas tarpukario pastatuose. Pokario metu Tauragės banko rūmuose veikė viešbutis, restoranas, iki šiol buvo bankas, o paskutiniais metais pastatas visai tuščias. Tačiau lapkričio 24 d., 17 val., Tauragės banko rūmai (Dariaus ir Girėno g. 7) atsiveria visuomenei – atidaroma Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamo fotografijos plenero „Fotografika“ paroda, koncertuos naująja nostalgija vadinama Rūta MUR, neseniai pristačiusi trečiąjį savo albumą „Prime Time“. 

Muziejus dažnai kultūrines veiklas vykdo netradicinėse erdvėse. Pernai pirmoji plenero paroda buvo eksponuojama buvusioje Skaičiavimo mašinų elementų gamykloje. „Skaičiukuose“ savo darbus pristatė į fotografijos eksperimentus pasinėrusios tauragiškės. Šįmet plenere dalyvauja Mindaugas Černeckas, Morta Mikutytė, Vida Karbauskienė, Juozas Petkevičius, Giedrius Žvirblis, Indraja Uginčienė, Ingrida Mockutė. Jų darbus pamatysime lapkričio 24 dieną Tauragės banko rūmuose. 

Apie būsimą parodą kalbamės su Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ muziejininku-fotografu Juozu Petkevičiumi, kuris šįmet ne tik organizuoja, bet ir pats dalyvauja plenere. 

Renata Jančiauskienė: Daug klausaisi Depeche Mode muzikos. Ar britų grupės skambesį atrandi Rūtos MUR kūryboje? Kuo ypatinga ši atlikėja, kurios muzika gros per fotografijos plenero uždarymą?

Juozas Petkevičius: Klausausi daug įvairios muzikos, pradedant klasikine, baigiant visiškai eksperimentine muzika. Depešai į grojaraštį atėjo per „Rammstein“ muziką, tiksliau, jų perdainuojamas „Stripped“. Rūtą MUR pažinau visai kitokiomis aplinkybėmis. Vieno renginio metu ji savo vokalu ir kūryba užpildė parodinę erdvę. Nuo to laiko negalėjau išmesti iš galvos minties, kad jos pasirodymą turėtume surengti ir Tauragėje. 

R. J.: Pleneras „Fotografika“ organizuojamas antrą kartą, tačiau skirtumas toks, kad 2022 m. tai ne „Kultūros muitinės“ projekto dalis, o savarankiškas projektas. Kodėl analoginiams fotografavimo metodams reikia skirti daugiau dėmesio?

J. P.: Na, tikriausiai šioje vietoje galima kalbėti apie finansavimo dydį. Kuo didesnis finansavimas – tuo geresnės galimybės tiek kūrėjams, tiek organizatoriams surengti geresnį renginį. Kalbėdamas apie analoginę fotografiją ir plenero formatą kaip kūrybos metodą galiu pasidžiaugti, kad toks būdas kurti susibūrus tikrai puikiai pasiteisina. Šiuo atveju priemonė tampa fotografija, o pleneras – menininkų bendrumo išraiška. Bendrystė yra pagrindinis plenero varikliukas.

R. J.: Užsiminei, kad savo paties darbuose įvaizdinsi garsą. Ar tai įmanoma? 

J. P.: Iš tiesų šis pleneras ypatingas tuo, kad dalyvausiu ir pats. Praėjusių metų plenere buvau tik koordinatorius. Šiais metais įgyvendinsiu seniai mintyse šlifuotą idėją. Mūsų pasaulį supa nuostabūs fizikiniai momentai, kuriuos panorau atskleisti. Tikrai nebūsiu pirmas kūrėjas, kuris naudos garso bangas vaizdui išgauti, bet, manau, man pavyko rasti Tauragėje esančių vietovių garso santykį su fotografija. Labai nekantrauju daugiau papasakoti apie tai parodos atidarymo metu. 

R. J.: Pakomentuok, kuo bus panaši ir kuo skirsis šįmetinė paroda? 

J. P.: Kaip ir pernai, šiais metais parodoje dalyvaus įvairių sričių menininkai: fotografai, dailininkai, poetai, kurie savo idėjas perkels grafiniu pavidalu į šviesai jautrų popierių. Šiais metais plenero dalyviams kūrybos atspirties tašku tapo žodis „Praradimas“, kurį savaip skaidydami ir pritaikydami savo kūrybai, menininkai pateiks savo interpretacijas. 

R. J.: Su kokiais lūkesčiais tauragiškiai turėtų užsukti į Tauragės banko rūmus?

J. P.: Man visada labai įdomūs parodų atidarymai ir susitikimai su autoriais, kurie gyvai pristato savo darbus ir jų galima paklausinėti įvairių dalykų, susijusių su jų kūryba. Išties fotogramos spausdinimas yra ganėtinai ribota technika, kuri kelia nemažai iššūkių kūrėjui „prisijaukinti“ mūzas. Dėl to bus labai įdomu pamatyti visų kūrėjų darbus.

Kalbamės ir su Rūta MUR, kurios koncertas vyks plenero atidarymo metu. 

R. J.: Kokią vietą tavo muzikoje užima vizualumas? Ar kurdama ausims galvoji apie akis?

Rūta MUR: Savo gyvenimą regiu kaip filmą, o muziką – kaip garso takelį jam. Todėl kurdama turiu scenas, kurias piešiu žodžiais ir užpildau garsu. 

R. J.: Naujojo albumo „Prime Time“ viršelyje – Rūta su baltu arkliu. Yra net prietaras „Baltas arklys – mano laimė“. Sutapimas, kad Beyonce albumo „Renaissance“ viršelyje atlikėja irgi ant baltai švytinčio arklio. Kokią žinutę (at)neša Rūta ant arklio?

Rūta MUR: Sutapimai neegzistuoja. Su Beyonce ilgai diskutavome, kol nusprendėme, kad klausytojas mūsų yra kitas, todėl nesikirs vizualai. O jei rimčiau, baltą žirgą ir savo baltą įvaizdį pasirinkau kaip naujos pradžios simbolį. Turiu daug ką pasiūlyti pasauliui ir jo žmonėms, tad ieškau tų, kurie būtų neabejingi mano dovanoms. 

R. J.: „Prime Time“, trečiasis tavo albumas, buvo pristatytas Vilniuje prieš mažiau nei mėnesį. Koks tavo pačios sąlytis su kūryba po to, kai ji paviešinama? 

Rūta MUR: Tai yra viena jautriausių akimirkų. Ypač dėl to, kad man rūpi, kaip mane priima aplinka. Noriu jaustis suprasta ir išklausyta. Dabar albumas keliauja vis plačiau, todėl džiaugiuosi jo sėkme. 

R. J.: Ar smalsu žinoti, kur ir kaip bus klausomasi tavo muzikos? Visada atrodydavo, kad Rūtos MUR muzika tinkama nakties metui, kai šiandien nieko nebepadarysi, o rytojus per toli – tokia tarsi tarpinė būsena, į kurią pakliuvo žmogus. 

Rūta MUR: Tiesa, mano muzika turi sapniško intymumo, dviejų žmonių artumo, skaudžios akistatos vienatvėje. Kad ir kur bebūtų klausoma mano muzika, svarbiausia, kad ji duotų žmogui tai, ko jam reikia tą akimirką. 

R. J.: Tavo koncertas greitai vyks Tauragės banko rūmuose. Vieta tikrai išskirtinė. Papasakok, kaip tave ir tavo muzikinius pasirodymus veikia skirtingos erdvės? 

Rūta MUR: Nuo erdvės priklauso ir repertuaras dainų, kurias pasirinksiu atlikti. Jei dainuoju vasarą lauke, renkuosi švelnesnius ir šviesesnius savo kūrinius. O jeigu tamsoje, tarp dūmų ir šviesų, stengiuosi eiti giliai ir jautriai. Taip, kad šiurpuliukai bėgtų klausytojo nugara. 

R. J.: Sostinėje per albumo „Prime Time“ pristatymą buvai numačiusi staigmenų auditorijai. Gal staigmenų galime tikėtis ir artėjančiame koncerte?

Rūta MUR: Tikrai taip. Tauragė yra trečiasis miestas, kuris išgirs mano naujausią albumą ir ne tik. 

R. J.: Esi „Kaunas 2022“ ambasadorė. Ko palinkėtum Tauragei – kitų metų Lietuvos kultūros sostinei?

Rūta MUR: Tauragėje esu buvusi iki šiol tik vieną kartą, tad palinkėsiu mums daugiau susitikimų.

Fotografijos plenero „Fotografika“ paroda veiks iki gruodžio 9 d. Atidarymas ir Rūtos MUR koncertas – lapkričio 24 d., 17 val., Tauragės banko rūmuose (Dariaus ir Girėno g. 7). Renginiai nemokami. 

Užs. Nr. 107

Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.
Nuotrauka
dainų dainele
Įkelta:
2024-01-11
Švelniai žiemišką sausio 10-ąją Tauragės meno mokyklos pilies salėje šurmuliavo gausus būrys jaunųjų atlikėjų, jų mokytojų, tėvelių ir gerbėjų. Salė buvo pripildyta muzikos garsų, žodžių, jaudulio, susikaupimo, nekantrumo, laukimo, geriausių linkėjimų ir džiaugsmo. Vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė 2024“ rajoninis etapas. 1974 metais prasidėjęs Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkursas „Dainų dainelė“ šiemet mini 50 metų jubiliejų! Džiugu, kad tauragiškiai myli šį konkursą ir aktyviai jame dalyvauja.
Nuotrauka
sausio 13
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-01-09
Sausio 12 d., penktadienį, Tauragėje bus minima Laisvės gynėjų diena. 1991 m. tūkstančiai beginklių Lietuvos žmonių drąsiai priešinosi sovietų karinei agresijai. Ši diena simbolizuoja pergalę ir pasipriešinimą, ragina branginti ir niekada nepamiršti aukų už laisvę.
Nuotrauka
minejimas
Aušros Norvilienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-21
Šių metų gruodžio viduryje žymiai mūsų krašto partizanei Onai Lešinskaitei-Švedienei būtų sukakę šimtas metų. Tremties ir rezistencijos muziejus bei Lietuvos šaulių sąjungos 702-osios Tauragės J. Kasperavičiaus kuopos šauliai gruodžio 18 dieną organizavo partizanės gimimo šimtmečio paminėjimą.
Nuotrauka
sakviecio dirbtuves
Dorotos Ivanauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Artėjančios Kalėdos ir pasiruošimas joms kelia malonių rūpesčių galvojant apie tai, kaip kuo šventiškiau pasipuošti namus, kuo pradžiuginti šeimos narius, kokią staigmeną padaryti draugams, artimiesiems. O štai bendruomeninį verslą sukūrusiai Šakviečio bendruomenei šis laikotarpis labai darbingas – džiugina ne tik įsivažiuojantis verslas, bet ir galimybė išpildyti klientų norus, įgyvendinti jų svajones. 
Nuotrauka
zasu turgus
Pagėgių savivaldybės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-12-15
Jau šį šeštadienį, nuo 11 val., Pagėgių savivaldybės kultūros centras kviečia į tradicinį kasmetinį „Kalėdinį žąsų turgų Mažojoje Lietuvoje“. Organizatoriai taip siekia atkartoti Smetonos laikų turgų, o dalyviams ir žiūrovams dovanoti teatralizuotą reginį.
Nuotrauka
sapelis
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-12-14
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta tauragiškio vaikų poeto Jono Jakštaičio knyga „Takelis į namus“. Tai jau dvyliktoji autoriaus knyga, tradiciškai papuošta Žygaičių gimnazijos moksleivių (mokytoja Birutė Bacevičienė) ir poeto vaikaičių kurtais piešiniais. 
Nuotrauka
jovarai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-13
Artėjant gražiausioms metų šventėms vis ryškiau ir išmoningiau puošiamos viešosios erdvės, džiugina ne tik Pilies aikštėje praėjusį savaitgalį įžiebta pagrindinė miesto eglė – šventinė nuotaika kuriama ir bendruomenėse. O štai Jovarų mikrorajone kalėdinę dvasią kelia ne tik eglutė, bet ir nykštukai. 
Nuotrauka
taurages kulturos rumai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-08
Šį šeštadienį Tauragės kultūros rūmuose vyraus jaunimas. Kodėl būtent šį šeštadienį? Todėl, kad šį šeštadienį prasideda labai įdomus seminaras, susijęs su renginiais, o vakare šį seminarą vainikuos jaunimui skirta diskoteka.
Nuotrauka
vigelyte
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Besidomintiems papuošalais ir parfumerija, o ypač – vintažiniais, ketvirtadienio vakaras buvo išties įdomus. Į Tauragės B. Baltrušaitytės viešąją biblioteką buvo atvykusios juvelyrikos žinovė Lina Žičkienė ir parfumerijos kultūros edukatorė Edita Vigelytė. Moterys pasidalijo įdomiausiomis istorijomis, įžvalgomis ir faktais tiek apie papuošalus, tiek apie parfumeriją.
Nuotrauka
angelo sparnai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-29
Artėjant nuostabiausioms metų šventės pirmoji ponia Diana Nausėdienė jau trečius metus iš eilės skelbė šiltą Kalėdų bendrystės tradiciją ir kvietė dienos centrų, mokyklų vaikus, bendruomenes ir šeimas kurti kalėdinius eglutės papuošimus – simbolinius angelo sparnus. Buvo siūloma savo rankomis sukurti sparnus, kurie ne tik papuoš Prezidentūros kalėdinę eglę, bet ir iškeliaus po skirtingus namus įvairiuose Lietuvos kampeliuose, nešdami nenugalimą meilės jėgą. Prie akcijos aktyviai prisijungė ir tauragiškiai, pagaminę kone 100 simbolinių angelo sparnų. 
Nuotrauka
estetologija
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-11-28
Penktadienį B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta knyga apie žmogaus dvasines galias –  prof. habil. dr. Juozo Sigito Mureikos monografija „Estetologijos akiračiai. Prasmių kilmės tyrinėjimai“, tapusi pretekstu diskusijai apie knygos reikšmę žmogaus gyvenime, Renginio svečiai atvyko ne tuščiomis – jie padovanojo bibliotekai per 150 knygų. 
Nuotrauka
gaizauskas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-11-27
Ketvirtadienio vakare B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje su tauragiškiais susitiko kraštietis, kino bei teatro aktorius, rašytojas, televizijos laidų vedėjas, piligrimas Juozas Gaižauskas, pristatęs naują savo knygą, „Antarktidos indėnai“. Vakaras buvo tarsi literatūrinė, piligriminė ir muzikinė kelionė.